Bericlit aan fle Abonné’s! WOENSDAG 6 OCTOBER 1897. No. 79. I Buitenlandsch Nieuws. V ’t Adres van Antwoord. Geïllustreerd Zondagsblad aan zijne Courant te verbindendegelijk van inhoud en aantrekkelijk van vorm. Geïllustreerd Zondagsblad aan te bieden. Dit blad zal elke week een om vang van 8 pagina’s beslaan, zoo- dat men na drie maanden een boekdeel van blijvende waarde ter grootte van niet minder dan 104 pagina’s zal bezitten. Officiéél gedeelte. Lichtzinnige Politiek. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad versohjjiit eiken WOENSDAG en ZATERDAG a r H. we J. M. de Jong e.a. te Koudum I Pry’s per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7£ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM. hare zittingen, die zoogenaamde worden toegekend. Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Geene lichtzinnige politiek besture ons Schip van Staat en evenmin mogen de stuurlui en bemanning lichtzinnig worden be- en veroordeeld. Er blijve ernst op den voorgrond, werkelijke ernst, die alleen kan leiden tot de bevordering der algemeene belangen. H. ’t Adres van antwoord op de Troonrede werd door de Tweede Kamer met 86 tegen 6 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Van der Zwaag, Troelstra, Van Kol, Staalman, Nolting en Ketelaar. Als uit het lijstje blijkt allen nieuwe leden, uitgezonderd alleen de heer Staalman. En toch was het adres van antwoord niets anders dan een zuivere weerklank op de Troonrede. In den regel pleegt men zich daar omtrent niet warm te maken. Men beschouwt dit meer als eene gewone beleefdheid. Als iemand, U passeerende, U groet, welnu, dan moet ge al vreeselijk onbeschoft zijn, zoo ge hem geen wedergroet geeft. De politiek even wel schijnt andere vormen te kennen. De Troonrede is of liever bevat het werkplan der Regeering! Tendeele toegestemd, maar de oudere leden weten, dat ze daaromtrent bij de begroe ting aanvankelijk gelegenheid genoeg hebben zich te verklaren. De algemeene beraadslagin gen, die dan voorafgaan, kunnen verhoudingen aannemen, dermate, dat voor de behandeling der werkelijke begrootingsposten tijd te kort schiet. Daarom dan ook bleek ons de oppositie niet op hare plaats. Of Of er Deze n.l. dat men zich tegen den monarchalen regeeringsvorm wilde verzetten om de republiek te verkrijgen. Wij kwamen tot deze gedachte naar aanleiding der woorden laffe vleierij en hofkliek en dergelijke. Maar dan ook ware het zaak, rondborstig kleur te bekennen, door te zeggen heeren ik doe niet mee, ik wil geene Koningin, ik wil de Republiek!” Vrees voor straf toch be hoeft niet te weerbouden de leden der Staten- Generaal zijn voor hunne adviezen niet vervolg baar. Van geen der heeren oppenenten hebben we een zoodanige verklaring geboord, derhalve mogen we aannemen, dat hunne bezwaren niet der Koningin of der Koningin-Regentes betrof fen, zelfs heeft de heer Staalman mede gedaan, democraten 6 zetels verliezen tengevolge van de samenwerking (een zoogenaamd >kartel”) der twee andere partijen bij de stembus. De gezonken torpedoboot S. 26 zal, indien ooit, toch niet spoedig gelicht kunnen worden; maar de lijken der daarin verdronken zeelieden zijn door de duikers gevonden en boven gebracht, op één na het lijk van een matroos, die in de kolenbergplaats verdronken moet zijn, in welker kleine opening geen duiker kan binnen dringen. Het lijk van den commandant Hertog Fried rich Wilhelm van Mecklenburg i.» op last van den Keizer met een oorlogsschip naar Kiel gevoerd. Het is juist acht dagen na de ramp gevonden, zonder de hooge laarzen, die de commandant aan had, en met half uitgetrokken oliepak. Blijkbaar heeft de Hertog dus toch nog eene poging gedaan om op gelijke wijze zich te redden als de stoker. ENGELAND. In het rapport der West- indische suikercommissie wordt verklaard, dat de industrie gevaar loopt tengevolge van buiten landsch premiestelsel en beschermend tarief. Het beste redmiddel zou zijn de premiën af te indeeling der gemeenten aangaat, Friesland nog altijd eene uitzondering maakt met de handhaving der grenzen van de sonde griete nijen” tegenover de andere provinciën. En ten tweede kan een onderzoek gelden in hoe verre het Rijk betrokken is bij het onderhoud der rivierdijken elders tegenover dat der Zuider- zee-dijken hier. Dit zijn gratis-adviezen, die vermeerderd zouden kunnen worden met die omtrent belastingwijziging rakende uitwonende eigenaren, enz. Enfin, onze verwachting is nog al hooggespannen, dewijl we doktoren in consult hebben, welke met ernst de wondeplek- ken weten aan te wijzen. Eenmaal tot deze conclusie gekomen, zal het geneesmiddel ook wel niet op zich laten wachten. Wij hebben alle hoop. Eén ding stuit ons wel een beetje in de redevoering-Van der Zwaag, waar hij het eene moederplicht noemt te zorgen voor de ontwik keling van een kind, daar gaan we geheel met hem mede, maar we willen hem toch opmerken, dat een jonge Koningin, niet alleen der Moeder, maar geheel den Lande behoort, en dit maakt nog altijd wel een groot beetje onderscheid. Trouwens, als ’t met vele dingen gaat, de jonge Kamerleden moeten nog wat leeren en zoo zal dan ook de heer Van der Zwaag het spekslagers-argument wel niet weer kunnen gebruiken. Men kan in de politiek niet maar zoo dadelijk al zijn kruit verschieten. De zwaarste ladingen houdt men in reserve tot ze werkelijk noodig zijn. Verwonderen doet het moet ééne reden zijn ter verklaring. dan ook niet, dat de overige leden er bet zwijgen aan deden. DUITSCHLAND. In het Koninkrijk Saksen moet de Tweede Kamer gedeeltelijk vernieuwd worden en de verkiezing voor de kiescolleges is reeds afgeloopen. Dientengevolge is het zeker, dat de Kamer zal bestaan uit 48 (43) conservatieven, 19 (16) nationaal-liberalen, 6 (8) radicalen en 9 (15) sociaal-democraten. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de getalsterkte in de vorige Kamer aan; men ziet dus dat de radicalen 2 en de sociaal- om een sieve de Koningin!” te roepen. Daarom dan ook hebben we recht hunnen tegenstand bij ’t adres van antwoord te wraken en hunne bezwaren bij het algemeen debat over de Staatsbegrooting nader te verwachten. Vooral die van de heeren Nolting en Ketelaar, die er tot heden het zwijgen aan deden. De bezwaren van de heeren Van der Zwaag en Troelstra c. s. betroffen in den grond der zaak de algemeene toestanden en wellicht hoofdzake lijk die in Friesland. Te ontkennen valt het niet, dat Friesland vroeger betere dagen heeft beleefd. Daar is zelfs een tijd geweest, dat men van het snjke” Friesland sprak, terwijl men ’t nu met 't arme Ierland vergelijkt. Als het dezen heeren gelukt, de redenen van het verval in het ware licht te stellen en de middelen aan de hand te doen voor werkelijke verbetering, dan zal gewis geheel het gewest hun de hand drukken en hunne herkiezing voor lange jaren, als ’t moet, verzekeren. Maar praten alleen is niet voldoende. Ze komen met voorstellen. En wellicht kunnen ze hun voordeel doen met de opmerking, dat wat de De Ondergeteekende heeft de eer hierbij mede te deeleu, dat hij besloten heeft een Door eene overeenkomst met de Uit gevers van de gunstig aangeschreven NEDERLANDSCHE ILLUSTRATIE, is hij in staat gesteld, aan de geabonneer- den dezer Courant, tegen eene geringe tegemoetkomingdeze belangrijke uitgave als een Benige voorwaarde voor de geregelde toezending van dit GEÏLLUSTREERDE ZONDAGSBLAD is de betaling van een bedrag van slechts 37 Cents per drie maanden boven den gewonen abonnements prijs, een prijs buitengewoon gering, in verhouding tot het fraaie en degelijke tijdschrift zelf, welks abonnementsprijs voor zijn eigen geabonneerden f 5.per jaar bedraagt. De Uitgever twijfelt niet of velen zijner geabonneerden zullen bereid gevonden worden, gebruik te maken van deze éénige gelegenheid om zich tegen een geringen prijs den eigendom te verzekeren van een blad, dat voorzeker een blijvend en nuttig sieraad van elke boektafel zal zijn. DE UITGEVER. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde, op Zaterdag den 9 October 1897 des voormiddags te 9| uur. Punten van behandeling I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Aanbieding van de gemeente- en armvoog- dij-begrootingen voor 1898. III. Adres van D. F. Visser e.a. te Molkwerum om eene bijdrage in de kosten tot het maken van een visschershaven aldaar. IV. Idem van J. M. de Jong e.a. te Koudum om een der schoollocalen aldaar te mogen gebrui ken. V. Idem van G. S. van der Veer te Warns om een strookje grond van de gemeente in erfpacht te mogen ontvangen. VI. Idem van het Bestuur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek te Koudumbetreffende de aanleg van een reed langs Sijmkewal. VII. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 3e kwartaal 1897. VIII. Behandeling van een reclame in beroep bij Gedeputeerde Staten. Koüdum, den 4 October 1897. De Burgemeester, H. M. TROMP. sKomaan, dat gaat reis goedDirect bij den aanvang hebben ze zich ferm gehouden. Die leuke Van der Zwaag heeft ’t op zijne manier wel eens netjes gezegd. Ja, ja, de man kan praten En dan Troelstra hij klopte mee, ook uit naam van zijn geestverwant, Van Kol. ’t Moet gezegd, er begint nu aardigheid aan te komen Er begint nu aardigheid aan 't staatkundig bedrijf te komen! Wij hoorden die opmerking meer dan eens en we hebben er ons over bedroefd. Is dan werkelijk het optreden der Staten- Generaal verlaagd tot eene eenvoudige poppen- kast-vertooning, waaraan men aardigheid wil beleven? »Neen, wel neen, dat juist nu niet. Maar, ziet U, ’t is al zoo lang een saaie boel ge weest, dat er wel eens eene verandering mag plaats hebben. Zoo’n relletje smaakt ons wel!” Verandering, ja wel, bijvoorbeeld het groo- ter deel der Kamerleden gezind tot grappen makerij »Hoe kunt u dat denken? Wel neen, de zaken in orde, hoorMaar zoo’n enkel be drijf. Vroeger hadt U daar b. v. Haffmans, och zoo’n beetje aardigheid!” Wij vroegen niet verder, wij wisten genoeg. Als we hier in weinige woorden hebben geschetst, hebben we meer ontmoet. Een aar digheidje meer niet. Maar zoo’n aardig heidje kan vreemde gevolgen hebben. We herinneren ons dat een zoon van een zeer geacht ingezeten eener oude Friesche stad zich liet voorbangen om lid eener sociëteit te wor den. De jongen komt er toch, dacht iedereen. Ook de eigen vader. Laat me ’t manneke niet overmoedig maken, denkt de oude, kom ik werp ’reis een bruine boon (tegen) in ’t korfje. Eenige zijner makkers deden ook al zoo uit pure aardigheid, enkele anderen ook en de jongen, die er wel zou komen en tegen wien niemand iets had, zakte, want de bruine boonen wonnen het van de witte. Naar ons werd verluid, moet 't op deze manier eveneens zijn toegegaan met de benoe ming eener onderwijzeres in eene andere ge meente. Toen de voorzitter no. 2 der voordracht als benoemd verklaarde, keken alle leden ver baasd in ’t rond, omdat ze de benoeming van no. 1 stellig hadden verwacht en sommigen hunner no. 2 maar eens suit aardigheid” hadden gestemd Nu willen we hoegenaamd niet beweren, dat de heeren Van der Zwaag, Troelstra en Van Kol louter bij aardigheid zijn gekozen, maar hebben er op tegen, dat men ’t wil doen voorkomen, alsof door hun optreden in de Kamer, aan aardigheid zou Personen, die dit beweren, toonen al voor de beginselen der zoogenaamde Friesche volks partij en voor die der socialen weinig achting te bezitten, terwijl ze die door hun bijval schij nen te begunstigen. Wij noemen dit bedrijf: lichtzinnige politiek of, met andere woorden, spelen met vuur. De beslissingen der Tweede Kamer vooral zijn van ernstigen aard. Zij raken onze wer kelijke belangen en daarmede mag men nimmer den draak steken. Van aardigheid moet zelfs in schijn of schaduw geen sprake kunnen wezen. Laten de woordvoerders der verschillende par tijen daar hunne meening zeggen, het hoor en wederhoor ruime toepassing erlangen, de beslissing zij en blijve immer in overeenstem ming met de afgelegde eeden of beloftenernstig, eerlijk, loijaal en des gemeenschappelijken Vaderlands waardig! 'ft \i n w s ii tm in i i:m ii III.IIMIIIHI HIILSflVl. 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1