I Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. equipages gered; zevenmaal deed hij dat met I tal fabrieken ijverig concurreert, om steeds stijgende vraag te voldoen en Des- wagen, een mooie villa te Dat echter niet alleen een koopmanshuis, op rijtui uur precies voer de boot af. Het muziekkorps van het korps Kon. scherp- i schutters voerde eenige nummers eere muziek uit. Het Halbertsma-feest. De 100-jarige geboortedag van dr. Eeltje Halbertsma is Vrijdag, te Grouw met groote opgewektheid herdacht. De heer Waling Dijkstra, voorzitter van het «Frysk Selskip” hield eene feestrede, terwijl werd opgevoerd vMurk fen Ypecolsgea” kluchtspil yn 4 bidriuwen, nei dr. E. H. fêrs, fen T. G. v/d Meulen. Ook de Friezen te Amsterdam vierden dezen gedenkdag in eene feestelijke bijeenkomst. Mede te Groningen is deze dag bijzonder feestelijk herdacht. Naar het Hbld. verneemt zullen het volgend jaar geen manoeuvres plaats hebben. Daarentegen moet het voornemen bestaan een groote wapenschouwing door de Koningin te doen houden op een der heiden van Gelder land. Daartce zou ongeveer de geheele leger macht op één punt geconcentreerd worden. Aan de marine werd aanbesteed a. versch rundvleesch, ten behoeve der be- ianningen der schepen te Amsterdam, Wil- tot genoegen der ingezetenen. Deze zullen dan ook den feestdag niet onop gemerkt laten voorbijgaan en den krassen 82- jarigen grijsaard, oud-onderofficier, een stoffelijk blijk hunner waardeering aanbieden, terwijl ze voornemens zijn door algemeen vlaggen hun eerebetoon te verhoogen. STAVOREN, 9 Oct. Het was een schoon feest, n feest in optima forma, dat onze burgerij gisteren vierde ter herdenking van het zilveren jubileum van haren Burgemeester. Heel de stad nam er deel aan en oud en jong beijverde zich van zijne sympathie op hartelijke wijze te doen blijken. Van alle huizen en op vele schepen Wapperde de vaderlandsche driekleur, aan boord. aan wal dadelijk per gevangenwagen de strafgevangenis gebracht. De gear- aan boord twist gehad met een daarom drie dagen in den pro- voost gezeten. Uit wraak wierp hij den kor- j *erwih op vele punten der stad versieringen poraal later over boord zoodat deze verdronk vaD groen en bloemen waren aangebracht. 1 Voormiddags werd 1 gehouden, wijzer aanvaardde. Een breede rei van leerlingen dankt aan den heer L. zijne vorming voor 1 pehjk leven, en velen daarvan vonden later eene plaats die hen een veilige toekomst verzekerde. Het getal leerlingen is voor groot, zóó groot zelfs dat van de moed en krachten van den leeraar, die er voor staat, wel wat veel gevergd wordt. Oud- en 1 ingezetenen zullen voorzeker den jubilaris alle heil toewenschen. BOLSWARD, 11 October ’97. Door den heer J. Sijbr. Faber, die dezer dagen onder hartelijke blijken van belangstelling zijner col lega’s, zijn 25-jarig jubilé als brandmeester in deze gemeente vierde, werd bij die gelegen heid een verslag uitgebracbt, waaraan wij het volgende ontleenen gedurende 25 jaar hebben binnen deze ge meente 14 branden gewoed, die samen als uitkeering van de assurantie-maatschappijen genoten eene I Bekend. De jongen, die te Rotterdam stipte accuratesse, nauwgezet vervulde, steeds aangifte deed zijn kameraad met een revolver - 1 doodgeschoten, en diens lijk in de Maas ge worpen te hebben, heeft gisteravond bekend een valsche aangifte te hebben gedaan. Als beweegreden gaf hij op, dat hij zijn naam be kend wilde maken, evenals de moordenaar Müller. lem van Keulen, herdenkt 12 dezer den dag voor 25 jaar in zijn betrekking Zesmaal heeft hij in dien majoor Semple, vertrokken, teneinde de be- I woners dezer stad in de gelegenheid te stellen zich tegen typhus te laten inenten, volgens een door hem en prof. Wright in het Patho logisch Laboratorium te Netley bestudeerde en toegepaste methode. RUSLAND. Uit Prins Lobanofs papieren is, volgens een correspondent der Times te Weenen, gebleken, dat deze Russische minister van Buitenlandsche Zaken Engeland en Duitsch- land als de twee mogendheden beschouwde, die aan Rusland de grootste vrees moesten inboeze men. De prins uitte de meening, dat Rusland, zoodra zijn spoorweg in Azië voltooid was, een beslissenden slag in Indië moest slaan. Een gelukkige veldtocht aan die zijde zou het begin van den ondergang des Britschen Rijks betee kenen. wenscht, omdat Rusland zoodoende van Duitsch- land geen aanval te vreezen zou hebben. De correspondent is, zonder aan deze notitiën al te groot gewicht te hechten, van meening, dat Engeland alles in het werk dient te stellen om met Rusland over de Aziatische quaestiën tot een compromis te komen. SPANJE. Naar men uit Madrid meldt, zal de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken eene nota opstellen in antwoord op die, welke door generaal Woodford overhandigd is. Daarin zal worden opgemerkt dat, zoodra de Vereenigde Staten klagen over schade, tengevolge van den opstand op Cuba geleden, die opstand alleen zoolang duurt tengevolge van velerlei steun, van Amerika uit daaraan gegeven. Nu bet nieuwe Spaansche Kabinet van beleid jegens Cuba verandert, hoopt het, dat hunnerzijds de Vereenigde Staten van houding zullen veran deren. De Cortes zullen in December worden ont bonden en de verkiezingen in Februari plaats hebben, meldt men uit Madrid. CUBA. Uit Havanna bericht men, dat een nichtje van den «President der Cubaansche Republiek”, Cisneros genaamd, wegens samen spanning tegen den Gouverneur van het Pijn- boomeneiland aan de Zuidkust van Cuba ge vangen gezet, ontkomen is. cel waren doorgevijld. Twee cipiers zijn in hechtenis genomen. Mr. J. HEEMSKERK Az. f Aan ons land is een groot man ontvallen. Zaterdagavond is in de Residentie, te midden der zijnen, mr. J. Heemskerk Az. weggerukt uit een leven, dat door zeldzame werkkracht en onverpoosde arbeidzaamheid buitengewoon vruchtbaar geweest is voor de publieke zaak. De dood heeft hem verrast onder zijn werk. Bij vriend en vijand in staatkundigen zin wist Heemskerk gelijkelijk af te dwingen eerbied voor zijn groote gaven en bewondering voor zijn rustelooze werkkracht tot zijn tachtigste jaar toe. Woensdagmorgen zal het stoffelijk overschot te ’s-Hage worden bijgezet in het familiegraf ter algemeene begraafplaats. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over Hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der Staatsbegrooting voor 1898, de heeren Vermeulen, Van Basten Batenburg, Nolens, Kerdijk en Mutsaers. In De Nederlander van mr. P. Broos hoofd leest men «De dagbladen behelsden dezer dagen een bericht, dat de minister van justitie Cort van der Linden naar Leeuwarden en Groningen was vertrokken ter bezichtiging van gevange nissen. Wij meenen te kunnen verzekeren dat deze reis voornamelijk ten doel heeft, bij de rechter lijke macht te Leeuwarden onderzoek te doen naar de zaak Hoogerhuis, daar de minister, vóór deze quaestie in de Kamer ter sprake komt, zich een vaste meening wil vormen over de vraag, of de Leeuwarder justitie zich ten deze kan hebben vergist.” Wij deelen deze «meening” van mr. P. Brooshoofd mee voor wat zij is, zegt de Amst. Ct. Ons is niet duidelijk hoe de minister naar Leeuwarden behoeft te gaan om bij de rechter lijke macht naar de zaak-Hoogerhuis onderzoek te doen. Kan men niet alle desbetreffende officiëele stukken naar Den Haag opsturen? Verloting. Wie in deze koude dagen naar den zomer verlangt en zich droomen schept van een mooie villa in het Gooi, hij kan waarlijk niet beter doen dan een bewijs van deelneming te koopen in de vereenigirg voor Landbouw, Handel en Nijverheid, welke weldra een groote verloting houdt, waarbij men, door alle weken éénmaal in «het Wapen van Won- seradeel” samen te komen en hun, die zich op de hoogte van het schaakspel wenscben te stellen, zoodoende gelegenheid te verschaffen een gezelligen en HINDELOOPEN. maar f 2.50 te j Bussum kan krijgen. er is ook kans op gen, paarden, fietsen, meubelen, enz., in ’t ge heel 3750 prijzen. Officiéél deelt men ons mede dat de trekking bepaald is op 6, 7, 8 en 9 December a. s. Uit Rotterdam wordt gemeld Z. K. H. Pangaran Adipatti, sultan Moeda van Koetei en Mangkoe Negoro en 1 Negoro, vergezeld van den assistent-resident van Koetei op Borneo, den heer A. J. A. F. Eerd- mans met zijn familie, arriveerden Zaterdag morgen om tien uur aan het station D. P. om vandaar in vijf open rijtuigen naar de afvaart- Een verbond met Frankrijk was ge- Plaats van het 8-8’ MeraPi te rÖden- Om twaalf Nimmer te voren vierde onze stad een feest zoo luisterrijk als dit. Fr. ZUIDWESTHOEK, 14 Oct. De wild stand in den ZuidWesthoek is dit jaar, wat het grof wild betreft gunstiger dan vorige jaren. Bij de opening der jacht op 2 dezer maakten sommige geoefende jagers zelfs zeer goede zaken. Zij schoten van 8 tot 12 hazen. Ook de volgende dagen keerde niemand hunner platzak huiswaarts. Betreurd wordt algemeen door de belanghebbenden, dat nog steeds ondanks de protesten ook van deskundige en onpartijdige zijde de jacht voor een deel van het seizoen slechts drie dagen per week mag uitgeoefend worden. KOUDUM, 11 Oct. Voor de aanschaffing van instrumenten ten behoeve van het nieuw opgerichte fanfare-corps alhier zijn bij de com missie van belangstellende zijde ontvangen 2 giften: één van f 75.en één van 10. GAASTERLAND, 11 Oct. In onze gemeente en in ’t naburige Hemelum is men druk bezig met het uitdelven en vervoeren der cichorei wortelen, die hier sedert enkele jaren met succes worden verbouwd. De opbrengst is ook dit jaar over ’t geheel weer naar wensch. Voor de 1000 K.G. wordt f 10 a f 11 bedongen. Niet alleen, dat dit product den boer meer voordeelen oplevert dan de roggebouw, ook verschaft het aan vele handen werk. HARICH, 11 Oct. Met primo November zal de thans in aanbouw zijnde zuivelfabriek alhier in werking treden. Naar men ons mee deelt hebben velen berouw, dat ze «geteekend” hebben. De verbintenis is voor 30 jaren. Weddenschappen zijn aan de orde van den dag. Dezer dagen kwam te Apeldoorn het volgende voor: v. E., turfhandelaar daar maakte tegen v d. B., aannemer van verhui zingen, de opmerking dat zijn verhuiswagen geen duizend turven zou kunnen bevatten, waarop v. d. B. beweerde van wel tienduizend. Men ging een weddenschap aan waarbij v. E. de turven die minder dan 10 duizend in den wagen ging betaald zou krijgen, terwijl v. d. B. ’t aantal boven tienduizend dat op genomen kon worden, gratis zou ontvangen. Het gevolg was dat bleek dat de wagen ruim 20 duizend turven kon bevatten. Een jubileum. De 70 jarige schipper en de moordenaar in arrest werd genomen. WORKUM. Vrijdag a. s. herdenkt de heer P. O. J. Lapidoth, hoofd van de school voor M. U. L. om eervolle positie en drukken. achting ’t oogenblik nog niet. P L-o-j -- geheel alleen de Raadsleden vereerden hunnen Voorzitter som van f 31600; voor kleine binnen- en schoorsteenbranden werd voorts eene som van f 3400 uitbetaald, samen f 35000. Rekent men dat jaarlijks aan assurantie- premiën door Bolsward wordt betaald f13000, dan vormt dit in 25 jaar een kapitaal van f 325000, ongerekend nog de rente, die dat kapitaal zou kunnen afwerpen, Men kan der halve de winst door de maatschappijen gemaakt, gerust op eene som van drie-honderd duizend gulden stellen. De kosten, door de gemeente betaald voor die 44 branden, bedroeg de som van f 1977.35; vragen of ’t niet goed zou zijn, dat dergelijke kosten door de betrokken maatschappijen werden gerestitueerd. Een paar maatschappijen slechts waardeerden de diensten, door het college van brandmeesters bewezen, door ’t schenken van eene gratificatie; ook een particulier en wel de heer J. Eerdmans. Wat ’t salaris betreft, eene aardige becijfe ring deed zien, dat dit niet benijdenswaard is, en bij voorkomende brand, vooral in koude winternachten, zeer miniem genoemd kan wor den, wat voorzeker te betreuren is, omdat de verantwoordelijkheid van t college bij brand groot is en vooral de brandmeesters dikwijls aan ernstig gevaar blootgesteld zijn. Gedurende het geheele tijdperk van 25 jaren, ontbrak de heer Faber slechts éénmaal ter ver gadering van brandmeesters en dat nog wel door uitstedigheid, bij alle branden was hij steeds trouw op zijn post. Op de algemeene vergadering van de hier gevestigde schaakclub sWestergoo” bleek uit het door den secretaris uitgebracbte verslag, dat het aantal leden, bij ’t vorig jaar vergele ken, constant was gebleven. De rekening van den penningmeester werd nagezien en in orde bevonden. De heer T. S. Dijkstra moest als bestuurslid periodiek aftreden, en daar deze voor eene herbenoeming niet in de reddi boot West-Terschelling, Wil- aanmerking wenschte te komen, werd m zyne Tr 3 t i_ plaats gekozen de heer D. Feen Mz. Verder werd besloten, gedurende den aanstaanden winter ^gpd°PaaDgesfe]d tijd met de reddingboot ter dood gedoemde 2-1 -1 J__J 1.22 J-l -X r zijn eigen vaartuig, als de reddingboot het -. wrak niet kon naderenvijftienmaal deed hij prettigen avond door te brengen. vergeefgche tochteD met die boot en tweemaal jtinv diUjuOPEN. Aanstaanden Zaterdag, 16 October, zal de heer A. H. Witteveen den dag kunnen herdenken, dat hij de betrekking van brievengaarder aan het hulpkantoor der posterijen alhier, gedurende eene reeks van vijf-en-twintig jaren met den meesten ijver en j weigerde de bemanning het schip te verlaten, schoon men ze later van de zeezijde moest redden. Meer dan 60 menschen heeft hij helpen behouden. De Duitsche regeering ver eerde hem een kostbaar gouden horloge; namens de regeering van Noorwegen werd nur i lemsoord en Hellevoetsluis en voor het personeel De traliën harer van kweekschool te Leiden, gedurende 1898. Minste inschrijving II. van Zand, Linschoten, f 51.70 per 100 K.G. b. versch rundvet voor de bemanningen der schepen ged. 1898 te Amsterdam aanwezig. Minste inschrijver J. B. Zeehandelaar te Am sterdam f 44 per 100 K.G. c. versch spek alsboven. Minste inschrijver E. v. d. Meer f 47.70. d. aardappelen van 1 Jan.1 Juli 1898 alsboven. Minste inschrijver Postma te Nieuwe- diep f 4.10 per H.L., soepgroenten id. f 1.10 per 100 rantsoen. Aan de Marine werd aanbesteed de leve ring van drinkwater aan de schepen liggende in het IJ en aan de inschietplaats in zijkanaal F, raming 457000 liter. Minste J. Hartland f 1,79 per 1000 liter. Te ’s Gravenhage heerscht sedert eenige dagen onder de paarden van de Haagsche Tramweg-maatschappij kwade droes. Een commissie bestaande uit de heeren Thomassen leeraar in de veeartsenijkunde te Utrecht en Lorge. leeraar in de veeartsenijkunde te Brussel, zal de oorzaken van het voortbe staan dier ziekte daar ter plaatse nagaan. Ter bevordering van huismuziek, Gaarne maken wij onze lezers attent op eene aangename verpoozing gedurende de lange winteravonden die weldra aanbreken. Dit tijdverdrijf is zoo oud als het buisselijk leven, het is de huismuziek, maar het muziek instrument, dat wij aanbevelen is nog jong, namelijk de «Accoord Cither”. Tot billijken prijs verkrijgbaar, gemakkelijk te handhaven en als ’t ware spelende te leeren, heeft de Accooid Cither van lieverlede een terrein veroverd en een verbreiding gevonden, dat een aan de het instrument voortdurend te verbeteren, kundigen beweren, dat de zoogenaamde Müller’sche Accoord. Cithers alle anderen aan soliditeit der constructie en melodieuse toon verre overtreft. De Müller’sche Accoord Cithers zijn voor radig en verkrijgbaar in de meeste muziek winkels en het door de Firma J. T. Müller, Dresden-Striesen gepubliceerd keurig boekje over Accoord Cithers wordt op aanvraag aan een ieder gratis en franco toegezonden. Gered. Te Nieuwediep zijn aangebracht door een Texelsche blazerschuit de 10 opva renden van een Belgischen stoomtrawler, die door het breken van de machine geheel lek geslagen was. De stoomtrawler is gezonken. Moord op Zee. Te Rotterdam kwam gemalin, Z. K. H. Pangaran Donderdagavond van Java binnen het stoom- Z. K. H. Pangaran Soiri schip Bromo met eenige terugkeerende Indische soldaten aan boord. Een dezer werd bij zijn komst naar resteerde had korporaal en ’5' ’s een zeilwedstrijd van jollen na den middag volgde een kinder feest en ’s avonds werd een schoon vuurwerk ter eere van den jubilaris afgestoken. Het O. alhier, den dag waarop hij fanfare-corps «Crescendo” van Molkwerum ver- veertig jaar geleden zijn loopbaan als onder- boogde de vreugde door flinke muziek. Op de receptie ten raadhuize ging het druk toe. Al de inwoners van Stavoren en bovendien vele het maatschap- belangstellenden van elders verschenen daar, den beminden Burgemeester de hand te Aan stoffelijke bewijzen van hoog- en waardeering ontbrak het natuurlijk De feestcommissie bood o.a. namens de burgerij een schoon bewerkten boekenkast aan; xiuaucxvuvu ivivviutu UU.UUÜU V UVlttlbLCn* C6D prachtigen sigarenkast, terwijl onderscheidene tegenwoordige leerlingen en tal van particulieren zich mede niet onbetuigd lieten. i de

Friso nl | 1897 | | pagina 2