BEKENDMAKING. ZATERDAG 27 NOVEMBER 1897. No. 94. Officiéél gedeelte. N ieu wsti j dingen Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG belanghebbenden Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM den binnenweg tusschen Wassenaar, eigendom van von Wied, Prinses Maria De BURGEMEESTER der Gemeente HINDELOOPEN; Brengt ter kennis van dat ingaande 1 Januari 1898 voor de ontvangst van ’s Rijks directe belastingen te Hindeloopen zitting zal worden gehouden den derden Donderdag van de maanden MAART tot en met DECEMBER, van des voormiddags 10 tot ’s namiddags 2 uur. Hindeloopen den 24 November 1897. De Burgemeester voornoemd, VAN NAUTA. voortbestaan der maatschappij is, nu de Haar- lemsche Bank daar f 50.000 bijvoegt, verzekerd. weken voor het failissement sprekende, hem heeft gezegd>al ga je failliet, ik ben door bet gelegd arrest gedekt’’, althans in dien geest zoodat z. i. beklaagde kon ir.eenen, dat hem getuige reeds toebehoorden. Beklaagde bekende de feiten en beweerde, gemeend te hebben dat geld nog aan den heer Haga te mogen betalen. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeek, kon dit niet aannemen als ontlas ting van schuld, alleen als verzachting van straf en vorderde zijne veroordeeling tot 1 maand gevangenisstraf. De verdediger mr. H. Okma te Sneek, be toogde dat het bedriegelijke een onmisbaar element voor dit misdrijf is en dat in casu niet alleen het bewijs voor kwade trouw ont breekt, maar dat zelfs de goede trouw bij beklaagde is bewezen. Uitspraak Woensdag a. s. Door den intendant werd aanbesteed de levering van 30.000 K.G. zachte tarwe voor de militaire bakkerij te Amsterdam. Minste inschrijver H. H. v. Waveren, Hillegom, f 10.28. Voor het kantongerecht te Haarlem werd voortgezet het onderzoek inzake bet te snel afleggen van den afstand van de Hembrug naar de Velserbrug, in het Noordzeekanaal op 23 October 11. door het stoomschip Mars. Verhoord werd thans de loods. De ambtenaar van bet O. M. overwoog, dat niet de loods maar de gezagvoerder de aan sprakelijke persoon was, en vroeg voor dezen laatste, zekeren Ulrich Jobannissen, een boete van f 25, subsidair 5 dagen. Naar aanleiding van de houding van het bestuur der Liberale Unie bij de Kamerverkie zing te Enkhuizen, stelt het bestuur der cen trale liberale kiesvereeniging in dat district voor, zich van de Liberale Unie af te scheiden, met behoud van den grondslag van het Unie program. Het uitgestrekte landgoed Groot-Haze- broek, gelegen aan ’s Gravenhage en H. K. H. Vorstin der Nederlanden, is door verkoop overgegaan aan dr. Geluk te Voorburg. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, van 24 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 479,000 pikols. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft de regeering, vóór de onderteekening van de overeenkomst met de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen betreffende het ge bruik der van België over te nemen spoorweg- gedeelten, zich verzekerd, dat de concurrentie der gelijknamige stations van de Hollandscbe en de Staatsspoor in het verkeer met België niet zal worden opgeheven. De Norddeutsche Lloyd heeft den pas- sageprijs voor de tusschendekspassagiers naar Noord-Amerika met "10 mark verhoogd. Bij het reg. gren. en jag. is door de onder-officieren een zangvereeniging opgericht welke thans reeds 52 leden telt De heer Ogier, onder-kapelmeester van de Kon. Mil. Kapel van genoemd reg. is met de directie belast. De leiding is dus in goede handen en ook aan krachten ontbreekt het niet en ’t is u.~uu.w mum uv.mague ouuuiuig n.o vi uug uuu daarom wel te verwachten dat deze ereeniging worden, en dat de heer Haga, hem eenige j spoedig in bloei zal toenemen. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag bepaalde de Kamer dat de discussie over de Staatsbegrooting zal aanvangen Dins dag a.s. Bij de voortzetting van het debat over de Indische begrooting verklaarde de Minister aan den heer Van Kol, dat hij deze maand ver wacht het eindrapport over de watervoorziening van Soerabaya. De heeren Bahlman, Van Kol, Mackay, en Conrad hadden een langdurige gedachtenwisse- ling met den Minister over de irrigatiewerken, waarbij een ernstige afkeuring uitgesproken werd over de exorbitante misrekening die plaats beeft gehad bij de uitvoering der werken in de Solovallei. De Minister zegde den heer Conrad toe, dat overwogen zal worden tot overlegging van het volledig rapport te dezer zake. De heer Van Kerkwijk betoogde de wen acbelijkheid van een spoorweg van Djember naar Banjoewangi. De Minister verklaarde dat een voorstel tot aanleg dezer lijn ontvangen is. In de zitting van Donderdag heeft de Kamer alle aanhangige kleine wetsontwerpen goedge keurd. De Minister van Buitenlandsche Zaken ver klaarde naar aanleiding van het ontwerp be trekkelijk Tunis, dat de Regeering alles zal doen om de bevoorrechting van andere landen ten opzichte van den uitvoer van kaas te doen ophouden. De Minister van Binnenlandsche Zaken achtte den wensch van den Delftschen afgevaardigde, mr. H. A. van de Velde, om mond- en klauw zeer te doen vervallen uit de rij der besmet telijke veeziekten thans niet uitvoerbaar. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft S. S. W., timmerman en aannemer te Sneek die den 2 Sept. 1.1. door de Rechtbank te Leeuwarden failliet is verklaard op eigen aan vraag van 31 Aug. terechtgestaan wegens bedriegelijke bankbreuk, omdat hij den 31 Aug. aan den deurwaarder Drijfhout heeft be taald als restant en kosten f212 tot afdoening eener vordering van den heer M. Haga te Sneek, primitief groot f 548.05s. Uit de behandeling dezer zaak bleek, dat de heer Haga arrest had laten leggen bij den gemeente-ontvanger op de gelden die de ge meente aan beklaagde schuldig was of nog zou Voortaan zullen aan de milicien-sergean- ten en aan milicien-korporaals, bij aanstelling in die graden, bij de veld-art., de rijdende-art., de pontonniers en torpedisten, evenals dit reeds bij infanterie en vesting art. het geval is, pre- miën worden toegekend. Loting voor de Nationale Militie in Baarde- radeel. Ged. Staten dezer provincie hebben, naar aanleiding van een tweetal bij hun college ingekomen bezwaarschriften, de loting op 1 dezer in de gemeente Baarderadeel voor de nationale militie lichting 1898 vernietigd, met uitzondering van den uitslag dier loting, voor zoover daaraan is deelgenomen door de onder de nummers 1 tot en met 5 op de alphabetische lijst ingeschreven militieplichtigen, ten opzichte van welke zij blijft gehandhaafd. De beslissing is gegrond op het feit dat toen de loteling Titus Tjebbe de Boer, no. 6 der alph. lijst werd opgetoepen en deze niet in de zaal was, voor hem is voorgetreden Tjebbe Tjebbes, vader van den militieplichtige Cornelis Tjebbes, no. 49 der alph. lijst, die no. 60 heeft getrokken, welk no. aan Titus Tjebbe de Boer is toegekend. Toen later Cornelis Tjebbes aan de beurt van oproeping was en niemand voor hem opkwam, is voor hem geloot door den burgemeester der gemeente Baarderadeel en getrokken no. 52. Voor Titus Tjebbe de Boer is derhalve per abuis geloot door een ander persoon dan dengene, die daartoe bij de wet was aangewezen. Wanneer voor hem een num mer uit de bus ware getrokken door dengene, die volgens de wet was geroepen om voor hem te loten, te weten door den burgemeester, dan had deze zonder twijfel een geheel ander nummer voor hem uit die bus kunnen trekken dan thans in werkelijkheid voor hem daaruit is ge trokken. Deze onregelmatigheid moet daarom worden geacht van invloed te kunnen zijn ge weest op den uitslag der loting, voor zoover die betreft de militieplichtigen, volgende op no. 5 der op de alphabetische lijst voor die gemeente vermelde militieplichtigen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht.” 21 November 1897. Hy bliuwt by de Hoanne, W. D. Earge Beintes fen Langwar, J. B. Schepers. Ljocht yn ’t finster, J. B. Schepers. len op ’e kuijer, C. H. It alder-aldermoaiste, T. J. B. Fragen. Riedlingen. Süpersfoarlan, T. J. B. Koartswyl. In bytsje achtinge (met plaatje Nog steeds ligt over het spoorloos ver dwijnen van den directeur der Harlinger gas fabriek. den heer Van Erp Taalman Kip, een dichte sluier. Algemeen is men van gevoelen, dat hem een ongeluk is overkomen. Hoewel onmiddellijk op vele plaatsen is gedregd, is het niet mogen gelukken eenig spoor te ontdekken. De melkoorlog te St.-Anna Par. is ge ëindigd met de overwinning der huismoeders. De prijs is weder teruggebracht op 10 ets. de dubbele liter. Een gevaarlijke vracht. Door den commissaris der Koningin in Gelderland is aan W. T. d’Harvant, expediteur te Lobith, ver gunning verleend tot in- en doorvoer van 29.925 K.G. dynamiet verpakt in 1000 kisten, te ver voeren naar Rosen burg, om daar naar Engeland te worden overgeladen. De obligatieleening van f 50.000 uitge schreven door de Mij. tot Exploitatie van Staal- waterbronnen te Haarlem, is volteekend. Het Brieven en Bert juten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, aiteilyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiftn Dinsdag an Vrijdag morgens vóór 12 uur. Men vertelt de volgende leuke anecdote van den heer W. van Zuylen. Terwijl hij eens in een café zich overgaf aan het zalig niets doen, komen twee heeren binnen en plaatsen zich aan Van Zuylen’s tafel met de vraag: «En wie is U, mijnheer?” Onmiddelijk roept bij den kellner en fluistert dezen iets in ’t oor, waarna hij met luider stem commandeert: »Kellner brengt ons elk een glas: «Wie ben ik!” Spoedig daarop keert de kellner weder en plaatst voor den heer Van Zuylen een glas kwast en voor elk der beide heeren een glaasje boerenjongens! Mocht het verhaal niet waar zijn, in elk geval is het toch aardig gevonden. Gladstone lijdt, evenals Bismarck, aan zenuwpijnen en slapeloosheid. Thans is zijn toestand weer een beetje beter en hij zal wellicht in Cannes, werwaarts hij vertrekt, baat vinden. Ilavas deelt het volgende mee uit Pre toria Toen president Kruger in het Ooster- district reisde, werd hem gevraagd, of Transvaal niet geneigd zou zijn om een uitleverings-trac- taat te sluiten met Rhodesiade president antwoordde hierop «Ons Transvaal sluit geen tractaat met paria’s en moordenaars.” In Duitschland streeft men, en in de eerste plaats de keizer, naar vloot-uitbreiding. Om daartoe te komen, schijnen allerlei hulp middeltjes te worden aangewend. Zoo bijv, wordt er verzekerd, dat de Haïti quaestie zeker nooit de uitbreiding zou hebben gekregen, die zij heeft aangenomen, als men in zekere kringen in Duitschland niet er van hield te bewijzen, dat vergrooting der vloot uiterst noodzakelijk is. Nu komt daar nog bij de geschiedenis in China. Des keizers broeder, prins Heinrich, zal met een tweede smaldeel van pantsersche- pen naar China worden gezonden en hij zal het opperbevel over de Duitsche macht in de zeeën daar erlangen. En naar het zich laat aanzien zal het plan om een vast punt op de Chineesche kust te bezetten ook dienst moeten doen als reden tot aanneming van het voorstel in den Rijksdag tot uitbreiding der vloot. Dichters zijn ook menschen. Prof. Max Müller in Oxford heeft onlangs in het tijdschrift Cosmopolis zijn herinneringen aan den dichter Alfred Tennyson gepubliceerd. Veel komt daarin voor wat ten bewijze kan strekken, dat de dichters ook menschen blijven en dat zij ook steeds het gewone egoïsme der menschen niet missen. Tennyson althans, de poët laureate, had over evenveel egoïsme en slechte luim te beschikken, als zijn beroemde tijdgenoot Thomas Carlyle. Zoo gaf hij er niet in het minst om wanneer bij op partijen het eten niet goed vond, dit ronduit te zeggen en er aanmerking op te maken, een feit, waarom een schooljongen zou worden gestraft. Menigmaal beklaagde hij zich luide wanneer hij op een diner soms niet kreeg waarvoor hij een voorkeur had. Bij het ontbijt had hij altijd wat te berispen en menigmaal bromde hij geërgerd: «Weer lamscoteletten, ja, daarvoor moet men in Engeland zijn.” Evenals Carlyle was hij het gemoedelijkst en het best te spreken, wanneer hij zijn onont beerlijke pijp rookte. FRI \irtws 111unitin111 lll.lll lllllll lllll'l.ll'l

Friso nl | 1897 | | pagina 1