ZATERDAG 13 NOVEMBER 1897. No. 90. Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG- en ZATERDAG Naar wij vernemen wenschen F Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. 11 van het Maand- Vereeniging tegen de Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentifin Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. gelegd en die Maandag gevonden werden, schrijft hij, dat hij genoeg had van het leven, dat zijn vrouw er in had toegestemd met hem te ster ven en dat hij meende zijn zeer geliefde kin deren een dienst te bewijzen door hen te ver lossen uit dit leven, dat niets gaf dan verdriet. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag bepaalde de Kamer dat het debat over de Indische begrooting Dinsdag a.s. aangevangen zal worden. Na een uitvoerig debat werd de conclusie tot toelating van mr. Van Gilse ais afgevaar digde voor Sneek, met 71 tegen 17 stemmen aangenomen. In den loop der discussie betoogden de heeren Lobman en Kuyper, dat het gebeurde leert dat een machinale stemming de voorkeur ver dient. Van bevoegde zijde wordt tegengesproken dat de inlijving der miliciens van de lichting 1898 in Januari in plaats van in Maart zou geschieden, in verband met de bij de inhuldi- gings-feesten te houden wapenschouwing, waar omtrent ook nog niet zekers bekend is. Mevrouw Van Kol heeft publiek gemaakt dat haar echtgenoot een motie zal indienen tot instelling eener commissie, welke moet uit maken hoe de Atjeh-oorlog beëindigd kan worden. De commissies, waartegen hij vroeger wel eens is uitgevaren, vinden dus nu genade in de oogen van het socialistisch Kamerlid. Aldus schrijft het Soer. Dbl., dat niet kan begrijpen hoe een ernstig man die zaak com missoriaal kan maken, tenzij de lust om van zich te doen spreken den heer Van Kol drijft tot zulk een voorstel. Enquête-commissies in krijgszaken, vervolgt het blad, hebben nog nooit iets uitgewerkt, geen slechter stelsel is er dan die (krijgszaken) te brengen onder de macht van een onverantwoordelijke commissie, die van niets afwetend, een gedragslijn zal moeten voorschrijven aan een op verren afstand handelend leger. «Onze eigen geschiedenis leert waartoe in menging van onbevoegden in zaken van oorlog leidt wij hebben tot onze schade en schande gedeputeerden te velde gehad. En bovendien, waartoe zou zulk een commissie moeten dienen? Om te constateeren wat iedereen weet: nl. dat de Atjeh-oorlog alleen door krachtig optreden onzerzijds tot een einde kan worden gebracht? Of om te wroeten in het verledene, maar is dat niet genoeg gedaan? Moeten soms opnieuw reputaties worden afgebroken of opgebouwd?... >Nogmaals versterking van het leger en voortgaan op den nu ingeslagen weg, dan komen we er, ook zonder commissie en zonder algemeen vrouwen-petitionnement opgezet door mevrouw Marie van Kol”. De miliciens voor de lichting 1898 zullen tusschen 1 en 12 Maart a.s. worden ingedeeld en bij de verschillende korpsen van het leger en bij de zeemacht worden ingelijfd. Voor de zeemilitie zijn 600 lotelingen noodig, die in mindering komen van het aantal miliciens aan de 8 gewone regimenten infanterie toe te wijzen. Bij de verschillende korpsen van het leger zullen de waschvrouwen bij de compag nieën spoedig tot het verledene behooren, daar het doen wasschen van lijfgoederen enz. der soldaten, bij particulieren (stoomwasscherijen) wel spoedig voor het geheele leger zal worden ingevoerd. Aan den brievengaarder Van der Schaaf te Parrega is, met ingang van 16 dezer, eer vol ontslag verleend. Bij het D. v. O. bestaat het voornemen om bij bet pantserfort op het Harssens te Den water, pakte Kees zoogenaamd »bij het nekvel” en zwom met hem naar den wal. Geen wonder dat allen deze eigenaardige redding met ver bazing aanschouwden. Lücks gezondheids-kruidenhonig. Hoest-, keel- en longlijders worden, door tegenwoordig in bijna alle couranten voorkomende groote advertenties, opnieuw opmerkzaam gemaakt op dit middel, dat als «degelijk huis- en verzach tend middel bij ziekten der inademingswerktui- gen” worden aanbevolen. Wil men weten welke waarde men aan deze aanbeveling heeft te hechten, dan leze men de onderstaande waarschuwing, in Maart 1893 door den Plaatselijken Gezondheidsraad te Karlsruhe gepubliceerd .- «Een zekere C. Lück te Kolberg brengt een «Gezondheids-kruidenhonig” in den handel. Op kwakzalverachtige wijze wordt deze honig als geneesmiddel tegen alle mogelijke ziekten, o.a. ook tegen longteering, aanbevolen. De kruidenhonig is een aftreksel met wijn en water van gentiaan-, violen- en driedistel- wortel benevens eenige waardelooze kruiden, dat met het sap van lijsterbessen vermengd en met honig zoet gemaakt is. Geneeskrachtige werking bezit de gezondheids-kruidenhonig niet. Wij waarschuwen daarom voor den aankoop.” Maandblad tegen de Kwakzalverij. Moord. Onder de gemeente Emmen te Munsterscheveld heeft een 19 jarig jongeling een meisje van 16 jaar aangerand en met een mes de slagader aan den hals doorgesneden. Het slachtoffer leefde nog drie kwartier en heeft den dader aangewezendeze, die geheel bebloed was, werd gearresteerd en b"’-"— dader te zijn. den in den laatsten tijd bij de leden van den gemeenteraad om de beurt de ruiten inge worpen. Eergisteravond was zulks het geval bij een nieuw gekozen raadslid, doch hier werd de dader, de knecht van den burgemeester, op heeter daad betrapt. Hij werd aan de politie overgeleverdmet zijn baantje was het natuurlijk uit. Hongersnood in Rusland. Evenals in 1891 is in Rusland weer een zware hon gersnood uitgebroken, ditmaal onder de Kal- mukken in de Noordelijke provinciën, in het gouvernement Archangel vooral. Reeds is de honger-typhus er uitgebarsten welke talrijke offers eischt. De ongelukkigen, die nog leven, zien er verschrikkelijk uit; zij lijken wel le vende geraamten, waarvan alleen de hoofden eene buitengewone grootte hebben aangenomen. Nu de winter voor de deur staat is de toe stand er niet te overzien. Er zijn talrijke gezinnen, die dagen achtereen leven van thee. Een drama. Een verschrikkelijk drama is Zaterdagavond afgespeeld te Parijs. Daar heeft een koopman zich met zijn vrouw en drie kinderen van 9, 10 en 13 jaar vermoord door verstikking. Na een overvloedigen maal tijd werden alle deuren heimetisch gesloten en eenige komforen met kolen aangestoken. Het was de koopman Dreyfus O’Hercuercy. Om financieele redenen behoefde hij het niet te doen. Zijn zaken gingen vrij goed en hij had een jaarlijksche rente bovendien van 12,000 francs en een villa, waarvoor hem 75,000 francs was geboden. Men denkt aan krank zinnigheid. In elk geval leed hij in de laatste jaren zeer aan zwaarmoedigheid, hij had ner gens lust in. In brieven die hij had klaar Helder een permanente opstelling voor snel- heidsmeting ten behoeve van de artillerie te doen oprichten. Op het zoogen. Bleekveld bij het hospi taal te Utrecht, wordt een nieuwe kazerne gebouwd ten behoeve van een compagnie hospitaal-soldaten. Gearresteerd. Te Breda zijn door de Rijkspolitie gearresteerd twee Duitschers die in bet bezit waren van breekwerktuigen. Zij worden verdacht inbraak te hebben gepleegd in de Protestantsche kerk te Ginneken en in de Protestantsche en Katholieke kerken te Terheijden bij Breda. Schaking. Uit het gesticht De Goede Herder te Ambt-Almelo is een 18 jarig meisje geschaakt door baar vroegeren beminde en drie andere personen. Hoewel het meisje niet mee wilde en om hulp riep, wist de hoofddader de toegeschoten mede-verpleegden door met een mes te dreigen, van zich af te houden. De politie heeft de daders nog niet kunnen arresteeren. INHOUD van het Friesche Tijdschrift nSljucht en Rjucht.” 13 November 1897. Myn reis nei de Tentoanstelling to Ljouwert, yn 1896, B. H. In Spoarwei-unk of Dok ters misset, C. H. Wieleriders op ’e stoel, C. H. Gefaerlike tiidkoarting, Th. v. d. S. Houliksljocht Houliksskaed, (met plaatje). INHOUD van no. blad uitgegeven door de Kwakzalverij. Rerichten: Jaarl. Algem. Vergadering. Lück, misbruik van namen. De wonderdokter te Knijpe veroordeeld. Voorlichting van het publiek door de Spaarnbode. Rubitin. Handel in Specialiteiten in Engeland. Samen stelling van Elixer Godineau en Migrol. Grootere artikelen: Een beschamend voorbeeld voor de groote bladen. De boerenstand en kwakzalvers-advertenties. Genezing van zwaarlijvigheid. Het instituut Drouet als teringgenezer. Een circulaire betreffende Glandulën. Geneeskundige zuiveringsleer van Le Roy. Pillen van Donkersloot tegen aambeien. Kwakzalverij. IngezondenOver Pastoor Beek. Ter overneming: Lück’s gezondheids kruiden honig. Correspondentie. Herhaalde Waarschuwingen: Electro motori sche tandhalsbandjes van Robert Holtz. Op de kermis te Wiesenheim, bij Ander- nach, is eene koorddanseres van het koord en dood gevallen. Zij was nog slechts 18 jaren oud. Als er ooit iemand eene reddingsmedaille verdiend heeft, dan is het de hond van zekeren bakker te Veendam. De kastelein uit de tram remise aldaar ging met zijn keeshond over een bruggetje, maar de hond gleed uit en tuimelde in de vaart. Daar het beest in het geheel niet kon zwemmen, poogde men op allerlei manieren het op het droge te halen, maar ’t lukte niet, en Kees scheen ten doode opge schreven. Inmiddels trok het de aandacht van eenige omstanders, dat de onder de broodkar van bedoelden bakker gespannen hond heftig blafte en aan den inspan rukte en men kwam op het idéé dat dit dier het gevaar besefte, waarin zijn natuurgenoot verkeerde. Men maakte het los, de trekhond sprong regelrecht in het MODERNE SCHILDERS. Hoe vin je ’t? Het is een prachtstuk (doch het schilderij nog eens goed bekijkend, voegde de vriend van den schilder er bij): Ik heb echter één aanmerking. Vooruit, zeg op Het komt me voor, dat het model niet zóó rood is, als jij ’t geschilderd hebt. Wat zeg je daar? Waar heb je ’t nou over? Wel over je oom natuurlijk. Mijn oomriep de schilder woedend uit dat is mijn oom niet, dat is een zons ondergang. WORKUM. verschillende ingezetenen den heer Commissaris der Koningin een adres aan te bieden in zake de benoeming van een Burgemeester voor deze gemeente. Alszoodanig wordt daarin voorgesteld de oudste Wethouder, die reeds tal van jaren de gemeente-belangen met ijver heeft behartigd en als loco-Burgemeester dikwijls is opgetreden. Wij twijfelen niet of velen, die ernstig het goede willen voor de plaats onzer inwoning, zullen dit adres gaarne willen teekenen. Aan belangstellenden die hun naam opgeven bekende de i aan ^Bureau Friso” zcl de lijst ter teekening worden toegezonden. Een rare knecht. Te Oudenbosch wer- LEEUWARDEN, 10 November. In de zitting van de Rechtbank, bestemd tot behande ling van strafzaken en gepresideerd door den heer mr. C. W. de Vrieze, zijn de volgende zaken behandeld 1. Arend L., 21 jaren, zonder beroep te Workum, stond terecht wegens mishandeling van Trientje Pieters Bruinsma, huisvrouw van J. Nijenhuis, op den 29en Juli 1.1. te Workum. Beklaagdes ouders en de mishandelde wonen naast elkaar en leven in geen al te beste ver houding. Een stek scheidt de beide erven, waarover vrouw Nijenhuis gewoon was haar linnen te drogen. Zoo had zij er ook op ge noemden datum een stuk over heen gehangen, dat echter door beklaagde herhaaldelijk met een stok er af werd geworpen. Daarbij voegde men elkaar onvriendelijke woorden toe, totdat ten slotte beklaagde met zijn stok met ijzeren punt vrouw Nijenhuis op den schouder sloeg, zoodat zij haar arm dagen lang niet kon ge bruiken. Eene buurvrouw had dit tooneel bijgewoond en sprak beklaagde tegen, maar hij beweerde, den slag bij ongeluk toegebracht te hebben, terwijl hij op nieuw het kleedingstuk van het stek wilde werpen. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeek, acht het feit bij de bestaande ver houding en de onaangename gezegden, die gewisseld waren, wel begrijpelijk. Daarom had hij aanvankelijk de zaak willen sussen, die echter op aandringen van de mishandelde toch in behandeling was genomen. Hij eischt daarom 3 dagen gevangenisstraf. 2. T. V., 18 jaren, van boerenbedrijf; Hen drik K., 19 jaren, tuinier; Tj. de J., 19 jaren, slager; en Tj. J. R., 20 jaren, koetsier, allen te Heeg, stonden terecht wegens diefstal van FRIS «LUI lllllll FIIIF.SI.nil. W Eï WVEBmill- i UITGEVERS I I F

Friso nl | 1897 | | pagina 1