1 I WOENSDAG 17 NOVEMBER 1897. No. 91. Na de toelating-Van Gilse. Geïllustreerd Zondagsblad van deze Courant. Fraaie gravures en verhalen. 1 Buitenlandsch Nieuws. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG UITGEVERS Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURG» EN ZOON. TE WORKUM Veel animo is er voor het Prijs slechts 37*/2 Ct., fr. p. p. 45 Ct. per kwartaal. Proefnumm. aan te vragen. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prjjs der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. doet, ten slotte i bot vangt. Een geslepen gen: >mensch, wat doe je er op vroegere erentfeste luiden evenwel schijnen nog ook dat hier een geheel andere uitkomst ware al van protesten te houden of willen er zich j verkregen. De afgevaardigde van Schoterland 1 - r 1 van die voor Sneek. Te dik dan voor te dun’t Kan soms aan een kleinigheid haperen! Intusschen werd door sommige leden der Kamer het nieuwe stelsel van stemmen, bet zoogenaamde couloirstelsel veroordeeld. Over ’t algemeen meenen wij te kunnen zeggen, dat het heel wel heeft voldaan en dat velen met ons in dit opzicht geene wijziging verlangen. »’t Gaat gemakkelijk genoeg!” hoorden we uit den mond van velen. En wijl het niet aangenaam kan zijn telkens van den hak op den tak te worden geslingerd, meenen we, dat ons Nederlandsche volk ’t voorloopig met dit stelsel wel kan doen. Evenzeer ook met de loopende kieswet. Men kan toch waarachtig niet telkens veranderen, ’t Ding dient eerst behoorlijk belichaamd. We moeten niet de kiezers maar nu de geko zenen aan ’t werk zien. Elk zijn beurt. De Regeering komt met voorstellen, vooral op sociaal gebied. De Kamer beoordeele ze, voltallig als zij is. Op den voorgrond sta haar streven naar verbetering van alle misstanden. En bij dezen, haren arbeid, toone zij zich groot van geest, als ze dat van ambtenaren in den lande, niettegenstaande hare dikwerf dubbelzinnige bepalingen wil eischen. En alle protest-luiden werken mede in die richting, lucht gevende aan hunne gevoelens door het zingen van het christelijke lied: vOch, dat aller menschentongen, Aller eng’Jenstem, o Heer! Samenstemden, samenzongen, En zij kribden nimmermeer!” H. DUIT8CHLAND. In Duitech Nieuw Guinea waren twee inlanders gevangen genomen ge worden, die de Duitsche onderdanen Ehler en Piering vermoord zouden hebben. Zij zijn uit de gevangenis ontvlucht, waarbij zij echter door den landshoofdman Hagen werden betrapt, die ben vervolgde. Deze werd daarop door hen gedood. De vluchtelingen zijn daarna door met het Duitsche bestuur bevriende inlanders gedood, en hunne hoofden zijn aan de koloniale overheid toegezonden geworden. Naar de Norddeutsche verneemt, heeft de divisie kruisers in Oost Azië bevel ontvangen de kust van Sjantoeng (China), in de nabijheid der plaats waar de twee Duitsche zendelingen vermoord waren, aan te doen en onverwijlde voldoening te eischen. Dr. Karl Peters, de bekende Afrika-reiziger, is bezig met het samenstellen van een boekje, waarin hij betoogt, dat het in het Oude Testa ment genoemde land Opbier in Zuid-Afrika moet liggen binnen het gebied der Gecharterde Compagnie. Hij denkt zelf naar de plaats, waar hij bet vermoedt, heen te gaan en de Gecharterde Compagnie heeft zich bereid verklaard de kosten der expeditie te betalen. Peters hoopt, als hij het goudland heeft ge vonden, dat een stroom van Europeanen als landverhuizers daarheen zal komen. FRANKRIJK. Voor eenigen tijd heefteen radicale afgevaardigde in de Fransche Kamer, de heer Goblet, een voorstel ingediend om weer de scrutin de liste in te voeren, het stemmen De heer Van Gilse is dan eindelijk toegela ten als lid der Tweede Kamer voor ’t district Sneek, en wel met 71 tegen 17 stemmen. Wie waren de zeventien tegenstanders? De stemlijst zegt de heeren Mackay, Nolens, Staalman, De Ras, Van Kol, Travaglino, Van Basten Batenburg, Michiels van Verduijnen, Loeff, Troelstra, Merckelbach, Harte, Van Bij landt (Apeldoorn), Bahlmann (lid der commissie), Dobbelman, Van der Kun en Van der Zwaag. Behoudens een paar anti-revolutionairen, der halve eenige katholieken en de beide socialen, versterkt door het lid der Friesche Volkspartij. De zaak heeft derhalve haar beslag, en ’t is niet daarom, dat we er op terug komen. Maar zoo in den loop van het debat hebben zich aangelegenheden voorgedaan, die nog wel even mogen besproken worden. Daar zijn er op een aantal van (in ronde cjjfers) vijf duizend stembiljetten goedge keurde nog wel, bij nader onderzoek niet minder dan een-honderd-en-vijf-en-tachtig, dat is klein vier procent, twijfelachtig bevonden. Dat zegt nog al zoo iets. Nu is het waar, laat kiezen, wie kan. Maar laat zoo’n kiezer dan toch ook het beetje ver stand van kiezen hebben. En moet een bur gemeester toeschietelijk wezen, welnu het zij zoo, maar laten de heeren in Den Haag dit dan ook zijn. Precies door de zaken tot in de kleinste bijzonderheden te willen regelen, door allerlei amendementen en sub-amendemen- ten, die geene hoofdzaken raken, voor te stellen en zoo tusschen de bedrijven door te zien aangenomen, worden de wettelijke bepalingen onduidelijk. Het is niet meer één systeem, bet is een gewijzigd iets, waarmede ten slotte de vader der schepping geen rekening weet te houden. Adres de personeele belasting met haar sukkelenden grondslag omtrent de rijwielen. Als leeken, met de uitvoering belast, dan ter goeder trouw struikelen, is het o.i. niet fair, dezen daarover op hoogen toon te veroordeelen. Beter is het, dat de wetgevende macht zelve zorgt voor duidelijke voorschriften. En niemand zal ons tegenspreken, als we beweeren, dat de jongste kieswet, mitsgaders de besluiten omtrent hare uitvoering, aan dui delijkheid te wenschen overlaten. Trouwens dit is met vele wetten het geval. Eene alge- meene opwekking om ze dan ook toe te passen in milden geest, achten we in geen geval overbodig. Maar zulk eene opwekking dient, naar ’t ons voorkomt, uit te gaan van de zijde der uitvoerende en niet van die der wetgevende macht. Indertijd en misschien ook heden ten dage nog, was dit, vooral op het gebied van het onderwijs wel aan bedenking onder hevig. Bij de bespreking omtrent de toelating-Van Gilse kwam nog een element in het debat van zwaarwichtigen aard. Wij allen, voor zoover we kiezers zijn, hebben de dikke potlooden ter hand mogen nemen, de potlooden aan zware kettingen bevestigd, zeker uit vrees, dat we ze zouden medenemen. Nu, die potlooden zijn wel secuur ter plaatse gebleven, waar ze be hoorden. En ’t is niet dezer aangelegenheid, die de Kamer hare aandacht wijdde. Deze betrof het papier der stembiljetten. Wel te verstaan het papier der stembiljet ten voor het district Sneek, immers de andere biljetten bleven buiten onderzoek. Welnu, dit papier werd over ’t algemeen te licht bevon den. Wij voor ons hebben daarvan geen ge bruik gemaakt, wij stemden in ’t district Har lingen. Maar wij weten ’t van meer dan ééne zijde, dat het papier der biljetten zoo dun was, dat de leden van het stembureau duidelijk konden zien, als eenig biljet in de bus werd geworpen, welke der candidaten zwart was gemaakt. Bij omvouwing werd de weten schap minder stellig. Als nu de heeren der Tweede Kamer, speciaal het lid Dr. Kuyper, dit alles hadden geweten, wellicht waren dan duizen den en tienduizenden stembiljetten afgekeurd. Hoe jammer ook, dat bij het koninklijk be sluit omtrent den aard en de inrichting dezer biljetten geen betere waarborgen werden gesteld. Bedriegen we ons niet, dan was in het district Schoterland Heerenveen, precies het tegengestelde bet geval. Daar waren de bil jetten te dik, zoo dat ze bij omvouwing ber sten. Als dit nu zoo is, en de biljetten van Schoterland onderzocht werden, wellicht dan op verscheidene candidaten tegelijk en voor een geheel departement. De Kamer heeft een commissie van tweeën twintig leden aangewezen om dit voorstel te bespreken. Van die 22 waren er maar twee, die zich vóór het voorstel-Goblet hebben ver klaard, nl. de radicalen Mésureur en Bienvenu- Martin de veertien regeeringsgezinde republi keinen, twee socialisten en vier radicalen ver klaarden er zich tegen. Goblet zelf werd niet eens in de commissie opgenomen. Toch heeft de commissie besloten der Kamer te raden, alleen voor de aanstaande algemeene verkiezingen de gewone manier van stemmen te behouden, zonder zich voor het vervolg te verbinden. Goblet kan dus over een paar jaren eens terug komen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het debat over het voorstel, om het kabinet-Badeni in staat van beschuldiging te stellen wegens het uitvaardigingen der taalverordening voor Bohe- men en de bevelen tot onderdrukking der Duitsche betoogingen te Eger en elders, is geëindigd met de aanneming van de eenvoudige orde van den dag, met 177 tegen 171 stem men. RUSLAND. Het Russische ministerie van Openbaar Verkeer heeft met eene stoomboot maatschappij in Kopenhagen een contract ge sloten om een direct passagiersverkeer van Kopenhagen naar St.-Petersburg over Reval in te stellen. Verder heeft de Russische Regeering hare goedkeuring gehecht aan de korten tijd ge leden op de conferentie te Amsterdam, betref fende een direct goederenverkeer tusschen Nederland en Rusland, genomen besluiten om den invoer van Nederlandsche goederen naar Rusland slechts te doen plaats hebben over bepaald aangewezen plaatsen aan de Russische westergrens. Het belang van dezen maatregel schuilt daarin, dat het tarief van vervoer, van het station van vertrek naar het grensstation, steeds berekend zal worden naar den kortst moge- lijken afstand, ook al worden de goederen langs een anderen weg vervoerd. Hetzelfde zal ook gelden bij het vervoer van Rusland naar Nederland. Daardoor zal veel besparing worden verkregen. De Russische ambassade heeft der Porte eene belangrijke verklaring gedaan, dat, zoo zij een deel der door Griekenland te betalen oorlogsschadeloosstelling voor nieuwe wapenin gen gebruikt, Rusland de hetzelve toekomende achterstallige schadeloosstelling zal opeischen tot een bedrag van 300.000 Turksche ponden. CUBA. Uit Havanna meldt men aan de Impartial verschillende maatregelen van maar schalk Blanco, strekkende om het te keer gaan van den opstand voor de bevolking in ’t algemeen zoo weinig drukkend mogelijk te maken. Zoo heeft hij het verwoesten van te veld staand gewas verboden en bevolen regel matig verspreide depóts van levensmiddelen te vestigen, ten einde een gestadig en stelselmatig optreden tegen de rebellen mogelijk te maken. Zooveel doenlijk moeten de inwoners van in kwartiering verschoond worden, door het opslaan van bivakken zoo dicht mogelijk bij garnizoens steden en militaire posten. De gezondheid der troepen heeft onder zware regens zoozeer geleden, dat de maarschalk een grooten voorraad waterdichte kleederen heeft besteld. Ware het onderzoek uitgestrekt geweest over alle verkiezingen in de honderd districten, wie weet, of er dan nog geen verrassender uitkomst ware geboren. Maar daarover ligt een dikke mantel. Er werd geen protest aangeteekend en de stembiljetten, ingeruild tegen stemkaarten, konden ter snip permand of beter ter aschbelt (ter verbranding) worden verwezen. Niettemin is het geloof aan de zekerheid der jongste verkiezing bij velen in den lande geschokt, en dit door de heeren van het protest uit Sneek en de houding der Kamer zelve daartegenover. Dit nu had niet moeten zijn. Daar zijn er portretten geteekend in de Tweede Kamer, die we laten voor hetgeen ze zijn. Oude en beproefde geestverwanten zijn geteekend met een zwarte kool. De Voorzitter van het stembureau te Ijlst moest het ontgel den. er was zelfs een lid, die voor een burge- meesters-ambt een soort van soldaten-dressuur wilde doen gelden. Een ander teekende den nu zoo bekenden heer Cnossen als een »snug- geren kerel!” En de wakkere heer De Savornin Lohman, de rapporteur der commissie, verklaar de den heer Cnossen niet ontvankelijk, omdat, als hij gelijk had, de beide' leden van het stembureau leugenaars zouden zijn. Genoeg, alzoo. De kiezers van IJlst en verder in het district Sneek en in geheel den lande hebben veel kunnen leeren. Daar in Den Haag wordt veel beoordeeld en veel geoordeeld over zaken, waarvoor een een voudig mensch zich met rille kracht meent in te spannen en als hij dan nog zoo zijn best -I j nog, als men ’t noemt, Hollander zou zeg- in de kou?” Onze FRISO me® n nimmii!- IILIII11)011 IliltSIIVi. c uuuut'u ui wuivu ci 8iuu vciikicgcu. uü aigwauxu voor laten vinden. En dan zijn bet ten slotte stemde tegen de toelating nog snuggere maats! m

Friso nl | 1897 | | pagina 1