ZATERDAG 23 OCTOBER 1897. No. 84. N ieuwsti j di ngen Zeven en twintigste Jaargang. r Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG grens- eveneene Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGËVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. n e men de paarden met tbans zonder beroep te Franeker, heeft voor de Rechtbank te Leeuwarden terechtgestaan wegens meineed in de strafzaak en ten bezware van den arbeider Simon T., toen deze voor de Rechtbank terecht stond terzake dat hij den 1 Mei 11. een glasruit in de herberg van Lammert St. ingeslagen had. Dat feit bekende" Simon T., maar hij zei zulks gedaan te hebben uit kwaadheid, omdat Lammert St. hem zijn geld uit den zak gehaald had, waarop deze verklaarde: »dat het niet waar was, dat hij geld uit den zak van Simon T. genomen had.” Nu bevestigden twee getuigen, de veedrijver A. Middelberg van Winsum, en de arbeider J. Tichelaar van Sexbierum, die den 1 Mei ook in de herberg van Lammert St. geweest waren, de verklaring van Simon T.dat hij quaestie kreeg met Lammert St. over een borrel, waarop zekere Tolsma hem van achteren vastgreep en de armen op den rug hield en dat toen Lam mert St. zijn hand in den broekzak van Simon T. stak, er weer uithaalde en iets aan zijne vrouw gaf. Tichelaar hoorde aan bet rammelen dat het geld was; Middelberg zei: »dat loopt niet goed af, je moogt iemand het geld niet uit zijn zak halen, al is hij je geld schuldig”, waarop de vrouw antwoordde: »het is maar een kwartje, een botje (een halfstuiverstukje) en een cent. De Subst. Off. van Justitie vorderde tegen hem 3 jaren gevangenisstraf en, opdat hij niet ontvluchten zou, zijne dadelijke gevangenneming. De Rechtbank heeft daartoe last gegeven en hem laten overbrengen naar het huis van be waring. Uitspraak Woensdag a.s. Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Verkiezing Tweede Kamer. ENKHUIZEN. Uitgebracht 6810 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren: H. Raath (kath.) 2625, A. Kool (lib.) 2308, C. V. Gerritsen (rad.) 1386 en N. Sluis (anti-rev.) 491 stemmen. Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. Raath (kath.) en A. Kool (lib.) Het Haagsche Dagblad kan met zekerheid mededeelen, dat Mr. 0. J. Sickesz te Lochem bestemd is om eventueel op te treden als directeur-generaal van Landbouw. Bij Kon. besl. is aan mr. J. G. Gleich- man, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van curatoren der Rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezenen is in zijn plaats benoemd jhr. mr. J. Roëll, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, te s Gravenhage. Naar van goed ingelichte zijde aan het Vad. verzekerd wordt, zou in de Scheveningsche havenquaestie in den laatsten tijd een belang rijke schrede voorwaarts gedaan zijn. Het moet namelijk aan de bemoeiingen van den Minister van Waterstaat gelukt zijn van zijn ambtgenoot voor Oorlog de verklaring te ver krijgen, dat, indien te Scheveningen een haven werd aangelegd van niet meerdere diepte dan noodig is om de bommenvloot te bergen, van den eisch, dat bij die haven een fort zou moeten worden gemaakt, wordt afgezien. Van deze beslissing zou door den Minister van Waterstaat aan het Haagsche gemeentebestuur mededeeling zijn gedaan, opdat het thans zou kunnen overwegen wat verder te doen staat. WORKUM, 21 Octr. 1897. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer ge- Onderwijzer »Wat beduidt moedertaal?” Trijntje»Dat vader niets te zeggen heeft, meester.” Twee Domiiiés en één ex-Dominé. Volgens het Advertentieblad voor Joure en Omstreken’ zal Maandagavond in ’t Volksge- bouw Aurora te Heerenveen een meeting worden gehouden voor de invrijheidstelling der gebroe ders Hoogerhuis. Als sprekers zullen, volgens genoemd Blad, optreden Ds. Klein van Beetgum, Ds. v/d Heide te Scherpenzeel en de heer Domela Nieuwenhuis. De theologische graad schijnt bij sommigen meteen de jurisprudentie mee te brengen. Mogelijk ook zijn die heeren predikanten, de een van ’t jaar 1896, de ander van 1895, in het bezit van eene rijke levenservaring. Naar Reuter uit St.-Petersburg seinde, geeft de Begeeringsbode kennis, dat er tusschen Rusland en Nederland een overeenkomst betref fende het telegrafisch verkeer gesloten is. Een nieuw schip Van de werf der Neder - landsche Scheepsbouw-Maatschappij te Amsterdam zal Zaterdag a.s., des middags om half vier, van stapel loopen het voor rekening van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland gebouwde stalen schroefstoomschip Madura groot pl.m. 3250 tons. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.” 23 October 1897: Eeltsje Halbertsma. Foarlêzen op it Hal- bertsma-feest to Grou de 8ste Oktober 1897, Waling Dykstra. Ho min smoarch wei komme kin, T. J. B. Marij, M. M. Rie oan frijers, Jelke. In boel mei in bij boei, T. J. B. Koartswyl. Riedlingen. In Pimpeler (met plaatje). Hr. Ms. kanonneerbooten Udur en Bever worden op 30 October 1897 uit dienst gesteld, Lammert St., 44 jaren, vroeger kastelein respectievelijk te Hellevoetsluis en Amsterdam, ins zonder beroep te Franeker, heeft voor p)e ware broeder niet. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde P. Tjomsma, die zich bij twee families aldaar valschelijk uitgaf voor een familielid die teruggekeerd was uit de Oost en deze menschen voor geld oplichtte, tot 2 jaar gevangenisstraf. Huldeblijk der Ned. Sportwereld. Op initiatief van den Nederl. Voetbalbond heeft zich een voorloopig comité gevormd voor het aanbieden, namens de Nederlandsche Sport wereld, van een huldeblijk aan H.M. Koningin Wilhelmina, bij gelegenheid van de kroning. Een aantal sportlichamen o. a. ook de Nederl. Kaatsbond zijn uitgenoodigd zich te doen vertegenwoordigen op eene den 30 dezer te Amsterdam te houden vergadering, om te be slissen op welke wijze men dit huldebetoon zal kunnen aanbieden. De minister van oorlog heeft bepaald dat de militieplichtigen voor de lichting van 1898, bij de onderscheidene korpsen van het leger in te lijven behoudens de uitzonde ringen voor de vesting-telegrafisten en voor hen die kunnen voldoen aan de vereischten volgens een daartoe door den minister vast gesteld programma tot eerste oefening ge durende het geheele eerste jaar van hun diensttijd onder de wapenen zullen worden gehouden. De arrondissements-rechtbank te Alkmaar heeft den slagersknecht, die een hondje ernstig mishandeld had door het den staart af te snijden en het daarna met een touw half te wurgen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. AFDINGEN. Hoeveel kost dit? vroeg een oude, doove juffrouw. Zeven stuiver, antwoordde de koopman. Zeventien stuiver riep zij uit. Ik zal je dertien geven. Zeven stuiver! zeide de eerlijke koopman iets harder. O, zeven stuiver. Nu, ik geef je vijf. Op 66-jarigen leeftijd is te Chicago over leden George Pullmann, de beroemde fabrikant, de oprichter van de Pullman-Palace-cars. De werken der maatschappij, waarvan hij de stichter was, tellen 11000 arbeiders en vormen een flinke stad met scholen, kerken, een park, een hotel, enz. Na uit Barcelona bericht wordt, zijn al de zoogenaamde gevangenen van Mont-Juich, de verdachten van anarchisme, in vrijheid gesteld. De nieuwe minister-president in Spanje, Sagasta is ziek. Hij ligt te bed. Men weet, dat Sagasta een zeer zwakke gezondheid ge niet. Men beweerde reeds vooraf, dat hij de beslommeringen van een ministerschap geen veertien dagen zou uithouden. Silvela is opgetreden als de leider der conservatieven. Tusschen Duitschland en Frankrijk is een verdrag gesloten omtrent de bezittingen der beide landen in Afrika. Door dit verdrag worden de grenzen afgebakend tusschen het Duitsche Togo en het Fransche Dahomey. Dit verdrag is voor beide landen van meer belang dan een gewone grensverandering. Het voornaamste resultaat van deze regeling is, dat Duitschland de belangrijke marktplaats Sansanne-Mangu verkrijgt, maar aan Frankrijk een deel van Burgu overlaat, waardoor Dahomey werkelijk met Gurma en het overige Fransch Soedan verbonden wordt. Overigens bevat het verdrag nog een belang rijke bepaling: de wegen over Sansanne-Mangu mogen, althans nog vier jaren lang, voor het vervoer van Fransche troepen en krijgsvoorraad worden gebruikt, Verschillende soorten van hoefbeslag. In Japan worden de meeste paarden met stroo beslagen, zelfs de zwaarste trekpaarden dragen strooschoenen, die door middel van een riem uit stroo gevlochten om den koot bevestigd worden. Het is rijststroo wat men voor deze schoenen gebruikt en doorgaans vlecht men ze 1 a 1| c M. dik. Zoo’n paar zolen kost on geveer 2^ cent. Op Ijsland beslaat schapenhoorns. In het dal van den Oxus gebruikt men het gewei van het berghert, terwijl men daar het hoefbeslag met nagels van hoorn aan den hoef bevestigt. In Soedan maakt men een beslag van de huid van kameelen, en in Australië gebruikt men ook wel runderhuiden. Te Hilversum zal de tuinbouw vereeni- ging Theorie en Praktijk van 12 tot 14 No vember een chrysanthemum-tentoonstelling hou den, waarvoor ook uit Utrecht inzendingen zullen komen. Vergiftiging. Te Eindhoven is een gezin van zeven personen na het gebruik van het middagmaal ernstig ongesteld geworden. De lijders zijn naar het gasthuis vervoerd, terwijl het overgebleven voedsel, benevens de potten en pannen chemisch onderzocht worden. De vrouw verkeerde in zulk een bedenkelijken toestand, dat haar voor bet vervoer naar het gasthuis de HH. Sacramenten werden toege diend. Drie kinderen uit het gezin, die niet van het voedsel gebruikt hadden, bleven ge zond. Bij de zeemacht wordt ingevoerd een speciaal voor de marine vervaardigd ^reglement op de schietoefeningen met het geweer bij de Koninklijke Nederlandsche Marineuitgave 1897” waardoor het ontwerp reglement op de schietoefeningen met het geweer bij de Kon. Ned. Zeemacht, uitgave 1895” komt te ver vallen. Naphta-bronnen in brand. Maandag avond is een naphta-bron in Rusland in de nabijheid der Caspische Zee in brand geraakt. Het vuur breidde zich spoedig uit tot de naast- bijzijnde bronnen en weldra vormde de geheele omtrek een groot ontzaglijk vlammenmeer. Dinsdag stonden 28 putten in brand. Talrijke huizen en magazijnen zijn door het vuur ver woest, en ontzaglijke schade is veroorzaakt. Tognogtoe spreekt men echter niet van per soonlijke ongelukken. Een paar cijfers. Volgens de Turf- en Steenindustrie zal voor den bovenbouw van de brug te Westervoort 6,000,000 KG. staal en ijzer noodig zijn, waaronder ruim 5,000,000 KG. getrokken ijzer. In het jaar 1898 moeten daaraan nog ver- metseld worden worden 5,000,000 Waalklin- kers. Die een kuil graaft voor een ander In Duitschland mogen kinderen niet aan bals deelnemen naar het schijnt, ook niet aan de bals champêtres als onderdeel van het oogst feest. Een predikant Budde te Schnena, in Pruisen, beklaagde zich, dat in zijn gemeente toch kinderen aan feestelijkheden deelnamen en dat de politie zich er niet aan stoorde. Tengevolge daarvan werd aan 129 ouders een boete van een mark opgelegd, wijl hun kin deren deelgenomen hadden aan een bal van het laatste oogstfeest. Onder de gestrafte vaders behoort ook.... dominee Budde zelf. Amerikaansche boter. In Duitschland maakt men zich ongerust over de concurrentie van Noord-Amerika op het gebied van de boter. Reeds wordt de boter uit de Amerikaansche Staten druk verkocht op de Londensche markt, en verdringt daar de Duitsche. Thans is zij ook reeds naar Hamburg gezonden. De boter wordt gedurende den overtocht gehouden op een temperatuur van twee a drie graden onder nul. Ze is goedkooper dan de Duitsche boter. Aan de Berlijnsche Post wordt verzekerd, dat Rusland aan den Sultan heeft voorgesteld om een Rus te benoemen tot gouverneur van Kreta, daar deze wegens zijn geloofsbelijdenis het meest in den smaak moet vallen bij de Christelijke inwoners van het eiland. FRISO \iris n mi11;in iii III.III lllllll FIIIBLI.ffl. I. 5 I 3 t J I J e ir I- r r 3- 'e jl n i; 'j

Friso nl | 1897 | | pagina 1