I I ZATERDAG 30 OCTOBER 1897. No. 86. Geïllustreerd Zondagsblad van deze Courant. Binnenlandsche Berichten. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r ver- Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 1 Veel animo is er voor het Fraaie gravures en verhalen. Prijs slechts 37 Ct., fr. p. p. 45 ct. per kwartaal. Proefnumm. aan te vragen. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteiljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Verkiezing Tweede Kamer. Te Enkbuizen werden uitgebracht 7022 stemmen, waarvan 6941 geldig. Hiervan de heer A. Kool (lib.) 3881 en de heer Raat (kath.) 3060 stemmen. Gekozen is dus de heer A. Kool (lib.) De Sneeker Kamer-verkiezing. De door de Sneeker Kamer-verkiezing thans zoo bekend geworden kiezer W. Cnossen te IJlst, die zich op 25 Juni zonder oproepingskaart op het stembureau aanmeldde, vereenigde alle eigen schappen in zich om hem te IJlst zoo goed als onbekend te doen zijnnog maar een jaar of wat woont hij te IJlst buiten de kom der plaats op een verwijderde hoeve, die hij slechts bij hooge noodzakelijkheid verlaat. Toen hij zich dan ook op dien gedenkwaardigen 25en Juni op het stembureau vertoonde, was er nie mand van de op dat oogenblik aanwezige leden van het stembureau die den man kende of herkende, wat te IJlst niet de minste verwon dering baart. Daar nu voor de juiste beoor- deeling van het te IJlst gebeurde, dit feit zeker niet zonder beteekenis is, hebben de leden van het stembureau, welke op bedoeld nood lottig oogenblik zitting hadden, besloten zich alsnog per adres tot de Tweede Kamer te wenden, teneinde deze omstandigheid zooveel en zoo goed mogelijk toe te lichten. Een adres van Uaarlemsche slagers. Wegens het herbaalde afkeuren van het vleesch voor het garnizoen, dat door den leverancier tegen buitensporig lagen prijs was aangenomen, heeft de Min. van Oorlog besloten met ingang van 1 Januari a.s. het vleesch uit de Haagsche slachterij derwaarts te doen vervoeren. De Haarlemsche slagers, die geenszins op de hand van den bewusten leverancier zijn, en het be sluit des Ministers betreuren, hebben zich ver- eenigd en besloten Z.Ex een adres aan te bieden, dat mondeling zal worden toegelicht, en waarin verzocht wordt op het besluit terug te komen. Het intercommunale telefoonverkeer tus- schen Amsterdam en Rotterdam ondervindt vertraging, doordat van de 6 lijnen er vijf in den Haarlemmerpolder zijn doorgekapt. Het hoogheemraadschap van dien polder schijnt het Rijk het recht te willen betwisten lijnen over zijn gebied te leggen. De gemeente Edam heeft met de directie der Rijkspostspaarbank een leening groot 34 duizend gulden, tot uitbreiding der gasleiding, aangegaan. De Nederlandsche Protestantenbond. Dinsdagnamiddag is de 27ste algemeene ver gadering van den Nederlaindschen Protestanten bond in de «Concert- en Gehoorzaal” te Mid delburg geopend door prof. Oort van Leiden, die samenwerking van den Bond met gelijk gezinde vereenigingen bepleitte en daarbij hulde bracht aan de vereeniging tot bevordering van zelfstandig godsdienstig leven te Amsterdam, die dit jaar haar vijf-en-twintig-jarig bestaan vierde. Uit de verslagen van het hoofdbestuur en de verschillende commissiën over bet jaar 1896/97 bleek o.a., dat de Ned. Protestanten bond in het afgeloopen jaar met het herrezen Hillegom 10 nieuwe afdeelingen gewonnen heeft nl. Stadskanaal, Peperga, Rolde, Donkerbroek, Nieuw-Buinen Maarssen Ommelanderwijk Zuidwending, Beilen en Oosterend op Texel, welke te zamen 590 leden aanbrachten; dat één afdeeling, n.l. Tjummarum met 35 leden teniet ging; dat de bestaande afdeelingen met ruim 200 leden vooruit gingen en er alzoo in het geheel een aanwinst is van bijna 800 leden. De Protestantenbond bestaat thans uit 161 afdeelingen, 13 correspondentschappen, te zamen met 58 verspreide leden, tellende ongeveer 19.000 leden tegen 18.200 in het vorige jaar. In de verslagen wordt vooral geroemd de werk zaamheid te Schiedam en gewezen op de Zon dagsscholen, die «de roem van onzen Bond” genoemd worden, terwijl de wijkverpleging met grooten lof vermeld wordt. De rekening en verantwoording van het Hoofdbestuur, nagezien door eene commissie en sluitende met een batig saldo van f 3252,01^, werd goedgekeurd. Hierbij werd echter opge merkt, dat het saldo bij dat van het vroegere jaar, toen het f 5719,42^ bedroeg, was inge krompen, en dus de geldelijke toestand niet rooskleurig is. Dit bleek ook uit de begrooting voor het volgend dienstjaar, waarbij de toelich ting was gevoegd, dat deze niet sluitend kon worden gemaakt, tenzij over een post van f 1300 aan giften en legaten werd beschikt. De penningmeester drong dan ook aan op ver meerdering van inkomsten. Een voorstel van dr. A. Bruining om op de begrooting f 100 uit te trekken voor bekend making van het Gymnasiumfonds, werd aan genomen en de begrootingsluitende met f 28.517,90|, in ontvangst en uitgave, goed gekeurd. Een voorstel van het Hoofdbestuur tot wijzi ging van art. 27 Alg. Regl., voorkomende op den Beschrijvingsbrief, werd door het Hoofd bestuur ingetrokken; dat tot instelling van eene vaste commissie voor de Postcolportages met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd. Inzake het weekblad De Hervorming, zal door de heeren Groenewagen en Knappert, een gedetailleerd voorstel gedaan worden aan het hoofdbestuur, dat het volgend jaar behandeld zal worden. Tot leden van het hoofdbestuur zijn benoemd de heeren S. Lulofs te Deventer en G. Clocke- ner Brousson te ’s-Gravenhage. Uitgesproken werd de wenschelijkheid van een in te stellen enquête naar volkslectuur. De volgende vergadering zal te Arnhem ge houden worden. Landsdefensie. In verband met de Standaard- artikelen, waarin dr. Kuyper o. a. beweert dat de Minister door persoonlijken dienstplicht voor te stellen zich dus voor be perkten oefenplicht en tegen een volksleger te weer stelt, merkt De (a.-r.) Nederlander op dat de invoering van den persoonlijken dienstplicht de geheele quaestie onbevooroordeeld laat en dat zelfs indien zij naar een zijde heenwijst dit eerder zou zijn in de richting van het volksleger. Terwijl verder dit blad Zeven en twintigste Jaargang. verklaart de redeneering, die De St. grondt op het anti-revolutionair program niet te begrijpen, hebben niettemin de artikelen van dr. Kuyper aan De Nederl. genoegen gedaan Want daaruit bleek dat, indien het wegvallen der dienstvervanging niet beteekent het door hakken van den Gordiaanschen knoop ten gunste van het stelsel van beperkten oefeningsplicht, daartegen bij haar geen bezwaar bestaat. En van het anti-revolutionaire hoofdorgaan hadden wij ook niets anders verwacht. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën is bepaald, dat de kosten voor de betee- kening van een proces-verbaal wegens over treding der wet op de personeele belasting gelijk zijn aan die voor dergelijk proces-verbaal inzake bedrijfsbelasting. De gascommissie te Beverwijk heeft in beginsel besloten tot den bouw eener nieuwe gasfabriek, waarvan de kosten ongeveer f70,000 zullen bedragen. Velen van onze provincialen denken dat in de hoofdstad Amsterdam alléén wereld schokkende gebeurtenissen nog eenige aandacht trekken. Maar ze zijn mis. Evenals in het kleinste dorpje in Friesland worden ook daar heel gewone gebeurtenissen herdacht, ja zelfs met opgewektheid gevierd. Men leze daarvoor een bericht in de Amster- damsche Courant van heden Gouden bruiloft. Ter eere van Arie Kuijper en zijn vrouw Anna Jacoba Westerveld, die voor 50 jaren in het huwelijk traden, was het in de Tuinstraat een feest van belang. In no. 129 in genoemde straat drijven de oudjes een handel in vruchten en groenten. De buren hadden den ingang der woning met groen en bloemen versierd, en vierden opgewekt des avonds het feest met muziek en dans. Het Nederlandsche hart wordt hierbij kwikt, het is zoo echt oud-Hollandsch. INHOUD van het Friesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht.” 30 October 1897. In lyts boadskip, Jan fen ’e Gaestmar. Al wend, C. H. Jonker Hans en Evert Sleau, H. v. Warners. Fragen. Neiskrift op in honderdtjierrige sliep, Th. v. d. 8. Noardfryske Sprekwirden. Eeltje Halbertsma, Th. v. d. 8. Koartswijl. In nije ütfining (met plaatje). Door de genie werd aanbesteedhet maken van een schietbaan ten behoeve van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Raming f 5360. Ingekomen 3 biljetten. Minste in schrijver de heer H. R. Hendriks te Amsterdam f 5674. Men zal zich herinneren dat dezen zomer in Den Haag bij een bejaarde weduwe twee kerels appartementen hebben gebuurd, haar op zekeren dag bedwelmden en daarna de plaat poetsten met een groote collectie gouden lijf sieraden en edelgesteenten, welke de juffrouw door erfenis reeds tal van jaren in haar bezit had. Maandag had zich een dezer mannen, P. H. Frankel, die door de Belgische regeering was uitgeleverd, in de rechtszaal van de recht bank in Den Haag te verantwoorden. Hij wierp alle schuld op zijn kameraad maar heel bezwarend was voor hem het getuigenis van een politie agent uit Antwerpen, aan wien hij bekend had. De officier eischte negen jaar gevangenisstraf. Inbraak. Ten huize van den deurwaarder J. te Naaldwijk is inbraak gepleegd; behalve een bankbiljet van honderd gulden werden eenige goud- en zilverwerken ontvreemd. De politie doet onderzoek. Aanvaring. Niet ver van Pampus, in de Zuiderzee, is een botter door een stoomboot, hoewel het zeer helder weer was, aangevaren. De botter werd zeer beschadigd; de opvarenden kregen geen letsel. De zeemiliciens der lichting 1897, sedert primo Maart voor eerste oefening bij den zee dienst ingelijfd, vertrokken op 27, 28 en 29 dezer met onbepaald verlof naar hun haardsteden. De kantonrechter te Haarlem heeft den boterhandelaar O. v. d. Spek, te Rotterdam, wegens levering van margarine in plaats van natuurboter, veroordeeld tot een boete van honderd gulden, subsidiar 14 dagen hechtenis, benevens plaatsing van het vonnis in drie dag bladen. Z.-Afrikaansche Studenten. Het bestuur van de Nederlandsch-Zuid Afrikaansche Ver eeniging heeft zich tot den Minister van Binnen landsche Zaken gericht met het verzoek, dat door den Minister een sinds lang gewenschte wijziging worde aangebracht in de lijst der buitenlandsche getuigschriften, voorkomende in het koninklijk besluit van 30 Juli 1886 (Stbl. no. 125). De bepalingen van dat koninklijk besluit zijn er zegt adressante ongelukkigerwijze allerminst op berekend om de Zuid-Afrikaansche studenten de studie in Nederland te doen ver kiezen boven die in Engeland of Schotland. Terwijl zij daar in den regel worden toegelaten op vertoon van het diploma der «matriculation examination”, eischt het koninklijk besluit het diploma van de veel zwaardere «intermediate examination”, en daarenboven een bewijs, dat de candidaat bij dit examen èn in het Latijn èn in het Grieksch voldaan heeft. Deze laatste eisch is ook daarom lastig, omdat het Griekseh bij het bedoele examen een facultatief vak is. Geen wonder dat nagenoeg alle Zuid-Afri- kanen, ook na de uitvaardiging van het konin klijk besluit van 1886, naar Engeland of Schotland ter studie zijn blijven gaan, of wel indien zij buiten Groot-Britannië wilden studeeren zich wendden tot de Duitsche Hoogescholen, waar men hen ook gaarne met het diploma van het matriculatie examen tot de examens voor Academische graden toelaat. Tengevolge van het een en ander blijven de jonge Zuid-Afrikanen, die naar Europa komen om een hoogere opleiding te ontvangen, met enkele uitzonderingen, vreemdelingen in Neder land, tot schade van Nederland en de Hollandsch- Afrikaansche natie. Het bestuur wenscht, dat in art. 1 van het koninklijk besluit de woorden «intermediate examination” worden vervangen door «matri culation-examination”, en dat art. 2 van het besluit vervalle. Een nieuw instrument voor huismuziek. Uit Zwitserland, waar nieuwe en doelmatige uitvindingen steeds spoediger ingang vinden dan elders, vernemen wij, dat aldaar een nieuw, gemakkelijk te leeren en goedkoop muziek instrument algemeen verbreiding vindt, de zoo genaamde Accoord Cithers. FRÏ \m 9' n mi hi 11:\ i o. m in mon FiiiBi nn. i i.

Friso nl | 1897 | | pagina 1