Geïllustreerd Zondagsblad van FRISO. ZATERDAG 18 DECEMBER 1897. No. 100. Bericht aan onze Lezers. Nieuwstijdingen. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG Anti épilepsie Het en Prys per kwartaal 70 cent franco per post 8ft cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 1—5 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UJTGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ver- den yen gjin kwea docht, W. D. T. J. B. Riedlingen en Koart en goed. Rjucht L. Is de Ijeafde blyn? (met De Uitgever: Y. KUIPERS. 1 Januari begint de nieuwe jaargang van het Prijs per JAARGANG f 1.50. Franco per post 1.80. Proefnos. worden op verlangen gratis franco toegezonden. Brieven en Berfjbten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uitailyk Maandag en Donderdag middag» 1 uu. Advertentiftn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: van Uten. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht”, 18 Decimber 1897: In skat fen lêsboeken for de winterjounen, S, Miedema. It moat yen mar Rijksmiddelen. Blijkens het overzicht der Rijksmiddelen over de maand November is de opbrengst f 13,204,849, tegen f 11,500,492 over dezelfde maand van 1896. De opbrengst over de eerste elf maanden van dit jaar was f 110,803,154, tegen f 112,830,894 over het ±u si zelfde tijdvak van 1896. Het 1 2 der raming Mr. A. is f 109,799,950. tsjinwierje, Dreves Uitterdyk. Sa dom as Te Veenhuizen is in den ouderdom van 56 jaar overleden de heer H. J. G. Modder man, hoofd-directeur van ’s Rijks werkinrich tingen daar. De kantonrechter te Haarlem veroordeelde den Haarlemschen depothouder der firma Fer- werda en Tieman wegens het verkoopen van sterken drank in bet klein zonder de vereischte vergunning tot een boete van f 100. De eisch was f 400. Stoomloodsvaartuig. Door de Kamer van Koophandel te Amsterdam, is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen om nu, nu toch weder voor drie nieuwe loodsvaartuigen gelden worden aangevraagd, in plaats daarvan te besluiten tot den aanbouw van één stoomloodsvaartuig en dit te bestemmen voor het station Dungeness, en wel dit laatste om deze twee redenen »le. Omdat te Dungeness stoomloodsdienst onder Nederlandsche vlag nog geheel ontbreekt, terwijl voor onze zeegaten door de bestaande contracten met stoomsleepdiensten, althans ge deeltelijk, in de behoefte wordt voorzien. »2e. Omdat met de aanwezigheid van een stoomloodsvaartuig te Dungeness de schepen naar onze verschillende zeegaten, en niet alleen bijv, uitsluitend naar den Nieuwen Waterweg of uitsluitend naar IJmuiden bestemd, gebaat zullen zijn.” Het adres besluit met de volgende woorden »Het is om deze redenen, dat wij tot Uwe hooge Vergadering opnieuw en met gepasten aandrang het eerbiedig verzoek richten om, ten einde de verouderde en onvoldoende bediening van het loodsstation te Dungeness te verbeteren, een wijziging der begrooting in den aange geven ruimte bevorderen.” De officieren van het leger hier te lande en van dat in Oost-Indië, die bij de hoogere krijgsschool te ’e-Hage de algemeene krijgs kundige studiën volgen, zullen, voor zoover zij tot de beide jongste studiejaren behooren, van Mei tot ultimo September a.s. bij de verschil lende korpsen van het leger worden gedetacheerd en wel bij een ander wapen dan waartoe zij behooren en zulks voor hun practische vorming. Voor het jaar 1898 is het aantal onder officieren van de Marine, tot het vaste korps behoorende, geraamd als volgt14 opper- schippers, 20 schippers, 100 bootslieden, 5 opper-konstabels, 18 konstabels-majoor, 31 ser- geant-konstabels, 9 timmerlieden-majoor, 16 sergeant timmerlieden, 8 botteliers-majoor, 14 sergeant-botteliers8 ziekenverplegers-majoor, 12 sergeant-ziekenverplegers, 18 schrijvers- majoor, 30 sergeant-scbrijvers, 20 sergeant- hofmeesters, 15 sergeant-koks, 1 kapelmeester, 1 onder-kapelmeester, 8 stafmuzikanten, 2 opper-stuurlieden, 5 stuurlieden-majoor, 20 serg.- stuurlieden, 10 sergeant-provoosten, 3 zeilen- makers-majoor12 sergeant-zeilenmakers7 smeden-majoor, 9 sergeant-smeden, 4 opper- torpedisten, 12 torpedisten majoor, 12 sergeant- torpedisten, 1 opper-torpedomaker, 11 torpedo- makers-majoor, en 13 sergeant-torpedomakers. De tot het reg. gren. en jag. en de overige regimenten infanterie en de vesting artillerie behoorende miliciens der lichting 1897 die vóór 15 Maart voor eerste oefening zijn ingelijfd en niet tot het blijvend gedeelte be hooren, zullen op den 31 en dezer in het genot van onbepaald verlof worden gesteld en naar huu haardsteden terugkeeren. Zooals onlangs is medegedeeld werd de in Fin, T. J. B. Min moat de Divel^goed t er Waersiik, Het algemeen debat over hoofdstuk Ma rine werd Woensdag voortgezet. De heer Verhey drong aan op wettelijke organisatie van de zeemacht en op een vast plan, om aan de wisselende inzichten een einde te maken. Het vierde pantserschip achtte hij in elk geval noodig, evenals de heer Groen van Waarder, die echter voor later flinkere schepen verlangde. De heer Goekoop wees vooral op het schil tusschen den tegenwoordigen en vorigen Minister omtrent de landsdefensie en het materieel in Indië, ten nadeele der ge- wenschte duurzaamheid in het beheer. Hij bestreed den aanbouw van een vierde kust- verdedigings-vaartig en achtte een goedkooper schip, binnen onze financieële krachten vol doende. Het voorstel-Goekoop werd aangenomen met 46 tegen 41 stemmen, waarna de Minister schorsing der verdere behandeling verzocht. Na afloop der vergadering der Tweede Kamer is er Ministerraad gehouden. In de zitting van Donderdag was de be handeling der begrooting van Financiën aan de orde. De heeren Van den Bergh, Willinge en Loeff bespraken de toepassing der personeele belasting ten opzichte van de hooge schatting der huurwaarde als invloed op de klassenin- deeling der gemeenten op den belastingaanslag, en de belasting van liefdadigheids-instellingen. De heer Pijnappel klaagde over de boven matige taxatiën van bet Leesmuseum en Zee manskoop te Amsterdam. De heer Meesters betuigde met genoegen de aankondiging van een rijwielbelasting te hebben gezien. Dr. Kuyper vroeg mededeeling van de grond slagen van de voorgenomen tariefsherziening. De heeren Rethaan Macaré en Pijttersen rechtvaardigden den aanslag in de personeele belasting van houders van drankvergunningen. De heer Harte wees op bezwaren bij de aangifte van bedrijfsbelastingen. De heer Bouman wilde afstand van de per soneele belasting van de gemeente bij gesplitste inkomsten-belasting. De heer Van der Zwaag verdedigde het sterk aantasten van het vermogen in directe belastingen. Bij Kon. besl. is W. Degenhardt, oud- onderwijzer te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Naar men verneemt zullen HH. MM. de Koninginnen het volgend jaar den zomer doorbrengen niet op Het Loo te Apeldoorn doch op het Paleis te Soestdijk. na Groet” X. Ontaarde menschen. Door de politie is te Itteren (Limburg) een huis ontdekt waarin in een hok een ideoot was opgesloten, die daarin sinds eenigen tijd moet opgesloten zijn geweest, daar de ongelukkige geheel was ver kromd door de houding die hij moest aanne men. Hij is naar een gesticht te Maastricht overgebracht terwijl tegen zijn familie een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. De langste tunnel. In de Vereenigde Staten zal, als alles naar wensch gaat, over zeven jaar de langste tunnel der wereld te zien zijn, een tunnel van 32 kilometer. Deze tunnel zal onder den Pikes Peak en diens voorge bergte loopen. Hij begint in de nabijheid der oude stad Colorado City en eindigt bij de Faure Mili Creek in Fremont County. Het doel, waarmede deze tunnel gegraven wordtis tweeledighij moet niet alleen tusschen de verschillende plaatsen aan den Pikes Peak onderling een snellere verbinding tot stand breugen, maar tevens dienen, om de gesteld heid der minerale lagen op deze groote diepte te onderzoeken. Hierbij zullen inzonderheid 10 mijlen zijtunnels dienst doen, die de geheele streek van de Cripple-Creek op een diepte van 900 M. als ’t ware zullen doorkruisen. Aan de beide uiteinden van den hoofdtunnel is men reeds met het werk begonnen. Volgens be rekening van den ondernemer zullen de kosten gemiddeld 240 dollars per meter bedragen, zoodat het geheele werk op ongeveer 22 mil joen dollars zal komen. Over zeven jaar moet men met den tunnel gereed zijn. WORKUM. Dinsdagavond had de Volks voorlezing plaats vanwege de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen waarbij de Departements- Secretaris, Y. Kuipers, als spreker optrad en nog een paar Nuts-leden iets ten beste gaven. Een drukke opkomst op de bovenzaal van de Sociëteit Harmonie” bewees dat dergelijke lezingen nog steeds gewaardeerd worden. Donderdagavond had op de bovenzaal van militie in de gemeente dwaen, dat 1 W»a«,n den burgemeester gepleegde informaliteit, welke Foarstellen. op den uitslag der loting, van no. 6 der alpha- betische naamlijst af, invloed had kunnen heb ben, van onwaarde verklaard. Aan de Zaterdag door den commissaris der Koningin gelaste nieuwe loting werd door 59 jongelingen deel genomen. En nu berichten de bladen dat aan hen, die bij de eerste loting waren vrijgeloot en thans een dienstplichtig nummer hebben getrokken, door den burgemeester werd mede gedeeld, dat voor zijne rekening voor hen een nummerverwisselaar zal worden gesteld. Nu de Duitsche vloot in de Chineeeche wateren uitgebreid wordt, meenen de Engelschen, dat zij er ook wel wat meer scheepjes mogen hebben, en zij zenden er daarom nog drie kruisers heen. Volgens berichten uit New-York, en die zijn ditmaal wel geloofwaardig, hebben de Span jaarden groote overwinningen behaald op de Cubaansche opstandelingen bij Puorto Principe in de provincie Matanzas. Met ingang van 1 Januari 1898 worden door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen kilometerboekjes le en 2e klasse voor 500 kilometers ingevoerd, geldig gedurende 6 maanden; prijs f 15 voor de le klasse en f 11,25 voor de 2e klasse: waarborgsom f 2.50. Aan de Bolswardsche Courant meldt men uit Sneek Als men op couranten-gescbrijf mag afgaan, dan staat ’t er naar, dat onze timmerknechts hier met 2 Jan. niet eer aan den arbeid trek ken, vóór de bazen hun een loon van 16 cent beloven. Een vergadering van jl. Zaterdag waarop een paar Hollandsche sprekers onze gezellen een riem onder ’t hart staken, heeft er misschien een weinigje toe bijgedragen, dat men de patroons in ’98 de tanden zal laten zien. Daar valt wat te kijken voor die Sneeker timmerbazen; ze mogen zich wel dooreen half dozijn gediplomeerde tandartsen laten assisteeren. INHOUD van no. 12 van het Maandblad uitgegeven door de vereeniging teg n de Kwak- zal' erij HoofdartikelKneipp-dokters. BerichtenAan de lezers in de Residentie. Tegen de electromotorische tandhalsbandjes. Een slachtoffer van de lichtgeloovigheid. Weer een blad zonder kwakzalvers-advertenties. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Zwigtman van Noppen. Publicatie van den Gezondheidsraad te Karlsruhe over: a. het natuurgeneesmiddel van Eggersb. Pastor Königs Nervenstarker. Onbeperkte uitoefe ning der geneeskunde in Pruisen. Grootere artikelenFlesschentrekker of kwak zalver. Een treurig verschijnseleen arts als leverancier van een geheimmiddel. IJzer Bravais. Keating’s borstpastilles. Een reclame van Holloway. In den vroolijken scheerwinkel. loting voor de nat. i Baarderadeel wegens eene onder het oog van I troch sé, plaatje). Een proeve van taal en stijl. Een der abonnees van de Amsterdamsche Courant zendt aan de Redactie een briefje, door hem van een fatsoenlijk Amsterdammer ontvangen, ’t Is curieus genoeg om het hier te laten volgen, het luidt: »Daar U het twee brief heef late geschref ik hoop dat U bet niet twaaklijk zal neeme ik heef vamelie over gehat is er niet aan gedagt ik zal U het geld deze week late brenge als ik zef niet kan van week ik krijg aan staan Zondag een Jüfvrou bij me die woon dig bij U die zal ik het mee geefe dan heef U het aan staan maandag ik zal deze week er bij doen en poszegel geld sums- n ut uit i r i ii 1 FRISO. BUD lllllll FBIESUlll. 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1