1 VI ■3T 1897HL898. ZATERDAG 1 JANUARI 1898. No. 1. Acht en twintigste Jaargang. inslust 3nsch Op de Grens Nieuwstijdingen. 1 inga. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG OUD ER. SEN. lissen in de dankbaarheid. J het 1898. ‘raat 31). wjaar Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prjjs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Vourwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVEB: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM aan gebracht alle abonnenten op de bladen De Kleine Kapi- 'egunstigers zoo in Familie 198. r deze ten LES, schappij. ,BADA. merika). ’'BAAN. AAN. N. - op dézen eersten de mond weer zeggen wat het hart „Sljucht en Bjucht. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 nu, Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. van en NIEUW. Geluk zonder geld, dat kan geluk zonder Wat ’97 voor den handel is geweest, zullen weldra verschillende cijfers uitmaken. Voor den landbouw was het jaar bepaald niet onvoor- deelig. Ook de hooioogst leverde goede uit komsten. De veestapel echter werd door het mond- en klauwzeer geducht geteisterd. Door de invoering der nieuwe wet op ’t personeel werd menig kleine burger aanzienlijk ontlast. Op politiek gebied kwam eene geheele ver andering door de invoering der nieuwe kieswet. Een geheel andere Tweede Kamer trad op, waarin naar ’t heet meer democratische elementen zitting hebben dan in de vorige. Tot heden is daarvan nog niet zoo erg veel gebleken, maar ’t kan nog komen. Alleen de socialen hebben getoond, dat zij ook toegang tot het Binnenhof hebben verkregen. En er zijn er in den lande, die wel geen socialen willen wezen, maar die ’t toch bepaald vaardig” vinden. Nu, elk zijn smaak! De hernieuwde samenstelling der Kamer had de aftreding van het Kabinet RoëllVan Houten buitenlandsche bieren, Munchener Pschorrbrau en Pilsener uit het Burgerliches Brauhaus. De groote kelder op de Prins Hendrikkade je uitstekend ingericht voor het koelhouden der bieren. Amst. Ct. Overreden. Te Winterswijk is een ran geerder met zijn voet onder een rangeerenden trein geraakt. Het lichaamsdeel werd ernstig verwond. Tusschen Markelo en Goor is een paard en wagen door den trein van Hengelo naar Arnhem overreden. De voerman, wonende te Diepen- heim, werd gedood; zijn broer werd gekwetst. Een vreeselijke moord. In het gouverne ment Kuteis in den Kaukasus is een vreeselijke moord gepleegd. Een zekere Parten Magradse had aan den landbouwer Salomon Gwerziteli in 1 het vroeger zoo gezochte geschrift: iDe vriend van Armen en Bijken.” «Laat oude twisten rusten Dat spaart u nieuw verdriet. Dood oude kwade lusten En voed de nieuwe niet Waardeer uw oude vrienden, Beproef de nieuwe goed Zorg voor uw oude dienstb’ren Dat geeft den nieuwen moed. Blijf niet bij ’t oude zweren, Noch huldig ’t nieuwe blind; Vergooi geen oude kleeren, Voordat ge nieuwe wint. Ontsluit geen oude wonden, Zij geven nieuwe smart. Leg af uw oude zonden, Nieuw zij uw geest, uw hart. Gaf ’t oude jaar u zegen Vang ’t nieuwe dankbaar aan En, liep ’t in ’t oude u tegen, In ’t nieuw kan ’t beter gaan.” H. «Bij hoevelen zal, ook op Januari, niet meent! Op geen enklen dag wordt zooveel valsche munt uitgegeven als op den Nieuwjaarsdag. Geluk te wenschen is zoo licht gedaan; Gelukkig maken, daarop komt het aan. De eerste dag bedenk, dat, bij eiken tik van de klok, hij voor één mensch de laatste is! Op den Nieuwjaarsdag past noch zwaar moedig vreezen, noch lichtzinnig verblijden. Niet klagen noch vragen Maar dulden en dragen Berusten in ’t lot, En hopen op God Bij onspoed en lijden, Geeft zalig verblijden Bij voorspoed en zegen, Te kiezen de wegen Van deugd en van plicht Van reinheid en licht ’t Verhoogt steeds in ’t leven ’t Geluk ons gegeven! F. W. DRIJVER. De gemengde commissie voor de steno grafie uit de beide Kamers der Staten-Generaal heeft tot stenograaf aangesteld den heer J. R. Verhey, volontair bij de stenografische inrichting. Naar men verneemt zullen de nieuwbe noemde leden van den Raad van State, J. E. Henny en mr. Th. L. M. H. Borret, als zoodanig worden geïnstalleerd in den Dinsdag 4 Januari te houden algemeene vergadering. De leening groot f 500,000, aan te gaan j door de Handelsvereeniging Amsterdam, zal uitgegeven worden tegen een rente van 4.V pCt., in obligation groot f 1000 met Januari- en Juli-coupons. De obligation zullen door uitloting pari uiteHijk in 23 jaren worden afgelost jaarlijks zullen minsten 20 obligation uitgeloot worden. De koers van uitgifte is 100 pCt., de stor ting moet plaats hebben op 10 Januari. De tot het niet-blijvend gedeelte behoo- rende miliciens der lichting 1897, van het reg. De negentiende eeuw spoedt ten einde. Als dit no. de pers verlaat, zal het slechts enkele uren duren, of ook achttienbonderd- zevenennegentig heeft afgedaan. Het behoort tot de goede gewoonten, zoowel van het huiselijk als van ’t maatschappelijk leven voor de blijde wenschen bij de intrede van het nieuwe jaar eerst een terugblik te werpen op de geschiedenis van het oude. En dan zal daar veel zijn vcor ieder gezin in het bijzonder dat stof tot blijdschap en dankbaarheid levert, maar helaasook veel, wat tot weemoed stemt en droefenis baart. «Elk huis beeft zijn kruis!” En dat kruis moet gedragen worden. Ge lukkig daarbij ieder, die De Génestet begrepen beeft, als hij zingt: «Morren maakt de vracht niet minder, Moed alleen vermindert haar; Neem uw kruis op, wat het zijn moog, God woog niemands last te zwaar.” Hier een wieg, een tafelstoel, waar vroeger een ledige plaatse was, ouderenvreugd, moeder weelde vooral, het hoogste geluk bij de voort durende zorg voor den lieveling, elders een ledige stoel, die voorbeen bezet was en waarvan de voormalige bezitter thans rust onder de groene zoden bij Gods dooden ’t Is de oude geschiedenis, die toch eeuwig nieuw blijft; alleen de personen der handeling wisselen, beden ik, morgen gij! Zoo ook wat betreft vóór- of tegenspoed, geluk of ongeluk, winst of verlies. Wel hem, die bij vreugd of smart ware vrienden vond. Hij gevoelde de waarheid van het oude liedje: «Blijdschap kan bet hart verrukken, Waar men die met vrienden deelt, Smart kan niet zoo nederdrukken, Als de vriendschap wonden heelt.” Maar boven al wel hem, die te midden van den voorspoed zich wist te matigen en die onder tegenspoed met mannenmoed staande bleef en bij al de wisselingen van het levenslot toch vooruit ging in kennis en deugd. Hij gevoelt zijne zedelijke waarde en ziet de jaren met gerustheid henen snellen. Dit nieuwe jaar, thans aangebroken, belooft derhalve zeer belangrijk te worden. Als daar na eenige maanden de Koningin-Regentes het gezag overdraagt aan Hare Dochter, dan zullen daar tonen klinken van dankbaarheid en blijd schap, dan zal de hechtheid blijken van den alouden band, die Nederland en Oranje samen bindt. God zegene de Nederlandsche Vorstinnen en Nederlandsche Volk! «Dat onze handel bloei, Dat onze welvaart groei, In rust en vree.” Intusschen en in afwachting van de dingen, die komen zullen, werke onze Wetgevende Macht met onverdroten ijver voort ter bevredi- ging van alle sociale nooden en behoeften en bevorderen ook alle hoogere en lagere besturen, I zonder kleinzieligheid of partijdigheid de belangen der verschillende ingezetenen. Wenschen we alzoo der geheele maatschap heil en zegen, wij wenschen deze in het bijzonder aan de lezers van ons blad. Het ga hun allen voorspoedig! ’s Levens beste deel zij hun lot! En mogen we hier nog iets aan toevoegen ’t Is de raad bij den overgang van het oude het nieuwe jaar, zooals we die vonden in gren. en jagers en de overige regimenten in fanterie, zijn op 31 December in het genot van onbepaald verlof gesteld en naar hun haard steden terug gekeerd. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip i Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. Seret, 29 December van Cadix vertrok ken, ter vooitzetting van den oefeningstocht. Door de Hollandsche Uitgevers- en Drukkers-maatscbappij wordt eene uitlotings- scheurkalender uitgegeven van alle bestaande premieleeningen, hierop zijn de fondsen maands- gewijze naar volgorde van datum, en fonds- gewijze in alpbabethische volgorde gerangschikt. De kalender wordt a 60 cent in den handel en dient tevens als gratis premie voor ten gevolge, ’t Ministerie PiersonBorgesius trad op. Maar als dit nauwelijks zijne eerste begrooting verdedigde, viel reeds één van het achttal. De Minister van Marine leed schip breuk. Eet door vooruitstrevenden in de Kamer bestookt. Voor ’t overige herhaalde zich wat sedert jaren reeds gewoonte was gewordenvóór Kerst mis kwam de Tweede Kamer ternauwernood met de Begrooting gereedde Eerste deed daarom in de laatste week des jaars bet meest dringende af, om staking in den dienst te voor komen. Zij zal in het begin van 't nieuwe jaar ’t resteerende hebben te behandelen. Met Atjeh raakten we nog niet klaar, ofschoon we er, helaas, ten koste van vele offers, vorde ringen maakten. Het volgen van een vast stelsel belooft evenwel een goede uitkomst. Eindelijk maakte men in geheel het Vaderland reeds de noodige aanstalten om op waardige wijze het optreden van Koningin Wilhelmina in het nieuwe jaar te begroeten. De Minister Het vooruitstrevend Bewind werd ook - - -- - - God kan nooit Een goed uiteinde is slechts weggelegd voor I hem, die heeft een goed geweten. Gij hebt veel moeten ondervinden zeg mij, hebt gij veel willen leeren? Het moet al een zeer ledig bart zijn, waarin niets omgaat bij het slaan der laatste twaalven. Wat zal er op den oudejaarsavond weer veel wat zullen er weer velen worden gemist! Zij het de dankbare herinnering genoten bezit, die verlichte den weemoed over geleden verlies! Alleen zulke vreugde past op den laatsten talisti /,et Financièele Nieuws en De Bentenier. avond des jaars. die hand aan hand gaat met In Januari verschijnt bij denzelfden uitgever het Bestantenboek, dat de tot 31 December 1897 uitgelote serieën van 54 premieleeningen bevat. INHOUD van het Friesche Tijdschrift 1 Jannewaerje 1898. 1897. De rekken opmakke, A. S. M. I De Grytman fen Raerderhim ütfenhüs yn ’e Bird efter Grou, yn 1795, M. Miedema. Us Nijjiersbrief. Kannenbier-Maatschappij te Amsterdam. Door de vele advertenties in de dagbladen en door de groote reclame-wagens die door de stad rijden, zal menigeen reeds bekend zijn met de vestiging van de Kannenbier-Maat- schappij. Wat dit eigenlijk is, zullen echter velen misschien niet weten, vandaar, dat we even willen vertellen, dat deze maatschappij, geves tigd Prins Hendrikkade 86, ten doel heeft om bier aan de ingezetenen te leveren, dat beter de smaak en de reuk behoudt, dan dat in glazen flesschen het geval is. Dit doel is be reikt door het bier te vertappen in 1 liter- kannen van Metlacher steen, die ook nog dit l groote voordeel hebben, dat ze, door de wijde halsopening, uitstekend gereinigd kunnen worden. Dat het flesschenbier minder lekker is, vindt zijn oorzaak daarin, dat het daglicht in de glazen flesch naar binnen dringt, wat bij de kannen niet kan. terwijl het bier door expres selijk daarvoor vervaardigde apparaten op zoo danige manier in de kannen wordt gebracht, dat het koolzuur er niet uit ontsnappen kan. De maatschappij die met 10,000 kannen haar exploitatie is begonnen levert haar bieren vrij aan huis door heel de stadzij vertapt Am stel-, Lager-, Pilsner- en Beiersch bier, en als mr. W: W - FRISO mi i n uil ris i i.vm: IILIII llillll lil! ESI. Hll. EVELD. - iru

Friso nl | 1898 | | pagina 1