L WOENSDAG 20 OCTOBER 1897. No. 83. Binnenlandsche Berichten. De verkiezing van Sneek. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG H. I 1 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM 6 Intusschen, de commissie zal dan een volle dig onderzoek instellen, ’t Heeft al den schijn, alsof een wespennest in al zijn doen en laten is aan te pakken. Wij gunnen dan ook der commissie van harte haar veelomvattend werk en vertrouwen dat het, buiten alle spitsvondig- Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever als van ouds, zoodanig dat ieder kiezer binnen de gestelde uren zelfs zonder stemkaart aan het stembureau, hem toegekend, een biljet kunne ontvangen. Zoo lang dit niet zoo is, meenen we met de wet in de band het protest van uit IJlst als van nul en geener waarde te moeten beschouwen. Is bet district Sneek vertegenwoordigd in de Tweede Kamer der Staten-Generaal Zijn afgevaardigde is nog niet toegelaten. En de beslissing kan nog wel een week vier, vijf op zich laten wachten. En wat dan nog? Wellicht nieuwe stemming, met herstemming en alle gevolgen van dit alles. Zoo geredeneerd, volgt het oordeelSneek staat buiten de vertegenwoordiging. Maar daar is eene bepaling in de Grondwet, die zegt: »de Staten-Generaal vertegenwoor digen het geheele Nederlandsche Volk." Der halve is Sneek wel vertegenwoordigd. Evenwel, in aanmerking genomen, dat er honderd Kamerleden moeten zijn en er maar negen-en-negentig zijn toegelaten, (Enkhuizen uitgezonderd, tegen den dood kan niemand), moet men aannemen, dat ’t district Sneek slechts voor negen-en-negentig-honderdste deelen ver tegenwoordiging vindt, maar dan niet alleen dit district, ook geheel het Vaderland. Er hapert dus iets aan. En het ware bij onze hoogste Staatsinrichting zeker gewenscht bet onvolledige zoo spoedig mogehjk aan te vullen, daarmede een voorbeeld gevende voor alle lagere wetgevende lichamen. Een vrij vertaald Fransch spreekwoord zegt: »De Koning is dood, leve de Koning 1” Een spreekwoord is het echter niet, wij drukten ons minder juist uit. Het is een groot beginsel nedergelegd in de Grondwet van eiken zoo monarchalen als republikeinschen Staat. De bedoeling daarvan isde Staat is geen oogen- blik buiten opperhoofdzoodra de titularis valt, treedt onmiddelijk de bij de Wet aangewezen rechthebbende alszoodanig op. Met de ver tegenwoordiging van het volk schijnt dit nog niet het geval te zijn. Wij meenden deze opmerking niet te mogen weerhouden, om de Volksvertegenwoordiging zelve daarop te wijzen. Aan haar toch is de beslissing. De kiezers in het district Sneek kunnen dus nog een aantal dagen in hoop en vrees leven. Men kent de geschiedenis. Met ééne stem meerderheid boven zijn mededinger, het aftre dend lid mr. Heemskerk, werd de heer mr. Van Gilse door het hoofdstembureau als gekozen verklaard. Tegen deze verkiezing werd van den verliezenden kant protest aangeteekend, dewijl een kiezer te IJlst niet tot de stembus was toegelaten. Ware dit alleen het geval geweest, dan nog zou de niet-toelating van geen invloed zijn geweest op den uitslag. Im mers, aangenomen dat de niet toegelatene zijn stem op mr. Heemskerk hadde uitgebracht, zouden beide candidaten een gelijk aantal hebben verkregen en de heer Van Gilse, als oudste in jaren toch gekozen zijn. Maar daar kwam nog eene andere omstandigheid. Te Woudsend was een zekere Douma tot de stembus toege laten, die geen kiezer was, terwijl een andere Douma, van denzelfden naam, wel kiezer, geen kaart had ontvangen. Eenmaal aan het rollen, lekte er van dit zaakje meer uit. In hetzelfde Woudeend was een briefje den heer Heemskerk toegekend, terwijl niet alleen hij maar ook de heer Van Gilse was zwart gemaakt. Te Warns was ook een biljet niet precies in den haak, elders was een biljet te weinig geteld. Dit alles bleek der Commissie van onderzoek van den geloofsbrief en na optellen en aftrekken kwam zij tot de conclusie der Kamer voor te stellen den heer Van Gilse niet toe te laten als lid der Kamer. Ware deze conclusie aangenomen, dan had het district Sneek zich de moeite en de kosten te getroosten van eene nieuwe verkiezing. In- tusschen vond de Kamer de verdediging van de conclusie der Commissie te zwak en besloot zij haar een nieuw en thans volledig onderzoek op te dragen. De beslissing over de al of niet toelating van den heer Van Gilse werd daardoor aangehouden tot de Kamer weder samenkomt, dat is over een week vier, vijf. Ook aan ons bet recht van medepraten. Wij doen dit dan aan de hand van de kieswet en met de gegevens, ons verstrekt. Vooreerst het geval te IJlst. Art. 55, 4e alinea der Kieswet zegt: »Aan den tot deelneming aan de stemming bevoegden kiezer, die zijne kaart heeft verloren, (wij cur- siveeren), of wien geene kaart is toegezonden, wordt op zijne aanvraag door of vanwege den burgemeester eene kaart uitgereikt, mits hij voldoende van zijne identiteit doe blijken.” Zijne identiteit, dat is nu een vreemd woord ’t Wil zeggen, dat hij precies weet op te geven, wie hij is en of hij recht heeft aan de ver kiezing deel te nemen. De heer Veegens mat dit nog al breed uit en niet geheel ten onrechte, immers ’t staat in de Wet. Maar in kleinere gemeenten, wij stemmen dit gaarne der oppo sitie toe, kent men elkander van aangezicht tot aangezicht en weet men wel, wie al of niet kiezer is, ofschoon, en hierop dient men wel te letten, men dit te Woudsend met den kiezer Douma even goed had kunnen en moeten weten. De schaal der rechtvaardigheid kenne slechts één gewicht: het zuivere. Maar nu komt de vraaghad de kiezer te IJlst, de heer Cnossen, geen stemkaart ontvan gen? Had hij die verloren? Zijn onze in lichtingen juist, dan was noch het een, noch bet ander het geval. De kiezer bad zijn kaart thuis, maar kon ze niet machtig worden, dewijl zijn deur was gesloten en hij den sleutel niet in zijn bezit had. Ziet, als ’t zoo is, dan verandert dat de zaak. Wij kennen den bur gemeester van IJlst, persoonlijk, als een door en door eerlijk man, zonder eenige partijdigheid. Alszoodanig kunnen we dan ook veilig aan nemen, dat hij geheel overeenkomstig het wet telijk voorschrift handelde en verdient hij in plaats van afkeuring, woorden van goedkeuring voor zijne houding. Wij toch meenen te weten, dat ook andere burgemeesters gehandeld hebben als die van IJlst en naar het ons voorkomt staan ze geheel in hun recht. Laat de wet dan duidelijker spreken, indien de bedoeling anders is. Daar is een ander geval en ’t moet zich hebben voorgedaan, ’t Is tegen vijf ure. Een kiezer komt binnen. Hij wil nog stemmen, maar zijn stemkaart is thuis. Zonder stem kaart mag de burgemeester geen stembiljet afgeven, hij moet dus den man den toegang tot de stembus weigeren. De kiezer heeft zijn kaart ontvangen en ze thuis goed bewaard, maar als hij haar gaat halen, is de tijd van aanbieding en dus van stemming verstreken, dit kan de Voorzitter van het stembureau niet helpen, de wet spreekt gebiedend. i De heer Troelstra bewoog zich op dit terrein, j Hem zij aanbevolen eene wijziging in het aan- gehaalde artikel voor te stellen, dat het worde Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteiljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Met groot genoegen hebben we de her benoeming van den heer mr. D. Alma, als burgemeester van Sneek begroet. Wij felici- teeren daarmede zoowel den benoemde als de betrokken gemeente. En daarvoor hebben we onze redenen. De gemeente Sneek is steeds geweest voor het zuiderdeel van ons gewest een baanbreekster op bet gebied van ontwikke ling en vooruitgang en de heer Alma heeft getoond daarbij de rechte leider en raadgever te zijn. Sneek en mr. Alma behooren dan ook bij elkander en, warm volksvriend als de herbenoemde burgemeester is, vertrouwen we, dat in de nieuwe periode zijner werkzaamheid, meer en meer gelegenheid zal bestaan tot ont wikkeling en belichaming zijner goede denk beelden. De gemeenteraad van Sneek steune den wakkeren burgervader in zijn edel streven en de gemeentenaren mogen zijne diensten op hoogen prijs stellen Men schrijft uit den Haag dat aan het Departement van Justitie hard gewerkt wordt aan een algeheele herziening van het Wetboek van Strafvordering; het voornemen schijnt te zijn dit ontwerp tot wijziging zoo spoedig mo gelijk bij de Volksvertegenwoordiging aan hangig te maken. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de begrooting voor Koloniën de heeren Van Limburg Stirum, Pijnacker Hordijk, Bahlman, Verheyen Mackay. Tot lid der Provinciale Staten van Gro ningen, district Appingadam, is bij herstemming gekozen de heer L. H. Coolman (iib.). Te Wassenaar is in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer M. graaf van Limburg Stirum, oud-bofmaarschalk van prins Frederik, kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning. Rijksmiddelen. De Septemberstaat van de rijksmiddelen wijst voor de maand een totaal aan, dat slechts 4| ton boven de raming is en niet minder dan f 562.300 beneden de ont vangst, in het vorige jaar verkregen. Al dadelijk echter bemerkt men, de cijfers ontledend, dat deze uitkomst te wijten is aan twee invloeden, die een sterk overwegende rol hebben gespeeld: de personeele belasting heeft f 400,400, de suikeraccijns f 427,800 minder gegeven dan verleden jaar. Dat is samen dus reeds meer dan 8| ton, waaruit volgt dat van alle andere middelen te .."unen genomen de opbrengst f 266,800 grooter is geweest. Intusscben, sedert den aanvang des jaars is nu f 83,844,700 in de schatkist gevloeid, d. i. 3,717,700 minder dan in het zelfde tijdvak ^van 1896, en bijna 6 millioen minder dan volgens de raming voor 9/12. De interpellatieVan der Zwaag. Men weet dat de heer Van der Zwaag den minister De gevallen te Woudsend. Het dubbel zwartgemaakte en aan den heer Heemskerk toegekende biljet diende van on waarde te zijn verklaard. Art. 89 der Kieswet toch zegt in alinea 4, luidende waarop meer candidaten zijn gekozen dan plaatsen te vervullen zijn," onvoorwaardelijk zulk een biljet van onwaarde. Dit geval was hier aanwezig. En het tweede, het geval van de toelating tot de stembus van een ongerechtigden Douma. Art. 74 der Kieswet beveelt: Tot de stem ming wordt niemand toegelaten dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 vermelde kaart.” Behoudens het reeds boven aangemerkte, meenen we hier ook nog eene kantteekening te mogen maken. De stemkaarten te Woudsend werden als onze inlichtingen juist zijn, bezorgd door een nieuwen politiedienaar, in het dorp nog weinig bekend. De betrokken kiezer Douma was metterwoon vertrokken naar Heeg, een ander van gelijken naam, in Woudsend aanwezig, ontving de kaart, en nam als ons is verzekerd, te goeder trouw aan de verkiezing deel, trouwens hij was in het bezit eener stemkaart (zie boven.) Wie deze ongerechtigde(?) heeft gestemd is natuurlijk niet uit te maken. Wellicht is het dubbel zwartgemaakte van hem, wie zal bet beslissen? De Commissie van Onderzoek lette ook op dit geval. Het geval te Warns, waar een of meer streepjes naast de zwartgemaakte punt moeten zijn voorgekomen, en zoo elders meer. Och arme! Dr. Kuyper, een ontegenzeggelijk bekwaam man, heeft groot gelijk, als hij ter wille van het echt democratisch beginsel van geheime stemming, elke bijvoeging veroordeelt, maar. Maar, daar moet nu eens een oude stakkert komen te stemmen, een bijziende of zoo iets, in ’t kort een brilleman, of dr. Kuyper ook een bril draagt is ons onbekend, en hij moet zoekende met zijn potlood een paar krasjes op het biljet maken, alvorens hij het kleine, nietige, witte puntje zwart maakt, of daar eens even buiten gaan, Och, arme 1 Elk krasje, elk puntje buiten de werkelijke punt zou tot ongeldigheid-verklaring aanleiding geven. Welk een verschrikkelijk iets! Ja, men zou er het geheim der stemming door kunnen verraden. Hoe feeder wordt het nieuwe wicht beschermd Als voor deze? Ons komt het voor, dat hier wel eenigszins gelijkenis is met, wat men noemt, spijkers op laag water zoeken. heden om, oprecht en te goeder trouw zal zijn. Aan haar adres moge ook dit opstel worden gezonden, terwille der waarheid en der onpar tijdigheid. Eéne bede hebben we daarbij èn aan de Commissie èn aan de Tweede Kamer. Zij is dezemaak de lijdensgeschiedenis van het district Sneek zoo kort mogelijk! FRISO \n t ii' n nueiiin ui. min iiiiiii mihi.ivi. i

Friso nl | 1897 | | pagina 1