R I Nieuwj aarswenschen èl 25 Cent, Bericht! k Geïllustreerd Zondagsblad WOENSDAG 22 DECEMBER 1897. No. 101. Averij, - een schip op strand. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. Bericht aan onze Lezers. Zeven en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBJDAG ieder, hij DE UITGEVER. en is met het H. UITGBVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Hoe beter vaart, Hoe meer het gaart. neer, de grootste was onover- De Uitgever: Y. KUIPERS. O Saint Martin Henri Maret hun aandeel in de Panama-zaak. Zij zouden reeds heden voor ’t Hof verschijnen. Eene treurmare overstemt alle letterkundige en is niet meer. Gelegenheid tot het plaatsen van in FRISO van ZATERDAG 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen meen en tegenwind. een profeet of de zoon van een waar- te zijn, dat de eerste oorlog, dien wij Brieven en Berijtxten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uu. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. de geheele maatschappij, want een 1 Januari begint de nieuwe jaargang van het van Prijs per JAARGANG f 1.50. Franco per post 1.80. Proefnos. worden op verlangen gratis franco toegezonden. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever DÜITSCHLAND. Eindelijk is dan in den Duitschen Rijksdag het ontwerp op de militaire rechtspleging ingediend, zoolang beloofd door de regeering, zoo vurig begeerd door de Hopenbare meening” en door de liberalen in het parlement. De beraadslaging er over is Donderdag begonnen, maar onder niet zeer gunstige voorteek enen. Het meest tevreden met het ontwerp bleek nog de Rijkskanselier, vorst von Hohenlohe, die met de indiening van dat ontwerp zijn beloften heeft ingelost en die nu getroost de verdere ontwikkeling der dingen tegemoet kan zien. Meer terughoudend en koeler was de toon, waarop de minister van oorlog, Von Goszler, bet wetsontwerp inleidde. Hij liet niet na te wijzen op de bedenkingen, die in het leger waren gerezen tegen deze hervormingen. Niet veelbelovend voor het gelukken van het werk was ook de mede- deeling van den minister van oorlog, dat de regeeringen der bonds-staten niet zouden toe stemmen in principiëele veranderingen van het ontwerp. Zonder zulke veranderingen heeft intusschen dit ontwerp, dat bleek reeds uit de rede van het lid van het Centrum, Gröber, weinig kans door den Rijksdag te worden aangenomen. FRANKRIJK. Te Parijs zijn de Oud-Af- deel is middelmatitig en één vijfde deel bepaald slecht ingericht. Even treurig is het met de onderwijzers gesteld. Van de 50,000 mogen er slechts 19,000 bruikbaar genoemd worden, en 7000 staan op zeer lagen trap van ontwikkeling. Het aantal der schoolgaande kinderen be draagt 2,300,000 waarvan er slechts 162,000 uitgebreid lager onderwijs gaan volgen. De toestanden in Lombardije en Piëmont Naar uit Den Haag gemeld wordt, heeft de heer J. C. Jansen, Minister van Marine, als zoodanig zijn ontslag aan de Koningin- Regentes aangevraagd. De Koningin-Regentes heeft den luitenant- generaal Kool, chef van den generalen staf, opgedragen gedurende den winter voor Koningin Wilhelmina eene reeks van voordrachten te houden over organisatie en administratie van het leger en over het gebruik van het leger in tijd van vrede en in tijd van oorlog. Tengevolge van een Kon. besluit van 11 dezer zullen in het volgende jaar ook in ons gewest keuringen worden gehouden van voor den krijgsdienst geschikte paarden. Maandagmorgen is een buitengewone ministerraad gehouden in verband met de ont slagaanvrage van den Minister van Marine. van een groot panterschip. Het Kaapsche Parlement moet zoodanig voorstel nog goedkeuren, maar de Kaapsche minister Sprigg heeft het voornemen van het ministerie om het in te dienen reeds nu open baar gemaakt met het oog op de aanstaande verkiezingen in de Kaapkolonie. Generaal Lew Wallace heeft op een diner van officieren der militie in Indiana verkondigd, dat de eerstvolgende oorlog op onzen aardbol zal worden gevoerd tusschen de Vereenigde Staten en Japan. »Ik durf voorspellen,” zeide de generaal, zonder zegger krijgen, zal zijn met Japan. Het is mijn vaste overtuiging, dat na weinige jaren Japan iemand noodig zal hebben om het te verpletteren, en wij zijn daartoe in staat.” Wij behoeven generaal Lew Wallace juist niet te gelooven op zijn woord. ITALIË. Men denkt in Rome, dat het kabinet-Di Rudini zich wel eenigen tijd staande zal houden, ofschoon tal van afgevaardigden van plan zijn om van het eerste oogenblik af het kabinet te bestrijden. Men denkt echter dat deze oorlogszuchtige stemming spoedig zal zijn bedaard. Maandag a.s. komt de Kamer bijeen. Een onlang verschenen officieel rapport geeft de volgende statistieke cijfers omtrent het onderwijs in Italië. Er bevinden zich in dit land 50,135 open bare scholen, waarvan 21,254 voor jongens, 18,703 voor meisjes en 10,178 gemengde scholen. Voor slechts het tweevijfde deel bestaan er goede schoolgebouwen, een ander tweevijfde of tot de hoogste, bewonderende hem en had hem als schrijver lief, Reeds lang was hij lijdende, maar een uiteinde zoo plotseling had noch hij zelf, noch zijne omgeving verwacht. De schoonste hulde, die hem gebracht kon worden, zijn wellicht de woorden van pijnlijke verwondering, de klacht, heden morgen van alle, ja van alle lippen op te vangen Daudet gestorvenVoor iedereen, binnen en buiten de grenzen, die belang stelt in de Fransche Let teren, was de schrijver van »Numa Roumestan,” van «Jack,” van xTartarin,” van »Fromont jeune et Risler ainé” een dierbare oude be kende. Zijn vaderland derft in hem een be roemdheid, die den Franschen roman in het buitenland deed liefhebben en eeren. Bij hem verloor de kritiek hare rechten, of, beter gezegd, voor hem legde zij de wapenen Daudet was op het oogenblik Fransche schrijver. Zijn roem troffen. Hij was onbetwist. ENGELAND. De Regeering ministerie der Kaapkolonie overeengekomen, dat de koloniale schatkist in de kosten der Prifonhn nnrlrtrvavlnni val hiidrarran rlnnv» iaarlivL-a I 25,000 p. st. te betalen als intrest der kosten landers behoorde beperkt te worden, die niet van de Roomsche Kerk zijn, en zal vermoede lijk met de invoering wachten tot het nieuwe Congres is bijeengekomen, en dit dien ook blijft eischen. Daar alleen huwlijken naar den Roomschen ritus op het oogenblik in Peru erkend worden, is de maatregel voor allen die er buiten de Roomsche Kerk staan van groot belang. KAAPSTAD. Naar men verneemt heeft de Nederlandsche Spoorwegmaatschappij, onder toestemming van de Transvaalsche Regeering, eene voorloopige mondelinge overeenkomst aangegaan met de Natalsche en Portugeesche Maatschappijen voor tariefverlaging, ingaande 1 Januari. Met den Oranje-Vrijstaat wordt tot hetzelfde doel onderhandeld. zeker is het, dat het aftreden van Minister Jansen de stabiliteit der Regeering niet heeft verhoogd. Eene onvaste meerderheid kan wondere zaken uithalen, zelfs tegen hare be doeling. En zoo kunnen ook Kamerleden tuimelen, als de politieke zee aan ’t bruisen gaat, tuimelen als ze meenen vast te staan. De val van den Minister van Marine zij dan ook dezen als een schip op strand een baak op zee. Niet om den mond te snoeren tegenover wat men overdrijving wil noemen, maar als eene waarschuwing tegen onbezonnenheid en over moed. Men kan bedillen, veel en zwaar. Het is geen kwaad uitsluitend van heden, het dagteekende van gisteren ook reeds. De geschiedenis leert dan ook van nplaats- ruimen” en dan moet het beter gemaakt worden. En dat betere, ziet, daar komt ’t in den regel op aan. Hoevelen schrikken er niet van terug. En als ze, begeerig als ze waren, in den aanvang met goeden moed aan ’t werk togen, och arme, hoe spoedig leden ze averij, schipbreuk zelfs. Kamerleden en Ministers, zij verschilden op merkelijk veel, als ze van rollen verwisselden. Men bedenke het. Wij voor ons hopen, dat het gestrande vaar tuig spoedig weder worde afgebracbt en de averij aan onze Regeerings-vloot onmiddelijk worde hersteld, opdat alles weder flink en vlot van stapel kunne loopen. Een tijdperk van vier jaren is geene kleinigheid. Voor een pleiziervaart ontegenzeggelijk veel te lang, maar voor de groote reederij, het koninkrijk der Nederlanden, moeten er winsten worden behaald, ieder aandeelhouder, dat is ieder burger van den Staat, ten goede. Men bedenke dit alge- blaze daarom niet noodeloos met gevaardigden Planteau, Laisant, Gaillard, Boyer, i en de radicale Afgevaardigde in hechtenis genomen wegens 24,000 zijn middelmatig dramatische oneenighedenAlphonse Daudet Onverwacht kwam de slaghij treft niet alleen de letterkundige wereld, neen, meer _L*’ .Vt een ieder, hij mocht tot de bescheidenste klasse behooren, zijn het gunstigst; in het Zuiden echter ziet het er treurig uit. GRIEKENLAND. De vrede tusschen Turkije en Griekenland is thans geratificeerd. De Grieksche Kamer nam het ontwerp in eerste, tweede en derde lezing aan en de Sultan heeft het reeds onderteekend. De vroegere Grieksche gezant te Constanti- nopel Mavrocordato is weder op dien post geplaatst. Ook de heer Stefanu blijft er voor- loopig, om mede te werken aan de uitwerking der bijzondere tractaten, voortvloeiende uit het vredesverdrag. Tegen leden van de Ethniki Hetairia zal vermoedelijk eene strafvervolging worden inge steld. De commissie van onderzoek uit de Grieksche Kamer deelde den minister van Justitie mede, dat zij handelingen had ontdekt die onder de strafwet vielen. De minister van Justitie werd uitgenoodigd een onderzoek te gelasten. PERU. De Kamers hebben, na een onlangs uitgebracht veto van den President, opnieuw een ontwerp tot invoering van ’t burgelijk huwelijk aangenomen. De President is van Britsche oorlogsvloot zal bijdragen door jaarlijks meening, dat deze maatregel alleen tot buiten- Het kabinet PiersonBorgesius, het eerste na de zoo ruime uitbreiding van het kiesrecht, zeilde in de politieke zee aanvankelijk met goeden wind. Wel kwam een enkel stormpje aanloopen en vroeg een anderen >>Jonas” over boord te werpen in den persoon van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, den beer De Beaufort, die nu eenmaal niet tot de cordate bemanning behoorde, althans in ’t oog van velenmaar die stormen deerden niet en het huikje van Buitenlandsche Zaken ging er glad van door, evenals dat van Koloniën, Justitie, Binnenlandsche Zaken en Financiën. Maar Marine, ’t echte zeemanscbap-verradende vaartuig, kon ’t niet kroppen, ’t Werd den stuurman te bout, ’t schip strandde en de vloot bekwam derhalve averij. Een man over boord De Minister van Marine, de heer Jansen heeft eervol ontslag gevraagd en verkregen. Een ander kapitein zal derhalve moeten op treden. De Minister vroeg gelden voor een vierde schip, type Kortenaer, een groot vaartuig, een pantserschip, dienst doende ter beveiliging van onze zeegaten, maar ook voor de handhaving onzer rechten in Indië. De meerderheid der Kamer kwam daartegen op. Reeds tweemalen had de Kamer zich uit gesproken om kruisers te hebben, die ’t voor Indië zouden kunnen doen en evenzeer tot bescherming onzer zeegaten. Dat telkens heen en weer gewiegel, anders zeemansaard, verdroot: er moest vastheid zijn. Geen >Kor- tenaers” alzoo, verminkte »Maas-helden aan oog en rechterhand,” maar kruisers, zoo voor hier als ginds, ’t Was de heer Goekoop, die in dezen geest sprak en met hem oordeelde de meerderheid der Kamer. Zij weigerde den Minister de noodige gelden en, als gezegd, deze vroeg en bekwam zijn ontslag. Het kabinet PiersonBorgesius zal zich dus van een nieuwen Marine-hoofdman hebben te voorzien. Zal ’t bij den heer Goekoop aan kloppen? ’t Kan zijn, wij zullen zien. Maar \i 11 u n u» i n 11:\111 IIUIIIIKIIIFIIIBLnil. I - - -

Friso nl | 1897 | | pagina 1