WOENSDAG 27 OCTOBER 1897. No. 85. Binnenlandsche Berichten. Geïllustreerd Zondagsblad van deze Courant. Officiéél gedeelte. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEHDAG Toch éénheid bij verdeeldheid. I 5 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prjjs der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM. de behoeften van En dit laatste is geen ondeugd. H. rekening met de kaart en het district. giootste kracht is gelegen. Zelfstandigheid zoowel van kiezer als gekozene, zonder eene onderteekende politieke geloofsbelijdenis. Wel een wegwijzer, echter geen gebiedend voorschrift. Aanvaardde eenig liberaal candidaat zoo iets, hij hield op liberaal te zijn, immers hij stond met een anti-revolutionair of katholiek in het wezen der zaak op denzelfden grondslag. Met dit liberaal begrip komt men als van zelve tot de stelling: de kiezers in eenig district zoeken door gemeenschappelijk overleg zelve hun candidaat, die in de algemeen wenschelijke richting wil medesturen; zij ontvangen dienaan gaande geene aanwijzing van hooger hand. Op deze grondslagen hebben wij altijd ge- koersd en wij hebben er ons wel bij bevonden. Keeren we nu weer tot ons onderwerp terug. Dan herinneren we in de eerste plaats, hoe vóór vier jaren de liberalen in het district Harlingen den heer A. Bouman candideerden, terwijl blijkbaar door de Unie de candidatuur Treub werd gesteund. Althans de liberale Nederlander scheen in dien geest te werken. Benoemd tot ontvangers der directe be lastingen en accijnsen te Leeuwarden A. Volk- maars, thans te Uithuizen, en te Makkum L. J. Smeets, surnumerair te Maastricht. Vocaal Kwartet. Wij verwijzen belang stellenden naar de achterstaande advertentie omtrent eene uitvoering van het Amsterdamsch Vocaal Kwartet in de Groote Kerk te Sneek. Aanbeveling is hierbij overbodig, de namen spreken voor zich zelf. De rechtbank te Roermond heeft uitspraak gedaan in de zaak van den Staat der Neder landen tegen de gemeente Roermond, tot afgifte van archiefstukken. Een commissie van deskundigen is benoemd die uit moet maken of bedoelde stukken eigen dom van den Staat of van de gemeente zijn. Chrysanthemum-tentoonstellingDe Chrysanthemum-tentoonstelling, die van 1216 November a.s. in Natura Artis Magistra wordt gehouden, trekt in vakkringen zeer de aandacht. Dit blijkt reeds uit de ontvangen toezeggingen voor inzending. Voor geen andere tentoonstelling van Chrysanthemum’s kwamen ze in zoo groot aantal en van zooveel verschillende plaatsen van het land, in. Maar beter blijkt het nog uit de excursies die hier en daar op touw werden gezet. De Friesche vakmannen hebben zich vereenigd om gezamenlijk naar Amsterdam te gaan om de tentoonstelling te bezoeken. In Utrecht worden daartoe pogingen aangewend, en, naar bericht wordt, bestaat ook te Rotterdam het voornemen om een tentoonstelling-excursie te organiseeren. Waar zoo wordt voorgegaan, zullen zeker andere plaatsen nog volgen. Met den aanvang van het winterseizoen heeft de Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland”, als gewoonlijk, weder een Engelsche en een Duitsche uitgave van hare Winterdienstregeling het licht doen zien, waarop wij de aandacht vestigen van reizigers tusschen Nederland en Engeland, voor wie de lijn Vlissingen Queenboro bij voortduring aanbevelenswaardig blijft. Exemplaren dezer dienstregeling zijn, even zeer als de kleine uitgaaf in de Nederlandsche taal, ten kantore der Maatschappij te Vlissin gen gratis verkrijgbaar. Jaarcijfers. Blijkens de «Jaarcijfers”, uitgegeven door de Centrale commissie voor de statistiek, klom de bevolking van Nederland van 2,613,487 op 1 Januari 1830 tot 4,928,658 op ultimo December j.l., eene vermeerdering alzoo van 89 pet. in deze 67 jaren. In 1869 behoorden, over het geheele land gerekend, van de 10,000 inwoners 3654 tot het Roomsch- Katholieke-, 190 tot het Israelietische-, 6141 tot alle mogelijke Protestantsche en 15 tot geen kerkgenootschap; in 1889 waren deze ver houdingen; voor R.-K. 3539, voor Israëlieten 215, voor alle Prot. 6067, voor «geen” 179; dus èn voor R.-K., èn voor alle Protestanten een vermindering, tegen een groote vermeer dering (5161 in 1869 tot 81065 in 1889) gewenschte omkeering en daardoor de zegepraal. Bij de jongste verkiezing in hetzelfde district erlangde de heer Zeilmaker een groot aantal stemmen, dermate dat slechts een dozijn kiezers meer bewerkt, eene herstemming tusschen den antirevolutionair Van Asch van Wijck en den christ.-histor. candidaat De Visser zou zijn ver kregen. Het district ware alsdan voor de libe ralen bepaald verloren geweest. En nu Zierikzee? Hooren we, wat de heer Fokker ter vergade ring aangaf. «De «Liberale Unie” heeft zijns inziens niet beantwoord aan het doelzij zou zijn eene baanbreekster, maar het is slechts geworden eene verzameling van gewone liberale kiesver- eenigingen. Het woord «Liberale Unie” is nu reeds onwaar, daar reeds vele kiesvereenigingen zich van haar hebben afgescheiden. Elk die zien en hooren kan, heeft bij de laatste ver kiezingen duidelijk kunnen bemerken dat de «Unie” niet meer de baanbreekster is. Onze kiesvereeniging behoeft dus niet bang te zijn als zij zich afscheidt, want de «liberale partij” zal daardoor niet vervallen. De «Liberale Unie” is bij de jongste verkiezing zelfs opge treden tegen de candidaten van de Liberale Kiesvereenigingen men verwachtte bij de op richting medewerking van haar, doch thans blijkt het dat men alleen de contributie betalen mag. Hij wijst nog op Goes, wat men toch wel «liberaal” zal willen noemen; daAr heeft men zich ook van de «Unie” afgescheiden, om de handen vrij te hebben.” De Voorzitter der Vereeniging, niet alszoo- danig maar als eenvoudig lid sprekende, deelde mede, dat ware het advies der Liberale Unie gevolgd er voor het district Zierikzee wellicht een anti-revolutionair ware opgetreden. En verder «’t Is ook niet alleen de handeling tegen over deze vereeniging, die Spr. noopt om nu zijne stem te geven aan het voorstel tot afschei ding, maar ook de handelingen van het Bestuur der «Liberale Unie” bij de verkiezingen, zelfs o.a. tegenover den heer Van Gijn c.s. Vooral heeft het hem en ook zeker anderen gehinderd, dat een candidaat der «Liberale Unie” werd gesteld tegenover een werkmanslid, een ijverig liberaal werkman, geen socialist. «Spr. betreurt deze houding zeerhierdoor Het aangehaalde is door ons ontleend aan het verslag der Vergadering, voorkomende in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Brieven en Beriotiten, de Redactie betrefiende franco aan dit adres, niteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. heeft de «Liberale Unie” zeer veel van haar vertrouwen, ook bij het volk, verloren. Die houding getuigde niet van een ruim democratisch beginsel, maar wel van groote onhandigheid, zoodat hij voor volgende verkiezingen weinig vertrouwen in het Bestuur stelt.”(*) «Zierikzee” luisterde naar deze stemmen en scheidde zich af. En wat hebben we nu in ’t district Enkhuizen zien gebeuren De verschillende liberale kies vereenigingen stelden hunne candidaten en zon den hunne afgevaardigden naar de Centrale Vergadering. Hier verkreeg wel niemand eene meerderheid, maar op eene tweede vergadering werd van de 14 1500 aangeslotenen de heer Kool gecandideerd met verreweg de meerderheid van stemmen. Nu zou men verwacht hebben, dat al de liberalen zich bij deze candidatuur zouden hebben aangesloten, immers wat toch beteekent anders eene vereeniging? Deze ver wachting werd evenwel beschaamd. De onte vredenen of liever niet bevredigden hielden vol en stemden den candidaat der De brochure Simonsz—Hannema bevorderde de ..Liberale Unie”, den heer Gerritsen, ’t Gevolg is eene herstemming tusschen den katholieken en den liberalen candidaat, terwijl bij eerste stemming de zege van den laatste zoo goed als verzekerd was geweest. ’t Kan o. i. dus niet verwonderen, zoo meer kiesvereenigingen zich van de «Unie” afscheiden. En in den grond der zaak valt dit te betreuren. Daardoor wordt allicht de eendracht verbroken en mist men kracht. Aan wie de schuld Naar onze bescheiden meening niet het minst aan de «Unie” zelve. Zij behandele maatschappelijke vraagstukken ook in verband met tijdsomstandigheden. Zij geve een algemeenen leiddraad en wekke op tot getrouwe plichtsbetrachting; maar zij ont- houde zich van het stellen van candidaten voor de verschillende districten. De kiezers, de liberale n.l., willen aan geen leidband loopen, zij willen zelve hun candidaat zoeken. En als ze dit doen in een district waar de partij goed georganiseerd is, dan valt eene inwerking van de «Unie” met een ander candidaat dubbel te betreuren, vooreerst dewijl ze verdeeldheid zaait, met het wezen eener Unie niet bestaanbaar en ten tweede, omdat ze ontmoedigt. Wij zeggen ’t den heer Fokker na wel een baanbreekster, eene leidster, maar geene be moeial, die de districten bindt, als kwamen de bevelen van hooger hand. Waar geene orga nisatie bestaat, geen candidaat werd gesteld, daar zou niemand eene aanbeveling van de zijde der «Unie” euvel kunnen duiden. Waar dit wel het geval is, is onthouding plicht. De leden der partij verdienen vertrouwen. Een vreemd verschijnsel toch mag het heeten, als daar een Centraal-bestuur aan het Unie bestuur moet verzoekentrek toch uwe candidatuur in, immers de onze, uit ’t eigen district, door ons zelve na zoovele vergaderingen gekozen, aan vaardt ons aller program van a tot z. Op deze manier heeft strijd het karakter alsof hij over personen en niet over zaken loopt. En is dit zoo, dan wordt er hoog spel gespeeld en worden de werkelijke liberale begrippen als aan eene dobbelpartij onderworpen. Beginselen moeten op den voorgrond blijven. Dat doen ze ook dan, als men verklaart: de noodzakelijkheid dwingt ons uit elkander te gaan, maar liberaal blijven we toch. Ook zonder lid der «Unie” te zijn, kan men hare aanwjjzigingen volgen, al houdt men daarbij De Liberale Kiesvereeniging te Zierikzee heeft met 47 tegen 11 stemmen besloten zich af te scheiden van de Liberale Unie. Dit besluit werd genomen na uitvoerige be sprekingen. Het voorstel tot afscheiding werd reeds vroeger gedaan, maar toen, staande de verkiezingen, tot later verdaagd. Wij hebben hier te doen met een niet op zich zelf staand feit. Ook andere vereenigingen hebben zich afgescheiden, laat ons o.a. noemen «Vrijheid en Orde” te Harlingen. Door sommige jonge politicii, hier en elders, is daarover hard uitgevaren; al de afscheiders en zij, die mee gingen, werden eenvoudig voor oud-liberalen uitgekreten, wie men den rug moest toekeeren. «Liever met Rome of Dordt, dan met zoo’n oud, verstokt liberaal,” zoo klonk de leus. En er werd hoog spel gespeeld. Bij eerste stemming reeds werden de bardloopers ontmas kerd door eene geduchte nederlaag op geheel de linie en, ’t was eieren voor zijn geld kiezen, toen ze later toch weder de verworpenen gingen stemmen, om nog te redden, wat te redden viel. Zonder de hulp der christelijk-bistorischen evenwel was men nog niet gekomen, waar men nu is. Of nu de Liberale Unie schuld heeft aan de aanvankelijke nederlaag? Of zij door hare manifesten het jonge bloed tot doldriestheid heeft geprikkeld? Wij zullen zien. Op den voorgrond staat, dat het niet het beginsel zelve is, dat tweespalt wekte. Het program der Unie, in hoofdzaak het zoogenaamde programma van urgentie, werd vrij wel door allen aanvaard. Men had hier meer te doen met een ingrijpen in de wijze van werken der verschillende kiesvereenigingen door de Unie zelve. Het liberaal begrip cijfert de persoonlijkheid der candidaten niet weg, hoewel men kan samengaan in algemeene beginselen. Dit is wel genoemd de zwakke zijde der liberale partij, maar daartegenover staat, dat daarin juist hare Veel animo is er voor het Fraaie gravures en verhalen. Prijs slechts 37 Ct., fr. p. p. 45 ct. per kwartaal. Proefnumm. aan te vragen. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwoi.de, op Zaterdag den 80 October 1897, des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Voorstel van Ged. Staten om de jaarwed den van den Burgemeester en den Secretaris dezer gemeente te verhoogen. III. Vaststelling van de armvoogdij-begrootin- gen en van de gemeente-begrooting voor 1898 IV. Idem van bet 2e suppletoir kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1897. Koudum, den 25 October 1897. De Burgemeester, H. M. TROMP. FRIS MECHS- lllffllTEUIE- IILIII llillll lil ILSI.l\!l.

Friso nl | 1897 | | pagina 1