I NeBn,maarnn-kointoraarfliBliBiflan! I WOENSDAG 24 NOVEMBER 1897. No. 93. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Sint-Nicolaasfeest. Zeven en twintigste Jaargang. i f Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM De BURGEMEESTER van W0RKUM; In aanmerking nemende, dat het SINT- NICOLAASFEEST dit jaar op ZONDAG invalt; Geeft den ingezetenen in overweging dat feest te vieren op Maandag, den 6en December 1897. FR nun limn n;!iu t\H NIEUWS- H Illi EllTI:VIII? Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG van leden by de Burgerlijke Arm* j if H. I I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs bel an gr y k lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever houden, onze UITGEVER: en sterk zijn niet durven te consta- teeren eilieve Zie dunkt ’t je niet Zoo werd in tamelijk groote opgewondenheid gevraagd en de gevraagde hoorden we ant woorden «Och, zie je, ik laat de zaken maar, voor wat ze zijn, ik behoor niet tot jelui partij; maar ik mag die verslagen thans wel eens lezen. Vroeger was het een saaie boel, maar nu nu komt er aardigheid an I” Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Dat was te verwachten. Een en Cripplegate uit; Slechts drie leden stemden van kende, stond ras in vlammen. huizen zijn reeds ingestort. De brand ontstond in Aldersgate-street en, hoewel de brandweer uit alle deelen van Londen te hulp werd geroepen, stonden bin- nen betrekkelijk korten tijd omstreeks 2 uur 20 groote winkelgebouwen in vlam, gelegen in vier straten tusschen Jewin-street en Nich- aldus hoort redeneeren. er bepaald van verzekerd, dat zoo zulk candidaat in een onzer districten werd er nog een aantal lieden gevonden >Nu komt er aardigheid an!” De Tweede Kamer alzoo verlaagd tot een marionettenspel! Voor de aardigheid, weetje? Ja, de verkiezingen gaven drukte en ’t is zeker waar in het waarachtig en wel be grepen belang van allen behoort het kiesrecht ook aan allen, want er moet aardigheid zijn aan de handelingen der Kamer! En och, men kan nu wel eens wat zeggen, maar daarmee is onze Oost niet weg, onze Oost evenmin als onze West en wat we verder hebben. Er zitten leden in de Kamer van honderd genoeg, die wel weten, wat ze moeten doen. Doch, bet mag geen kwaad, wanneer daar ook eens een klein aantal heeren van eenig ander doen en laten inzitten, ’t Kan ook zijn goede zijde hebben op aardigheid gegrond hecht onderlegd, zullen we teeren, ze verliezen bij den minsten schok hun evenwicht en de «bezitter” is een verloren man. De aardigheid is er af. Doch intusschen is er en gemeend was het wel niet, meer kwaads bedreven, dan in eenige jaren van ernst weer is goed te maken. Wat daar in ’s Lands Vergaderzaal wordt gesproken en besproken blijft niet binnen de wanden hangen. Het zijn als ’t ware ge vleugelde woorden, die overal herberg vinden en, als ze te pas kunnen komen, van heeler- harte door onze vijanden of mede-concurrenten worden geëxploiteerd. Wij mogen ’t aardig vinden, ’t advies, om onze koloniën maar prijs te geven, er zijn er genoeg buren in onze omgeving, die ze gaarne zouden willen overnemen. Wij mogen ’t aardig vinden, als daar wordt beweerd, dat we leelijk en gruwelijk handelen door nog maar altijd door op de Atjehneezen te kloppen, we mogen ’t een dapper woord noemen onze onmacht te belijden, die heeren klein te krijgen, die dappe ren, die zoo kloek voor de onafhankelijkheid van hun Vaderland strijden, ons viel bet op, wat de dichter ten tijde van de wisseling Maurits Frederik Hendrik in het midden meende te moeten brengen; »de heeren, die van verre op ’t kussen vechten En wat mede wordt voorbijgezien Jaren lang is er op gewezen, dat wij, Neder landers. ’t inderdaad wel met een klein leger zouden kunnen afdoen. Niemand toch zou bet durven te wagen onze nationaliteit te rooven. Duitschland Wel onmiddellijk zou Engeland bijspringen. En dat waarom Omdat Enge land niet zou kunnen dulden, dat Duitschland ons zou komen annexeeren, ter wille onzer koloniën. Die zouden dan immers in het bezit komen van een machtigen staat als Duitschland, dit rijk daardoor de tweede koloniale mogend heid van Europa worden, de machtige concur rent van Engeland, enz. enz. En ziet, die sterke bewapening, dat vertrouw bare schild zouden we dan met-een maar prijs moeten geven, omdat lieden, die ook geen militairisme noodig achten, dit nu maar zoo eens willen. En handelsbelangen, nijverheid en wat dies meer zij Ge hebt het toch wel begrepen, allemaal voor de geldmannen, niets voor de eenvoudigen van stand, niets, heelemaal niets voor de jongens van Jan de Witt Wat blieft? Hoe komen die er nu aan te pas. Jongens van Jan de Witt? Maar dat was immers onder den tijd der Compagnie En die Compagnie bestaat nu niet meer. En als het vroeger den baas een weinig goed ging, dan hadden zijn knechten ook brood. Ja, dat was vroeger, maar nu? Alsjeblieft, maak je maar niet warm. Daar zijn er maar een paar dagen van onzen nationalen tijd verknoeid, de motie-Van Kol is verworpen. De heeren, leden uit alle partijen, hielden stand. Dat was te verwachten. Een spiegelgevecht, voor Verworpen Gelukkig ook. En nog drie leden voor Dat is precies drie te veel 1 DUITSCHLAND schijnt niet van plan te zijn de bocht van Kiantschau ooit weder prijs te geven. De bocht werd bezet om een waar borg te hebben dat de Chineezen eenigen voortgang met de onderhandelingen zouden maken en de gevraagde satisfactie ter zake van het vermoorden der Duitsche R.-K. zen delingen op 1 Nov. 11. wat spoediger zoude verschaffen. Nu bevatten verschillende Duitsche bladen artikelen over de waarde der baai als handels- nederzetting. Zij vriest zelfs bij de strengste winters nooit geheel toe en zou gemakkelijk per spoor met Peking en Hongkong verbonden kunnen worden. Het klimaat is het gezondste van geheel China, en voor Europeanen bij zonder geschikt. Tegenover onnauwkeurige dagbladberichten kan de Norddeutsche op grond van stellige inlichtingen mededeelen, dat volgens een tele gram van den bevelhebber der divisie kruisers Diederichs al de kampen van Chineesche troepen te Kiantsjau, na behoorlijke opeisching en na ontscheping van het corps Duitsche landingstroepen, zonder bloedvergieting ont ruimd werden en bezet zijn. Omtrent 1200 Chineesche soldaten trokken met hunne ge weren af en veertien Krupp kanonnen met munitie werden door de Duitschers in beslag genomen. In het proces tegen de valsche munters te Kleef werd het vonnis uitgesproken. De scheepskapitein Schröder uit Hamburg werd tot 6, Jacob Lehman uit Keulen tot 3, Faber en Rees fot 2 jaar en de veehandelaar Hoog straten uit Ruhrort tot 3J, jaar tuchthuis ver oordeeld. De overige aangeklaagden werden tot en 2 jaar gevangenisstraf verwezen, terwijl er ook een paar werden vrijgesproken. FRANKRIJK. De Echo de Paris weet te verhalen boe de heer Scheurer Kestner tot zijne overtuiging omtrent kapitein Dreyfus’ onschuld gekomen is. Graaf Walsin Esterhazy, beweert zij, had een medeplichtige, volgens den een sergeant van den Staf, volgens anderen een burgerlijk ambtenaar, die stukken aan den graaf bezorgde en na gebruik weer op hun plaats bracht. Dikwijls ging hijzelf van het eene bureau naar het andere en vraagde stuk ken op uit naam van kapitein Dreyfus. In 1895 werd deze medeplichtige gepensionneerd en begaf zich metterwoon naar den Elzas, zijn geboorteland. Daar geraakte hij in kringen, die zich de zaak van Dreyfus hartstochtelijk aantrokken. Door wroeging aangegrepen en bet schrikkelijke van zijn bedrijf inziende, begaf hij zich eindelijk naar den heer Scheurer- Kestner en smeekte dezen om zijn tusschen- komst. Dit noopte genoemden heer tot zijn onderzoek zegt de Echo. ENGELAND. Een van de hevigste bran den, die te Londen in de laatste jaren gewoed hebben, brak Vrijdagmiddag in Aldersgatestreet een groot blok huizen, zich Jewinstreet tot het Nicolaasplein uitstrek- Onderscheidene Frieslands hoofdstad hare keuze op den Heerenveen uitgeworpen heer Pyttersen. Nog iets. Winschoten liet den heer Tijdens vallen, om de keus ook al op den heer Troel- stra te bepalen, een zeer gezocht afgevaar digde, en als deze bedankte, kwam het weder met den veroordeelden heer Tijdens te voorschijn. De heer Heemskerk verhuisde van Harlingen naar Sneek en moest het nog onlangs voor dit laatste district afleggen tegen den heer Van Gilse. Bewijzen te over van de grilligheid der politiek, der politiek bij de kiezers, wel te verstaan. Wij zouden ze met meer andere voorbeelden nader kunnen staven. Zegt nu niet, maar dit is het gevolg van andere in zichten, van uitbreiding van het kiezerskorps, van nadere rangschikking der partijen, alles waar, zeer waar, maar wij houden onze bewe ring staande, dat daaronder ook mindere ernst, zoogenaamde aardigheid, bij in het spel is. Zoo van achter hoort men uit de school klap pen en begrijpt men vele zaken, die in den beginne duister schenen. Of nu Kamerzetels Wat doen we daar te vechten? we met geheel onze Oost? Laat Worküm, 22 Nov. 1897. S. R. BIJLSMA, l -Burgemeester VERGADERING van den RAAD der Gemeente Hemelumer Oldbphaert en Noordwolde op Zaterdag den 27 November 1897, des voormiddage uur. Punten van Behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Vaststelling der begrooting voor 1898 het Burgerlyk Armbestuur te Koudum. III. Benoeming van een lid in de Plaatseljjke Commissie van toezicht op het lager onderwijs in deze Gemeente. IV. Idem van besturen. V. Idem van boekhouders bij die besturen. VI. Adres van T. Piersma e. a. om een der schoollokalen te Koudum aan het tanfare-corps „Richard Holl'’ in gebruik af te staan. VII. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1897. Koudum De Burgemeester, den 22 November 1897.H. M. TROMP. Jongens, jongens, wat zijn ze los geweest! Ze hebben ’t maar eens Hink gezegd. .En de «heeren” van de Tweede Kamer hebben ’t eens goed kunnen hooren. Ze had den d’r werk genoeg mee, om de «onzen” den mond te stoppen. Wat geeft Van der Zwaag om al die lijsten van de statistiekhij weet het beter uit eigen omgevingEn dan Troelstra, telkens en tel kens weer aan werd hij in de rede gevallen en dan sloeg bij maar dapper van zich af. De heeren mochten eens meenen, dat hij ze niet kon antwoorden en dan zou hij het Immers verloren hebben Doch zie je, hij staat zijn man en Van Kol eveneens, Hoe 'jkras hekelde hij den Atjeh-oorlog. Neen, maar die moordenarij moest daar eindelijk eens op- En dan al die gruwelenZe konden beste vrienden zijn, die kranige jongens uit Atjeh. Wat doen loopen den winkel. Enkele kapitalisten proff er wat bij, maar het gemeene volk, heelemaal niets, niemendal je, dat is nu eens echte mannentaal, Zoo en in dezen geest hebben we meermalen geboord. Of het eenig denkbeeld gaf van werkelijk besef der dingen, zullen we maar niet uitmaken, ’t Kwam ons voor te behooren tot het kaliber, dat we vroeger bestempelden met den naam van lichtzinnige politiek. En zeker, men moet bepaald twijfelen aan den ernst, als men daar overigens ontwikkelde mannen, ten minste lieden, dien men een goe den kijk op de dingen niet zou willen ont zeggen, aldus hoort redeneeren. We houden ons een voorgesteld, zouden worden, die louter om de aardigheid ook dezen hun stem zouden geven. De verkiezingen laten zich soms door een zeker soort grilligheid beheerseben. En daaraan schijnen overigens ernstige mannen mee te doen. Zoo hebben we indertijd aangetoond, dat de socialist Domela Nieuwenhuis voor ’t district Schoterland een zetel in de Kamer verwierf door de hulp der anti revolutionairen, terwijl de «volksmannen” daartegen in ruil hun stem gaven voor het district Wolvega, aan den later niet meer genoemden heer Okma. Schoterland koos daarna den heer Pyttersen, en liet dezen weer bij de jongste verkiezingen vallen voor den heer Van der Zwaag. Leeu warden verwierp den heer Gerritsen en koos den beer Troelstra en als deze den zetel voor Tietjerksteradeel (Bergum) innam bepaalde voor

Friso nl | 1897 | | pagina 1