ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1897. No. 76. N ieu ws ti j dingen Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken. WOENSDAG en ZATERDAG de Eerste van telegraphische- en telephonische de volharding van het in Atjeh een UITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Brieven en Beriehten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Ind. leger, door de vloot krachtdadig gesteund, betreuren ook wij diep de offers, die nog steeds gevergd worden om in Atjeh ons gezag duur zaam te vestigen. Aan de veelomvattende taak, door Uwe Majesteit in uitzicht gesteld, hopen wij, onder Gods zegen, met ijver en toewijding te arbei den tot welzijn van ons dierbaar vaderland. Bij de behandeling der algemeene strekking van het adres betuigde de heer Van Asch van Wijck zijn leedwezen over het feit, dat de leerplicht nu reeds aangekondigd is, zonder dat nog overwogen zijn de mogelijke gevolgen als vaccinedwang en schooldwang, waartegen bij een aanzienlijke minderheid der natie gemoeds bezwaren bestaan, hetgeen tot heropening van een feilen schoolstrijd kan leiden. Minister Pierson verklaarde dat het Kabinet volstrekt niet wil reageeren tegen de school- pacificatie van 1889 en geen heropening van den schoolstrijd beoogt, maar alles zal doen wat mogelijk is om den smet weg te nemen, die op onze tegenwoordige wetgeving rust, welke toelaat dat zooveel kinderen van onder wijs verstoken zijn. Het Ministerie zal dit doen onafhanklijk van de gevolgen, doch zonder den schoolstrijd te provoceeren. Het adres werd daarop goedgekeurd, waarna de Kamer gescheiden is. Voor het tijdperk der tegenwoordige zit ting benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gener. mr. J. G. Gleichman. Bij kon. besluit van 20 September zijn, met ingang van 1 October a.s benoemdtot directeur der strafgevangenis te Amsterdam, J. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prjja der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 conta Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever EERSTE KAMER. In de Woensdagmorgen zitting van Kamer zijn tot voorzitters der afdeelingen ge kozen de heeren Faure, Prins, Geertsema, in tegenwoordigheid van H. M. de Fransen v. d. Putte en Viruly. In de commissie van redactie voor het adres van antwoord op de Troonrede zijn gekozen de heeren Kist, Rengers, Pijnacker Hordijk, Rahusen en Godin de Beaufort. Het ontwerp- adres werd dadelijk onderzocht in de afdeelin gen. In de Zitting van Donderdag was aan de orde de behandeling van bet adres van antwoord op de Troonrede, luidende als volgt: Mevrouw De Eerste Kamer der Staten-Generaal ver heugde zich, Uwe Majesteit wederom in het midden der Volksvertegenwoordiging te zien ter opening van de nieuwe zitting der Staten- Generaal. Zij stelde het op hoogen prijs, dat Hare Majes teit de Koningin Hare Koninklijke Moeder vergezelde. In afwachting van het oogenblik, waarop in overeenstemming met de dierbaarste wenschen van Uwe Majesteit en van het Nederlandsche Volk Uwe Beminde Dochter tot de Regeering zal geroepen worden, waardeeren wij met innige erkentelijkheid al hetgeen door Uwe Majesteit is verricht om onze geliefde Koningin voor Haar gewichtige taak voor te bereiden. De mededeelingen van Uwe Majesteit aan gaande onze betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden en den algemeenen toestand, zoo wel in het moederland als in de koloniën, werden door ons met levendige belangstelling ontvangen. Met Uwe Majesteit warme hulde brengende aan den moed en de volharding van het Ned.- Een wetsontwerp tot afschaffing der dienst- vervanging bij de militie, als voorbereiding van de hervorming der levende strijdkrachten, hoop ik U eerlang aan te bieden. Vereeniging van de zorg voor de landbouw belangen bij één departement van Algemeen Bestuur wordt U voorgesteld. Wetsontwerpen zullen U worden aangeboden tot betere bescherming en berechting van kin deren en jeugdige personen, tot regeling van den leerplicht en tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Weldra bereikt U voor Nederlandsch-Indië een ontwerp mijnwet, benevens een voorstel betreffende het uitvoerrecht op suiker. De ontwerpen betreffende het militair straf recht en de krijgstucht worden opnieuw inge diend. Wetsvoordrachten tot verbetering van maat schappelijke toestanden, met name betreffende de volkshuisvesting, den arbeid en het armwezen, zijn in bewerking. Aan versterking der Rijksinkomsten door wijziging van het tarief van invoerrechten met behoud zijner bestaande grondslagen wijd ik mijne aandacht. Op Uwen ijver en Uwe toewijding tot vol brenging der veelomvattende taak, die op U rust, blijf ik bij voortduring staat maken. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van ons dierbaar Vaderland In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Amerikaansch blad maakt melding zeer Iowa in Midden-Amerika, meter werd onlangs Ja, ja baas, je doe maarDe fiscus zal gehouden tusschen den bekenden bokser Pyers je wel gauw wat op je dak sturen, n.l. een aanslagbiljet »met afwijking van eigen aan- genaamd. Pyers gaf gifte.” zijn tegenstander De Minister van Oorlog heeft bepaald, j tegen zijn linkeroor, dat deze terstond hevig dat de tot 2e luit, benoemde sergeanten den hoofdcursus en een doofstommen athleet Tom Brassfield na eenige oogenblikken zoo geweldigen stomp C. E. Mullemeister, thans directeur der straf gevangenis te Utrecht, en tot directeur der strafgevangenis te Utrecht, P. Hoekstra, thans directeur der strafgevangenis te Amsterdam. Eergister heeft aan de verschillende universiteiten de rectoraats-overdracht op de gewone wijze plaats gehad. Het aantal studenten aan de universiteit te Leiden bedroeg 816 tegen 851 in het studie jaar 1895—’96. Aan de universiteit te Utrecht waren 732 studenten ingeschreven, waaronder 21 dames, meer dan ooit vroeger ingeschreven waren. Aan de universiteit te Groningen waren bij den rector-magnificus 410 studenten ingeschre ven; de studenten-almanak telde er echter 474. De St. Ct. bevat het Kon. besl. van 16 Sept. 1897, houdende bepalingen omtrent het gebruik maken van intercommunale Rijkstele- foon-verbindingen. Op 21 September 1897 heeft te Berlijn de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en zijn koloniën en buiten landsche bezittingen en het onder Duitsche bescherming staande, alsmede het overigens nog van Duitschland afhankelijke gebied. Bij Kon. besluit is eene Staats commissie ingesteld voor een onderzoek naar de maatre gelen welke van Rijkswege kunnen genomen worden inzake den aanleg, het gebruik en de exploitatie van geleidingen. Voorzitter dezer commissie is de heer J. P. Havelaar, directeur-generaal der posterijen en telegrapbie, te ’s-Gravenhage. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Bergum de heer S. Posthumus te Grouw. INHOUD van 1 uSUucht en Rjucht". 25 September 1897. Ho ’t Dokter Knapstra syn pil wirke, M. Miedema. -- Oer fallen en opstean, Th. v/d S. In honderdjierrige sliep, Th. v/d S. Noardfryske Sprekwirden. Golle ienfald, M. G. S. Koartswyl. Gjin pyanomezyk (met plaatje). Een van de inspecteurs der belastingen opende dezer dagen een beschrijvingsbiljet voor de bedrijfsbelasting, waarop de volgende dich terlijke ontboezeming voorkwam Zeer geachte en waarde beer, ’k Verklaar u heden op mijn eer, Dat ik heb, evenals mijn wijf, Noch handel, zaken of bedrijf, Ik bid dus, zend na deez’ keer, Nooit van deez’ paperassen meer. Dinsdag is de gewone zitting van de Staten- Generaal, i Koningin, door H. M. de Koningin-Regentes geopend met de volgende rede Mijne Heeren Bij den aanvang van dit zittingjaar is het mij aangenaam U ter behartiging van ’s lands belangen opnieuw bijeen te zien. Worden mijne dierbaarste wenschen en die van het Nederlandsche Volk vervuld, dan zal vóór het einde van dit zittingjaar mijne beminde dochter de Regeering aanvaarden. De algemeene toestand, zoowel in het moeder land als in de koloniën, is in menig opzicht bevredigend. In handel, scheepvaart en nijverheid is uit breiding merkbaar. Hier te lande was de oogst van onderscheidene gewassen gunstig. Door de heerschende ziekte onder het vee en de daaruit voortvloeiende belemmering van den vee-uitvoer wordt nochtans groot nadeel geleden. Op Java heeft de suikerindustrie te kampen met moeielijkheden. De betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden blijven van den meest vriend- schappelijken aard. Zee- en landmacht vervullen bare taak met ijver en opgewektheid. Aan den moed en Nederlandsch-Indische legerdoor de vloot krachtdadig gesteund, breng ik warme hulde, de offers diep betreurende, die nog steeds ge vergd worden om in Atjeh, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vestigen. Gewichtige arbeid wacht U in dit zittingjaar. uit neus en mond begon te bloeden. Nauwe- i was Brassfield wat tot zich zelf gekomen sergeanten der Militaire School te Haarlem en of hij deed de verrassende ontdekking, dat hij den artilleriecursus te Delft, op den 30en a.s. spraak en gehoor had terug bekomen. Voor zullen worden beëedigd en in functie gesteld, jaren had hij beide door een val van zijn paard die, behoorende tot het leger hier te lande, verloren. bij de korpsen waarbij zij zijn ingedeeld, en Het begin van den winter. In Frank- die van het Oost Indische Bock, bij het kolo rijk klaagt men al zeer over koude. Hier en niaal werfdepot te Harderwijk. daar valt reeds overvloedig sneeuw, in de Puy Bij Kon. besl. is de offic. v. gez 2e kl. bijv, in het Zuiden van Frankrijk, 19 uur ten van het leger in Nederlandsch-Indië, A. W. Z.W. van Lyon. Daar ligt de sneeuw 20 Nieuwenhuis, benoemd tot ridder in de orde i cM. hoog. De aardappeloogst, die zeer be- van den Nederlandsohen Leeuw. langrijk beloofde te worden, is verloren. Deze onderscheiding heeft de heer Nieuwen huis verdiend met zijn merkwaardigen tocht door Borneo. Met het onderricht aan het muziekkorps, geplaatst aan boord van de instructie-korvet Nautilus te Hellevoetsluis, wordt belast de staf muzikant Liefheid. Aan boord van de Wassenaer te Amsterdam zal zich een nieuw korps vormen onder leiding van den heer M. P. Gijswijt. Schipbreuk. Te IJmuiden is hetEngelsche stoomschip Obi, van Newport News naar Am sterdam, geladen met granen, op de Noordpier geloopen en in zinkenden toestand achter de Noordpier op het strand geraakt Het schip, 1951 netto tonnen groot is vermoedelijk ver loren. De bemanning bestaande uit 28 koppen, is met het lijnen-apparaat aan wal gebracht. Treurig gevolg. Te Kampen had een opzichter bij de gemeente-reiniging het ongeluk met zijn rijwiel tegen een lantaarnpaal te rijden waardoor hij viel. Den volgenden dag viel de man, door een duizeling overvallen, voor de tweede maal en overleed aan de gevolgen daarvan. Bruiloft op een boot. Uit Leiden ver trok een gezelschap van 80 personen per boot naar Amsterdam en keerde ’s avonds naar Leiden terug om daar bruiloft te vieren. Voor dat Leiden echter bereikt was, raakte de boot vast en hoe men werkte, er was geen beweging in te krijgen. Ijlings wisten eenige gasten den vasten wal te bereiken en reden met een rijtuig naar Leiden om de overige bruiloftsgasten uit te noodigen naar de gestrande boot bij Aalsmeer te komen. Zulks gebeurde en de bruiloft het Friesche Tijdschrift werd aan boord gevierd. Den volgenden mor- ok oi1.„_ a onr? gen vroeg bracht een andere boot de feest vierenden thuis. Een zeldzaamheid. In de Rotter- damsche diergaarde bevindt zich thans een jonge witte olifant, afkomstig uit Atjeh. Daar het beestje ziek is, wordt het zorgvuldig ver pleegd. Het bezoek aan een badplaats. De badplaats Zandvoort is gedurende het afgeloo- pen seizoen door 3269 badgasten bezocht. Het hoogste aantal werd bereikt op 19 Augustus, toen er 24 52 waren. Resultaat van een bokswedstrijd. Een van een eigenaardig afgeloopen bokswedstrijd te In het stadje Vau- een vriendschappelijk duel van te Kampen en de volontairs- lijks iiitniiu» Slrhnnl TTaarlpm pn nf h a.s. spraak Uil H'1 II» IIIIIUII i FRIS min Kimi niiiM nn.

Friso nl | 1897 | | pagina 1