ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1897. No. 74. Zeven Nieuwsti jdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG dergelijken steun aange- EEN GEWOONTE. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEB.TENTIÈN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. hebben ook Pinar del Rio, MevrouwMaar man, ga je nu al weer uit? Waarom kun je niet één avond thuis blijven? MijnheerOch, kindlief, dat is een gewoonte die ik in mijn engagementstijd heb gekregen. het geven drongen. PUNT VAN OVEREENSTEMMING. Pessimist: Menig levensvreugde Is slechts klank en rook. Optimist: Velen van je kwalen. Vriendje, zijn het ook. INHOUD y>Sljucht en Rjucht." Fij, Griet, P. J. Braaksma. C. H. G. E. en zag nog dat zij Stegenga bij het hoofd, de keel en schouders beet hadden en hem tot bloeden toe krabden. Aan zijn verzoek om heen te gaan voldeden ze ook niet en toen heeft zich zelf staande afdeelingen: landbouwschool, tuinbouwschool, Hoogere Burgerschool en Hooge- re Land- en Boschbouwschool, Aan den tweejarigen cursus dezer laatste afdeeling welke bestemd is land-bouw, opleiding van boschwezen in Nederlandsch Indië. Alle afdeelingen zijn twee-jarig, behalve de afdeeling Hoogere Burgerschool die vierjarig is. Koning Humbert van Italië heeft Mas cagni het grootkruis der Italiaansche Kroon-orde geschonken, naar men zegt om zijn vertrou wen in den componist uit te drukken, na de boosaardige geruchten van den laatsten tijd. Henri Rochefort is te Parijs getrouwd met zijn nicht mej. Margaretha Vervoort. en te Sabines Pass in Texas. 30 personen zijn gedood. Onmiddellijk daarna werden dezelfde plaatsen overstroomd door een vloedgolf. Daar door werd insgelijks groote schade aangericht, 8 personen verdronken. Verschenen is het programma van het onderwijs voor den cursus aan de Rijksland- bouwschool te Wageningen. Hieruit blijkt dat het onderwijs gegeven wordt in vier geheel op zetting van vermoord. De opstandelingen hebben ook een trein laten derailleeren in Pinar del Rio, zeven Spaansche soldaten kwamen daarbij om en 15 werden gewond. Door haar Berlijnschen correspondent -,7 wordt aan de N. R. Ct. geseind Volgens een - Saint-Louis heeft een vreeselijke orkaan talrijke huizen vernield te Port-Arthur Naumann, in tegenstelling met de richting »Het zoogenaamde dominees-socialisme of radicalisme, dat vertegenwoordigd wordt door 1 zes maanden van hem gehad.” LEEUWARDEN, 15 September. Voor de Rechtbank, kamer van strafzaken gepresideerd door den beer mr. 0. W. de Vriese, hebben Schelte VI., 36 jaren; en Hielke U. N., 42 jaren, arbeiders te Workum, voor de volgende feiten terechtgestaan. Zij hadden bij den veehouder M. F. Ste genga te Koudum met een pers hooi geperst en kwamen den volgenden Maandag 16 Au gustus ’s middags circa 3 uur terug, terwijl Stegenga niet t’huis was, en maakten het de vrouw en de dienstmeid lastig, waarom deze de deuren van het huis sloten. Zij vergaten echter de schuurdeur, waardoor Schelte binnen I kwam en toen Hielke ook naar binnen wilde gaan, lieten zij den boer roepen. Ze wilden de hooipers hebben, maar de eigenaar had aan Stegenga verzocht, haar dien dag niet aan hen af te geven. Hij verzocht hen om heen te gaan, maar dat deden ze niet, integendeel pakten ze hem aan, waarom de rijdsveldwachter EEN COMPLIMENT? Mijnheer: Zonderling klinkt de bewering, dat genie eigenlijk een ziekte is. Mevrouw: Daar hoef jij je niets van aan te trekken. Je ziet er waarachtig gezond genoeg uit. tende hitte. Het telegrafische verkeer werd onderbroken, want de telegraafdaden smolten en de palen verbrandden. Een petroleum depot in de nabijheid werd gelukkig gespaard. De schade wordt geschat op bijna een miljoen francs. Een goede daad. De uitvinder der papier machine, Nicole Louis Robert, stierf in volslagen armoede. Zijn kleindochter, de 68 jarige weduwe Hurel, leeft te Parijs in nooddruft; haar dage- lijksch werk is het schillen van aardappelen en stoof-vruchten. De Fransche minister van handel, Boucher, vroeger papierfabrikant, heeft deze vrouw nu uit de Staatskas een ondersteuning van 200 frcs. per maand verschaft, en bij het ben tegen de opstandelingen. syndicaal der papierfabrikanten in Frankrijk op j t. j het geven van een dergelijken steun aange- Niet heel koningsgezind. Bonanni, de burgemeester van de Italiaansche gemeente Gemovia was een verwoede clericaal. Bij ge legenheid van een kerkelijk feest, waaraan ver schillende bisschoppen deelnamen, meende hij zijn gezindheid niet beter te kunnen toonen dan door de kransen weg te nemen, waarmee men de busten van Victor Emmanuel en Garibaldi had getooid. Maar de bevolking der plaats was het daarin niet met hem eens Talrijke katholieken namen geen deel aan het feest. Des avonds omsingelde een groote menigte het stadhuis en de burgemeester, meer dood dan levend, werd gedwongen om de kransen weer op de busten te hangen, terwijl een muziek korps de volksliederen speelde. De Cubaansche opstandelingen hebben een nieuwe victorie behaald. Zij hebben zich, volgens de Londensche bladen, meester ge maakt van een andere stad, Cossolacion del Sur, in de provincie Pinar del Rio. De be- het fort, tweehonderd man, werd Brieven en Beridtiten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. REVOLUTIONAIRE SPEECH. »De candidaat is een meester in de rechten, ja, hij zit in de rechtbank. Wat beteekent dit Wat heeft hij ooit voor ’t volk gedaan? Wie heeft ooit iets van hem gekregen?” Stem op de galerij Jij, je hebt zelfs eens EN TWINTIGSTE JAARGANG. vreemd is aan het in 1895 gebeurde. Gebleken is reeds dat hij groote verteringen maakte, die van zijn salaris ad f 80 niet te maken vielen. Zoo heeft hij indertijd met zijn geliefde een reisje naar Duitschland ondernomen, dat tien dagen duurde.” Thans echter schijnt het, dat de juffer haren vroegeren minnaar valschelijk beticht heeft, door wraakzucht gedreven. De bedoelde heer Massink toch is, na eenige dagen in de gevan genis te hebben doorgebracht, weder in vrijheid gesteld. Pas ontslagen, is de bekende Hendrik de Jong Zaterdagnacht in het hotel Rijnpoort te Arnhem in verzekerde bewaring genomen, daar men zijne handelingen der laatste dagen wantrouwde. Als een onverbeterlijke don Juan, had hij weder liefdes-betrekkingen aangeknoopt, nu met de hofmeesteres der stoomboot Concordia. Hij ging veel met zijn meisje uit, en huurde te Arnhem en Velp woningen onder eenen val- schen naam. Onder schoone beloften had hij van zijn meisje achttien gulden weten te krijgen. Bij zijn arrestatie was hij zeer kalm en zijnen hotelhouder riep hij toe: »Tot morgen.” van het Friesche Tijdschrift 18 September 1897. In lerripen, Keapman Wytse syn reis nei de Ryp, Lit him mar traepjeC. H. Ho ’t Dokter Knapstra syn pil wirke, M. Miedema. Wearpine, D. Riedlingen. Koartswyl. Op in Sproeiwein (met plaatjes.) Weer een ongeluk met den Gooischen stoomtram. Eergistermorgen is bij Laren een wegwerker, die bij het aaneenkoppelen der wagens behulpzaam was, door het uitglippen van de koppelstangen onder den trein geraakt. De ongelukkige was onmiddelijk dood. Aan gezien de wagens niet van buffers voorzien zijn moet het personeel een bijzondere handigheid hebben om de koppelstangen op bet juiste oogenblik in elkaar te doen passen en snel de opsluitpen er in te steken. Een orkaan in Amerika. bericht van Indischen wct’J‘-ulitu ulK nu/e ueigeen uaiuunijK vooral i den Stöckeriaanschen broeders ontzaglijk veel leedvermaak bezorgt.” Al te groote jachtlust. Tegen een paar j jagers die in den trein zittende dicht bij Deven' I ter uit het portier schoten, is proces-verbaal opgemaakt. Een zware brand. Een zeer zware brand neeft gewoed te Bayonne, Frankrijk. Hij ont stond in eene groote houtloods met timmer- R. Lemstra geroepen werd. Deze kwam dadelijk werkplaats bij den spoorweg. Weldra hadden de vlammen bezit van een uitgebreidheid van 8000 M2. De treinen konden niet voorbij maar moesten bljjven staan wegens de ontzet- De Tweede Kamer der State# Generaal zal haar eerste vergadering in het nieuwe zit tingjaar houden op Dinsdag 21 September, des namiddags te drie uur. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat, ingevolge machtiging van de Koningin-Weduwe Regentes, o.a. de volgende aanhangige wetsontwerpen door hem worden ingetrokken, te weten: 1°. dat tot heffing eener rij wiel belasting; 2°. dat tot nadere regeling van de bezoldi ging der Algemeene Rekenkamer; 3°. dat tot wijziging en aanvulling van de begrooting der uitgaven van het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke amb tenaren over 1897. Aanstaande Zondag treedt in de kapel ten paleize op Het Loo op ds. Pierson, van Zetten. HH. MM. de Koninginnen zullen op 22 en 24 September des namiddags de inter nationale landbouwtentoonstelling te ’s-Graven- bage bezoeken. De nieuw benoemde burgemeester ven *s Gravenhage, jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, is Woensdagmiddag in een buitengewone raads vergadering plechtig geïnstalleerd. Naar het Hbl. verneemt, is te Smyrna onder voorzitterschap van onzen consul daar, mr. A. F. van Leyden, een sub-comité gevormd, voor het aan de Koningin-Regentes aan te bieden nationaal huldeblijk. Bekentenis. Het bericht, dat G. van Gelder, die thans te Leeuwarden levenslang zit terzake van den moord gepleegd op den wacht meester G, Hoekman, onlangs eene volledige bekentenis zoude hebben afgelegd, is naar de Noordbrab. meldt, niet juist. Het was toch niet hij, die onlangs de bekentenis deed maar zijn medeplichtige Van Berkum, meer bekend onder den naam van den jongen baron, die tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. In de Tweede helft van October a.s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en telegrafie, om naarmate van de behoefte te worden benoemd. Aan die betrekking is verbonden een jaar wedde van f 400, welke tot f 1200, respectie velijk f 1500, kan klimmen. Zij die zich aan dit onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 27 September a.s. aanmelden bij het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Valschelijk beticht. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de zoon van den vroegeren postdirecteur te IJmuiden, den heer Massink, op last der justitie door den hoofdcommissaris der politie te Amsterdam in hechtenis was ge nomen, verdacht van diefstal van een som van f 2600, ten nadeele van den vader gepleegd, in de maand October 1895. In dit bericht las men »De zoon van den heer M. gaf zich gerui- men tijd af met een juffer, werd vader en stond op het punt dit voor de tweede maal te wor den, doch daar zijn liefde voor de vrouw ver dwenen schijnt, heeft hij haar de bons gegeven. En nu heeft de juffer aan de justitie dingen verteld, die er op wijzen dat haar minnaar niet Een Duitsche vertaling van Jonathan’s Waarheid en Droomen, door O. Kohlschmidt bewerkt, is bij Friedrich Jansa te Leipzig ver schenen. De toestand in Engelsch-Indië schijnt wel wat beter te worden De grensstam der Mohmands wil zich onderwerpen. Generaal Yeatman Briggs heeft de sterkte Saragari her overd; ook zijn twee andere forten, Lockhart en Gulistan, ontzet, de vijand, die hen omsin gelde, werd door de Engelsche artillerie ver dreven. De Engelschen moeten thans een leger van 59,000 man en 90 kanonnen beschikbaar heb- j de nationaal-socialisten onder aanvoering van j van Stöcker’s christelijk socialisten, heeft een neder laag geleden. Drie maanden geleden hebben de nationaal-socialisten een dagblad opgericht, »een orgaan voor het nationale socialisme op christelijken grondslag”, dat als een geestelijk middelpunt van het streven moest dienen. Dit blad, Die Zeit, werd zeer goed geredigeerd, maar om gelddelijke redenen kan het niet blijven bestaan. Met 4 October houdt het op te verschijnen, zoodat de nieuwe partij zich voortaan weer moet vergenoegen met haar j weekblad Die Hïlfe hetgeen natuurlijk vooral voor J- sluit zich aan een cursus voor de technische ambtenaren bij het V RiT NIEUWS- EN ADVERTENTIE- BLAD VOOR FRIESLAND. 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1