SS I ZATERDAG 16 OCTOBER 1897. No. 82. N ieu wsti j dingen Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG ver- «ft I I UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. het Friesche Tijdschrift 16 October 1897. Foarlêzen op it Halbert Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Verkiezing te Sneek. De commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen gesteld is het onderzoek naar de geloofsbrieven van den heer Van Gilse (volgens uitspraak van het stembureau te Sneek daar op 25 Juli 1.1, ge kozen) stelt als conclusie van haar verslag aan de Kamer voor den heer Van Gilse niet toe te laten, Immers is der commissie niet ge bleken dat de heer Van Gilse de gekozene is, want de mogelijkheid is niet uitgesloten dat op den heer Van Gilse waren uitgebracht 2450 en op den heer Heemskerk 2451 gel dige stemmen. Wel leidt de voorloopige telling der uitge brachte stemmen tot het omgekeerd resultaat (2451 voor v. Gilse en 2450 voor Heemskerk), maar le is door zekeren Johannes Douma gestemd, welke Douma wel een stemkaart had ontvangen doch geen kiezer was, en het is denkbaar dat deze stem tot de geldige stem men voor v. Gilse gerekend is; 2e. heeft de burgemeester van IJlst toen zekere Cnossen zich aanmelde zonder stemkaart, hem gezegd dat hij hem geen kaart meer bezorgen kon (het was bij vieren), waarbij deze kiezer zich neerlegde. Daar nu volgens de commissie het voorwendsel van den burgemeester niet opgaat dat deze kiezer noch een nieuwe kaart gevraagd heeft noch zijn identiteit heeft doen blijken, en het geval niet is uitgesloten dat Cnossen op Heemskerk gestemd had, moet het aantal stemmen van Van Gilse met 1 verminderd en die van Heemskerk met 1 vermeerderd worden. Vandaar de verklaring der commissie dat de uitslag juist anders had kunnen zijn. Verkiezing Enkhuizen. Voor de kiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Enkhuizen zijn op de officieele candidatenlijst geplaatst de heeren C. v. Ger ritsen (rad.). A. Kool (lib.), H. Raat (kath.), en N. Sluis (antirev.) De St. Crt. bevat het Kon. besl. ter bekrachtiging der overeenkomst tusschen Ne derland, Duitschland en Rusland en tusschen Nederland, Duitschland en Noorwegen gesloten, betreffende de regeling van het telegrafisch verkeer. Met ingang van 15 October a.s. zal in den trein der Staatsspoorwegen, die van Am sterdam, Den Haag, Rotterdam (M.) en Utrecht (C. S.) om 4.15 u. n. m., 4.05 u. n. m. 4.10 u. n. m. resp. 5.13 u. n. m. (spoortijd) ver trekt, een restauratie-rijtuig loopen. Men kan in dit tijtuig zonder verhooging plaats nemen, mits men daarin iets gebruikt. De commissie die rapport heeft uitge bracht over de geloofsbrieven van mr. J. A. van Gilse bestaat uit de heeren De Savornin Lobman, Bahlmann en C. van Bylandt (Gouda). Het voorloopig bestuur, dat de feestelijke herdenking van den 1 OOsten geboortedag van wijlen dr. Eeltje Halbertsma op touw had gezet, heeft succes gehad van haar streven. Vele Friezen hebben zich bij hen aangesloten, om daardoor in de gelegenheid te worden gesteld eene Vereeniging tot beoefening der Fryske tael en skriftenkennisse op te richten. Voor dit doel zal a.s. Zondag eene vergadering worden gehouden te Amsterdam. Bij den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Leeuwarden komen nu en dan attestatiën in van personen, die door zusterge- meenten op belijdenis zonder doop zijn aange nomen. Tot dusverre werden, volgens een vroeger genomen besluit, dergelijke personen onvoor waardelijk afgewezen. De kerkeraad is echter meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat door deze wijze van doen de vrijheid en zelf standigheid van die zustergemeenten miskend en daardoor dikwerf waardige leden buitenge sloten worden. Hij heeft daarom nu aan de broeders en zusters voorgesteld, hierin verandering te brengen. Hij denkt er echter niet aan om zelve iemand, wien ook, alleen op belijdenis zonder doop in de gemeente op te nemen. Hij wenscht alleen, teneinde de vrijheid, die men voor zich zelven begeert, ook aan anderen te gunnen, dat bovenbedoelde personen, als er overigens geen bezwaren tegen hunne aanneming bestaan, ook als broeders en zusters worden opgenomen. De kerkeraad heeft daarom de broeders en zusters uitgenoodigd ter bijwoning eener ver- toeving op Zondag 24 October a.s. na de gods dienstoefening. INHOUD van „Sljucht en Rjucht." Eeltje Halbertsma. sma-feest to Grou de 8ste Oktober 1897, Waling Dijkstra. Rie oan Fammen, Jelke. Siz- zen en dwaen, A. W. W. Gzn. Noardfryske Sprekwirden. Koartswyl, Briefwiksel. Yn ’t boatsje (met plaatje.) Kamerverkiezing. Het hoofdbestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Enkhuizen heeft een schrijven gericht aan de Liberale Unie, met het verzoek of deze haar invloed wil doen gelden bij den heer Gerritsen, om zijn candidatuur in te trekken, aangezien de candidaat der Centrale, de heer A. Kool, zich geheel met het program der Liberale Unie vereenigt. Het dringt daarop te eerder aan, omdat de candidatuur-Gerritsen toch geen kans van slagen heeft en slechts koren is op den molen der clericale tegenstanders. Op heeterdaad betrapt. Te Hilversum bemerkte Maandagavond een dienstbode, dat eenige personen haastig den tuin verlieten. Bij nader onderzoek bleek, dat een sleutel van de schuur, waarin een paar rijwielen geborgen waren, was verdwenen. De politie stelde zich ’s nachts in het schuurtje op en haar gelukte het twee jongens, die hun bezoek aan de schuur herhaalden, te arresteeren. Een derde ontkwam, doch is bekend. De M. v. O. heeft weder bepaald, dat in de verschillende garnizoenen aan de officieren der onbereden wapens gedurende de winter maanden de gelegenheid moet worden gegeven om zich in de rijkunst te oefenen. In de garnizoenen waar cavalerie of veldartillerie is, zal een officier worden aangewezen, die met het onderwijs belast wordt, terwijl in plaatsen waar geen bereden wapen in garnizoen is, daarin zal worden voorzien door detacheering van een luitenant der cavalarie of veldartillerie met het noodige personeel en paarden. In de Brusselsche Chronique vindt men een interview met onzen minister van oorlog over den persoonlijken dienstplicht. Volgens den schrijver wordt in België van veel belang geacht, wat Nederland in dit vraagstuk beslist, vleiende bewoordingen over generaal Eland wordt gesproken, bevat overigens niets bijzon ders, dan alleen dit, dat eruit af te leiden is, dat het wetsontwerp den Raad van State reeds heeft bereikt. Naar gemeld wordt is thans beslist, dat met 1 Januari a. s. de eerste-klasserijtuigen op de Belgische spoorweglijnen zullen ver vallen. De schim van Borger. De stinkende grachten van den Haag hebben in de Haagsche Ct »De schim van Borger” verlokt tot een zeer welgeslaagde navolging van »Aan den Rijn,” welk gedicht wij laten het hieronder volgen tot opschrift draagt: »Aan het Ver- verschingskanaal” Zoo zwijgen nu de schoone accoorden Van zang en luit en snarenspel, En stroomt ’t kanaal weer langs zijn boorden Vrij in zijn vaart, op hoog bevel. Het zwarte vocht schuurt d’oude zoomen, En ’t steevolk, starende in den vloed, Beschouwt het vuile sop verwoed, Als kweekplaats van benauwde droomen, Dat, ginds uit Delflands schoot gedaald, Zijn vunze geuren neer doet strijken Tot in verafgelegen wijken, En ied’re klacht met stank betaalt. Een Liernur zwoegde vele dagen Tot heil van Amstels burgerij, En warm heeft hem het hart geslagen Voor ’t welzijn van de maatschappij. Hij zocht niet in de zoute golven Zijn toevlucht in deez’ bangen nood Dies menigeen de wensch ontvlood, Dat men zijn stelsel wilde volgen Dan week de vuile geur gewis Voor friesche lucht en vroolijk leven Dan kon de residentie geven, Wat ons nu wreed onthouden is. Voorwaar, ik kan mijn haren tellen, Maar wie telt ooit ’t bacillental? Eer keert ’t kanaal weer tot zijn wellen, Eer ik zijn stank vergeten zal: Dien stank, die mij zoo menigmalen, De nood’ge nachtrust heeft ontroofd; ’k Heb, Haagsche Raad, in u geloofd, En ’k zal, al kan ’k niet ademhalen, Mij sterken in uw vadertrouw, Die ons niet plaagt uit lust tot plagen Maar ’t is waarachtig niet te dragen De stank maakt mensch en dieren flauw! Zij ’s Gravenbage een hof van Eden Voor lieden zonder reukorgaan, Wie dikwijls langs een gracht moet treden, Wenscht heel de hofstad naar de maan! Is weer een zomerdag gewonnen, In duffe geuren doorgesloofd, Geeft ’d avond pijn in ’t matte hoofd, Dan is mij soms een wensch verzonnen: Dan wou ’k den Raad van deze stad Met Delflands Heemraadschap te gader, Aan ’t hoofd de Haagsche Burgervader, Zien zwemmen in bet zwarte nat. De auteur van deze geestige parodie heeft niet altijd in den Haag gewoond. Volgens een te Madrid ontvangen bericht uit Washington zal president Mac Kinley zijn best doen om de Cubaansche opstandelingen te omdat dan België niet meer zal kunnen ach- bewegen de autonomie aan te nemen. Mochten terbljjven. Het interview, waarbij met zeer zij dat niet willen, dan zal de Amerikaansche regeering met kracht optreden tegen de vrij buiters. Een vijftig-jarig bestaan. Het gisteren gevierde gouden jubilé der Berlijnsche firma Siemens Halske trekt meer dan andere der gelijke feesten de aandacht, omdat die firma in zoovele andere landen filialen heeft en hare chefs als uitvinders vooral op het gebied der electro-techniek een wereldberoemden naam hebben verworven. Om daarvan maar een paar in herinnering te brengen: Aan Werner Siemens had men in 1866 de uitvinding der dynamo’s te danken; in 1874 werd de eerste transatlantische kabel gelegd door Karl Siemens met een naar voorschriften van Wilhelm Siemens gebouwde stoomboot; in 1881 werd de eerste electrische spoorweg (bij Lichterfelde) door de firma gemaakt, die voor alle latere electrische spoorwegen ten voorbeeld is geweest. De fabriek der firma te Berlijn heeft 6000 man aan het werk, die te Weenen 1900, die te Petersburg 1000. hare kopermijnen in den Caucasus 600 werklieden. Het aantal beambten der firma bedraagt meer dan 2000. Zij werd 50 jaren geleden door den gewezen artillerie officier Werner Siemens met den werktuigkun dige Halske op uiterst bescheiden schaal opge richt. Hij overleed in 1892; zijne zoons Arnold en Wilhelm zijn thans met zijn broeder Karl de chefs der firma. Keizer Frederik verhief hem in 1888 in den adelstand in 1895 werd zijn broeder Karl door den Tsaar in den adel stand verheven. Een diamanten-diefWij hebben onlangs melding gemaakt van een gauwdief, die voor een Antwerpsch juwelier voor ongeveer 500,000 frcs. diamanten moest verkoopen, doch slechts 21,000 frcs. naarde Antwerpsche firma zond en met het overige geld verdween. De Belgische politie deed onderzoek en zette 1 haar nasporingen voort tot ver in het buitenland. Eindelijk heeft zij den man, die Mozes Tokri heet, gevonden in Athene, waar hij in het Hotel de l’Angleterre op rijken voet leefde en zich voordeed als een Engelsche Lord. Tokri wendde voor, dat bij zijn reis alleen had onder nomen om gezondheidsredenen en dat hij het geld, dat hij nog betalen moest, oogenblikkelijk zou voldoen, zoodra hij weer in België kwam. Den volgenden dag, toen men hem in hechtenis wilde nemen, was hij verdwenen. In Kalamata werd hij echter weer gegrepen. Maar een Atheensch advocaat zal tegen zijn uitlevering pleiten, wijl hij op Grieksch grondgebied niets heeft misdreven. Flinke vrouwen. In het raadhuis te Cleveland, in den staat Ohio, in Noord-Amerika, verschenen voor eenige dagen meer dan 50 vrouwen met spaden, harken en dergelijke werktuigen gewapend. Den verbaasden directeur van publieke werken, dien zij te spreken vroegen, verklaarden de vrouwen, dat hun mannen geen lust in ’t werk hadden en dat zij nu besloten hadden arbeid te zoeken, ten einde brood te hebben voor hun kinderen. Zij zochten dien arbeid bij de stad, en zeiden, dat zij voor geen werk terugdeinsden, hetzij straatwegen, graaf werk enz. De directeur schreef de namen der vrouwen op en deelde haar mee, dat zij den kelijk weldra den gewenschten arbeid zouden vinden. In gesloten gelederen haar werktuigen op den schouder, marcheerden de vrouwen weer af. f SIMS- n 11)11111 Bhe ihui mini ri; !i>inn

Friso nl | 1897 | | pagina 1