ZATERDAG 11 DECEMBER 1897. No. 98. 1 Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 oent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 oent» Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. van de opmerkingen »Het is een groot beest, maar vuur Als de witmensch aan hem aan het werk te Hij komt ergens van- Van een Brieven en Berijhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteiljjk Maandag en Donderdag middags 1 uut Advertentién Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. het volgende schrijven gericht: De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft mijne aandacht er op gevestigd dat de Prui sische autoriteiten gestreng toezicht houden ten einde Nederlanders, die in Pruisen vertoeven, over de grenzen te doen voeren, zoodra zij armlastig worden. Deze maatregel wordt toegepast, onverschil lig hoelang de personen reeds in Pruisen ver toeven. Zeer onlangs nog zijn weder voorschriften voor dat doel gegeven. Het is een bekend feit, dat hier te lande minder gestreng wordt gehandeld, en uit eenige jaren geleden verstrekte inlichtingen is geble ken, dat de armbesturen hier te lande ook behoeftigen ondersteunden, die de Pruisische nationaliteit bezaten. Zeer waarschijnlijk is dit nog steeds het geval. In overeenstemming met den Minister van Buitenlandsche Zaken acht ik het gewenscht, dien weg te verlaten. meer phosphorzuur en licht verteerbare verbinding in, dan eenig plantendeel der aarde. Haar gebruik, direct voor ’t slapen gaan, werkt: 4e. voordeelig op de hersenen; 2e. zet de lever aan 3e. bewerkt, als hij nl. regelmatig kort vóór het slapen gaan genuttigd wordt, een rustigen slaap 4e. desinfecteert den reuk der mondholte; 5e. bindt het overtollige maagzuur; 6e. bevordert de afscheidingswerkingen der nieren; 7e. gaat de steenvorming tegen en ten laatste beschut verder tegen verteringsmoeielijkheden. Vooral om punt 1 is het gebruik menigeen aan te bevelen. Naar uit Groningen aan de N. B. Ct. uit goede bron wordt gemeld, worden reeds gedurende eenigen tijd onderhandelingen ge voerd tusschen Duitschland, Engeland en Ne derland over het schieten op zeevogels en zeehonden in de grenszeeën of territoriale wa teren der drie genoemde staten. Vooral het schieten van zeevogels met een kanon door een Engelschen lord op de Nederlandsche kustenmoet die onderhandeling uitgelokt hebben. Inhoudsopgave van No. 5 van het Maand blad tegen de Vervalschingen Onzindelijk en schadelijk vleesch. Wetten tegen de vervalsching van levensmiddelen. Onderzoekingen van levensmiddelen en handels- artikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, AmsterdamDirecteurenDr. van Hamel Roos en Harmens. Contrdle-onderzoekingen(Azijn. Beschuit. Boter. Geëmailleerde pannen. Katoengaas voor boterverpakking. Haver meel. Kaasstremsel. Limonades en Spuit water. Melk. Sigaren. Stout. Verduurzaamde levensmiddelen. Water voor ijsbereiding en bierbrouwen. Californische wijn. Boscbbessenwijn. Zeep). Over tredingen der boterwet en veroordeelingen. Straffen van vervalschers in Engeland. Over de deugdelijkheid en het onderzoek van papier. Hygiëne en Industrie: (Een en ander over Indische vergiften (Slot). Hygiëne der melk. De invloed van het wielrijden op het ge zicht. De barbiers en de hygiëne. Naphta en de bacteriën. Komen in boter tuberkel bacillen voor? Tegen zeeziekte. Afschaf fing van het ontbijt. Verbod betreffende den verkoop van sigaretten. De inwerking van ijzer op bier. Telegrapheeren zonder draad. Graniet-asphaltplaveisel. Het conserveeren van vruchten en geleien. Zijn de Japanneezen vegetariërs)? Feuilleton: (Geneesmiddelen uit vroegeren tijd. Voor en tegen tabak). WORKUM. Dinsdagavond werd wederom het jaarlijks Sint Nicolaasfeest gevierd in de School voor Kosteloos Onderwijs. Het Dames comité had weer de noodige zorg besteed om de door de schooljeugd zoo begeerde zaken te vervaardigen en te koopen. En die zorg was niet te vergeefs; de blijde gezichten, het op gewekt gezang getuigden dat er pret was. De aanwezigen konden zich overtuigen dat het hoofd der school, de heer Van der Wal en de overige Onderwijzers en Onderwijzeressen het vertrouwen bezitten van hun leerlingen. Ook in de Nuts-bewaarschool, waar het getal leerlingen aanzienlijk is vergroot, was Sint- Nicolaaspret, het kleine volkje vermaakte zich De Haagsche rechtbank heeft een melk boer uit Noordwijkerhout, die zijn melk met slootwater vervalschte, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maanden, met last tot openbaarmaking van het vonnis in het Leidsche Dagblad. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van scheikundig assistent aan het Rijkslandbouwproefstation te Goes. Jaarwedde f 1000. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 15 Dec. e. k. aan te melden bij den directeur van be doeld Rijkslandbouwproefstation. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Jijucht.” 11 Decimber 1897. In hevige striid for Fryslans bihald, J. P. A. In moaije, Ijeave Sinteklaespoppe of de Sinteklaesmoarn fen Pier en Tet, v. L. Bargeslachtsjen, T. J. B. Riedlingen en Foarstellen. Koart en goed. Ut Amerika (met plaatjes.) Ter besparing van kosten op de, voor het koken van spijzen in kampen benoodigde brandstof, is te Naarden een proef genomen met het bereiden van spijzen in zoogenaamde veevoederketels. In verband met de gunstige uitkomsten van die proef is de te Naarden voor een compagnie gemaakte inrichting overgebracht naar de legerplaats bij Laren. Thans zal een soortgelijke inrichting worden gemaakt voor de drie overige compagnies-keukens van het bataljon infanterie, dat jaarlijks in die legerplaats kam peert. Oplichters. In een perceel in de Spuistraat te Amsterdam was sinds geruimen tijd een z. g. dubbeltjes loterij gevestigd van allerlei huis houdelijke artikelen. Hij, die nl. iedere week 10 cent gaf voor deze loterij, kreeg dan op het einde van het jaar een leuningstoel, een tafel of iets dergelijks. Een groote teleurstelling voorwaar voor hen, die hun Beentjes” in deze loterij gestoken hebben, toen ze vernamen dat de ondernemer spoorloos verdwenen was en met hem de geheele inventaris van genoemd perceel. Op de deur is een papier geplakt waarop staatsDe oplichters zijn met de noorderzon vertrokken.” In de jenever gestikt. Te Heemstede is een man in de jenever gestikt. De wilden over een locomotief. De Mata belen waren natuurlijk zeer verbaasd toen zij voor het eerst een locomotief zagen. Ziehier wat iemand, die bij de feesten te Boeloewayo tegenwoordig is geweest, der zwarten vertelt: dat van de witmenschen is. Hij heeft één oog (de lantaarn voorop.) Hij eet en haat den arbeid. het pompen gaat om krijgen, schreeuwt hij. daan, maar niemand weet vanwaar.” locomotief, die door den machinist geolied werd, heette het»Het was een groot beest dat erg de koorts had. De witmensch goot hem op veel plaatsen van zijn lijf medicijn in.” Eet appelen Dr. Stötzer te Bützon be weert, dat het eten van appelen voornamelijk onmiddellijk voor het naar bed gaan, een be proefd middel is ter bevordering van een goede gezondheid. De appel levert namelijk niet alleen een voortreffelijk voedsel, maar bevordert tegelijk de goede spijsvertering. De appel houdt Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag wilde de Minister van Justitie in zake Hoogerhuis den uitslag afwachten van de reeds in handen van den rechter-commissaris gestelde aanklacht wegens meineed tegen de hoofdgetuigen in die zaak. De Minister is voorstander van eenige uitbreiding van het recht van revisie. De uitgeleide anarchisten Biller en Kronauer waren zonder bestaansmiddelen; er is geen zweem van vreemde inmenging. De Minister zal steeds het aloud asylrecht eerbiedigen; maar de vreemdelingenwet moet streng toegepast worden. De Minister verklaarde zich verder in be ginsel voor verzachting der strafbepaling in zake het burgerlijk huwelijk; bij wil bet nota rieel examen tijdelijk schorsen en tegelijkertijd algemeene ontwikkeling van de examinandi eischen. Bij de toepassing van de Zondagswet hand haaft de Minister de bestaande praktijk in afwachting. De heer Heldt verdedigde de sociale en zedelijke strekking van het nieuw-malthusia- nistne. De heer Troelstra trok naar aanleiding van de meedeeling van den Minister zijn motie in. In de zitting van Donderdag werden bij het voortgezet debat over de begrooting van Ju stitie nog verschillende punten behandeld, voor namelijk betrekkelijk de opvoedingsgestichten, eenzame opsluiting der tot hechtenis veroordeel den, uitbreiding der cellen, de gehoorigbeid in gevangenissen en den tragen voortgang in zake voorbereiding van het Burgerlijk Wetboek. De heer Travaglino verdedigde het stelsel van uitbesteding van verwaarloosde kinderen in particuliere gestichten. De Minister kondigde een suppletoire begroo ting voor den bouw van een nieuwe groote gevangenis te Haarlem. De begrooting voor Justitie werd daarop met 73 tegen 1 stem aangenomen. De beer J. M. Pijnacker Hordijk, lid der Tweede Kamer, denkt 27 December een reis naar Indië te ondernemen en daar korten tijd te vertoeven. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de commissarissen der Koningin Zaak Hoogerhuis in de Tweede Kamer. Ten aanzien van de gebroeders Hoogerhuis hebben wij nu gehoord, dat de aanklacht wegens meineed reeds in handen is van de bevoegde macht. En in ronde woorden heeft de Minister van Justitie de beslissing der rechtbank inzake het lasterproces afgekeurd. Ware men bij hem, Minister, gekomen, hij zou vervolging heb ben gelast. Deze verklaringen waren den heer Troelstra voldoende om zijn motie in te trekken, wat alleszins wijs mag heeten. Zeker is men nu op den goeden weg. Maar toch ligt er tusschen het thans verkregene en de vurig gewenschte revisie een zeer lange, zeer moeielijke weg. De verdere afwikkeling ligt buiten den werkkring der wetgevende macht. Zij kan bevredigd zijn door hetgeen de Minister mededeelde, en de heer Troelstra had dan ook geenerlei bezwaren. Aangehouden. Te Rotterdam is een 17-jarige schooljongen uit Berlijn die het ouder lijke huis ontloopen was, aangehouden. De jongen was van plan op zee te gaan. Gezonken. In den Biezelingschen ham is een tjalk lek geslagen en gezonken. De schipper en zijn vijf kinderen, die zich aan boord bevonden, werden gered. De lotelingen die voor de lichting van 1898 bij de militie te land worden ingelijfd, behoorende tot de gren. en jag., de overige regimenten infanterie of de torpedisten, die tot korporaal zijn bevorderd en binnen tien maanden werkelijken dienst blijken geven van bruikbare korporaals te zijn en zich door goed gedrag onderscheiden, verkrijgen zoo zij langer dan 8 maanden onder de wapenen blijven aanspraak op twee maanden verlof zonder behoud van soldij. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip Ko ningin Wilhelmina der Nederlanden, onder bevel van den kapt. t. z. H. O. Feitb, 7 dezer te Aden aangekomen, en is Hr. Ms. flottielje- vaartuig Serdang, onder bevel van den luit, t. z. der le kl. P. F. van der Velden Erd- brink, 7 dezer te Batavia aangekomen. Inhuldiging van H. M. de Koningin. Hare Majesteit de Koningin-Weduwe Regentes, heeft, overeenkomstig den wensch van Hare Majesteit de Koningin, bepaald dat de plechtige beëediging en inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin, binnen de stad Amsterdam, zal plaats hebben in de Nieuwe Kerk daar op Dinsdag, 6 September 1898. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Maart van het jaar 1898 een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat. Tot deelneming worden alleen toegelaten zij die op 1 Januari 1898 het 21ste levensjaar reeds en het 30ste levensjaar nog niet zijn ingetreden. Zij die aan het vergelijkend onderzoek wen- seben deel te nemen moeten zich vóór 1 Februari 1898 aanmelden aan het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid met een op zegel geschreven verzoek, dat tevens moet bevatten een nauwkeurige opgave van naam, voornaam, woonplaats en betrekking. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de Staatscourant. ilw iiioii niii'i.i)!) 4 I

Friso nl | 1897 | | pagina 1