’t Begin is er. J WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1897. No. 77. Buitenlandsch Nieuws. Zeven t H. Hare dus verstandig met en de eerste Bij gloed te doen t i UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Deze voor maar Men eene omstandig- ’t Is altijd zoo blijven vloed heeft. Of de groep der socialen bier dus werkelijk flink gehandeld heeft, zal nader moeten blijken. Voorhands echter is het eerste werk het onderzoek in de afdeelingen der reeds ingediende Staatsbegrooting. Tusschen die be drijven wachten ons eenige buitengewone samen komsten. Wat die zullen medebrengenWij moeten afwachten en hopen. Enfin, ’t begin is er tamelijk verschillend is. bril, waardoor men den inhoud bestudeerd. Zij zou Te Croix bij Roubaix, evenals deze stad met een collectivistisch gemeentebestuur gezegend, heeft een der wethouders in ’t bureau van den directeur der openbare werken Locoze eene lade opengebroken en daaruit p,pieren en geld ontvreemd Genoemde heer heeft, ondanks de pogingen van den maire om de zaak te smo ren, de politie e. van kennis gegeven. ENGELAND. De opperbevelhebber van het Britsche leger, lord Wolseley, heeft Donderdag van Nu spreekt het wel zelve, dat over eene Nederlandsche Troonrede als ze zijn samengesteld, slechts een leven hebben van twee maanden en dan op nieuw eene ver Men kan begrijpen, dat dit oordeel nog al jongiogskuur ondergaan, maar even waar it ’t Hangt af van den i het ook, dat hare Voorzitters met den Voorzitter der Kamer, de centrale sectie vormen, die op uit de handen van het gemeente bestuur minder gunstige loting gepaard met de ver Geertsema en het niet aanwezig zijn der heeren Veegens, van Kol en Troelstra. Nu is het waar, dat de afdeelingen, De Troonrede werd uitgesproken. Hare in houd hebben we reeds in ons blad vermeld. Wij komen er zoo aanstonds op terug. De plechtigheid geschiedde geheel op de voorgeschreven, dat is op de oude wijze. Maar het einde was een ander dan het gewonehet einde gaf een warmte, een gloed, in ons Parle ment ongewoon en daarom van groote beteekenis. Teruggeleid tot nagenoeg aan den uitgang der zaal verhief de nestor der Kamer, het oudste lid in jaren, de heer Donner zijne stem om een «Leve de Koninginte roepen en onmiddellijk vielen alle Kamerleden in, mis schien een enkele uitgezonderd, om dien uitroep tot driemalen toe met warmte te her halen. En hij werd verstaan door de Majesteiten die er, zich omkeerend, door vriendelijk buigen voor bedankten. Een aangrijpend schouwspelVorstin en Volk elkander zoo begrijpend, zoo verstaande. Waarlijk de grijze Heije zou, als hij ’t had mogen beleven zijn gedicht »Van buiten ijs, van binnen gloed.” nog moeten herzien om ’t ook eens van buiten in overeenstemming met de volk, gekozen als ze zijn (voor zoover het de Tweede Kamer betreft,) op den breeden grondslag door de jongste, beteekenisvolle kies- rechtuitbreiding verkregen, hebben zich opge maakt en zijn naar ’s Gravenhage vertrokken. Na voor het grooter deel de eeden of beloften te hebben afgelegd in «handen” -- als men dit noemt, van H. M. de Koningin-Regentes, spoedden de heeren zich te midden hunner collega’s van de Eerste Kamer naar het gebouw der Staten-Generaal, vergaderzaal der Tweede Kamer, om daar op de voorschreven wijze de nieuwe zitting met eene Troonrede plechtig «voor geopend verklaard” te hooren. Er was ditmaal meer dan gewone belang stelling. En daarvoor bestonden verschillende redenen. Te midden van oude veteranen trokken nieuwe leden op, nieuwe, waarvan de verwachting hoog gespannen is. Geheel andere groepeeringen hebben zich gevormd. Een nieuw Kabinet was opgetreden. ’t Zou de laatste maal zijn, dat de Regentes de zitting zou openen en eindelijk: Koningin Wilhelmina zou voor maal Hare Moeder vergezellen. ’t Begin is er. Wat zal het einde zijn? Die vraag valt zoo dadelijk niet te beant woorden. Immers tusschen het begin en het einde ligt een zekere tijdsbestek en daarop kunnen invloe den werken, van te voren niet voorzien. Eene enkele onhandigheid, een misgreep kan veel goeds bederveneen enkele nachtvorst kan alle bloesem van veelbelovende vruchtboomen doen afvallen. ’t Is dus ook hier het einde zal het werk kroonen. En met ’t oog daarop geldt alleen de hoop. In ’t algemeen doet men te beginnen bij het begin. En dit begin is er. en stemde er Opmerkelijk is het, dat te komen, deze gekozenen bijna alle anti liberalen zijn, gemaakt. Men kan zich dit verschijnsel verklaren door een» minder gunstige loting gepaard met de Brieven en Berijfiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. zich bepaald verkneuterd hebben van plezier. En zoo ook zal de grijze Donner tevreden kunnen zijn over zijne vaderlandslievende demon stratie. Hij heeft recht op de goedkeuring zijner handeling door heel den lande. En wij verleenen hem die goedkeuring, wat ons aan gaat, van ganscher harte. Blijke deze eenstemmige hulde ook gedurende het geheele zittingjaar bewaarheid door een eenstemmig streven tot bevordering der werke lijke volksbelangen, dan doet het schoone begin ook een flink einde verwachten. Eene Troonrede is een staatsstuk, waarvoor het Ministerie verantwoordelijk is. liet is, met andere woorden, een programma der Regeering. Alszoodanig valt het onder de beoordeeling der pers en der Vertegenwoordiging. Natuurlijk dat de eerste er dadelijk bij is. Zij zou dan vacature Zijp, de onbeslistheid omtrent de ook, als ’t anders ware, haren titel van Koningin kiezingen van Gilse in Geertsema en het der Aarde te kort doen. van ook de Nederlandsche pers haar oordeel velt, al zwijgen ook de Buitenlandsche bladen niet. louter algemeen volstrekt niet ongunsttg is. Wel denkt men hier en daar, dat er wat heel veel beloofd is en aan een anderen kant, van katholieke zijde vooral, dat harer partij een zware strijd te strijden staat, (afschaffing dienstvervanging en invoering leerplicht), over ’t algemeen, als zoo pas is gezegd, be vredigt de inhoud en wordt hij geoordeeld in overeenstemming te zijn met den geest van onzen tijd en de uitkomsten der jongste ver kiezing. Al wederom een goed begin. DUITSCHLAND. Zaterdag liep het pant- serschip van stapel, dat naar prins Bismarck ge doopt is. Deze zelf durft bij die plechtigheid niet tegenwoordig te zijn, maar al zijne familieleden zijn van Friedrichsruh naar Kiel vertrokken en zijne schoondochter, gravin Wilhelm Bis marck, heeft den scheepsdoop voltrokken. Dat alles is geschied op uitnoodiging des Keizers en natuurlijk met instemming van prins Bismarck zelven, die zich onlangs verklaarde tegen den aanbouw der groote slagschepen, gelijk die vroeger werden aangeschaft, «alleen geschikt o n parade of vertoon te maken, maar leugenschepen als er gevochten moet worden.” Men mag uit een en ander zeker wel aflei den, dat prins Bismarck over het nieuwe schip, dat van heden af zijn naam zal dragen, zulk een afkeurend oordeel niet velt, doch integen deel de marineplannen goedkeurt, waarin dit scheepstype tehuis behoort. In Athene houdt men niet van de Duitschers. t Men verwijt aan de Duitsche Regeering, dat Dit zal dus onze politieke schotel zlj vooral schuld heeft aan de harde vredes voorwaarden, die aan Griekenland zijn gesteld. Het gevolg daarvan is, dat de Duitschers wel eens ruw bejegend worden. Een aantal Duit sche matrozen scheen daarvan minder gediend, en zoo is er in de haven van Athene een twist ontstaan met bloedigen afloop tusschen deze matrozen en de Atheensche bevolking. Het gelukte der politie slechts met moeite om een einde aan den strijd te maken. FRANKRIJK. Victor Henrimarkies De Rochefort-Lugay, meer bekend als Heuri Roche fort, de socialistische pamflettist, bijna 68 jaren oud, is Woensdag met Margui-rita Vervoort, veel jonger dan hij, in het huwlijk getreden. Hij was eenigen tijd geleden van zijne tweede vrouw gescheiden. De anarchistische Libertaire te Parijs is Woensdag in beslag genomen, eerst zeide men wegens een beleedigend artikel tegen den offi cier van Justitie, maar gelijk thans blijkt wegens een heftig stuk, aanhitsende tot het ombrengen van President Faure, de Koningin-Regentes van Spanje en den Koning van Italië. Aan het een bureau zijn allerlei papieren in beslag genomen, zijn Voorzitter waarmee men hoopt den schrijver op het spoor De directeur had zich uit de voeten Met zeldzame eenstemmigheid werd tnr' Gleichman (sedert benoemd) tot eersten candi' daat voor het Voorzitterschap aanbevolen Hij, de liberale man, dankt deze onderscheiding voorzeker aan zijne liberaliteit, heid, die te denken geeft. De Kamer stelde hare sectiën samen, loting, dat is de honderd leden werden aldus afgedeeld in vijf groepen van twintig ieder. Ieder dezer afdeelingen kwam in eigen lokaal sam< n en Vice-Voorzitter. Maar ook de Kamers hebben het staatsstuk te beoordeelen. De Eerste deed dit reeds. Zij stelde haar adres van antwoord vast met alge- meene stemmen. Toch kwam hier even een aap uit den mouw kijken. Hij was gekropen in den achtbaren rok van den beer van Asch van Wijck en werd gekitteld door den toege- zegden leerplicht. Hoe snood bromde hij en dat na de pas gesloten pacificatie. Minister Pierson wist hem echter zijn bescheiden plaatsje te bezorgen en ’t beestje deinste dreigend af. Het zal evenwel wel weer terugkomen en dan kunnen ook wij er eens weder het onze van zeggen. De Eerste Kamer evenwel heeft uit gesproken. Niet alzoo bare zuster: de Tweede. Deze heeft daarmede altijd langer werk wij verwachten langdurige beraadslagingen. Hier toch worden alle puntjes wijd en breed besproken en wordt het geheele Regeeringsprogram met alle mogelijke en onmogelijke wenschen verge leken. Het zoogenaamde adres debat kan eenige dagen duren. P:* m-i-i— i voor deze week zijn. Heden, Dinsdag, hebben wc in de Kamer ook de beslissing over de al of niet toelating van de heeren van Gilse en Geertsema Wat den eerste betreft is Woudsend de boosdoener, mitsgaders Ijlst Wij vert rouwen, dat de Commissie uit de Kamer wel een onpartijdig onderzoek zal instellen en al kunnen we ons voorstellen, dat een drenkeling nog gaarne naar een stroohalm grijpt, het zal blijken, dat na pleiten in den regel weinig baat. Intusschen is het goed gezien van de Sneeker liberale heeren om protest tegen protest te stellen. De Troonrede dan is uitgesproken, korte inhoud herhalen we hier. Er werd gezegd: «dat de algemeene toestand, zoowel in het moederland als in de koloniën, in menig opzicht bevredigend is. In handel, scheepvaart en nijverheid is uitbreiding merk baar. De oogst van onderscheidene gewassen De vertegenwoordigers van het Nederlandsche was Suns^S- Door veeziekte en grenzensluiting n_ - .I. -- veel schade. Met het buitenland alles vriend schap. Warme hulde aan den moed en de i volharding van het Ned. Ind. leger (en de vloot), diepe treurnis over de offers, die nog steeds gevergd worden, om in Atjeh, ten bate van rust en vrede, onze macht duurzaam te vesti gen. Wetsontwerpen zullen worden aangebo den a. tot afschaffing der dienstvervanging, b. tot het onder één departement brengen van de zorg voor landbouwbelangen, c. tot betere bescherming en berechting van kinderen en jeugdige personen, d. tot regeling van den leerplicht, e. tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen. In bewerking zijn wetsvoordrachten tot verbe tering van maatschappelijke toestanden, met name betreffende de volkshuisvesting, den ar beid en het armwezen. Aan versterking der Rijksinkomsten door wijziging van het tarief van invoerrechten met behoud dor bestaande grondslagen wordt de aandacht gewijd.” Kortheidshalve hebben we deze schets over- genomen uit Hepkema’s Nieuw Advertentieblad. De inzender van het epistel in ons no. van heden voor acht dagen, door ons geplaatst onder ’t opschrift y>Een stem uit het volk" zal ontwaren, dat hij vele zijner goede wenschen tot oplossing aangekondigd ziet in deze Troon rede, en het mag hem en vele weldenkenden met hem dus een genoegen zijn den candidaat der liberalen te hebben gestemd. zr.o geweest en ’t zal ook altijd «in eendracht kracht!” waarheid als eene koe hebben vooral de uitstrevenden niet alleen te begrijpen, ook gestalte te geven, te belichamen, leert zoo lang men leeft. RN Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Nu moet het gezegd, dat het oordeel over bet de aan Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel tr.eer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever stemming van het hart. De oude bard zou 1 i i 'iims- n lm i r.iia i ie- 1 i w

Friso nl | 1897 | | pagina 1