ZATERDAG 6 NOVEMBER 1897. No. 88. Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG gelukkig mag rekenen als hij dagelijks soort- Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. Prjjs der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. voor Meer te een persoon, die drie van strepen of punten ze niet, Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. als de daders zou hebben aangewezen? Is er niet aan gedacht, tegen de drie personen, die later als de daders zijn aangeduid, een vervol ging ter zake van hetzelfde feit in te stellen? Naar sommigen meenden, verzet zich het Wet boek van Strafvordering daartegen niet. Deze vragen werden niet gedaan om aan de justitie zijdelings een verwijt te doen, als zou door haar iets zijn verzuimd; de leden, wier gevoelen hier wordt weergegeven, verklaarden uitdrukkelijk zich van elk oordeel te onthouden, De bedoeling der vragen was uitsluitend, te trachten een middel te vinden om deze zaak, zoo noodig, opnieuw grondig te onderzoeken. Bij de Regeering is thans, naar wij vernemen, het denkbeeld tot rijpheid gekomen om aan de heffing van bet uitvoerrecht op suiker in Nederlandsch-Indië welke heffing, gelijk bekend is, reeds eenige keeren is ge schorst voorgoed eene einde te maken. De indiening van een ontwerp van wet tot dat einde mag welhaast worden tegemoet gezien. Binnenkort zullen weer 30 officieren der inf. hier te lande bij het Oost-Indisch legor gedetacheerd worden. In de laatste maanden gaan vele militairen van het leger hier te lande, met een vrijwillige verbintenis over bij het leger in O.-I. Bij alle korpsen wordt overgang naar het Indische leger zeer aanbevolen. In de laatste dagen zijn in Friesland) Groningen en Noord-Holland tegen hooge prijzen, beste runderen aangekocht met bestem ming naar Rusland. Uit het jaarverslag der Onderlinge Noord-NederlandscheVeeverzekering-Maatscbap- pij blijkt, dat bet ledenaantal op 1 October 11. 4912 bedroeg. Ontvangen werd in het afge- loopen boekjaar f 66,384.33^, terwijl uitge geven werd f 66,916.22|, zijnde dus een nadeelig slot van f 531.89. Voor verliezen aan rundvee werd 231 maal vergoeding uitbetaald, voor paarden 272 maal. Door commissarissen werd medegedeeld, dat zij besloten hebben voor de verliezen tengevolge van mond- en klauwzeer volle vergoeding toe te kennen. Vrijwillig aangemeld. De fourier, die eenige weken spoorloos uit zijn voorarrest te Leiden verdwenen was, heeft zich vrijwillig bij de militaire overheid aangemeld. Door den burgemeester van Marken zijn twee personen uit Ilpendam, die per botter naar het eiland kwamen, betrapt op diefstal van schelpen, die te Marken gebruikt werden tot verharding der wegen. Tegen beide daders is proces-verbaal opgemaakt. Aan het te Haarlem gehouden examen in vrije- en ordeoefeningen” werd deelgenomen door 21 leerlingen van de Kweekschool voor onderwijzeressen aldaar, die allen slaagden. P. Meuldijk, schipper van de vischsloep Semaphore II, te IJmuiden binnen, rapporteert gezien te hebben, 27 October 1897, ’s middags 3 uur, 150 Eng. mijlen N. O. van IJmuiden, een in brand staande houten stoomboot met ijzeren bekleeding. Tuig etc. was reeds alles overboord, behalve de vlaggestok. Er was niemand aan boord en het schip was zoover gezonken, dat er geen naam zichtbaar was. Tot de nalatenschap van een onlangs in Oostdongeradeel overledene behoorden o.a. niet In de broodkamer lagen dikke stukken wittebrood, flink met boter besmeerd en daarop dikke stukken roggebrood, eveneens geboterd, gereed. Het brood wordt, verklaarde de directeur, vóór de levering gegund wordt, eerst gekeurd bij den gemeentelijken gezondheidsdienst, en zulks geschiedt ook nog eenige malen na dien tijd. De conclusie van den verslaggever is deze: »Naar hetgeen ik in het Armenhuis zag en proefde te oordeelen, moet de klacht des heeren Nolting ongegrond worden genoemd.” De rechtbank te Beieren heeft uitspraak gedaan in het proces over de »Hollandsche erfenis.” Zooals men weet, werd door baron Von Feilitsch een aanklacht wegens laster ingediend tegen den gewezen houtvester Ficker, die den baron beschuldigde van hef. onrecht vaardig onder zich houden van deze erfenis. Ficker is veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. Naar uit Londen wordt bericht, zou er een ernstig verschil van meening zijn ontstaan tusschen den minister-president in Engeland, Lord Salisbury, en den minister van koloniën, Chamberlain, over de politiek van Engeland in West-Afrika. De eerste zou zich ten sterkste verklaren voor een minnelijke schikking met Frankrijk, de laatste zou zich daartegen even krachtig verzetten. Van de vredesonderhandelingen verneemt men niet veel. Daarentegen hoort men wel van de financiëele maatregelen der regeeringen van Turkije en Griekenland. De Sultan moet van plan zijn een nieuwe financiëele commissie te benoemen om het financiëel beheer volkomen te reorganiseeren. De Grieksche regeering neemt eveneens haar maatregelen. Zij beeft voorgesteld de zitting der Kamer te verdagen tot midden December. De tijdruimte, welke haar overblijft, wil zij gebruiken tot het uitwerken van een wetsont werp, regelende de leening ter voorziening in de oorlogsschatting. Een diefstal van diamanten. Te Londen zijn in een winkel in Piccadilly, van de Diamond Merchant’s Alliance een aantal kostbaarheden gestolen. De winkel was voorzien van alle mogelijke voorzorgen tegen dieven. De muren en de zoldering waren van ijzer, voor de ramen werd eiken avond een ijzeren gordijn neergelaten. De deur was alsmede van ijzer en werd be schermd door ijzeren bouten. Bovendien brandde er den geheelen nacht licht in den winkel en zijn er gaatjes in het ijzeren gordijn, zoodat elke voorbijgaande politie-agent kon zien, of er onraad was in den winkel. Maar de dieven hebben de bouten der deur weten door te snijden en bet slot opengebroken. Ongehinderd kwamen ze in den winkel, ongehinderd zijn ze weer verdwenen met een buit van 30 a 40 duizend pond sterling (360,000 a 480,000 gulden). Een expeditie naar Spitsbergen. Er zijn velen, die niet gelooven, dat Andrée’s ballon onlangs gezien is bij Spitsbergen. An deren meenen echter, dat dit wel eens waar zou kunnen wezen, en dezen dringen er op aan, dat men in elk geval een expeditie zal Geloofsbrieven van mr. Van Gilse. Het nader verslag is verschenen van de commissie, bestaande uit de heeren De Savornin Lobman, Bahlmann en C. van Bijlandt. Het resultaat is dat op de heeren Heemskerk en Van Gilse een gelijk aantal stemmen is uitgebracht. Vermits de heer Van Gilse ouder in jaren is dan de heer Heemskerk, stelt de commissie, met intrekking van hare vroegere conclusie, voor den heer mr. J. A. van Gilse als lid der Kamer toe te laten. De verdeeling der twijfelachtige stembiljetten geschiedde, zooals de Bijlage aangeeft in zeven soorten niet duidelijk of niet geheel zwart gemaakt kenbaar door overschrijding van het zwarte vak; met bijvoeging gevlakt twee vakken geraakt; doorgestoken met nagel indruk, gevouwen hoek of gescheurd papier. Tegenover het quaestieuse biljet van Wouds- end is er een soortgelijk van Balk gevonden dat nu door de commissie aan Van Gilse moef worden toegewezen. Begrooting van Justitie. In het verslag door de Tweede Kamer uitgebracht over deze begrooting, werden een reeks vragen gesteld, terwijl door sommigen op onderscheidene meer of min dringende noodzakelijke veranderingen en verbeteringen wordt gewezen, o.a. op weder invoering der doodstraf, op het toepassen der lijfstraf voor kleine strafzaken, op het verbod van bordeelen, op verbetering der berechting voor kinderen en vele andere zaken meer: Omtrent een bepaald feit, in den laatsten tijd druk besproken, werden inlichtingen inge wonnen. Wat daaromtrent in ’t verslag voor komt, laten wij hier volgen Het betrof de veroordeeling van de drie ge broeders Hoogerhuis, die thans de hun opgelegde gevangenisstraf ondergaan en wier onschuld door velen in de streek waar zij woonden, wordt volgehouden. Dienaangaande werd op den voorgrond ge steld, dat de Kamer uit den aard der zaak niet een overtuiging kan hebben, noch ook op eenige wijze zich een overtuiging kan vormen omtrent de schuld of de onschuld van de ver oordeelden. Allerminst wenschte men dan ook uit te gaan van de onderstelling, dat hier een rechterlijke dwaling zou hebben plaats gehad. Maar waar de mogelijkheid eener dergelijke dwaling niet is uitgesloten waar in het open baar verklaard wordt, dat men zich van de onschuld der veroordeelden overtuigd houdt waar drie andere, met name genoemde personen als de daders van het misdrijf zijn aangeduid waar, als gevolg van een en ander, een agitatie in den lande is ontstaan onder den drukkenden twijfel, dat misschien drie onschuldigen gevan genisstraf ondergaan, daar scheen de vraag gewettigd, of het niet mogelijk ware in deze zaak meer licht te ontsteken. Men zou den minister erkentelijk zijn alle inlichtingen, die bij zou verstrekken, in het bijzonder evenwel wenschte men vragenis het waar, dat bij de justitie klacht is ingediend tegen een anderen dan de veroordeelden in het openbaar minder dan 1000 halve centen en 2000 centen, De overledene bekleedde eene kerkelijke be- gelijk voedsel erlangt. Toen de heer Nolting trekking en ging opzettelijk de halve centen de soep zag, want geproefd heeft hij ze niet, opzamelen, om zooveel mogelijk te bevorderen was het vleesch toevallig iets vetter, dat er in de kerk geldstukken van meerdere waarde gecollecteerd zouden worden. Een ander ingezetene dierzelfde gemeente, dezen zomer overleden, liet een hoeveelheid gouden tientjes na, zoo groot, dat er ruim een decaliter mee gevuld kon worden. Heerlijk om daarin om te grabbelen I Baron Von Seefriedt Buttenheim is be noemd tot gezantschapsraad der Duitscbe le gatie te ’s Gravenhage. Woensdagmiddag werd aan het Ministerie van Waterstaat door de Ministers van Binnen- landsche Zaken en Waterstaat de Staatscom missie geïnstalleerdtot voorbereiding van maatregelen tegen de verontreiniging der open bare wateren. De commissie heeft onmiddellijk hare werk zaamheden aangevangen. Voor het nieuw te bouwen station te Rozendaal met rangeerterrein, zal voor ruim f 100,000 aan gronden onteigend worden. De M. v. O. heeft aan de korpscom mandanten doen kennen dat het niet de be doeling is om slechts 2 maal per jaar voor den troep te gelasten, Zomer- of Wintertenue, doch dat dagelijks de tenue behoort te worden bepaald in verband met de weersgesteldheid. Treurig einde. Na afloop van een zilveren bruiloftsfeest ontstond te Meppel twist onder de gasten. Een persoon werd daarbij zoo aan de pols en het dijbeen gewond, dat hij veel bloed verloor. De dader is aange houden, de toestand van den verwonde is on gunstig. Smokkelaars. Te Walsoorden in Zeeuwsch Vlaanderen hebben smokkelaars gepoogd een aantal koeien over de grenzen te brengen. Zij kwamen daarbij in aanraking met een afdeeling Belgische douanen. Acht koeien werden in beslag genomen; twee smokkelaars, die beet gepakt waren, wisten zich nog los te rukken en verdwenen in de duisternis. INHOUD van het Friesche Tijdschrift nSljuchl en Rjucht.” 6 November 1897. Sprek- en Skriuwtael, J. B. Schepers. Jonker Héns en Evert Sleau, H. v. Warners. Myn reis nei de Tentoanstelling to Ljou- wert, yn 1896, B. H. Koartswyl. Ideaal. Fragen. Ynbielding (met plaatje.) Bij beschikking van den Minister van Marine van 1 Nov. is de levering van versch rundvleesch ten behoeve van H. M. oorlogs schepen, aanwezig te Amsterdam, Willemsoord, Hellevoetsluis en de kweekschool te Leiden, niet aan den laagsten inschrijver van 8 October, H. v. Zand te Winschoten, doch aan de firma J. B. Zeehandelaar, te Amsterdam opgedragen voor f 53.75. De voeding in het armenhuis te Amster dam. Bij de behandeling der gemeente- begrooting klaagde de heer P. Nolting over het voedsel, dat in het Armenhuis werd gege ven, het was allerschandelijkst, vooral de soep, terwijl hij ook het droge roggebrood afkeurde. Een verslaggever van het Ilbld. is nu onver wachts eens in het Armenhuis gaan kijken. Zijn bevinding daar is geweest, dat het middageten (erwtensoep met rijkelijk vleesch) uitmuntend was, zoodat hij vindt, dat de heer Nolting zich IILID 111(111 FIIIESHIII. mii\ mi huivi ii- I FRIS \l’

Friso nl | 1897 | | pagina 1