WOENSDAG 13 OCTOBER 1897. No. 81. Zeven In voorbereiding. Buitenlandsch Nieuws. TWINTIGSTE JAARGANG. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG heden hieromtrent eenig licht H. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. J 1 Niettemin is en blijft het afdeelings onderzoek eene zaak van groot belang. Vertraagt het in den spoedigen gang, het geeft daarentegen, de verrassingen uitgezonderd, een waarborg voor de meest algemeene, de meest ernstige behandeling. een zou van de administratie des geene onbeteekenende zaak, daar deze met den Voorzitter der Kamer te samen de centrale sectie vormt, die grooten invloed bezit op de regeling der volgorde van de te behandelen zaken. DUITSCHLAND. In Duitschland houdt men zich hoofdzakelijk in politieke kringen bezig met de aanstaande zittingen van den Rijksdag. Vooral is men nieuwsgierig naar de ontvangst, die de marine-ontwerpen van den nieuwen Minister van Marine, admiraal Tirpitz, zullen vinden. Geheel ten opzichte men Als uit het vorenstaande is gebleken, is de arbeid in de afdeelingen derhalve van groot belang, ’t Behoeven hier niet zoo bepaald parlementaire sprekers te zijn, maar wel goede, erentfeste, der zake kundige lieden, die nuttig werkzaam kunnen zijn in het algemeen belang. In de openbare vergaderingen is het meermalen knal-effect van sommigendaar treden de bekende woordvoerders meer op den voorgrond en speelt de zoogenaamde politiek eene groote rol. Daar is het, dat niettegenstaande het veelomvattende afdeelings-onderzoek geheel an dere uitkomsten werden verkregen, dan het Voorloopig Verslag moest doen veronderstellen. Zoogenaamde zwenkingen per spartijbriefje” vliegend telegram rondgedeeld bekeer den meermalen vóór in tegenstanders of omgekeerd. Verrassingen, hoofdzakelijk ko mende op rekening der aangewezen leiders in verband met voorafgaande besprekingen met bevriende” Ministers, enz. Alles zoo iets, wat nu eenmaal hoogere politiek heet en daarom voor ’t oog van den gewonen, een- voudigen waarnemer onverklaarbaar. I Tijdens deze dagen houdt de Tweede Kamer in hare afdeelingen een nauwgezet onderzoek Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. dend vindt. Zijn wederwoord gaat als Memo rie van Antwoord opnieuw naar de afdeelingen, waar ze op haar beurt wordt behandeld. De js duidelijk, verschillende rapporteurs stellen nu het Eind 1 verslag samen, waarbij zij verklaren, dat de wetsvoordracht in staat van wijzen is, dat is rijp voor openbare behandeling. Eerst na al deze voorbereidende werkzaamheden kan de voordracht aan de orde worden gesteld, hoewel die aan de-orde-stelling soms nog geruimen tijd op zich kan laten wachten. Wij hebben boven gezien, dat de Centrale Sectie op die regeling grooten invloed heeft. De Hann. Kurier weet uit officiëele bron mee te deelen, dat admiraal Tirpitz er van afziet om, evenals voor het leger verkregen is, ook voor de vloot het septennaat te erlangen. De Minister zou zeker niets liever willen, maar hij begrijpt beter dan iemand anders, dat een voorstel in dien zin schipbreuk zou lijden bij de Volksvertegenwoordigers. Door een dergelijk septennaat trouwens, een begrooting over zeven jaar loopende, zou de Marine vrijwel onafhankelijk worden Rijks. De Regeering te Berlijn schijnt te hopen, dat de Rijksdag door een concessie op andere punten wat toeschietelijker zal worden, en dat zij zoodoende het crediet van zestig miljoen zal kunnen krijgen, dat admiraal Tirpitz vraagt en dat zeker veel minder is dan hetgeen de vorige Minister, admiraal Hollmann, verlangde, die trouwens ook door deze hooge eischen zijn portefeuille verloor. Intusschen is het ook de vraag, of de Rijksdag deze hooge som voor de Marine zal toestaan de officieuse pers heeft echter last gekregen te verklaren, dat de voorstellen van admiraal Tir pitz het uiterste is, waartoe de Keizer kan overgaan, en men laat nog eens weer den volke hooren, dat de gevolgen eener weigering van den Rijksdag thans zeker zeer ernstig zullen zijn. FRANKRIJK. Met uitstekend gevolg heb ben, gelijk thans in bijzonderheden wordt openbaar gemaakt, de officieren van een regi ment artillerie in de schermzaal der kazerne omtrent de Staats-begrooting voor 1898, eene verleden winter tweemaal in de week voor de begrooting, die als al de vorigen, mil- onderofficieren en manschappen verhandelingen lioenen bij millioenen omvatten. Dat zijn de belasting-penningen der natie. Dat daaromtrent een nauwgezet onderzoek moet plaats hebben, ’t Is nu niet voor ’t eerst, 't was reeds sedert jaren zoo en wat nog sterker isis de omstandigheid dat de Algemeene Eekenkamer de werkelijke uitgaven zelfs tot op <en halven cent met de werkelijke be scheiden en de uitgetrokken sommen vergelijkt, het Nederlandsche volk kan dan ook van zijn financieel beheer volko- gerust zijn. Op dit punt bestaat dan trouwens ook de meest mogelijke openbaarheid. Maar over de meest doelmatige besteding der aangevraagde sommen hebben de Kamer leden te beslissen. Gunt ze dus den noodigen tijd tot voldoende onderzoek, haastige lieden, die zoo spoedig andere «dingen” wildet zien, gunt ze tevens den tijd voor gemeenschappelijk overleg voor alle andere voordrachten. De Kamer is geen opposante tegenover de Re geering deze is uit hare meerderheid voort gekomen en het algemeen belang, in wette- lijken vorm belichaamd, eischt gemeen overleg. Waar onze pleitbezorgers aldus in voorbe reiding verkeeren, wenschen wij ze van harte een uitkomst den kiezers, als den gekozene, maar bovenal den Lande waardig 1 gehouden welke, ofschoon alles wat naar zijde- lingschen dwang zelfs zweemde angstvallig vermeden werd, door zeer velen werden bijge woond. Het gehoor nam van week tot week toe en onder de behandelde zaken waren de Soedan en de spoorweg van de Senegal naar den Niger; de uitvinding van de boekdruk kunst menschenkracht en dierenkracht; bet toilet van den soldaat; Elzas-Lotharin gen; de belastingen en de begrooting; Pasteur enz. Gevraagd naar ’t geen zij het liefste hoorden, antwoorden de soldaten: «Iets dat te denken geeft.” De Debats spreekt den wensch uit, dat dit voorbeeld in ’t gansche leger gevolgd worde, niet alleen in ’t belang van het moreel gezag der officieren en de betrekkingen tusschen hen en de manschappen, maar ook omdat daarmee een eereschuld gekweten zou worden met de invoering van den algemeenen dienstplicht jegens het volk aangegaan, immers op die wijs zou de door den dienst veroorzaakte stoornis van onderwijs en ontwikkeling min of meer worden verholpen. ENGELAND. Koningin Victoria heeft Don derdag op haar kasteel te Balmoral in Schot land deputation ontvangen uit het gemeente bestuur van Edinbu rg, de Universiteit aldaar en de Schotsche Kerk, die haar kwamen ge luk wenschen naar aanleiding van haar regee- ringsjubileum. Na de gebruikelijke toespraken en het ant woord der Koningin, werden de lord-provoost (dezen titel draagt de burgemeester van Edin burg) en de procureur der Schotsche Kerk- de heeren M’Donald en John Cheyne in Hr. Ms. tegenwoordigheid teruggeroepen en ge ridderd. Naar Maidstone is de officier van gezondheid, »Zeg, begrijp je er wat van? Daar hebben we nu na veel moeite en drukte eene nieuwe Tweede Kamer bijeengebracht, daar is een nieuw Ministerie gekomen, de Kamerzittingen werden met eene Troonrede geopend en daarna volgde weder een Adres van Antwoord «nog eens overgedaan door eene koninklijke dank betuiging en nu nu hooren we er heele- maal niets meer van. Of ja, zoo eens eventjes, tehooi en tegras, maar dat geeft zoo bitter weinig, ’t Is al weer hetzelfde bedrijf van vroeger. En het zou anders worden Op die manier hebben we hier en daar hooren spreken. En dit verwonderde ons niet. Vele der nieuwe (en ook der oude) politieke heeren kiezers genaamd, hebben niet het minste begrip van de wijze van werken door de Staten-Generaal. Zij stellen zich eenvoudig den gang van zaken aldus voorde Regeering heeft iets te zeggen en de Kamer komt bijeen. De zaak wordt besproken en daarna aan stem ming onderworpen en afgedaan. Aange nomen of verworpen Niet waar, de mensch ziet aan, wat voor oogen is? En het is derhalve geen wonder, dat de groote menigte, die notitie heeft geno men van de handelingen der Staten-Generaal, alleen op de openbare vergaderingen heeft gelet en den arbeid in de sectiën hoegenaamd niet kent. Laat ons voor verspreiden. En nu de minder bekende arbeid der sectiën. De verschiliende wetsvoordrachten der Re geering worden hier puntje voor puntje onder zocht. Een Minister is er niet bij. Hij heeft de uiteenzetting zijner beginselen op schrift in- gediend, in eene zoogenaamde Memorie van Toelichting. De Kamerleden zitten nu meer onder zijn jongens. Zij kunnen ophelderingen vragen, mededeelingen geven, opmerkingen maken, wenschen uitspreken, enz., enz., zonder dat eenig «boosaardig publiek” daarvan komt te weten. Een der heeren wordt aangesteld tot secre taris, of rapporteur, als het in de officiëele taal luidt. Hij teekent in hoofdzaak aan, zonder vermelding van naam, wat al opgehelderd, ge vraagd, meegedeeld, opgemerkt of gewenscht werd. Er is dus voor elke sectie een rapporteur. Deze vijf heeren komen, na afgedaan werk, onderling samen, elk met zijne aanteekeningen en maken van alles één geheel, wat onder den naam van Voorloopig Verslag den betrokken Minister als antwoord op zijne Memorie van Toelichting wordt ter hand gesteld. Gezegde Minister nu vergelijkt beide stukken en doet, als het ZEx. goed dunkt, zijn voordeel met het opgemerkte, gewenschte, enz., en wijzigt daarmede in verband de wetsvoordracht en Als bekend is, bestaat de Tweede Kamer bestrijdt verder datgene, wat hij niet steekhou uit honderd leden, door de kiesgerechtigde Nederlanders in evenzoovele districten gekozen. Want bij de jongste kieswetwijziging is het stelsel van enkelvoudige districten consequent doorgezet. Die honderd leden komen, voor zooverre ze tegenwoordig zijn, in openbare zitting samen, in openbare, dat wil zeggen voor ieder toe gankelijke, altijd voor zoover de ruimte strekt. Daar gaan de heeren, op voorstel van den Voorzitter nummertjes trekken, of er wordt voor ben (ook voor de afwezigen en voor de vacaturen) getrokken, iets, wat op ’t zelfde neerkomt. Nu zijn er 20 no’s 1, 20 no’s 2, 3, 4 en 5. Derhalve de Kamer scheidt zich door loting in vijf afdeelingen (sectiën} ieder van twintig leden. Deze afdeelingen vergaderen ieder in het bijzonder in een eigen lokaal, zoodat men dan niet met één algemeene, maar met vijf bijzon dere zittingen of samenkomsten te maken heeft, die niet voor het publiek toegankelijk zijn. Alle heeren van no. een komen samen, die van no. twee, drie, vier en vijf evenzeer en kiezen ieder voor zich een Voorzitter en een vice- Voorzitter. Dan zijn de afdeelingen, zooals men dit noemt, samengesteld (Tusschen twee haakjes zij hier opgemerkt, dat men eene zoo danige verdeeling ook heeft toegepast bij de raden van groote of uitgestrekte gemeenten.) De Kamer-afdeelingen worden voor den tijd van twee maanden samengesteld, daarna wordt weder eene nieuwe loting gehouden en worden de heeren als ’t ware op andere wijze dooreen gegooid er worden dan eveneens nieuwe voor zitters en onder-voorzitters gekozen, of de ouden herkozen, al naar ’t uitkomt. Het benoemen van afdeelings-voorzitters is Opmerkelijk mag het heeten, dat bij vele leden de lust tot den sectie-arbeid schijnt te ontbreken. In meer dan één der organen onzer pers is het opgemerkt, dat hoofdzakelijk daarom de Voorzitter der Tweede Kamer, op ongeregelde tijden eene korte openbare zitting doet houden. De kiezers kunnen dan zien, of hunne vertegenwoordigers al of niet op hun post zijn, dat is inderdaad vertegenwoordigen. En daarom is het toch maar te doen. Men spreekt over de f 2000 toelage per jaar als Kamerlid en velen vinden die som begeerlijk. Nu zelf? elke f 1000 is er één, maar de vergoeding is volstrekt niet over dreven en mag allerminst tegenkanting ont moeten van minder bedeelde kant. Doch buiten en behalve dit financieele punt hebben de kiezers de trouwe behartiging hunner be langen door den gekozene te verwachten. Volksvertegenwoordiger niet voor de leus, maar in de daad, in waarheid te zijn, is en moet een eer blijven, een eer tegenover de kiezers, maar vooral een eer tegenover het gemeen schappelijke Vaderland.) EN NTOS- IA IIIIEIEIEÏIIE- BUD VOOR FRIESLAND.

Friso nl | 1897 | | pagina 1