Nieuwjaarswenschen £1 2S Cent, „lere zij Godl” Bericht! Geïllustreerd Zondagsblad van FRISO. ZATERDAG 25 DECEMBER 1897. Zeven en twintigste Jaargang. No. 102. Nieuwstijdingen Bericht aan onze Lezers. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATEBDAG DE UITGEVER. Barradeel, ’t Bildt, Dantumadeel, en C. A. Cosman, dr. H. F. I Herder 1 1 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. By abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UTTGEVEBt Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM De Uitgever: Y. KUIPERS. TWEEDE KAMER. In de zitting 1 Januari begint de nieuwe jaargang van het Prijs per JAARGANG f 1.50. Franco per post 1.80. Proefnos. worden op verlangen gratis franco toegezonden. Brieven en Berichten, de Redactie betredende f ran cc aan dit adres, niteiljjk Maandag en Donderdag middags 1 uui Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Berends, M. G. L. v. Loghem, W. B. C. Molkenboer, J. F. L. Blankenberg, Matthias v. Waalwijk, J. W. Bottenheim, mr. D. L. van Og- W. H. K. van Buren, A. D. Zur Müblen en mr. F. S. van Nierop. Deze commissie beeft het recht van assumptie verkregen, voornamelijk met het doel ook ver tegenwoordigers van werklieden vereenigingen in de commissie op te nemen. Mislukte desertie. Twee soldaten van het Koloniaal Werfdepot, Belgen van herkomst, hebben gepoogd te deserteeren en naar hun Door de maat- van Harderwijk, werden zij reeds te Nijkerk aangehouden. Van 20 tot 22 Mei 1898 zal te Nijme gen van wege de Kynologenvereeniging Neder land een internationale hondententoonstelling gehouden worden. Het kantongerecht te Haarlem heeft beslist dat een petroleummotor-boot geen stoom schip is en daarom den bootvoerder, die terecht stond wegens het niet voeren van aan etoom- booten voorgeschreven seinlichtenvan alle rechtsvervolging ontslagen. Inhoud van het Krysttiidnoemer fen vSljucht en Rjucht”. 25 Decimber 1897. Kalender 1898. Krysttiid en Sint Steffen, W. D. In praetsje oer Domeny Joast, J. B. Schepers. Koart en goed. Op- wekkinge, Jan fen ’e Gaestmar. Riedling. Stêdshüs fen Bolsert ens. Gelegenheid tot het plaatsen van in FRISO van ZATERDAG 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen I overeenkomst Of werden er niet reeds congressen gehouden 1”“- den als lid der Kamer voor Rotterdam. De Kamer is op reces gegaan. De afgetreden Minister van Marine heeft van de ambtenaren van zijn Duys, D. A. J. Ingenohl, mr. H. M. M. Luden, de Leao Laguna, A. May, P. A. L. trop, mr. J. E. Veltman, mr. Mouthaan, J. Nienhuys, C. de Vries Herder, voor den God van alle menschen, die Dinsdagmiddag zijn zon laat opgaan over boozen en g< eden departement afscheid genomen, regent over rechtvaardigen en onrechtvaar- mijn God, uw God, zijn is edel en goed Wij zijn broederen. 1 meest volledige vrijheid wat vorm aanbelangt, eenheid in wezen. De verdraagzaamheid zege viert en ’t groote woord »Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook aan geene ande ren,” heeft gestalte verkregen in de toepassing der dienende liefde»Zoo, wie de meeste onder U wil zijn, hij zij Uw aller dienaar.” De verdraagzame wereld, vrijelijk kerkwaarts gaande her en ginds, zal het duizendvoudig accoord aanslaan: »Eere zij God in den Hoogen”, met volle overtuiging dat hen dan, maar ook dan alleen zal zijnVrede op aarde en in menschen welbehagen De duistere nevelen zullen verdwijnen en het heldere zonnelicht vriendelijk gloren over de vreedzamen van hart, die God zullen zien H. Wij schreven dit opstel Zaterdag, 18 dezer, toen het den geheelen dag erg mistte. rakende een wereld godsdienst? Zoover zal ’t komen. De tijden zullen nog ver af zijn, maar komen zullen ze, dat alle knie zich zal buigen voor den eenen goeden >Het rijk der toekomst en daarna het duizend jarig rijk”, hooren we fluisteren. Och, waarde lezers, wij doen niet aan theo logie. Wij gunnen alle kerken en alle kerk genootschappen van harte hun bestaan, En we gelooven ook volstrekt niet, dat er eentje van zal opgeruimd worden. Integendeel. Er zullen er wel meerdere komen. En niettegen staande dit alles zal toch de éénheid er bij winnen. God heeft den mensch geschapen, dat is waar, maar ook ieder mensch schiep zich zijn God, dat is even waar. En nu naderen we met elke kerstfeestviering tot deze gedachteland de gemeenten Achtkarspelen, Hïngwirden, m"" God is heilig en rein, Ameland, Barradeel, ’t Bildt, Dantumadeel, Bij de Dokkum, Doniawerstal, Ferwerderadeel, Gaas- L sterland, Haskerland, Idaarderadeel, Kollum- merland en Nieuw-Kruisland, Oostdongeradeel, Ooststellingwerf, Opsterland, Schiermonnikoog, Schoterland, Sloten, Smallingerland, Tietjerk- steradeel, Westdongeradeel, Weststellingwerf, Wijmbritseradeel en IJlst; voor dat te Hoornde provinciën Noord- Holland en Zuid-Holland, behalve de eilanden Goedereede en Overflakkee en van de provincie Friesland de gemeenten Baarderadeel, Bols- ward, Franeker, Franekeradeel, Harlingen, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hen- naarderadeel, Hindeloopen, Leeuwarden, Leeu- warderadeelLemsterland Menaldumadeel Rauwerderhem, Sneek, Stavoren, Utingeradeel, Wonseradeel en Workum. Wertheim-commissie. De commisie ter voorbereiding eener hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer A. C. Wertheim is als volgt samengesteld: J. Boissevain, mr. Dra nadert het Kerstfeest. En ’t kan nog, ofschoon ’t er niet op lijkt. Maar bij zoo’n Kerstfeest, niet waar? behoort naast de duisternis des winters het beider witte sneeuw kleed en daarboven een prachtig blinkend ster- renheir I Mocht ’t niet zoo zijn, der verbeelding zijn geene grenzen gesteld, laat ons dan aannemen, dat ’t zoo en niet anders zal zijn. De duister nis des winters blijft niettemin bestaan. Denkt ge wolken daarbij, wolkgevaarten wellicht, ook goed, als ge ons maar toestaat uit die opge preste wolken in eens getroffen te worden door een verblindend licht, waarvoor we in heilige aanbidding de oogen sluiten om des te meer onze ooren en wat meer zegt, ons ge moed te openen om den beerlijken lofpsalm te genieten uit reinen mond«Eere zij God, in den hoogen, Vrede op aarde, in menschen een welbehagen Het volmaakte lied Zeker, ’t wordt door menschenmonden her haald, van oost tot west, van zuid tot noord, maar ’t mist aan klank en stem, aan degelijk heid en inhoud. De zangers zijn niet toonvast, er hapert aan de maat, de timber der stem laat te wenscben over; ’t heet een engelenlied, maar ’t is het daarom niet. De zangers zijn geene engelen, dat is de zaak. «Vrede op aarde, in menschen een welbe hagen!” Wij spraken daarover reeds meerdere malen. Maar alles komt aan op het fundament, den bazis van het geheel, waarvan het tweede en derde lied alleen gevolgen zijn »Eere zij God »Eere zij God 1” Welken God Natuurlijk den God der Christenen, denkt er aan andere góden te dienen het waar, Wie Al is dat de Koningin der Nederlanden Haren scepter zwaait over millioenen Moham medanen, volgelingen van Budhah of Brahmah, de God der Christenen gaat bovenal. Een tweede vraag is nu wederden God van welke Christenen Want er zijn er room sche en on-roomsche Christenen. En onder deze laatsten weder rechtzinnigen en vrijzinnigen. En dalen we verder in onderdeelen af, dan komen we tot groepen en groepjes, waarvan het hoofd begint te duizelen en ieder beeft toch weder zijn eigen God! Wij hebben derhalve alle recht te vragen: welken God brengt ge nu wel op ’t Kerstfeest uwe eere? In ouden tijd zou het antwoord klinken: den God van Nederland! Maar ieder gevoelt, dat kan er thans niet meer op door. Want ook Frankrijk en Duitschland en Spanje en Rusland hebben een God eneen veel godendom bestaat nu eenmaal in onze beschaafde maatschappij niet. Het geloof aan één God is door alle eeuwen heen toegenomen, in spijt van wat alle leute raars en lasteraars daarvan ook willen zeggen of hebben gezegd. van handeling der begrooting van genomen de afschaffing van koffiecultuur in Menado tegen heffing renten als aequivalent. Na bestrijding door den beer Van Karne- beek uit financiëel oogpunt, en verdediging j door den Minister wegens de suikercrisis op Java en de onzekerheid voor den handel door de voortdurende schorsing van het uitvoerrecht op suiker, werd het ontwerp tot afschaffing van uitvoerrecht op suiker uit Ned.-Indië zon der stemming aangenomen. Bij de behandeling der wet op de middelen, die aangenomen werd, zegde de Minister van Financiën den heer Van Basten Batenburg vaderland terug te keeren toe afschaffing van den accijns op vruchten- re8e‘en er P°ltie van wijnen en verklaarde hij tegenover den heer Van Karnebeek zich tegen het invoerrecht op onderdeelen van een rund, behalve tegen het invoerrecht op gesmolten vet. Goedgekeurd werden de uitzonderingswetten tot heffing van accijnsen op gedistilleerd in enkele gemeenten, de bepalingen omtrent de l over het internationaal privaat recht en de credietwet voor de marine. De heer Hintzen heeft zijn ontslag ingezon- Woensdag had in bet departement de over- j dracht plaats van de portefeuille aan den minister ad interim, generaal-majoor Eland, Minister van Oorlog plaats. Bij kon. besluit zijn benoemd tot in specteur der directe belastingen te Tiel, de heer W. H. J. van Hien, thans in gelijke betrekking te Sneeken te Sneek de heer J. M. van der Minne, adjunct-inspecteur der di recte belastingen etc. te Amsterdam. Rijkslandbouw-preofstation. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft voor de Rijks- landbouw-proefstations te Groningen en te Hoorn de navolgende kringen aangewezen voor dat te Groningen de provinciën Gro ningen en Drente en van de provincie Fries- Hoe ’t over eenige dagen zal zijn, weten we niet. Maar op ’t oogenblik is ’t treurig, triest weer; een dikke mist hangt rondom en belet de koninginne van den dag ons met hare vrien delijke stralen te begroeten. De wereld is eng, is klein. «Echt moorden aars weer,” hooren we zeggen. Hé, wie griezelt niet bij deze uitspraak onder de gegeven omstandigheden? Donker, duister als de nacht en dan zoo waterkoud, zoo kil! Zelfs in de groote steden! Ja, in de ruime, goed verwarmde en verlichte feestzalen kan het heerlijk zijn; maar daarbin nen komt niet iedereen. Op straat gelijken de beste gaslantaarns nog gloeiende spijkerkoppen en ’t electrische licht vermag evenmin den nevel weg te vegen. En als 't daar zoo is, hoe mag *t dan wel gesteld zijn ten platten lande De geneesheer, -— want zieken zijn er in overvloed, wa dende en plassende langs de binnenpaden zijne patiënten bezoekende, de brievenbesteller rollen de en glijdende met zijn vracht, de kooplieden in vette en magere waren dit voorbeeld vol gende, de stumperts van kinderen, om ter schole te gaan, evenzeer. Kortom, hoestende en ploeterende, wadende en glijdende gaat ieder zijns weegs met verdubbelde «traagheid,” I voorzichtig loerende aan allen kant om een ongeluk te voorkomen. Niet alles zoo’n open, triesten, natten winter 1 Maar dra zal het anders worden. De kortste dag staat voor de deur en de vriendelijke toongeefster van den dag zal, na de broederen in het zuiden beweldadigd te hebben, wederom tot ons naderen en, getrouw als ze is, de eeuwen getuigen ’t, ons weer verkwikken en met weldaden overladen. Hoop doet leven. Doet leven ook te midden van alle somber heid. r j licht, het heldere licht, de uitkomst! laat opgaan over boozen en g< eden En zg ziet door alle nevelen heen het digen. ’t Zal worden ééne kudde onder éénen R. Hubrecht, S. P. v. Eeghen, Frits Olie, mr. J. A. Levy, J. W. Boellaardt tot Herwijnen, L. - - - Donderdag werd bij de voortgezette be- Koloniën aan- de gedwongen I van 1 FRX 111.111 imiii iintsi.ni). \ni «s n iintilimie- CD 1

Friso nl | 1897 | | pagina 1