I 8 VERKIEZING. WOENSDAG 5 JANUARI 1898. No. 2. )8. Van feestdag tot feestdag. Officiéél gedeelte. vorderingen ten laste der gemeente, over het dienstjaar 1897, voor den 1 Februari e.k. ter Secretarie der gemeente zullen worden ingewacht. Buitenlandsch Nieuws. Acht en twintigste Jaargang» Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG welge- el- myrrhe en aanbid- I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVEBt Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM te ne iet ja. 7, >n te .2 li ar den zoo en H. Jezus en en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de Workum, 3 Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. R. BIJLSMA, l.-Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente WOR KUM maakt bekend, dat bij hem op Dinsdag den 18 Januari as, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur, ten Gemeentehuize aldaar, opgaven van Candidate!) kunnen worden ingeleverd voor de stemming van EÉN LID van den RAAD dier Gemeente. De tot invulling bestemde formulieren voor die opgaven, zijn ter Secretarie der Gemeente in de gewone kantooruren gedurende veertien dagen vanaf den 3 Januari en op den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar. Workum, den 31 December 1897. De Burgemeester voornoemd, S. R. BIJLSMA, l.-Burgemeester. zeer sterke marine-reserve op te roepen, enz. FRANKRIJK. In antwoord op de toespraak van den nuntius, die gezegd had dat de ge voelens van de vertegenwoordigers der staats hoofden alle voor den vrede zijn, welke het ideaal der volkeren is, zeide president Faure op de nieuwjaarsreceptie «Frankrijk zal niet falen in de taak die het zich heeft opgelegd. De resultaten, in het langdurige bezetting Britscbe admiraliteit neemt maatregelen om de Daar is echter kaf onder 't koren en men moet distelen van doornen kunnen lezen, zelfs I klopt er hier en daar onder een heiligen rok een zwart en wraakzuchtig hart. Maar is ’t vroeger anders geweest? Als de donkere dagen passeerden en het licht weer aanbrak, dan waren ’t immer sterke beenen, die de weelde konden trotseeren. Gelukkig hjj, die leiding vond of DUITSCHLAND. Het nieuwe jaar brengt ons in het Oosten een toestand, die, hoewel misschien niet direct reden gevend, om voor het uitbreken van een oorlog te vreezen, toch ook niet onopgemerkt mag voorbijgaan, berichten die komen uit de Cbineesche wateren, hetzij ze betrekking hebben op Rusland, op Duitschland, op Frankrijk of op Engeland, spreken van strijd. Men wil aan alle kanten klaar zijn, om een strijd te aanvaarden, die misschien nog heel, heel lang kan uitblijven, maar maar ze Daarbij voegden ze hun staking zouden verkorting Na- die I toch ook, wie weet hoe spoedig al, zal kunnen ontbranden. De Duitschers bereiden zich voor op een van Kiao-Tchow, de leiding kon verstrekken, oprecht en meend. Daar komen de wijzen uit het Oosten. Melchior en Kaspar en Balthazar, zij komen van verre op aanwijzing van de schitterende ster en zij brengen wierook en den ’t kindeken Jezus! Driekoningen dag Wat? Zijt gij, schrijver, nu katholiek ge worden Eilieve, wat geeft U ’t recht alzoo te vragen Laat me U zeggen, dat ik katho liek en niet-katholiek, allen even zeer genegen ben, ik gun ieder van harte zijn geloof, als de menschen er maar naar doen. Maar, dat een couranten-schrijver op de feiten van den dag wijst, is hem niet kwalijk te nemen. Vooral niet dan, als aan de feestviering zelve zulk een breed fundament ten grondslag ligt. Of getuigen ook de ma^onieke broeders, anders gezegd, de vrijmetselaren, niet dat «Het daghet uit den Oosten?” Laat ’t ons, wie we dan ook zijn, maar eerlijk onder elkander en aan elkander beken- pjc, dat we wel veel wijsheid en licht noodig hebben bij den aanvang van het nieuwe jaar. en Wat het ons zal brengen, weten we niet. I Daar kunnen omstandigheden, zelfs afgescheiden van broodszorgen zich voordoen, waarin goede raad, waarin wijsheid, ons dubbel welkom is. En dan de aanbidding van het kindeken Och, als groote menschen eenvoudig oprecht en onschuldig waren als de kinderen dienovereenkomstig hun leven inrichten, hoevelen zouden de steen der wijzen gevonden hebben met de erkenning dat hunner het Ko ninkrijk der Hemelen is. Daar dan hebben wij ouderen de aanwijzing: oprechtheid, eerlijk- l heid, goede trouw en al wat dies meer zij, de christelijke en maatschappelijke deugden, als die voor het openbaar lager onderwijs in de wet zijn voorgeschreven, ook voor en door ons betracht en we allen zullen aanvankelijk goed van wal steken. Dat kompas geleide ons dan verder schenke het rechtmatige vertrouwen. Brieven en Berimten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uu. Advertentiën Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 nur. Zij behooren dan alweder tot bet rijk van bet verleden, de Kerstdagen, de Oudejaarsavond en de Nieuwjaarsmorgen. Het Engelenlied werd na de stichtelijke herinnering van den Oudejaarsavond reeds den volgenden dag omgezet in de hartelijkste wen- schen voor vriend en maag en als bet daarvan afhankelijk zal zijn, is gewis geheel de wereld in 1898 overgelukkig! Och, de wenschen zijn zoo goedkoop. Men ontvangt ze van alle zijden, zoo niet mondeling dan per kaartje met of zonder ’n één cents postzegeltje. Tot aan de kleinste hulpkantoren komt een stroom van die papieren kinderen aanzetten en de stipte couranten-lezer, die op tijd zijn blad verlangt, bromt dat hij ter wille van «die gekheid” nu zoo lang op zijne gewone lectuur moet wachten. Laat hem brommen, hij beeft er zijne redenen voor. Als men ’t nu eenmaal op Nieuwjaar zoo druk wil maken, laat men dan ook aan de posterijen de noodige hulp verschaffen, om te zorgen, dat de gewone zaken allereerst worden afgedaan en de kaartjes- uitzoekerij b.v. ondertusechen kan plaats hebben, ’t Hindert niet veel, wanneer men deze een uur twee, drie, later op den dag ontvangt, ’t Is waar, de posterij heeft dan ook dubbele drukte, maar bij veelvoudige ontvangst zou er voor de beambten toch ook wel eene kleine gratificatie op over kunnen schieten. In elk geval’t publiek, dat betaalt, heeft recht op spoedige bediening. Onze morrende couranten lezer heeft gelijk. Maar die kaartjes! 't Schijnt dat elk jaar de stroom zich nog verbreedt. En dat niet- zich kan slepen, wel de voorstellen der Alle patroons aangenomen maar ze bebben ze onvoldoende verklaard. 1 de verzekering, dat ze volhouden, zoolang tot hun vraag om strijd, van toebereidselen tot een van den arbeidstijd zal zijn ingewilligd. I tuurlijk bleef den patroons toen ook niet anders over dan te volharden. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. De Wiener Ztg. bevat een brief van keizer Frans Jozeph aan baron Von Gautsch, waarin de keizer be slist dat het aandeel der beide helften van het rijk in de gemeenschappelijke uitgaven in 1898 onveranderd zal blijven. Het blad bevat verder de keizerlijke bekrach tiging op de besluiten die door de delegation i zijn genomen en een keizerlijk besluit gecon- I trasigneerd door alle ministers, waarbij wordt bepaald dat voorloopig alle bepalingen van het handels- en douaneverdrag tusscben Oostenrijk en de Hongaarsche kroon, die tot den huidigen dag van kracht waren, gehandhaafd zullen blijven, evenals de aanwending van de opbrengst afgeloopen jaar verkregen, zijn niet van dien aard om Frankrijks streven en verwachtingen te ontmoedigen. Dank zij der wijsheid en den geest van samenwerking der mogendheden, die in het hoogste belang naar het behoud van den algemeenen vrede streven, is deze ongerept gebleven zelfs in moeilijke beproevingen.” Door den rapporteur Ravary zijn nu ook kolonel Picquart en de vicomtesse de Jouftroy d’Abbans gehoord. De laatste heeft geweigerd zich tegenover de pers uit te laten, alleen heeft ze er op gezinspeeld, dat ze te gelegener tijd de noodige onthullingen zal doen. De heer Tezanas, de verdediger van Ester- hazy, gelooft, dat het rapport van Ravery concludeert tot buiten vervolging stellende Jour daarentegen meent dat het rapport de zaak zal verwijzen naar den krijgsraad, die volgens Le Figaro 6 of 8 Jan. zal bijeen komen. Verklaard moet echter zijn, dat het schrift van het borderel niet dat van Esterhazy is. De heer Croissandeau, die door den heer Bertulus is gehoord, naar aanleiding van den dreigbrief geadresseerd aan den heer Hadamard die de familie Dreyfus op rekening stelt van Esterhazy, heeft aan de Aurore een om standig verhaal gedaan van de geschiedenis van dien brief, waaruit dan duidelijk zou blijken, dat werkelijk Esterhazy die brief zou hebben geschreven. De Franschen zijn wat in hun schik dat hun bevolkingsstatistiek er wat beter begint uit te zien dan totnogtoe geval was. Waren er in 1895 meer sterfgevallen dan geboorten, voor 1896 is het aantal geboorten 94.000 grooter dan dat der sterfgevallen. Zou het Nieuw- Malthusianisme in Frankrijk al beginnen te verminderen Voor ENGELAND is dit jaar, dat als het jaar van het Diamond Jubilee zulke schoone dagen heeft gekend, nu niet al te schitterend I geëindigd. Zoowel de onaangename gewaar wording, die Duitschland door zijn bezetting van Kiao-Tchow bij de Engelschen heeft opge wekt, als de expeditie in Soudan, het geschil aan den Niger, de troebelen in Indië, die de Engelschen alle zooveel moeite hebben veroor zaakt, dat alles is niets in vergelijking met de ernstige moeielijkbeden cp economisch ge bied, die de vasthoudendheid der stakende metaalbewerkers na zich kan slepen. De werklieden hebben Men wil blijkbaar het een en sluit het ander daarom niet uit. In de courant is goed, boor- we zeggen, maar ziet U, er zijn er daar veel, dat men wellicht met zijne annonce I niet opgemerkt wordt en nu ja, of men ook begraven kan worden onder den berg van minder of meer fraai uitgevoerde visitekaartjes! Intusschen laten de lieden er pleizier van hebben, annonceeren en kaartjeszenden. ’t Geeft wat drukte, wat leven en dit immers wil men, vooral in afgelegen hoeken als ’t anders rondom zoo stil, zoo doodstil is. En dan komt daar een opmerker, die beweert, dat kaartjes toch noodzakelijk zijn, aangezien men nu toch niet in eene courant kan adverteeren, die uitsluitend en overal gelezen wordt. Ook deze opmerker heeft als de couranten-mopperaar volkomen gelijk. Wat zal men twisten over waarheden als koeien Maar de vraag blijft nog altijd eene open vraag of men, kennende de gewoonten des lands, den goeden weg niet kan vinden om ’t, zoo niet allen, dan toch de meerderen naar den zin te maken. De couranten en brieven moeten voorgaan. Handelszaken, be langrijke berichten en wat dies meer zij, zij storen zich bitter weinig aan de wisseling des jaars. Volkomen toegestemd, maar och gun toch ook die kaartjes, die simpele kaartjes met het fransch p. f. of het hollandsch m. g. ook een bescheiden plaatsje. In den regel meenen ze ’t niet slecht. Daar zijn er sierlijke onder met mooie vogeltjes en bloemen, die men kan op- en opentrekken en heel lief vindt. Ze komen blijkbaar van tederminnende harten en worden ook alzoo begroet. Eene welwillende gezindheid op den eersten dag des jaars kan immers geen kwaad En dan andere, meer eenvoudige van leerlingen tegenover hunne onderwijzers of oud-onderwijzers (onderwijzeres sen natuurlijk incluis) van bedienden tegenover hunne patroons of oud patroons, enz. enz., zij spreken van dankbaarheid en dankbaarheid is toch ook nog eene deugd En verder van vriendschap en oude goede trouw, en welk monster zou ook deze der wereld willen ont nemen Zoo’n simpel kaartje, zoo’n enkele advertentie zegt voorvast, dat de persoon in quaestie nog tot het rijk der levenden behoort en dit te vernemen is reeds veelverder ver neemt men allicht bevordering of verandering van woonplaats, wat ook alweder niet zonder beteekenis is en eindelijk en dit is de groote zaak, afgescheiden van den vorm, dat de zender nog den ontvanger gedenkt en hem zijne beste wenschen biedt. Alszoodanig zijn deze «gevleugelde boden” bij het snelle wisselen van den ganschen ommering dan ook dubbel welkom en schenken ze een enkel oogenblik van rust en verpoozing, ja van verwijlen in het verleden, om met opgewekter zin de donkere toekomst weder te gemoet te gaan. uo iiiin; mifsinh. MMS- ES IIIHI’. 11.\I IE IN, j JN, h’ i UAtlü LUÜAULUDL WüUCl tC gCLUUÜl Lü ga<XU.

Friso nl | 1898 | | pagina 1