I Bericht aan de Abonné’s ZATERDAG 2 OCTOBER 1897. No. 78. Geïllustreerd Zondagsblad aan zijne Courant te verbindendegelijk van inhoud en aantrekkelijk van vorm. Geïllustreerd Zondagsblad aan te bieden. Dit blad zal elke W0©k een om vang van 8 pagina’s beslaan, zoo- dat men na drie maanden een boekdeel van blijvende waarde ter grootte van niet minder dan 104 pagina’s zal bezitten. N ieuwstijdingen Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGËVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. 4 van de Speel- en postboden en uitbreiding dat nog wordt verhoogd met 5 wegens over lijden en pensionneering sedert voormeld tijdstip. De man, die steunende op zijn groote gelijkenis met den kroonprins van Oostenrijk, zich valschelijk voor dezen heeft uitgegeven en over wiens huwelijk met een burgermeisje te Aken zooveel te doen is geweest, is op ver zoek der Oostenrijksche regeering te Luik in hechtenis genomen. In Heathfieldpark, nabij Eastbourne, het buitenverblijf van den heer Alexander, een Londensch bankier, heeft men verleden week, bij het afbreken van een ouden muur, in een kelder daarachter 300 Hesschen wijn gevonden, welke 71 jaar geleden daar geborgen waren, ten einde te dienen als geschenk van een vader aan zijn zoon bij zijne meerderjarig- heidsverklaring. Het plan bleef door allerlei sterfgevallen onuitgevoerd ook wist niemand ten slotte van deze bergplaats af. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Dus- seldorp gemeld Onlangs bevatten verscheidene bladen het bericht dat de regeeringspresident alhier het verzoek om naturalisatie afwees van alle Neder- landsche onderdanen die geen voldoende ver diensten, en ook geen vermogen bezaten. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans in een bepaald geval beslist, dat voortaan uit maatschappelijke beweegredenen in den regel slechts dan een verzoek om naturalisatie afge wezen zal worden, indien de gemeente waar de aanvrager zich wil vestigen, tegen de naturalisatie verzet aanteekent, omdat er ge vaar bestaat dat de aanvrager of zijn gezin tot armoede zal vervallen, en dit verzet rechtmatig bevonden wordt, tenzij een staatsbelang er tegen opweegt. WORKUM. Morgen, Zaterdag, hoopt de oudste inwoner van Workutn, de heer K. Ketelaar zijn 92e verjaardag te vieren. Het is zeer zeker al heel veel jaren geleden dat de jubelaris meestreed in de Belgische onlusten, en ook lang geleden dat hij als agent van politie langs Workum’s straten patrouilleerde. SNEEK, 30 Sept. De ziel van onzen Raad, de heer B. Haga, zal binnen korten tijd onze Gemeente verlaten, wegens zijne be noeming tot hypotheekbewaarder en ontvanger der registratie te Deventer. BOLSWARD, 29 Sept. ’97. Bij de ge mengde zangvereeniging alhier is sedert gerui- men tijd in studie het Oratorium »de Legende van de Heilige Caecilia” voor solo, koor en orkest van J. G. E. Stehle. Deze schoone compositie komt zeer veel voor op het repertoire in de muzikale wereld. Als wij den ernst nagaan, waarmede genoemde vereeniging hare taak opvat, dan valt ook ditmaal kunstgenot te smaken, te meer, wijl de gunstig bekende zangvereeniging te Makkum de invitatie aannam, om binnenkort met die van Bolsward dit werk in de Doele uit te voeren. Waar zulke krach ten samenwerken is het welslagen aan geen twijfel onderhevig, te meer wijl beide vereeni- gingen wekelijks steeds onder denzelfden Direc teur, den heer O. Wernicke, repeteeren. Voor het kunstminnend publiek valt er alsdan in eigen plaats iets te genieten, dat zeldzaam kan heeten. Als naar gewoonte was het dochtertje van ten B. alhier naar het naburige IJmswoude gegaan, om daar bij den landbouwer H. melk te halen. Dat deed zij eiken avond; eiken De Ondergeteekende heeft de eer hierbij mede te deeleu, dat hij besloten heeft een Door eene overeenkomst met de Uit gevers van de gunstig aangeschreven NEDERLANDSCHE ILLUSTRATIE, is hij in staat gesteld, aan de geabonneer- den dezer Courant, tegen eene geringe tegemoetkoming, deze belangrijke uitgave, waarvan hierbij als proeve een exemplaar ter kennismaking wordt toegezonden, als een Benige voorwaarde voor de geregelde toezending van dit GEÏLLUSTREERDE ZONDAGSBLAD is de betaling van een bedrag van slochts 37 Va ContS per drie maanden boven den gewonen abonnements prijs, een prijs buitengewoon gering, in verhouding tot het fraaie en degelijke tijdschrift zelf, welks abonnementsprijs voor zijn eigen geabonneerden f 5.per jaar bedraagt. De Uitgever twijfelt niet of velen zijner geabonneerden zullen bereid gevonden worden, gebruik te maken van deze éénige gelegenheid om zich tegen een gorihgon prijs den eigendom te verzekeren van een blad, dat voorzeker een blijvend en nuttig sieraad van elke boektafel zal zijn. DE UITGEVER. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. De Tweede Kamer benoemde in de zit ting van Donderdag tot leden voor de commissie ter onderzoeking van de verzoekschriften de heeren Smeenge, Smidt, Van Limburg Stirum, Van Basten Batenberg en Thooft. Tot rapporteurs voor de Indische begrooting voor 1898 werden benoemd de heeren v. Limburg Stirum, Pijnacker Hordijk, Bahlman, Verheij en Mackay. Woensdagmorgen 11 uur zal het onderzoek der Staats-begrooting in de afdeelingen aan vangen. Adres van Antwoord op de Troonrede. In het bijzijn van II. M. de Koningin heeft H. M. de Koningin Regentes ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer met den voor zitter aan het hoofd, belast met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede. De deputatie ontving aan het gebouw der Kamer op weg naar het paleis en in het paleis de gewone militaire eerbewijzen. Staatsbegrooting. Op de Staatsbegro ting is de post decoratien inplaats van op f 8000, op f 30.000 geraamd, omdat het zich laat aanzien dat in 1898, het jaar der in huldiging van H.M. de Koningin, meer benoe- voor verbetering van be- brievengaarders voor bevordering mingen in Nederl. orden zullen plaats hebben dan gewoonlijk. Een bedrag is uitgetrokken voor de aan schaffing van revolver-holsters ter wille van de persoonlijke veiligheid der rijksveldwachters. De muntbiljetten zullen in het vervolg op »rameh” papier gedrukt wordeneen bedrag van f 22.000 is daartoe uitgetrokken. Elk regiment infanterie zal van 20 rijwielen voorzien worden. De aanstelling van een assitent van den wetenschappelijken adviseur in visscherijzaken wordt voorgesteld. Uitgetrokken is zoldiging van f 50.000 en van personeel f 46.000. Als vermoedelijke bijdrage in jaarwedden van onderwijzers van bijzondere scholen wordt op de staatsbegrooting f 1.064.000 uitgetrok ken. Bij de troonsbestijging van koningin Wil helmina zal er nieuw geld geslagen worden. Een bedrag van f 5000 is voor de vervaar diging van nieuwe muntstempels uitgetrokken. Voor de rijks-exploitatie van den inter- communalen telefoondienst, aanvangende met 1 Oct., zal een afzonderlijk corps beambten worden aangesteld, waarvoor op de staats begrooting f 28.000 is uitgetrokken. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terecht gestaan Jac. Sp., 22 jaren, arbeider te Sappemeer, die door de recht bank te Winschoten wegens mishandeling die den dood tengevolge heeft gehad is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. In de vorige week en heden heeft een ge tuigenverhoor plaats gehad, waaruit in hoofd - zaak bleek, dat in den avond van 10 Juli 11. de naaister Alida Bos, die vroeger verkeerd heeft met Rudolf Wilkens, in de herberg van Kleefsma meer met beklaagde was, uit zijn glaasje dronk en hem dit terug gaf, waarover Wilkens boos werd en drukte maakte. Later op den weg liepen, volgens Alida, beklaagde en G. Huising, terwijl zij even achter was en Wilkens nevens haar. Toen sloeg beklaagde zijn hand achteruit volgens get. Kraai had hij er een blinkend voorwerp in, en trof Wil kens in de borst. Deze ging terug naar de herberg, werd duizelig, ging naar docter Vene- ma, doch zakte ineen, waarom anderen hem droegen, en toen is hij ten huize van den dokter overleden. Beklaagde zegt, dat niet hij maar G. Hui sing de dader is, wat o.a. Alida beslist tegen spreekt terwijl Wilkens aan degenen, die hem naar den dokter brachten, gezegd heeft dat beklaagde het gedaan heeft. De Adv.-Generaal, mr. F. J. Noijon, requi- reerde bevestiging van het vonnis. De verdediger nïr. W. M. Visscher bestreed het bewijs en concludeerde tot vrijspraak Uitspraak Donderdag a.s. Gruwelijke moord in Rotterdam. Een 32-jarige kleermaker van Duitschen oorsprong, Müller genaamd, wonende in de Schoterbosstraat 18 te Rotterdam, heeft Dinsdagavond omstreeks twaalf uur zijn 22-jarige vrouw en zijn kindje van een jaar vermoord. Doodkalm begaf hij zich na de daad naar den commissaris van politie, waar hij aankwam met bebloede handen en waar hij een der ooren van zijn vrouw toonde als een bewijs van het geen hij gedaan had. De politie begaf zich onmiddellijk naar het aangeduide huis en vond daar de vrouw op den grond liggen met open gesneden keel en het kind in een kinderwagen insgelijks met afgesneden keel. Er was natuurlijk een zeer groote toeloop van menschen. De beide lijken werden naar het ziekenhuis vervoerd en de man naar de gevangenis aan de Noordsingel. Men schijnt de daad aan krankzinnigheid te moeten toe schrijven. De moordenaar deelde op het politiebureau mede dat hij er toe werd gedrongen door een onafwijsbaar verlangen in zijn binnenste. Bij het te Amsterdam door het bestuur der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit gehouden proponents-examen, 1ste gedeelte, zijn geslaagd de candidatenH. Britzel, E. Engelkes, J. H. van Giessen jr., P. Groot, A. de Jong en J. Koekebakker. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 2 October 1897. Ho ’t Dokter Knapstra syn pil wirke, M. Miedema. Dat bart wol mear, D. Sliep- sangkje D. Riedlingen. Sprekmenearen by it groetsjen, v. L. Op ’e kraech ou, M. G. S. Koartswyl. Forkeard forstien (met plaatje.) Het gebed in den gemeenteraad is te Utrecht op voorstel van den voorzitter afge schaft. Uit de mededeelingen, daarbij gedaan, bleek, dat dit gebed gewoonlijk werd voorge dragen zonder dat een der leden daarbij tegenwoordig was. Alleen wijlen de heer Van Weede van Dijkveld nam daaraan getrouw deel. Daar de voorzitter sedert dien tijd alleen het gebed aanhoorde, dat de secretaris voordroeg, terwijl het gedruisch uit de antichambre in de raadzaal doordrong, had hij gemeend dit gebruik te kunnen laten vervallen. Dit besluit werd genomen met 21 tegen 9 stemmen. Aangaande de aanvaring man schrijft het Bat. Nbld. Hoewel het hier gehouden onderzoek naar de redenen die tot de aanvaring van het stoom schip Speelman met de Fransche bark Dugu- esclin hebben geleid, uit den aard der zaak voorloopig strikt geheim wordt gehouden, weet men ons mede te deelen, dat de afgelegde getuigenissen over het algemeen niet ten gunste van de Speelman luiden. Bloedvergiftiging. Te Baarn is een 23- jarige dienstbode, die door een insect gestoken was, aan bloedvergiftiging tengevolge van die steek, overleden. Een béleedigd echtgenoot. Een pontonnier uit Dordrecht, zekere H. B., die door een vleeschhouwer uit Rotterdam in gezelschap van diens vrouw in een der stegen van de Zand straat werd aangetroffen, werden door den vleeschhouwer met een zaag drie geweldige slagen op het hoofd toegebraebt, zoodat het leven van den verwonde niet buiten gevaar is. De dader is gearresteerd. De sterkte van het officiers kader bij de inf. was op uit. Juli als volgt: luit.-gen. en generaals 4, kolonels, luitenant-kolonels en majoors 68, kapiteins 249 en luitenants 590, er was dus een incompleet van 2 kapiteins en 67 luitenants, te samen 69 subalterne officieren. Door benoeming tot 2e luit, van 5 cad. der Kon. Mil. Acad. 20 onderofficieren van den Hoofdcursus en 19 volontairs der Militaire School samen 44, bedroeg het incompleet dus nog 25 \l 11M S H IIIH.II I IA 111 min iiiiiii mil'll ui 8 r i i

Friso nl | 1897 | | pagina 1