1 WOENSDAG 15 DECEMBER 1897. No. 99. Binnenlandsche Berichten. in voorbereiding, maar nu reeds met gloed. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG H. Toen guur daarbuiten, een natte Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM een centraal comité Volks-Sanatoria voor er reeds in en ook in Amerika De bedoeling is de tuberculose geheel de nieuwere inzichten der wetenschap te waarvan de gunstigste resultaten Daarom, al is het nog maanden voor het heugelijke tijdstip nu ontworpen, plannen vastgesteld Brieven en Berijhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 urn Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zin) ook in het beginnende najaar van En de werkman? Hij vooral. Al kan hij geene schatten aan viel en hevig snikte en haar vader een mes had getrokken uitroepende»als ik naar mijn gemoed te werk ging, doorstak ik haar”, ge lukte ’t haar het huis te ontvluchten en bij haar tante troost te zoeken. Familie quaestie schijnt de reden te zijn van het woest optreden der ouders, vooral der moeder. Het O. M., waargenomen door mr. d’Ivoy, achtte een ernstige straf noodzakelijk voor beiden en eischte tegen ben 9 maanden ge vangenisstraf voor ieder en voor den vader bovendien, ontzetting uit de vaderlijke macht. De moeder voerde nog ter verdediging aan, dat ze meende haar kinderen ten allen tijde te mogen straffen. eene Vrouwe de Knoopster is, zacht en lieflijk altijd een handje- strengelt, eensgezind tot al wat goed en schoon Deze nu spreken is en wél luidt. Niet op de macht van het moordgeweer of het kanongedonder plaatst zij Hare troon, maar op de hechtere grondzuilen van liefde en toewijding van de werkelijke bevorderingen der algemeene belangen in den constitutioneelen Staat. En daarbij weten we ’t»Onze aanstaande Koninginne is van een oud een edel geslacht!” Er zal dan ook geene gemeente in ons goede Vaderland zijn, waar de dag van H.M’s. troonsbestijging onopgemerkt, zal voorbijgaan. En zij, die overigens van geene vdrukte” houden, zullen zich thans beijveren om mee van de eersten te zijn. Eene vermeende te genwerking van bet groepje socialisten zal daaraan niets toe of afdoen. De liefde tot het aloude Oranjehuis, het vereenigingspunt van alle warme Vaderlanders, is daartoe sterk genoeg. »Van buiten ijs, van binnen gloed, Is ’t winters in de Nederlanden1” ’s Winters, maar de gloed van binnen blijft ook des zomers, ja is dan met de noodige interest toegenomen. vrij zijn, vrij met Oranje, ziet daar wapen Nog zal het zoovele maanden duren en nu reeds is het volk van Nederland in tamelijk opgewonden staat. Waarom en waartoe? Die vraag is overbodig. De schoolleerlingen der hoogste klassen zullen ’t antwoord geven. »Wij krijgen feest, een feest, dat klinkt als een klok!” «Onze jonge Koningin, Koningin Wilhelmina, aanvaardt dan zelve de teugels van het bewind I” En de bengels in hunne jeugdige dar telheid herinneren zich de lessen omtrent een schoonen Filips of een vijfden Kareialzoo toch is hun, in figuurlijke taai gesteld antwoord, te verklaren. Niettemin doet het heerlijk aan, waar oud en jong zoo barmonieeren. Er zal, dit staat vast, een krooningsfeest gevierd worden. Een achttienjarige, beeldschoone Maagd, zal optreden als Koningin der Neder landen, en grijzen van dagen en kinderen zullen zoowel als mannen en vrouwen en jongelingen en jongedochteren jubelen bij die gelegenheid. En dit niet op de wijze als de oude Israëlieten, om verlost te worden uit het Egyptische dienst huis. In geen geval. Tot heden was het rust en vrede en werd alles aangewend om den bloei en de welvaart van den lande te bevor deren. Het tijdperk van het bestuur der Regentes wordt reeds bij voorbaat door alle weldenkende Nederlanders op hoogen prijs ge steld en de klinkende bewijzen zijn dan ook vele, die getuigenis afleggen van de waardeering daarvan. Eene warme hulde zal ongetwijfeld het deel zijn der Regentes bij de overdracht van het gezag. En dat gezag, het hoogste, zal dan weder overeenkomstig de grondwettige bepalingen worden toevertrouwd aan de handen Vrouw, eener achttienjarige Maagd Rein ward tstraat 34, terzake dat ze hun 16 jarige dochter herbaalde malen in het laatst dat in elk geval dit de weg Octob1er en begin Nov. ergerlijk mishandeld !.-i_hadden, door het arme kind (dat uit een on- voor wettiS huwelijk geboren is) te slaan, aan de haren te trekken en te trappen. de positie zou zijn van den te benoemen directeur- Toen het mei8->e op 5 November jl. weer is. Voor beide uitersten zal het krooningsfeest ons behoeden. Zij zouden schade doen aan de beteekenis van bet gewichtige feit zelve. Wij vertrouwen ten volle, dat het zal wor den gevierd ernstig en waardig. En dit, omdat de zaak zelve zoo is. ’t Pleit zeer voor de hechtheid onzer Staats- Wij hebben hier niet te doen met een inrichting dat zulk een overdracht van bet 1 voorbijgaand iets. Wij hebben te doen met hoogste gezag kan gebeuren in vroolijke rust. de bestendiging van een band, die zoo onge eene uitkomst die den volkeren van Europa toont, dat Nederland sterk is onder ’t regeer van Oranje en dat het die band nooit ver broken wenscht te zien. In eendracht macht, zoo voorheen, zoo thans, zoo voor de toekomst. Geen militaire macht, al ware ze van honderdduizenden bajonetten, zou daar iets tegen vermogen. Wij willen v.x/nu MIW u.vmam.u ux. v wu&uax/, VTIJ Z.IJ11 IJ UIVL ViaiJJV, XIX. Uliai' ons krach- wat ook daarom afstuit, omdat het overdreven tigste wapenen dit wapen in handen eener edele Vrouwe, welk monster zou zich daar tegen verzetten? In schijnbare zwakheid ligt onze grootste kracht, vergeten we het niet. En daarom brengt gloed, zoo bereid op ’t feest, dat aanstaande is! Concentratie van landbouwbelangen. De minister constateert met genoegen dat tegen de concentratie geen enkele stem was opgegaan en de meeste sprekers voorloopig een landbouw- afdeeling voldoende achtten. dat men in andere kleine landen niet verder was gegaan en was, zoo men, gelijk sommige leden bleken te wenschen, tot een afzonderlijk ministerie landbouw wilde komen. Op de vraag, welke generaal, antwoordde de minister dat het in der“ate mishandeld was, dat zeop den grond de bedoeling lag dien titularis als commissaris j der Regeering details van wetsontwerpen te doen verdedigen in de Kamer en dat de direc- teur-generaal onder de onmiddellijke bevelen des ministers zou werken, zoodat hij niet stond onder den secretaris-generaal. Van de geheele nieuwe inrichting verwacht hij veel goeds voor den landbouw, niet in centraliseerende, doch in opbouwende richting. Een wetsontwerp is ingediend tot rege ling van de wijze waarop zal worden voorzien in het kas tekort van den Indischen dienst hier te lande gedurende het jaar 1898, welk tekort op ultimo December van dat jaar een som van 48 millioen gulden zal bedragen. van Groningen sing van dr. B. W. Siemens als lid van den Raad der Gemeente Hoogezand, wegens leve ring van medicijnen ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur. Overwegende dat het Burgerlijk Armbestuur door den Raad wordt benoemd en een voorschot ontvangt uit de gemeentekas; dat de leveringen ten behoeve van het Burgerlijk Armbestuur moeten geacht worden te zijn middellijke levering voor de gemeente, hebben Gedeputeerde Staten den geer Siemens vervallen verklaard van het lid maatschap van den Gemeenteraad. In verband met de voor eenigen tijd aangevraagde concessie voor den aanleg en de exploitate van een electrische tram tusschen Amsterdam en Haarlem door de heeren An- derheggen en Neumeyer alhier, zijn thans bij de betrokken gemeentebesturen de nadere plannen en teekeningen daarvoor ingekomen. De baan zal geheel den straatweg volgen. Ontaarde ouders. Voor de rechtbank te Amsterdam had zich gistermiddag te ver antwoorden bet ouderenpaar Boers, wonende Hij deed uitkomen Ja, wel zijn er enkele woelgeesten in den lande, veer drie eeuwen heeft verbonden een band, die zich geene vrienden noemen van het koning- die door den loop der tijden al het kwellende schap, om redenen, welke ze zelve niet uiteen en knellende heeft verloren en nu juist, omdat weten te zetten of eenvoudig aangeven met groote woorden. Er zijn er vol dwarsdrijvers geweest, er van tegen of op den krooningsdag een protest meeting te houden. Zij zullen er zeker den treurigen moed toe missen, al ware het ook, dat hun zwakheid duidelijk zou blijken. Afkeuren, bedillen, tegenwerken kan iedereen. Maar het beter maken, dat is slechts het werk van enkelen 1 Al wat Nederlander is, oud of jong, rijk of arm, doet dan ook ’t best, zich nu reeds op te maken, om de troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina een ware vreugdedag voor geheel het Nederlandsche volk te doen zijn. ’t Is koud en ■winter met al de aankleve van dien, en kort zijn de dagen. De avonden daarentegen lang. Hoe recht prettig kan het onderwerp zijn maatregelen van warmte en gloed te bespreken. Het kan bezieling schenken nu en voor de toekomst. En dit vooral, omdat al de ver schillende partijen in het Vaderland, die der socialen wellicht uitgezonderd, daaraan mede kunnen doen. Neen, dit is niet het rechte woord. Elkander de eer betwisten om te laten blijken de hechtheid van de aloude band, die Nederland en Oranje verbindt. Dit is hun aller eere, hun aller roem. Al ware ’t alleen uit dit oogpunt, zou ieder goedgezind medeburger van den Staat reeds zijne medewerking verleenen. Wij moeten elkander kennen en waardeeren, elkander ook met de gebreken liefhebben. En daarom, hoezeer ook de goede bedoelingen op prijs stellende, achten wij het beter aan den 250sten gedenkdag van den vrede van Munster geen openbaar karakter te geven. Bovendien vinden we het minder wenschelijk, dat telkens professoren als toongevers voor het politieke Nederland optreden. Wij weten ’t, ’t geschiedde thans na ingewonnen advies, maar bij de Liberale Unie gebeurde ’t eveneens. De eigen volkswil wordt dan in min of meer grootere mate onderbroken, en dit is een ge vaarlijk kwaad. Juist geschikt om ofschoon men er zich tegen heet te kanten het ter rein der socialen te verruimen. De heeren, die van ver op ’t kussen vechten, zijn reeds na Maurits’ dood in de bekende «scheepspraat” veroordeeld. Zij waren de zoogenaamde theoretici (de mannen van de leer.) De practici (de mannen van de daad) hebben iets mee te zeggen. Ook dit beseffende, gaan we nog hoegenaamd niet mee met mannen als de geachte afgevaar digde van Heerenveen ter Tweede Kamer, de heer Van der Zwaag. Hij komt tot een uiterste zoo koud als ’t bloed der visschen en dit trekt niet aan. Evenmin het overdreven warme, Onder presidium van dr. J. J. Homoet reeds begonnen. Plannen te Arnhem heeft zich, met medewerking van 1 om te komen de hoogleeraren Halbertsma, Kooyker, Nolen, tot een goed geheel, beslagen op ’t ijs in den Pel, Rosenstein, Stokvis, Talma en Winkler en winter, beslagen op ’t ijs (in overdrachtelijken andere geneeskundigen, 1898. gevormd tot oprichting van borstlijders in Nederland, gelijk andere Staten van Europa 1 brengen, dit is niet noodig, hij kan toch j bestaan. Vroolijk ook met ’t uitzicht naar t immers als de rijkdom al behandelen, waar worden verwacht. Daarvoor doet het comité thans een beroep op de offervaardigheid zijner landgenooten, ter verwezenlijking van het doel dat het comité zich voorstelt. Ook wordt daarbij gerekend op de krachtige medewerking van den Staat. Op 9 December heeft aan het dep. van Buiten). Zaken te ’s-Gravenhage de uitwisse ling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de aldaar op 3 April 1897 tusschen Nederland en Frankrijk geteekende schikking, regelende de verhouding dier Staten in het Regentschap Tunis. Gedeputeerde Staten op, o Nederland, de winter ge u ten waardigste voor- vroolijk wezen. op brood. Want immers ’t oud roest aan zilver of porcelein, rij- en paardentuig, vlag en wimpel, illumineerglas of vetkaars en alles wat tot feestviering toe en aanbehoort daarbij neemt, en dit in dubbele of driedubbele mate, dan valt er wat te be disselen. Er is dan ook geen nationaal feest gevierd of de werkman over ’t algemeen ge noot er ’t zijne van. En dit alles boven dat waarop hij als medeburger van den Staat prat moest wezen. De oproep van een protest-meeting van socialistische zijde zal dan ook bij eiken wel- denkenden werkman geen gehoor vinden. De algemeene geestdrift, reeds ontstaande, I trede gansch bet Vaderland door en bewerke hebben uitspraak gedaan in de zaak der schor- \lllEï MM- IIL1II 1111)11 fll IESLHII. li eener FRISO. •'••Hi-

Friso nl | 1897 | | pagina 1