ZATERDAG 4 DECEMBER 1897. No. 96. Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG dat buiten de Rauwerd Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. een d. Leij van Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, niteilyk Maandag en Donderdag middags 1 nat Advertentiftn Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 unr. Velen zullen met leedwezen hebben ver nomen het overlijden van den heer A. 0. Wertheim te Amsterdam, wiens lust het was zijne middelen, en wat meer zegt, zich zelf ter beschikking van anderen te stellen. Hoe hoog in den lande de overledene staat aange schreven, mag blijken uit de woorden gesproken in de Eerste Kamer, die Donderdag vergaderd was. Ingekomen was het overlijdensbericht van den heer A. C. Wertheim. De Voorzitter, Mr. A. van Naamen van Eemnes, bracht hulde aan de groote gaven van geest en hart, den onverdroten ijver en toewijding van den ontslapene aan zoovele zaken. Ook de Eerste Kamer waardeerde steeds Wertheims belangstelling, zijn welspre kendheid en zijn hoogst aangenamen omgang. De Voorzitter wenschte der achtergebleven echtgenoote de kracht toe, dit onherstelbaar verlies met gelatenheid te dragen. De Minister van Buitenlandscbe Zaken sloot zich uit naam der Regeering bij dezen lofspraak aanook buiten staatkundige kringen heeft Wertheim zich aanspraak verworven op de dankbaarheid van het Nederlandsche volk door dien hij zich steeds wijdde aan alles wat schoon en goed was, zoowel in de stad zijner inwoning als in geheel Nederland. De Minister verklaart, dat Nederland in A. C. Wertheim een zijner verdienstelijkste burgers en een zijner edelste zonen verloren heeft. De Kamer besloot de kennisgeving van bet overlijden met een missive van beantwoorden. Bij de daarop voorgezette behandeling der punten der agenda werden al de aan de orde gestelde onderwerpen aangenomen, o. e. die tot goedkeuring van de tusschen Nederland en Frankrijk gemaakte schikking regelende de betrekkingen tusschen beide landen betreffende den invoer in Tunis, en de supletoire begroe tingen van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat. De Kamer is tot nader orde gescheiden. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag betoogde de heer Van Dedem de hooge noodzakelijkheid van een bimetallistische Unie in het belang van den landbouw. De heer Nolens betoogde uitvoerig, dat ook op grond van het Katholiek programma de noodzakelijkheid bestond van oplossing van sociale vraagstukken. Het dringendst onder deze vraagstukken is de pensioneering van werklieden, waaromtrent bij aandrang op spoed bij de Regeering. De heer Loeff wees op de urgentie der regeling van de administratieve rechtspraak, naast de sociale hervormingen, ook voor de laatste zegde hij echter zijn medewerking toe. Minister Pierson, in de zitting van Donderdag, de sprekers beantwoordende, verklaarde dat met afwijking in eenige onderdeelen, op de hoofd beginselen volkomen homogeniteit bestaat tus schen de leden van het Kabinet, en dat de Regeering hoopt en verwacht door wederkeerige toenadering tot overeenstemming te. komen omtrent zoovele practische vraagstukken die het Kabinet ter harte gaan, en waarover wel willende betuigingen met erkentelijkheid worden geconstateerd. De regeling der Zondagsrust wordt aange nomen; het kiesrecht moet in de eerste jaren blijven rusten; de stand der financiën is van dien aard, dat op economisch gebied heel wat gedaan kan worden bij eenige versterking der middelen; ook met de socialistische partij is overeenstemming niet uitgesloten als zij maar niet blijft vasthouden, dat slechts door hun leer het pauperisme kan ophouden. Pensioneeiing van werklieden en administratieve rechtspraak komen op hun tijd; in de goudquaestie wordt de goudwaarde van de gulden positief gehand haafd. Mr. Veegens achtte bet op den duur ón mogelijk iets goeds tot stand te brengen, wan neer niet de belasting woidt losgemaakt van het kiesrecht. Mr. Kerdijk vond ook dat te optimistische verwachting gekoesterd werd van een vrucht bare samenwerking tusschen alle fractiën der liberale partij. Mr. Troelstra verklaarde eerlijk te zullen steunen elk initiatief dat van vooruitstrevenden mocht uitgaan tot herziening van bet kiesrecht. De minister van justitie heeft de tusschen- komst van procureurs-generaal bij de gerechts hoven ingeroepen om de aandacht van notarissen er op te vestigen, dat belanghebbenden bij de oprichting van naamlooze vennootschappen ver traging in de toezending van het Koninklijk besluit kunnen voorkomen, wanneer zij, nevens het request ter bekoming van de Koninklijke bewilliging, overleggen twee exemplaren van de ontwerp-akte van oprichting. De Gemengde Commissie voor de steno grafie uit de beide Kamers der Staten-Generaal beeft den heer Joban Gram, op zijn verzoek, rouwbeklag te eervo] ontslagen als stenograaf bij de Staten- Generaal. Voorrechten militieplichtigen 1898. De militieplichtigen voor de lichting van 1898, die er prijs op stellen om ingevolge het Kon. besluit van 19 October 1897 in het garnizoen en bij wapens hunner keuze te worden ge plaatst, kunnen dit voordeel verkrijgen als zij in de maand Januari a.s. aan een examen voldoen, waarvan het programma door den Minister van Oorlog is vastgesteld als volgt: I. Het schrijven van een goede leesbare band. II. De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. III. De vier hoofdbewerkingen der reken kunde met geheele getallen. IV. De kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten. V. Eenige bekendheid met de Vaderlandsche geschiedenis. VI. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De militieplichtigen, die met voldoenden uit slag aan dit examen hebben deelgenomen, worden voor zooveel dit met de belangen van den dienst strookt, bij elkander gehuisvest en kunnen desverkiezende, zoo daartoe gelegenheid bestaat, met elkander afzonderlijk spijzen. Woensdag was het 40 jaar geleden, dat de rij- en hoefsmidschool werd opgeriebt te Haarlem, later werd zij verlegd naar Venloo, en sedert 1 Nov. 1886 bevindt de inrichting zich te Amersfoort. Het 40-jarig bestaan zal daar feestelijk worden herdacht. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaartuig Serdang onder bevel van den luit. t. z. 1ste kl. P. F. van der Velden Erdbrink, 30 Novem ber jl. van Colombo vertrokken. Gevonden lijk. Woensdag is op de lijn der Staatsspoorweg in opgaand spoor nabij het station Veld, bij k. m. paal 2236 het lijk gevonden van een huzaar. Vermoedelijk heeft hij zich door een der eerste treinen laten over rijden. Tot hoogleeraar te Groningen is benoemd dr. Nijhoff te Amsterdam en voordracht der Groninger medische professoren om, die weder een buitenlander hadden willen benoemd zien, ondanks de opgedane ervaring met professor Döderlein, die reeds na drie- j - maandelijksche functie naar z’n »beimath” terug waardeeren, blijkt uit de algemeene achting, ging. die hij geniet. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht”, 4 Decimber 1897. Oan myn Beart Stoppel to Roggegea, G. E. Oan Mem, Jan fen ’e Gaestmar. Keap- man Tsjalling, J. B. Schepers. It wol net (met plaatje). Te s Gravenhage werden dezer dagen opnemingen gedaan van het getal haardsteden om zoodoende de in Januari, Februari en Maart jl. gedane aangiften voor de personeele belasting te controleeren en c. q. bekeuring in te stellen. Hiertoe hebben de ambtenaren der directe belastingen krachtens art 70 3 der wet be voegdheid gekregen, en, naar het zich laat aan zien, zal dit onderzoek hier en daar lang niet overbodig blijken te zijn. Wie dus een bekeuring wensebt te voorkomen, kan alsnog bij den ontvanger der directe be lastingen zijne aangifte rectificeeren. Tegen een tweetal Delftsche studenten, die in den trein RotterdamDelft een paar bordjes «Niet rooken” en »le klasse, acht personen” hadden losgesebroefd en meegenomen, 1 Departement is door het O. M. bij de rechtbank in Den I delde. Haag voor diefstal 14 dagen gevangenisstraf geëisebt. Voor het kantongerecht te Maastricht stond terecht de burgemeester der gemeente Mesch, ter zake van jachtdelict. Tegen hem werd 6 dagen hechtenis geëischt. y>Wat zien die Steelui bitter weinig!” Dat was de uitroep van een dertien-jarig jong- mensch, toen zijn oudere broer een stukje uit het Nieuws van den Dag voorlas, houdende melding vau een «vernuftige kraai.” Dit beest, wel te verstaan, had dan een mossel opgepikt en als het de schelp niet kon openen, liet het dier, na omhoog gevlogen te zijn, de buit vallen tegen een hard voorwerp, zoodat de schelp moest bersten, waarna de kraai den inhoud dood-leuk kon verorberen. Om deze reden werd- het dier vernuftig genoemd. Nu antwoordde de tengel: »wat zien die steelui bitter weinigImmers dan mogen alle kraaien wel vernuftig heeten. Wij, als jongens, zien zulks honderden malen gebeuren. Loop maar eens langs onze Friesche Zeedijken en ge zult honderden leêge mosselschelpen vinden midden op den grindweg, half verbrijzeld, alles het werk der kraaien. Zien we die zwarte beesten niet meermalen van omhoog hun mos sel op de steenen laten vallen? Neen maar, als dat eene bijzonderheid moet heeten, dan kent de inzender de kraaien nog niet ’t Is een alledaagsch geval.” WORKUM. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. Lentz, thans brievenbesteller te Nijmegen is, met ingang van 16 Januari, in gelijke j betrekking te Groningen benoemd. BOLSWARD, 2 December ’97. Zondag 5 December herdenkt de heer H. Flierman alhier den dag, waarop hij voor 25 jaren bij de Rijkspolitie in dienst trad, ’t Zal den jubilaris zeker niet aan blijken van belangstel ling en waardeering ontbreken. Hij heeft zich toch, zoowel hier als elders, steeds onderscheiden door nauwgezette plichtsbetrachting, strikte onpartijdigheid en loffelijken dienstijver. Dat dit door zijne superieuren op prijs wordt ge- steld, heeft hij reeds meermalen ervaren en dat ook het weldenkend publiek dit weet te Ten doode opgeschreven is hier de ijskolfclub. Door de vergaderde leden is n.l. lesloten de club te ontbinden. Door vertrek naar elders van eenige leden, door ’t bedanken van andere en het niet toetreden van nieuwe leden, was het getal werkende leden dermate verminderd, dat de club eigenlijk geen recht van bestaan meer had. Men heeft besloten de eigendommen gratis aan de ijsclub «Bols- ward” af te staan, onder voorwaarde, dat voor ’t geval de ambitie in het ijskolfspel later weer mocht aanwakkeren, de ijsclub de be- noodigde gereedschappen weer in bruikleen zal afstaan. Het nog aanwezige kassaldo krijgt eene nuttige bestemming. De vergadering be sloot n. 1. voor die gelden schaatsen aan te koopen voor minder goed bedeelde kinderen. Het hoofd van school No. 2 werd uitgenoodigd, de aan te koopen schaatsen uit te reiken aan diegenen der leerlingen, die ze bet meest ver dienden. WITMARSUM. ’t Was maar een heel eenvoudig sprookje, dat de heer v. d. Leij van op de Nutsvergadering van het t «WitmarsumPingjum” behan- Ja, de meesten onzer zouden het bij oppervlakkige lezing dwaas en onzinnig vinden, dat sprookje van »De echte Prinses en de erwt.” Wat voor een onzin toch, eene prinses, die vermoeid bij eene koninklijke familie aanklopt, gastvrij wordt ontvangen, op een heerlijk bed (20 matrassen opelkaar) kan uitrusten, maar niet kan slapen, omdat de koningin moeder, bij het onderzoek of het wel eene echte prinses was, eene erwt onder het bed had verstopt. Zoo dacht men allicht. Maar die meening maakt plaats voor diepe bewondering voor den sprookjes dichter, zoodra men leert begrijpen dat hij in dit eenvoudig sprookje lessen van levenswijsheid heeft gelegd, waarvan ons klein verstand niet had gedroomd. Het was de heer v. d. Leij, die ze voor ons uit de diepte van het stille water ophaalde. Hij maakte het ons in eenvoudige en toch zoo seboone taal duidelijk, boe de erwt, benaaid in de rarieteitenkast, door booze kabouters was gestolen en rondgestrooid onder het mensebdom. Hoe die erwten daar hebben getierd en honderdvoudige vruchten hebben gegeven. Hoe ze nog steeds in den vorm van gebrek aan waardeering en ondank baarheid, in de zucht om mee te doen en hoog- nweds waan onder ons worden gekweekt en onzen slaap, onze rust, ons genot verstoren. Maar ook schetste de begaafde spreker hoe juist de echte prinses vatbaar is, om ook het oogenscbijnlijk kleine en nietige op waarde te stellen. Kleinigheden in de opvoeding, hoe machtig kunnen zij werken! De echte prinses zal dat begrijpen en zal ze in acht nemen, 16 Januari, in gelijke omdat zij fijn gevoelt. Zulke echte prinsen en prinsessen te worden, moet aller streven zijn. je* j> irg nieuws- n iin i.i; 11:\111. mui mini FiiiEsi.wil i-.

Friso nl | 1897 | | pagina 1