ii li WOENSDAG 12 JANUARI 1898. No. 4 Officiéél Uit het verleden en voor de toekomst. Buitenlandsch Nieuws. gedeelte. Acht en twintigste Jaargang. 4 Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. Heden ’Woensdag’, van ’s namiddags 12| 2 uur aan de Inge zetenen, ten GEMEENTEHUIZE, gelegenheid wenscbt te geven om persoonlijk met hem kennis te maken. lil K f ML sKl uni) nu Fiiiraiiii. nails-1:\ tin niii.viii Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG- en ZATERDAG T. M. TEN BERGE. daardoor zijne weid. de SPANJE. FRANKRIJK. In den nieuwjaarswensob n Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer cent. Rij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: van geheel slotte zou nog ’t Hier aangehaalde is ontleend aan «Schets van het Nederlandsche Staatsbestuur, enz.” door Mr. L. E. Lenting. dit feit eene i en behoeftigen voor teringlijders. In alle kerken zullen godsdienstoefeningen naatn van Leman. DUITSCHLAND en Oostenrijk verzetten zich uitdrukkelijk tegen de candidatuur van Prins George voor het Gouverneurschap van aan inconsequentie schuldig te maken, onze voor vijftig jaar afgestaan. negentig jaar. «Ik zweer (beloof) dat ik de onafhankelijk heid en het grondgebied des Rijks met al mijn van den Czaar van Rusland wil men eene her- dat ik j nieuwde en duidelijke bevestiging der Fransch- Waadtland zal den 24sten het eeuwfeest vieren van 1897 wakker in de herinnering en bevestigt haar. Geruststellende woorden deze ook, want het valt niet te ontkennen, dat men ten aan zien van dat verbond wel eens eenigen twijfel, eenige ongerustheid verneemt. Vragen b.v. als deze: Wat wordt er van die alliantie? I Trekt Frankrijk er wel de noodige partij van? Laat men haar niet braak liggen? Laat Frank- rijk’s diplomatieke beschroomheid er de vruchten niet van verloren gaan, na er de verwezenlijking zoo lang van te hebben uitgesteld? Het nieuwe jaar moge op die vragen gewenschte antwoorden I geven en ze in overeenstemming weten te brengen met de als karaktertrek der algemeene diplomatieke betrekkingen gehuldigde liefde voor den vrede. ENGELAND. Met evenveel belangstelling als instemming nemen de Engelsche bladen kennis van een plan, dat naar het schijnt wel eenige kans op verwezenlijking bezit, om namelijk Brieven en Berisnten, de Redactie betrefiende trance aan dit adres, uite. lijk Maandag en Donderdag middags 1 nu. Advertentièn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. inhuldiging hebben. In geheel het Vaderland maakt men zich reeds op om aan die inhuldiging een volkomen nationaal karakter te geven door feestvieringen i allerwegen. Ook de buitenlandsche pers zal I daarbij worden uitgenoodigd om der wereld i door eigen aanschouwing te verkondigen, dat I Nederland zijne dynastie en vrijheid en immer weet huis van Oranje-Nassau is verschuldigd. Koningin Wilhelmina komt niet als vreem delinge tot ons. Zij verkrijgt Hare hooge positie volgens ’t erfrecht in de Grondwet omschreven en wij gaven historische schets om te bewijzen, dat H. M. is van een oud en edel geslacht! Wij spraken daar zooeven van de aanstaande inhuldiging en willen daarop hier terugkomen. Het is niet genoeg, dat de Koningin de regeering aanvaard heeft, zij moet bevestigd worden in haar gezag, en dat geschiedt door de huldiging. «De huldiging is de plechtigheid, waarbij eensdeels de Koningin zich nauw aan het Nederlandsche Volk verbindt, en de dure ver plichting op zich neemt, om zoowel de onaf hankelijkheid van het land te bewaren, als de vrijheid en de rechten van hare onderdanen te eerbiedigen, en de algemeene welvaart te be vorderen, ««zooals een goed Koningin schuldig is te doen,”” anderdeels het Nederlandsche Volk, bij monde van de Staten Generaal, haar als Koningin ontvangt en erkent, en zich ver bindt, hare onschendbaarheid en rechten te handhaven, »»en alles te doen wat goede en getrouwe Staten Generaal schuldig zijn te doen.”” Wij laten hier de daarop betrekkinghebbende artikelen uit de Grondwet volgen, met de op merking dat, waar hier sprake is van Koning, Gelderland, de lezer er zich maar Koningin voor in de de Unie van plaats moet stellen. «Art. 51. De Koning. de regeering aan vaard hebbende, wordt zoodra mogelijk plechtig beëedigd en ingehuldigd binnen de stad Am sterdam in eene openbare en vereenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal. Art. 52. In deze vergadering wordt door den Koning de volgende eed of belofte op de Grondwet afgelegd «Ik zweer (beloof) aan het Nederlandsche Volk dat ik de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. vermogen zal verdedigen en bewaren de algemeene en bijzondere vrijheid en de Russische alliantie zien, rechten van alle mijne onderdanen zal bescher- vooral als heuglijkste gebeurtenis men, en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle mid delen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, zooals een goed Koning schuldig is te doen. «Zoo waarlijk helpe mij God almachtig!” (>Dat beloof ikl”) Art. 53. Na het afleggen van dezen eed of belofte wordt de Koning in dezelfde ver gadering gehuldigd door de Staten-Generaal, wier voorzitter de volgende plechtige verklaring uitspreekt, die vervolgens door hem en elk der leden, hoofd voor hoofd, beëedigd of be vestigd wordt «Wij ontvangen en huldigen, in naam van het Nederlandsche Volken krachtens de Grond wet, als Koning wij zweren (beloven), dat wij uwe onschendbaarheid en de rechten uwer kroon zullen handhaven; wij zweren (beloven) alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen. «Zoo waarlijk helpe ons God almachtig!” («Dat beloven wij!”) Uit eene aandachtige lezing van art. 53 blijkt, dat het niet mogelijk is voor tegen- van het Koninklijk gezag de voorge- voorrecbten lief heeft en het nog te waardeeren, wat het aan het standers j schreven eed of belofte af te leggen, zonder zich aan inconsequentie schuldig te maken, vertegenwoordigers der groote mogendheden met Naar onze bescheiden meening kunnen de bovenstaande zoodanigen dan ook niet optreden als leden der Staten Generaal en als ze er zijn, behooren ze te bedanken. «De Grondwet van 1815 schreef voor, dat j de huldiging geschieden moest in de open lucht, beurtelings te Amsterdam of in eene der steden der zuidelijke provinciën ter keuze j den Koning, en dat de Grondwet in haar worden voorgelezen, terwijl ten eene bijzondere huldiging van de I Staten der verschillende provinciën gevorderd De huldiging in de open lucht verviel bij de Grondwetsherziening van 1840; het overige bleef totdat de commissie van 17 Maart het als geheel overbodig en de provinciale huldiging zelfs als in strijd met die der Staten- Generaal uit de nieuwe Grondwet lichtte. De inhuldiging van Koningin Wilhelmina zal plaats hebben in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. H. van dit verbond, het door den Czaar en President der Republiek aan de Neva-boorden openbaar uitspreken van 1 Het nieuwe jaar begint met een gelukwensch j van den veelbegeerden bondgenoot; die wensch roept de belangrijkste en heuglijkste gebeurtenis ter gedachtenis worden gehouden, gepaard met «De kroon der Nederlanden werd in 1813 I opgedragen aan Willem Frederik, prins van Oranjeoudsten zoon van den voormaligen stadhouder Willem V, die in 1795 den Vader- landscben bodem voor de revolutie had moeten verlaten, en in Engeland, waar hij eene wijk plaats had gevonden, overleden was. Geene dynastie verdiende meer, om ook thans bij den nieuwen stand van zaken aan het hoofd van den Staat gesteld te worden, dan die, wier naam en lotgevallen zoo nauw met de geschie denis van ons Vaderland verbonden is geweest. Oorspronkelijk van Germaanschen oorsprong kreeg het huis van Nassau door het huwelijk van Engelbert I met de rijke erfdochter uit het geslacht Polanen en der Lek aanzienlijke bezittingen bier te Lande. Later werd de kleinzoon van dezen, Engelbert II, landvoogd over de Nederlanden onder Filips den Schoone, toen deze de Spaanscbe erfenis ging aanvaarden. Adolf van Nassau, afstammeling van een zijtak, bekleedde hier te Lande eveneens gewichtige betrekkingen en was de vertrouweling van keizer Maximiliaan, toen deze gedurende de minderjarigheid van Karel V met bet regent schap was belast. Een achterkleinzoon van Engelbert I, Hendrik van Nassau, was onder Karel V stadhouder geweest van Holland en Zeeland, in welke waardigheid hij door zijnen zoon René werd opgevolgd. Willem van Oranje, die zijne titels en rijkdommen van dezen René erfde, was de edele figuur, die zoo luisterrijk te voorschijn treedt in de dagen van verzet tegen Spanje, de grondlegger van Nederlands onafhankelijkheid. Hij en zijn broeder Johan van Nassau, de stadhouder van Gelderland, bekend als de ontwerper van Utrecht, zijn de stamvaders der latere stad houders. Wat een Maurits en een Frederik Hendrik tot bevestiging van de zelfstandigheid en een Willem III voor den roem van Neder land hebben gedaan, weet ieder, die de ge schiedenis van het Vaderland kent.” Toen nu de eerstgenoemde Willem Frederik, prins van Oranje, de regeering hier te Lande definitief aanvaardde, deed hij dit onder den naam van Willem I, koning der Nederlanden. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Willem II en deze weder door zijn zoon Willem III. Als deze laatste na een ruim veertigjarige regeering kwam te overlijden was er geen mannelijk oir aanwezig, slechts eene jeugdige dochter. Vol gens de bepalingen der Grondwet was nu deze dochter, Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden. Maar wijl diezelfde Grondwet ook bepaalt dat de regeering eerst na den 18 jarigen leeftijd kan worden aanvaard, was er een Regent of Regentes noodig om het opperste gezag in naam van H. M. Koningin Wilhelmina uit te oefenen. Wij allen weten De BURGEMEESTER der Gemeente WOR KUM brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij en heeft eene bespre king gehouden met de voornaamste leden der Jong-Czechische partij Engel, Herold, Kaizl, Kramarz en Pazak. Deze conferentie droeg echter geen bindend karakter, doch was meer een gedacbtenwisseling over den politieken toestand, voornamelijk met I uci oog op uc vergauenug van den Boheem- I anhon T.anddftO’ Hin Iwrlön (ronnond wnrdt. Duitschland vroeg SPANJE. In Madrid wordt verzekerd, dat tegen het einde van Februari weer 6000 man naar Cuba zullen worden gezonden. ZWITSERLAND Het Zwitserscbe kanton op welke loffelijke wijze Koningin Emma zicb van die taak beeft gekweten en nog kwijt, I maar ook dat Koningin Wilhelmina op 31 Augustus dezes jaars den vereischten ouderdom van 18 jaren heeft bereikt om zelve de teugels van het bewind in handen te nemen. In het begin van September zal de plechtige van H. M. te Amsterdam plaats Als belangrijkste en zijner bevrijding van het juk der Berners en van het afge- zijn opneming in ’t Eedgenootschap als zelfstan- loopen jaar noemde men het proclameeren j dig kanton, eerst onder den-T- den De kantonnale Raad heeft besloten, ter eere i i van dit feit eene instelling te stichten voor het groote woord, zieken en behoeftigen en een berg-sanatorium die van China, Japan en Korea te vereenigen op een Congres ter verdeeling van China in eenige kringen, binnen welke elk der Euro- 1 peesche mogendheden voor hare belangen zou hebben te waken. Daardoor zou voorkomen worden, dat de eene mogendheid invloed trachtte uit te oefenen binnen een kring, die reeds door eene andere als het domein harer belangen werd beschouwd. Het bericht der Duitsch-Chineesche overeen komst betreffende Kiao-Tchow wordt door de Engelsche bladen vrij kalm, doch niet zonder eenig wantrouwen opgenomen. Zij herhalen, dat van een Engelsch standpunt uit niets kan worden ingebracht tegen Duitschlands wensch om voor zijn handel en scheepvaart een «steun punt” te bezitten aan de Cbineesche kust. Dus ook niet tegen de vervulling van dien wensch; Engeland bezit in Hongkong reeds lang het zelfde. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Opper ste Gerechtshof te Weenen heeft bres geschoten in de beruchte taalverordeningen, door te be slissen, dat de rechtbank te Eger zich slechts van het Duitsch mag bedienen. De onderdanen van het Duitsche Rijkdie bij de ongeregeldheden te Praag schade heb ben geleden, zullen deze van de Oostenrijksche Regeering volledig vergoed krijgen. Intusscben zet de minister president Von Creta. Gautsch zijne onderhandelingen voort om eene Eene te Dresden gehouden sterk bezochte verzoening te bewerken vergadering van vrouwen uit den gegoeden burgerstand protesteerde tegen een door de Regeering voorgesteld wetsontwerp, ten doel hebbende het recht van vereeniging en vergade ring der vrouwen nog meer in te krimpen. Het Duitsche eskader bevindt zich thans in de Roode Zee. j het oog op de vergadering De Cbineesche regeering heeft Kiao Tcbow schen Landdag, die heden geopend wordt. I

Friso nl | 1898 | | pagina 1