De Zijde is verbrand! Lijst van onbestelbare brieven, verzonden in September j.l. door het Postkantoor te Workum Gemengde Berichten. EFFECTENBEURS. Marktberichten. BOTERPRIJZEN. b al 3( g S b d zeggen de Damesals het betreffende Kleedingstuk zeer dikwijls reeds na 2 of 3 maal gedragen te zijn barsten en scheuren in de vouwen krijgt, of „als Watten” uit elkaar gaatdat is echter geen toe vallig „verbranden” van de ruwe zijde! juist om de zijde dikker en goedkooper te doen schijnen wordt ze opzettelijk met tin-oplossing en phosphorzuur zwaar doorweekt, waardoor de nerf van de ruwe zijdedraad invreet. Deze manier van kleu ren noemt men „CÜargeeren” en hoe meer de zijde gechargeerd moet worden met des te meer tin-oplossingen moet ze 3 3 Per Telegraaf, SNEEK, 19 Octb. 14 14 Vi Bij de i Ook Het plan tot RECLAME. bek weer openen de er Lemmer, JOURE Kampen, Steenwijk Sneer, Gorredijk, Balk, Wolvega, Langweer Bolsward. Meppel, W ORRUM, K. Bootsma te Bolsward. C. Maats te Groningen. Door het Hulpkantoor te Koudum: Wed. K. Stegink te Peperga. Door het Hulpkantoor te Stavoren: F. Graaf te Rotterdam. >i I 4 Hindeloopen, den 14 October 1897. De Burgemeester voornoemd: VAN NAUTA. VI 01 ai L 4! f 290. - 243. - 219. - 217. - 215. - 215. - 214. - 205. - 199. - 176. - 175. - 163. ft ten, die thans naar prijzen vaststellen. met een Bolsward, Exmorra Bolsward den laagsten inschrijver De BURGEMEESTER der Gemeente HINDE LOOPEN, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de heer A. Bonman, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor bet kiesdistrict Harlingen, eene zitting zal houden in de Raad* zaal van het Gemeentehuis alhier op Zaterdag 23 October a. s. des namiddags van 1} tot ten einde hen, die dit mochten ver- 3 pCt. 3 4 4 3 5 5 5 98} 102 81| 104’ 84 xs Sn 161 21tV 31> 35’ 621 22i’e 110 verbouwende boeren in de Groninger Veenkolo niën en daarom hebben zij eene beweging op touw gezet om zich tot één bond te vereenigen, tegenover de verbonden aardappel-meelfabrikan- willekeur de aardappel- Men schrijft ons uit Arnhem: prijzen veUe °le qual. 82, 2e quaL 56, 3e quaï. Op grond 1-J-- op verzoek hun leermeester met een keurig aandenken aan dezen dag. Tal van vrienden, ook uit andere plaatsen overgekomen, brachten den waardigen jubilaris hun gelukwensch en hulde. BOLSWARD, 18 October ’97. dan is men dus wel in staat dezen winter eene hardrijderij uit te schrijven. Als bestuursleden werden herkozen de h.h. F. D. Hoekstra en B. Nieuwenhuis en gekozen de h.h. D. v. d. Meer en N. Cuperus. Vervolgens werd mede- deeling gedaan, dat het bestuur door vrijwillige bijdragen in staat was gesteld eene muziektent aan te schaffen, welke gedurende de zomer maanden op eene geschikte plaats zal opgesteld worden teneinde aan de beide alhier bestaande muziekvereenigingen gelegenheid te geven, zich daarin eens te laten hooren. OUDEMIRDUM, 18 Oct. Als eene bijzonder- heid kan worden gemeld dat alle 5 zoons van Bij den Wed. Roelevink alhier bij verschillende lotingen voor de Nationale Militie een vrij nummer hebben getrokken. Wat de bijzonder heid verhoogt is dat achtereenvolgens werden getrokken: 40, 40, 44, 44 en 68. Macht tegen macht, denken de aardappel- van justitie zal interpelleeren over de uitzetting vrn Karl Biller en Louise Kronauer. Bedoelde Biller, schoenmakersgezel, is uit Duitschland gevlucht omdat hij wegens majes- teitsbeleediging is aangeklaagd. Die aanklacht geschiedde door Kronauer, de echtgenoot van de vrouw, die met Biller Duitschland heeft verlaten. Volgens de Vorwarts heeft men Biller en Louise de keus gelaten waarheen ze wilden gaan en zouden ze zich naar Engeland hebben begeven. De bewuste Kronauer is iemand die zichzelf anarchist noemt en indertijd met de redactie van Waarschuwing. De Hoofd-commissaris van politie te Amsterdam vermeldt de volgende lijst van kooplieden, op wie de aandacht ge vestigd wordt: H. O. M. Adams, F. Adrianus, A. van Andel, Leo Anten Jr., Antje Feikes Kaspers, (zie Kasper Co.), Arends Co., Import, Export, Engros, (zie Arends Co.), Arends Co., (zie L. Contant Co.), A. S. Assen broek Co., Bakker Co., F. Berger Co. ook P. Berger Co., van den Bergh Co., Cornelia van den Bergh, AmsterdamdenHaag; Jacob van den Bergh, (zie Royal Import-Ex port Compagnie); Böncker Co., (zie mevr. Kwak-Bönker); A. Brugman Co., (zie Mouthaan Co.); G. Bruin of Bruijn (J. J. v. Aggelen), F. A. F. Busch, L. Contant Co. of L. Content Co., Negotiants Import Export en gros, geeft als referent op L. Gro ninger (zie Kappee), G. Dungeldam, procuratie houder, ook Arends Co.; C. of C. G. Dem- kes, (zie Royal Import-export Compagnie) C. Dogger, (zie V. Rom; firma van Dijk, A la Grand; mevr. A. Eichhorn, ook wel F. C. Lotter, Latter, Lotter Co. of Eichhorn Co., mevr. Gatsonides, Gendeker Co., (zie J. J. van Aggelen, L. Groninger, zie L. Con tant Co.), J. van der Gun Co., A la Grand, (La ville de Paris), van Dijk, D. Grim, Expediteur, G. J. Galis, Jos. Hekker Az., Kastanjeplein 5.; H. Houtman, (zie Mouthaan Co.)mevr. B. Hummeling, huisvrouw van J. Polder, schrijven B. Hummeling Co., aannemers te Amsterdam; Corn. W. Humme ling, H. F. Jansons Co. ook wel Jansen en Co. Importeurs en Exporteurs, grootste debiet naar Australië; W. W. de Jong ook Wiegen de Jong, Douwe van der Kamp, Import en Export; J. v. d. Kamp Jzn.; A. Kappee Co.; Kaspers Co., eigentlijk Wieger de Jong en diens huisvrouw Antje Teikes Kaspers, ook firma van Pareren Co. B. Koopen expedi teurs van J. v/d Gau en Comevr. Kwak Bönker, ook wel Böncker Co; P. Kwak, ook wel P. Kwak Co.; P. Kind Sr.; van Dijk, La Ville de Paris, (zie Grand, A la); A. E. Lottei Co., is Mouthaan Co.Leend Co., is J. v. d. Bergh; Mouthaan Co.; Im port-Export. En gros. Expediteurs voor deze firma zijn Wm. A. Muller Co. thans Hout man; Mouthaan Co. Expediteur A. Brug man Co. ook A. E. Lotter Co. Wm. A. Muller (zie Mouthaan Co. A. P. J. Meijs. Assurantie-Administratiekantoor, C. van Nispen. C. B. Pareren Co. (zie Kaspers Co.)J. Polder (zie mevr. B. Hummeling); B. Peter, C. Pieper, V. de Ruyter Co.; Madame R. Reinders, (modes-chapeaux pour dames et enfants) ook wel Reinders Co.; C. of C. G. Demkes en Jacob van den Bergh, Royal Import-Export Compagnie; Bern, P. van Reijsen; Y. Rom, stichting van eene nieuwe school en onderwijzers- zie C. Dogger; Reitsma (firma C. van Nispen) Roomboter-inricbting de Nijverheid (De Vries Co.); W. Siehl Dits (negociants en gros), adres Telegraphique Siehd; W. Siehl Wzn., feitelijk W. H. Siehl, zoon van W. H. J. Siehl: A. Slager, Van Sluisdam Co., J. G. Spanjer, Stroman Co., ook Strooman Co., Sodenkamp Co. (Ludwig), Import, Export bij Fabian de Waardt, H. Suring, W. E. Vis, zich ook schrijvende C. M. Vis; Christiaan de Vries, thans Charles de Vries Azn.; G. L. de Vries J. de Vries of J. Westerhaek, Jan de Vries, J. J. de Vries, mejuffrouw K. de Vries, O. de Vries, mevrouw A. de Vries Jeltema, verloskundige; Issers de Vries Co. commissie, en consignatie; de Vries Co., Roomboter- Inrichting is »de Nijverheid”. Fabian de Waard; J. Wallenburg, (zie J. J. van Ag gelen); J. Westerhoek (zie J. de Vries); Frits Winter, ook wel Winter Co.; W. Wou- j wenberg, Wilh. Wouwenberg en Co.; Witsen Co. (Mouthaan Co.; (A.) C. van der Werf; Erve B. Zalm, G. Zalm Bz. of Zalm Co., geeft referentie op de Ned. Bank; F. W. Zwitzer, (W. H. Siehl), J. H. Zeiler. WORKUM. De dag van 15 October mocht door den heer Lapidoth, hoofd der school voor 4 4 5 van een breedvoerig rapport van de Jury der helaas door brand ontijdig afgeloopen Geldersche tentoonstelling van Nijverheid en Handel uitgebracht door een onzer beste deskundigen op het gebied van mechaniek heeft genoemde Jury éénstemmig de hoogste onderscheiding een eerediploma toegekend aan de expositie van de alom bekende Singer-Maatschappij Wat deze in ons land door meer dan 30 eigen magazijnen vertegenwoordigde wereldfirma tentoongesteld had, was echter de ontvangen onderscheiding ook alleszins waard en heeft in bijzondere mate de belangstelling van de meeste bezoekers getrokkenwant er waren niet slechts verschillende naaimachines voor huis houdelijk gebruik, maar ook machines voor de meest uiteenloopende industrieele doeleinden geexposeerd, zooals bijv, naaimachines voor het vervaardigen van knoopsgaten, voor het aan naaien van knoopen, voor het stikken van corsetten met 2 naalden tegelijk, voor het verrichten van borduurwerk, voor schoen- en zadelmakerswerk enz. enz. Vijf van deze machines waren op eene enkele lange tafel gemonteerd, zooals men ze wel in fabrieken ziet en werden gezamenlijk door middel van een kleinen electromotor in beweging gebracht. Daarbij was de inrichting van een en ander toch zóó, dat elke machine op zichzelf door een kleine voetbeweging van de persoon, die ze bediende, op den steek af kon worden gestopt. De meeste attentie trok overigens eene prachtige collectie van op de Singer-machine geborduurde voorwerpen, alsmede eene kleine 2} uur, 1 - machine voor huishoudelijk gebruik, die eveneens langen in de gelegenheid te stellen hem te door electriciteit in beweging werd gebracht, spreken, maar zonder dat men den haar drijvenden electromotor kon zien, omdat deze opgesloten I was in het vliegwiel der machine. Bij dames, die huizen bewonen, voorzien van electrisch licht, zullen deze nieuwste naaimachines der Singer-Maatschappij bepaald veel opgang maken want eene méér aangename en gemakkelijke I M. U. L. O., bijzonder opwekkend worden I gevierd. Oud-leerlingen, waaronder zelfs buiten landers, hadden zich vereenigd om de herden king van het 40-jarig jubilé van hun onderwijzer eens recht feestelijk te maken. Met een album, bevattende de namen der deelnemers, werden hem fraaie geschenken aangeboden. Ook de tegenwoordige leerlingen verrasten woning alhier, dat zoo langen tijd in de lucht heeft gehangen, staat thans spoedig uitgevoerd te worden, meent men. Het buitengewoon subsidie ad f 11000 door de Hooge Regeering aangeboden is door den Raad aanvaard, zoodat bezwaren van financieëlen aard thans niet meer bestaan (de begrooting is f 12751.90). Van verschillende zijden zou het toegejuicht worden, indien besloten kon worden de nieuwe gebouwen op het daarvoor aanvankelijk bestemde terrein even buiten de kom van het dorp te doen verrijzen. WARNS, 18 Oct. Een jonge visscher alhier, bergde de gevangen paling in eene zorgvuldig gesloten kaar. Goed geborgen bleek ze daar niet te zijn, want de vorige week deed de eigenaar de onaangename ontdekking, dat ze gestolen waren. Weinige weken geleden 1 had alhier eenzelfde geval plaats. BALK, 18 Oct. In de vorige week alhier gehouden vergadering der ijsclub »Balk”, die door 46 leden werd bezocht, bleek uit het verslag van den penningmeester, dat in het afgeloopen jaar was ontvangen f 675,295 en uitgegeven f 579,03}, zoodat de kas sloot met een batig saldo van f 96,26voegt men hierbij de contributie van de p. m. 150 leden f 1.00) Portugal. n Columbia Venezuela Obl. 1881 Brazilië. Londen 1889 Turkjje. Geconv. Serie D Stad Amsterdam. Loten f 100 BOTEB: Aan voer 258 en 32 J vaten Marktprjj» 44 00. Vereeniging le keur f 43 50 af 44 00. 2e keur f 43.00 a f 3e keur f 42 00 KAAS. Nagel f 20.00 a f 31.00 Aanvoer 6088 k.g. de wetenschap schoot tekort. Een eenvoudig man raadt aan om 5 kop gerst te koken, kokend in een zak te doen en den kop van het paard er in te steken. Een kras, een echt paardenmiddel. Na verloop van eenige minuten deed men den zak er af, het beest kon den i en het uitmuntende paard manier van naaien of borduren dan door middel van deze nieuwe Singer-machine kan men zich wel niet voorstellen. Een paardenmiddel. Een paard had de klem. Men wist niet wat te doen; verscheidene j veeartsen hadden tevergeefsch middelen beproefd; j VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Granen en Ooft. Garst winter 60 kg. f 3.90 a i 4.10. ld. mindere 60 kg. f 0.a f 0.ld. zomer 60 kg. f 3.80 a f 0.Haver kortevoer 50 kg. f 3.25 a f 0.ld. Probsteyer 50 kg. 1 3.20 a I 3.25 Paardeboonen f 5.— a f 5.50. Duive- boonen f 6.a 66.75. Platte boonen f 4.— a f 5.— De Prov. Friesche Bakkers-vereeniging noteert den prjjs der Rogge f 145.— van het Brood f 0.19 AMSTERDAM, 18 Octb. Koloniale Waren. Koffie tamelijk vast. Beet wortel Suiker flauw. Geraff. stil. Noten bevre digend. Foelie vast. Nagelen zeer vast. Peper weifelend. Krenten willig. Rozijn begeerd. Su kade prijshoudend. Rijst lusteloos. Verfwaren. Indigo onveranderd. Blauwhout f 4|. Harst f 3.10. Terpentijnolie f 14}. Salpeter f óf. Meekrap meer vraag. Potasch Petersburger f 10}. Fijne Zaden. Mosterzaad bruin f 24. Dito geel f 22. Kanariezaad f 9} per 100 kg. Karwjjzaad f 11}. Maankopzaad f 13 per 50 kg. Vetwaren. Spek traag. Margarine meer vraag. Kipeieren f 0 55 0 65. Sterke Drank en Olie. Moutwjjn f Jenever Amst. proef f Pe troleum in comsumtie f Raapolie vlieg, f 30 vj. f 29{. Lijnolie vlieg, f 15} vj. f 15J. GRANENMARKT. Tarwe op levering iets hooger, Nov. f 218 per 2400 kg. Rogge op levering tiaag, Maart f 128 per 2100 kg. VEEMARKT. Heden aangevoerd 359 runderen, waarvan de 50 cents per kg. Melk- en Kalfkoeien f 90 a f 180. 26 Nuchteren kalveren f 9.00 a f 11.00. 571 Vette Varkens 40 a 43 ets. per kg. 18 Octb. Nederland. Werkelijke Schuld Gemeente Crediet Obl. Rusland 1889/90 Hope Co 1867Z69 1889 Obl. in Goud 1884 Oostenrijk. Papier Metalieken Zilver Loten 1864 Anno 1853/1884 1888/1889 was behouden. f 42.00. f 43 00. f 49.00. f 46 00. f 44.00. f 44 00. f 43 50. f 44.00. f 43.00 f 42 50. f 47.00. f 44 00. f 44.00. f 43 50. 1 4 400. 11 Octb. 11 U 11 12 13 13 10 14 15 Leeuwarden, 15 18 HKERENVEEN, 16 de Berlijnsche Socialist in betrekking stond. finalen verkoop alhier van de zathe en landen te Allingawier en van een burgerhuis te Exmorra, eigen aan de erven van den heer S. H. Zijsling, 1 werden perceelen 1 tot 5 en 8 tot 13, de zathe met hieminge en weiland, toegewezen aan de h.h. K. Miedema te Wommels en A. L. Wiersma onder Workum voor de som van f 30,557,50. Perceel 14, een stukje weiland groot 0-41-40 hectare aan het St. Anthonie Gasthuis alhier voor f 311. Perceel 15, een stuk weiland groot 1-18-40 hectare, aan den heer P. Schuil te Tjerkwerd voor f 490,75. Perceel 6, een stuk weiland groot 2-34-10 H. A., en perceel 7, een stuk weiland groot 2-40-80 hectare aan den heer B. L. Tijmstra te Wons voor f 5529.40. Of er ook liefhebbers waren, ten raadhuize gehouden aanbesteding van het verfwerk aan het stads-ziekenhuis waren niet minder dan 12 briefjes ingekomen, en wel als volgt: D. Faber, W. de Boer, P. O. v/d Meer, P. Lotstra, L. Bogtstra, F. S. Dijkstra, H. Nota, J. Popma Jobs. Kramer Mz. J. Brameijer H. de Boer, G. H. de Boer Het werk is aan gegund. HINDELOOPEN, 17 October. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer A. H. Witteveen, gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaren was aangesteld als brieven gaarder aan het hulpkantoor der posterijen alhier. Verscheidene vlaggen wapperden te zijner eere. Bij monde van den heer T. Heiner werd den jubilaris, als blijk van waardeering, namens 65 ingezetenen, een prachtigen leun stoel aangeboden benevens een sierlijk sigaren- stel, vergezeld van een omlijste oorkonde van het jubilévermeldende tevens de namen der inteekenaren. Ook de burgemeester, de heer G. J. F. Avenhorn Van Nauta, sprak woorden van hulde na zulk eene nauwgezette plichtsvervulling. Diep getroffen dankte de MO-^u1u.u.0HM1OMuluUi, ^er Witteveen. ’s Avonds bracht het fanfare- Oosterhoff, Import-Export; firma Van corps «Vooruit” den jubilaris eene serenade I -wer<jen nOg d00r verlichting a giorni en zijner vrienden, den heer F. A. Fekkes, eenige potten bengaalsch vuur ontstoken. van elders ontving de heer Witteveen vele blijken van deelneming. MOLKWERUM, 18 Oct.

Friso nl | 1897 | | pagina 2