ZATERDAG 15 JANUARI 1898. No. 5. I Een weer-praatje. ieu wsti jdingen. ■E ul - Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG- en ZATERDAG H. tramweg Veenwouden Drachten, van Franeker fabriek daarin voor zijn 90 jongens aangenomen voor de Kweek Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever Februari winter den liefhebber van schaatsen rijden ook moge schenken, hij geniete het dubbel, doch hij en zoovele anderen steken de hand ter hulpe aan den kleinen, wakkeren man, die dan het brood des arbeids in plaats van ijs en sneeuw verwachtte. De pret op ’t ijs maakt warm. Maar ook weldadigheid in haar reinsten vorm heeft nog nimmer koud gelaten. en goed. aan dat oorlogsschip 15 Januari e.k. Jhr. J. A. ROËLL. Het heeft aan Hare Majesteit de Koningin - Weduwe, Regentes, behaagd met ingang van 15 Januari a.s. te benoemen tot Minister van Marine, den gepensionneerden vice-admiraal, oud-commandant der zeemacht in Nederlandsch Oost-Indië, jhr. J, A. Roëll, adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin den Minister van Oorlog, generaal majoor K. Eland, eervol te ontheffen van het hem tijdelijk opgedragen beheer van het Departement van Marine, met dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. Jhr. Roëll was van 1876 tot 1879 adjudant van Z. K. H. prins Hendrik en ging toen als adjudant in gewonen dienst van Z. M. den Koning over. Op 1 Mei 1891 trad hij in dienst bij H. M. de Koningin als adjudant, in welk jaar hij in opdracht van H. M. de Koningin-Regentes den Duitschen Keizer complimenteerde bij diens nabijheid bij de Nederlandsche grenzen. De nieuwe Minister van Marine heeft vaak in geschriften en pers zijn meening over mari tieme taken uiteengezetbij heeft thans den leeftijd van 60 jaar bereikt en is de broeder van den Minister van Buitenlandsche Zaken van het voorgaande Kabinet. Men seint uit Indië het volgende officieele bericht »Zes Januari is de hoofdplaats Amboina op de Molukken verwoest. Vijftig personen dood, yn 1795, M. Miedema. Koart Yn gruzleminten (met plaatsje.) Inlichtingen verzocht. Door den hoofd commissaris van politie te Hilversum worden inlichtingen verzocht omtrent een persoon, die op oudejaarsavond te half elf is gezien op den ’s-Gravenlandscben weg te Hilversum, in druk gesprek met den sedert verdwenen ge neesheer dr. T. Moord. Te Leur werd sedert Zondag avond een 26 jarige dienstbode vermist. Woens dagmiddag werd de ongelukkige met afgesneden hals in het veld gevonden. Men vermoedt, dat teleurgestelde liefde aanleiding tot deze gruweldaad is geweest. Te Stiens is de boerderij van Haitsma, bij wien de inbraak geschiedde, bekend uit het proces-Hoogerhuis, totaal afgebrand. Eenige koeien, paarden en ander vee kwamen in de vlammen om. Daar het huis aan alle vier boeken tegelijk brandde, en er een vreemd persoon op het erf gezien is, heeft men sterk vermoeden op brandstichting. INHOUD van no. 1 van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. HoofdartikélWetenschappelijke Kneipp- dokters. Berichten: Bestuur der Vereeniging. Lezing over kwakzalverij. Een wonderdokter ver oordeeld. Onbevoegde uitoefening der ge neeskunde. Weer een onbevoegde. De fabrikant van Glanduleen. Het «Independant Medical College te Chicago. Grootere artikelen: Het buitenland ons weer ten voorbeeld. Ingezonden: Hulp voor ooglijders in het buitenland. Een slachtoffer van Windelincx. Verkoop van kwakzalverijen in Indië. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: Pastilles Poncelet. Teercapsules van Guyot. De troep Zigeuners, die sinds eenigen tijd trachtte ons land binnen te trekken, is daarin geslaagd. Bij Boxmeer bleken de maat regelen aan de grenzen genomen om hun het binnenkomen te beletten, niet voldoende geweest te zijn. Een speelhol. Zaterdagnacht heeft de Londensche politie een inval gedaan in het Gedurende het laatste kwartaal van 1897 International Clublokaal in Gerrardstreet, Soho, dat bekend stond als een speelhol. Zij nam een vijftig sleden” van de club gevangen en voerde hen naar het politiebureau, waar de spelers, na hun adres opgegeven te hebben, werden vrijgelaten. Er moeten ver scheiden bekende burgers van Londen onder zijn. Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilyk Maandag en Donderdag middags 1 uu. Advertentién Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. II. M. de Koningin en de Koningin- Regentes deden het hoofdbestuur der vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche Leger (onderstand aan militairen, gepensionneerd vóór de wet van 1877 en hunne weduwen) als blijk van be- j langstelling wederom een schenking toekomen I ditmaal groot f 400. EN TWINTIGSTE JAARGANG. De bijzonder zachte weersgesteldheid van dezen winter, wij zijn thans zoo ongeveer medio Januari, deed ons een kijkje nemen in het werkje van Van Hall: «Spreekwoorden en Voorschriften in spreuken betreffende Land bouw en Weerkennis,” uitgave Kruseman, Haarlem 1872, en wij vonden daar het vol gende: «Spreuken en voorspellingen (niet alle even gegrond) over het weder verzeilen ons gedurende het gansche jaar. Als de muggen in Januari dansen, Wordt de boer een bedelaar. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.j 15 Jannewaerje 1898. It moat yen mar tsjinwierje. Nei it Fransk I teltsje troch Dreves Uitterdijk. De Grytman hoven kennis te geven, dat H. M. geen vreemde 1 zoek vorsten wenscht te ontvangen. De inhuldigings plechtigheid zal even eenvoudig zijn als die van wijlen Koning Willem III. Het an, om bij gelegenheid dermhuldiging daUde uit verschillende plaatsen bij de binnenvaart betrokken, zal verwezenlijkt worden. een medewerking toegezegd. Naar het Vad. verneemt, is het wets ontwerp op den leerplicht gereed en zal het eerstdaags aan den Raad van State worden toegezonden. Bij Kon. besl. is op zijn verzoek aan den heer H. J. Massink eervol ontslag verleend als directeur van het post- en telegraafkantoor te Sneek. In verband met de terugreis van het oorlogsschip Nautilus naar Nederland wordt de rechtstreeksche verzending van brieven en andere stukken Aan een vrijwilliger van het reservekader, gestaakt, die in een militaire ziekeninrichting is of moet worden opgenomen en den wensch te kennen geeft om voor eigen rekening elders verpleegd te worden, kan tijdelijk dan wel groot verlof j worden verleend. TT-, t> i. j ju fen Raerderhim ütfenhus yn ’e Bird efter Grou, Uit Rotterdam deelt men aan het Cen- ------ J - trum mede, dat de heer M. A. Thompson kapelaan in de kerk van het Allerh. Hart in de Vondelstraat te Amsterdam, benoemd is tot hoofdredacteur van de Maasbode. Het is te wenschen dat het nu eens een fatsoenlijk blad begint te worden. Bij Kon. besl. is aan jhr. J. W. May, ’id der commissie belast met het afnemen der consulaire examens, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend uit laatst genoemde betrekking, onder dankbetuiging voor zijn als lid dier commissie bewezen langdurige goede diensten en is benoemd tot lid van voormelde commissie, de heer H. S. J. Maas, consul-generaal te Londen. Johanna van Woude. Bij vonnis van de arrondissementsrechtbank te Haarlem, van den 11 Januari 1898, is het huwelijk tusschen Johannes van Wermeskerken, notaris te Krom menie en zijne ecbtgenoote Sophia Margaretha Cornelia Junius, op den eisch van den man, door scheiding van tafel en bed, wegens buiten sporigheden, hoon en beleediging, ontbonden, met bepaling dat de kinderen, die tot heden bij den vader zijn verbleven, steeds bij hem zullen verblijven. Bij de Nederl. Tramwegmaatschappij bestaat, naar bet U. D. verneemt, het voor nemen een tramweg te leggen van Leeuwarden - door aardbeving geheel Daar Q«atrebras, aansluitende aan den bestaanden vwx>wv. v vvjuvuvu uvuu, waaronder - tien militairen; tweehonderd personen verwond Daar aansluitende aan den geconces- De namen van de dooden en gewonden zijn 81oneerden we« Leeuwarden-Marssum-Beet- in dat telegram niet opgegeven. Een telegram Sum en van iraneker naar Arum- aansluitende van overste Bijleveld militair commandant te aaD Amboina (heden uit Makassar verzonden) luidt: ?D^n’ «Officieren Ambon en familie ongedeerd ook die van het stoomschip Arend.” Inhuldiging. Een der berichtgevers van het N. v. d. D. in het buitenland seinde Woensdag Ik verneem uit de beste bron, dat alle ge- of Als er gras groeit in Januari, zoo wast bet slecht door ’t gansche jaar.” ’t Eerste gezegde is van Hollandschen, ’t tweede van Duitschen oorsprong. Beide zeggen ongeveer hetzelfde, nl. dit«Al te warm weder in Januari geeft een slecht jaar.” In Frankrijk bestaat er een soortgelijk ge zegde. In den Drentschen Volks-Almanak van 1839 leest men: «Lichtmis helder en klaar, Een goed iemen jaar.” Lichtmis nu is 2 Februari en iemen zijn bijen. Friesland zei dien datum aangaande: «Lichtmis donker, de boer een jonker; Lichtmis helder, de boer in den kelder.” En Duitschland «Hebt voor ’t weder goeden moed, Als ’t op Lichtmis stormt en woedt.” De schrijver voegt hieraan toe«Beide spreuken zijn echter zeer ongewis.” Eene andere Duitsche spreuk luidt «In Sprokkelmaand warm en zacht, Zoo brengt de lente vorst bij nacht.” Met Januari en Februari kunnen we ’t voor- loopig doen. Intusschen de weerprofeten mogen ’t mis hebben en een hoogleeraar als wijlen de heer Van Hall ook. Van andere zijde worden we er op gewezen, hoe de statistiek bewijst, dat de meeste hardrijderijen in ons gewest immer door in Februari werden ge houden Nu houden we veel van statistiek, hoewel ze ten opzichte van het weder wel zeer grillig mag heeten. Maar dat we er al de wintermaanden zonder een enkel baantje afko men, nu dut valt haast niet aan te nemen. Voorloopig evenwel durven we op droog en vorstig weder nog niet hopen, er zit te veel waterdamp in de lucht. Maar zoo tegen of in Februari Wie zal ’t zeggen De penning meesters der verschillende ijsclubs zullen wel doen de opgegaarde «schatten” nog niet al te vast achter slot en grendel te bergen. Schijn kan bedriegen. Wij hebben nog wel geen winter, maar we zijn toch in ’t hartje van de wintermaanden. Eén enkele ommezwaai en *t is verandering van tooneel. Laat ’t ons nu reeds bedenken, om dan niet bedrogen uit te komen. En dit er bij. Een late winter hij is mogelijk, vindt den minder-bedeelde onvoorbereid. Voor de naaste toekomst kon hij zorgen, althans hij deed het. Voor December en Januari eenig brood en eenige brandstof. Maar voor een’ winter in Februari niet. Daarop had hij niet gerekend, dan immers zou er weer werk en daardoor brood zjjn. Hoeveel genot een gum en van den bestaanden tramweg Bolsward Har- De directeur der tramwegmaatschappij heeft reeds aan den minister van waterstaat vergunning gevraagd om in de bermen van de rijkswegen LeeuwardenQuatrebras en Mars- sumFraneker spoorstaven te mogen aanleggen, ten einde een tramweg met mechanische trek- i kracht te kunnen exploiteeren. de suikerfabriek Jager j naar Amerika uitge- zanten een schrijven vanwege H. M. de Koningin en q ontvingen, waarin hun verzocht werd aan de weken Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht heeft tegen den vader, die zijn zoon in een I kleine kist opsloot, waaruit de mishandelde jongen door de politie verlost werd, een ge- vangenisstraf van 5 maanden geëischt. De directeur van en Co. te Rozendaal is Het gerecht te Breda heeft een onder naar de boekvoering ingesteld de fabriek werkt geregeld door. Mislukte suikerspeculaties hebben den direc teur groote geldelijke verliezen toegebracht; - - - - - het gerucht dut do fabriek daarin voor een versierde vaartuigen naar Amsterdam te zenden, groof bedrag betrokken zijn zou, is onjuist. Door genoegzaam aantal gemeenten is haar ^00^00^2^ IMS- II1111 Ell 11III min num FiiiESLiiii. UITGEVER:

Friso nl | 1898 | | pagina 1