I ZATERDAG 20 NOVEMBER 1897. Zeven No. 92. Nieuwstijdingen. S - Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG in f werk- 140 HET KLAPPEN VAN DE ZWEEP. de deur luisterend, UITGBVEBs Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 2131 2500 250 Het geweer haastig naar de deur, die op de Brieven en Berijhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. ▲dvertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. MODERN. Jonge vrouw (tot kindermeisje)Betsy, ik heb zooeven de nieuwste Wiegeliederen ge kocht die moet gij de kleine maar eens voor zingen. veranda uitkwam. En wat zie ik daar? Om het huis staan ongeveer 400 tot 600 negers. Allen brullen, huilen, bidden, jammeren, smee- ken om genade en om erbarming. Ik grijp den eersten den besten zwarte vast. »O ge nade, heer, help ons, de hemel erbarme zich, de wereld vergaat en de sterren vallen van den hemel.” Zij lagen op den grond en baden en steunden, en een honderdvoudig geroep om genade klonk door de lucht. Het was vreese- lijk om te zien. Maar hoe verbaasd en voor een oogenblik zelfs verschrikt, keek ik op werkelijk de sterren vielen van den hemel! Ik begreep echter dadelijk, wat dat beteekende.” Inlandsch bijgeloof. Dicht bij de kampong Petelan licht een oude inlandsche begraafplaats, waar in jaren geen lijken ter aarde besteld zijn; de bevolking der kampong wil dit stuk grond aan zich trekken en heeft daarom een aanvang gemaakt met het opruimen der oude gravendoch onder deze laatste was er een dat in een reuk van heiligheid stond en waar sommigen zoo nu en dan kwamen offeren. Nu heeft de in dit graf liggende doode volgens enkele omwoners de kamponglieden zijn onte vredenheid te kennen gegeven over de ver storing van zijn laatste rustplaats, door in het holle van den nacht allerlei zonderlinge geluiden uit te stooten die uit het graf oprijzen. En de bijgeloovige bevolking is ten gevolge van dit praatje zoo bevreesd geworden dat zij het verstoorde heilige graf weder in orde gemaakt en fraai versierd heeft ten overvloede zal er aanstaanden Vrijdag een groote slametan op gegeven worden. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Rij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den üitgever Tweede Kamer. In de Zitting van Woens dag bij de voortzetting van bet debat over de Indische begrooting, zeiden de heeren De Visser, Bastert, Van Vlijmen en Groen van Waarder over het algemeen vertrouwen te stellen in ’s ministers beleid. De heer De Visser wilde echter krachtiger daden voor de uitbreiding van het Christendom. De andere genoemde sprekers maakten hun reserves ten opzichte van den financieelen toe stand die behoedzaamheid eischt en omtrent de noodzakelijkheid van bevordering van den oe- conomischen toestand der Indische bevolking. De heer Troelstra hield een uitvoerige rede ter toelichting van het standpunt der sociaal- democratie ten opzichte van Atjeh. Hij betoogde dat de Kamer radeloos is, de partijen redeloos en de toestand in Atjeh reddeloos; dat voort zetting van den oorlog hoofdzakelijk strekt om oeconomische belangen van particuliere onder nemingen te bevorderen, en dat het gevoel van rechtsbewustzijn en wenschelijkheid ons noopt zoo spoedig mogelijk daaraan een einde te maken. De motie-Van Kol is een uitdrukking van het wantrouwen in de regeering. die de Atjeh- politiek onveranderd wil voortzetten en heeft de bedoeling om het volk rijp te maken voor de overtuiging, dat Atjeh zoo spoedig mogelijk moet verlaten worden. In de zitting van Donderdag heeft de Re- geering een wetsontwerp tot afschaffing van uitvoerrecht ingediend, omdat zij thans van mee- ning is, dat bezwaarlijk betwist kan worden dat thans een nieuwe schorsing gerechtvaardigd zou zijn. De minister meent echter, dat uit den toestand der voor Java zoo belangrijke suikerindustrie de definitieve afschaffing van het uitvoerrecht volgt. Hij motiveert dit voor stel wegens het niet meer bestaan der omstan digheden, waaronder een uitvoerrecht te ver dedigen is; den zwaren strijd om het bestaan, die de suikercultuur op Java gedurende de laatste jaren voert, tengevolge van de bescher ming der beetwortel-suikerindustriede nood zakelijkheid om bij dien toestand voor Java defini tieve voorzieningen te treffen; voorts wegens den voor den handel schadelijken toestand van on zekerheid; en omdat niet wordt omgezien naar een equivalent voor de schatkist, zoolang door tijdelijke maatregelen in den nood voorzien wordt. De minister wil dat equivalent echter niet vinden in eene speciale belasting op de suiker-industrie, maar wel in eene verhooging van de op de Oostkust van Sumatra en op Lombok geldende tarieven tot het peil van het algemeen tarief. De minister deelt mede, dat het voornemen bestaat inmiddels het thans geldende tarief door den gouverneur-generaal onder nadere koninklijke goedkeuring aan een nienwe her ziening te onderwerpen, met gelijkmaking zoo veel mogelijk aan hef algemeen tarief. Van deze tariefherziening worden meerdere baten verwacht van ongeveer f 400,000, waarvan f 30,000 voor Lombok. Wel zal het verlies, dat de schatkist zal Ijden door afschaffing van uitvoerrecht van ruiker, voor 1898 geraamd op f 782,000, daardoor niet gedekt worden, maar de minister wijst er op, dat door de telkens herhaalde schorsing, die ook voor 1898 niet zou kunnen uitblijven, feitelijk reeds een groot deel aan de schatkist is ontvallen; dat de invoerrechten steeds stijgen en de inkomsten van het uit voerrecht van suiker zeer précair zijn. Naar wij vernemen is de Staatsspoor- wegmaatschappij voornemens in den loop van het volgend jaar eenige koelwagens in dienst te stellen voor het vervoer van boter, visch, enz. over groote afstanden. Deze wagens zijn van ijsbakken voorzien. De St. Ct. bevat het Kon. besl. betrek kelijk de lichting der nationale militie voor 1898. Deze lichting bedraagt 11.000 man waarvan 510 man voor den dienst ter zee bestemd worden. De St.-Ct. bevat de tekst van de op 31 Dec. ’96 en 21 Sept. ’97 te Berlijn tusschen Nederland en het Duitsche Rijk gesloten uitle- verings-verdragen Te Leeuwarden is besloten tot oprichting van een stoombootdienst tusschen Leeuwarden en Amsterdam, ter vervanging van de nu dienst doende beurtschepen. Voorloopig zullen twee booten in de vaart worden gebracht, die ieder tweemaal per week heen en terug dienst zullen doen, terwijl ook een der beurtschepen in de vaart zal blijven. De dienst zal in den zomer van 1898, wanneer de booten gereed zullen zijn, beginnen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht.” 20 November 1897. In dei of fiif ütfenhüs, P. Wiersma. In Foksejacht, J. J. Kooistra. Riedlingen. Fragen. Koartswyl. Rollebolje (met plaatje.) Aan Sst! zei Keesje, aan er is visitie binnen. Hoe weet jij dat? vroeg Wim. Mama noemt papa «lieveling WORKUM. Aan de Universiteit te Amster dam is met gunstig gevolg het 1ste gedeelte van het candidaats-examen in de godgeleerd heid afgelegd door onzen Stadgenoot de heer K. K. de Jong. BOLSWARD, 18 November’97. Gisteren morgen had hier de algemeene vergadering plaats van leden en begunstigers der vereeni- ging voor vakonderwijs in de zuivelbereiding. Met inbegrip van het bestuur waren slechts 10 leden opgekomen. De begrooting voor het jaar 1898 luidt als volgt: Ontvangsten Subsidiën en contribution Leergelden Producten EN TWINTIGSTE JAARGANG. Na door een arts verbonden te zijn, naar het gasthuis vervoerd. Een echtpaar te Meppel had Vrijdag avond eens weer ruzie, die zoo hoog liep, dat ten slotte de vrouw de deur uit geraakte. Om haar echtvriend weer te bereiken, sloeg zij de ruiten in en greep hem zoo geweldig in de haren, dat hij een duren eed zwoer, alles kort en klein te zullen slaan, als hij weer los kwam. Deze eed is door hem getrouwelijk nagekomen; tot zelfs de tafel werd brandhout. Te St. Oedenrode zou een huwelijk vol trokken worden. Bruid en bruidegom lieten zich echter wachten. Eindelijk werd de ge- meente-bode op verkenning uitgezonden. Deze kwam echter van den bruidegom terug met de boodschap»als jij zoo gaarne trouwt, doe jij ’t dan maar.” Elk jaar, in den nacht tusschen 13 en 14 November en volgende nachten, beeft er een buitengewone sterrenregen plaats, die in sommige jaren, bijv, in 1833, in 1866 en ook weer in 1899 een indrukwekkend aanzien heeft gehad en zal hebben. Bij ons heeft die ster renregen plaats in het laatste gedeelte van den nacht, en daar bovendien de maan scheen, is er denkelijk weinig van bemerkt. Hoe grootsch het schouwspel echter kan zijn, blijkt uit het verhaal van een Amerikaanschen farmer, die in 1866 in Zuid Carolina den buitengewonen sterrenregen zag. Hij vertelt daarvan o.a. het volgende. »In den nacht na den 13 November ont waakte ik opeens, wakker gemaakt door een zonderling, woest geschreeuw. gegrepen en 7065 800 - 21100 Totaal f 28965 Uitgaven Aan erfpacht, onderhoud gebouwen en werktuigen, brandstoffen enz. f Jaarwedde Directeur Honorarium Veearts Vergoeding leerlingen voor zaamheden gedurende de vacantie - - een adspirant-vaandrig (soldaat) Ter vervulling van de vacature van vader en moeder in het stadsweeshuis te Harlingen hebben zich een 50-tal paren aangegeven van zeer uiteenloopenden maatschappelijken werk kring, o.a. ook een predikant en een stations chef. Te Gorinchem is diefstal gepleegd in het stations koffiehuisde dieven hadden zich toe gang verschaft door de stopverf rondom een glasruit weg te nemen om geheel een ruit uit te kunnen lichten, waarna het raam gemakkelijk kon geopend worden. Ontvreemd zijn twee gouden horloges met dito kettingen, verder verschillende gouden en zilveren voorwerpen, benevens twee honderd gulden aan specie. De dieven hebben zich tevens in de gelag kamer aan het buffet te goed gedaan. Een treurig bericht. De Harl. Ct. schrijft: Een diep treurige gebeurtenis bracht Dinsdag morgen alhier de gemoederen en de tongen in beweging. De directeur der gemeentelijke gas fabriek, nog pas in functie, wordt vermist. Nadat hij Maandagavond omstreeks 9 uur van huis was gegaan om de straatverlichting te inspecteerenis hij niet in zijne woning terug gekeerd, zoodat algemeen voor een noodlottigen dood gevreesd wordt. Naar men zegt, heeft eene dame Maandagavond half 11 na de repetitie der zangvereeniging «Euterpe” hem nog ontmoet. Innig is men bewogen met de jeugdige vrouw die hij achterlaat, en wier radelooze smart slechts kan worden begrepen door hen, die zelven een zoo hartverscheurende ramp hebben doorstaan. Ontploffing. Woensdag is in den te Vlissingen liggenden kruiser Zeeland een der ketels gesprongen. Door deze ontploffing kregen twee personen ernstige brandwonden aan het hoofd. wordt fijne kleeding verstrekt bij zijn indienst- werden zij tredingtot zelfs zijn overjas toe is van fijn laken, terwijl men een onder-officier van de infanterie tot zelfs een sergeant-majoor, opschikt met een overjas van grof, zeer grof laken. De M. v. O. schijnt in te zien dat dit onbillijk en onnoodig is, en zal daarom de reservisten voort aan in een grof pakje doen steken. De kols. jhr. H. Laman Trip, G. L. Langguth en W. G. F. Snijders, commandanten respectievelijk van bet reg. gren. en jagers, het 4e reg. inf. en het le reg. inf. worden bevorderd tot gen. maj. en zijn bestemd om op te treden als commandanten van 3 divisiën inf. en wel onderscheidenlijk van de le div. ’s-Hage, de 2e te Arnhem en de 3e te Breda. Te Rotterdam heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen ingezetenen en Engelsche zeelieden. Twee Engelsche stokers werden met messteken verwond, doch niet levensgevaarlijk. De dader is door de politie gearresteerd. De heer Messchaert, die Zaterdagavond Weenen zijn eersten Liederenavond voor dezen winter zou geven met Röntgen, is daar niet opgetreden, wijl hij plotseling heesch is geworden en een keelontsteking kreeg in Wee nen. De zanger, die in den besten toestand in Oostenrijk’s hoofdstad aankwam, zal nu in den eersten tijd niet mogen zingen. Hij is weer te Amsterdam teruggekeerd om zijn ge nezing af te wachten. Volgens de N. Fr. Presse zullen zijn liede- ren-avonden nu in Jannari plaats hebben, dan zingen de kunstenaars in een groot concert mee. Mil lllllll HÜ'IIW ■w n mi EiimiiE- I

Friso nl | 1897 | | pagina 1