ZATERDAG 22 JANUARI 1898. No. 7. Nieuwstijdingen. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG kort en, omdat bet handel voor van gehoord, die verklaarde dat het gesprek wel UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM W. K. As min slüch is en sliepe wol, T. J. B. Krysttiid, B. S. Hyikema. De léste stim fen ’t aide jier, IJ. S. In fine set, B. H. Ynbrekkerij (met plaatje.) De St. Ct. bevat de volgende opgaaf van het aantal bezoekers der musea en monumenten gedurende het jaar 1897: het Koninklijk Ka binet van Schilderijen te ’s-Gravenhage 39,631 het museum Meermanno Westreenianum te ’s-Gravenhage 96; het Koninklijk Penningka binet te ’s Gravenhage 846; het Rijksmuseum van vele kanten blijken van plan hebben ontvangen. Bij de Dinsdag te Rotterdam, district IV gehouden verkiezing voor een lid der Tweede van den hoek van de Heulstraat en terdijkvroeger Willem van Oranje. Geen financieel succes. Naar uit Arn hem gemeld wordt zal er op het waarborgfonds voor de tentoonstelling op Sonsbeek gehouden, ongeveer 95 pCt. gestort moeten worden. Dit najaar zal te ’s Gravenhage door de Rotterdamsche leden der Ned. Chrysanthemum club een tentoonstelling gehouden worden. Naar men Brieven en Beri int en, de Redactie betreffende trance aan dit adres, uite. lijk Maandag en Donderdag middags 1 uu< Advertentièn Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Zola heeft als verdediger gekozen de advo- kaat Labori. De sympathie-betuigingen met Zola in het buitenland worden steeds veelvuldiger. In Buda-Pest en in Szegedin zijn manifestaties gehouden door de studenten ten gunste van Zola, evenals dat is gebeurd in verschillende plaatsen van Italië. Onder de telegrammen van gelukwensching, die Zola uit alle oorden der wereld toestroomen, is er ook een van de Amsterdamsche journa listen. Naar aanleiding van een bericht, onlangs in een der dagbladen geplaatst en van een buitenlandsch correspondent afkomstig, betref fende een vertrouwelijke circulaire vernemen wij uit de beste bron, dat aan de verschil lende Nederlandscbe vertegenwoordigers in het buitenland, de Minister van Buitenlandsche Zaken de Nederlandsche vertegenwoordigers in het buitenland heeft aangeschreven om scherp toe te zien, dat dergelijke vertrouwe lijke mededeelingen in het vervolg niet onder oogen komen van personen, die niet in con- Oudbeden te Leiden 6244; het Rijks Etbno- telegram graphisch Museum te Leiden 1735; het Rijks- kabinet van Prenten te Leiden 69; de Histo rische zaal in het Prinsenhof te Delft 8103; de Gevangenpoort te ’s-Gravenhage 22,029; bet Muiderslot 3909; de Ruïne van Brederode 10,507; het Monument te Heiligerlee 4182. Op initiatief der redactie van het Han- delsblad wordt het volgende telegram verzonden namens de Amsterdamsche journalisten aan den thans te Parijs vertoevenden hoofdredacteur van dat blad, den heer Charles Boissevain, door wiens bemiddeling het Emile Zola zal geworden Boissevain, Grand Hotel de Normandie, Rue de l’Echelle, Paris. Par votre intermédiaire a M. Zola: Les soussignés, journalistes Amsterdam, estimant 1’affaire Dreyfus une cause interna tionale de justice et d’humanité, se sentant incompétents a porter le moindre jugement dans 1’affaire proprement dite mais convaincus de la nécessité d’une procédure franche et ouverte, Zorgvuldige berekeningen hebben i van de 66 personen, die 100 en daarboven tellen, 43 tot het vrouwe- en 23 tot het mannelijk geslacht behooren. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. Prys der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Ry abonnement Is de prijs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever jaar H. M. de Koningin Regentes, zijnde het gebouw '0^- den Kneu Volgens de nieuwste statistiek, moeten er zelfs bewoond door wijlen Prins 41 honderd-jarige mannen en 102 honderd jarige vrouwen op bet miljoen menschen zijn. Volgens de keizerlijke Duitsche gezondheids dienst zijn in Frankrijk de meeste 100-jarigen, dan volgt Duitschland, terwijl Italië in dit opzicht de derde plaats inneemt. Een wandelaar op de zee. Kapitein William Oldrieve van Boston heeft het echt Amerikaansche plan opgevat om in gezelschap van kapitein Andrews, die zich reeds door zijn verneemt bestaan er bij de tocht over den Oceaan in een zeer klein bootje, directie der II. IJ. S. plannen, om het stations- naam heeft gemaakt, den volgenden zomer te gebouw te Alkmaar door een nieuw te ver-1 voet over zee een tocht naar Engeland te l gevoerd is maar betrof, zacht. Toen verzocht de verdediger een onderzoek naar de verklaring van de Vries als verdacht Kamer (vacature Hintzen) waren 2772 geldige van meineed en 8chor8ing der zaak te8en stemmen uitgebraebt, waarvan op de heeren: dr. R. P. Mees R.Az. (lib) 1308, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck (antir.) 948, G. van Herwaarden, (chr. hist.) 232 en W. P. G. Helsdingen (soc. dem.) 284 stemmen. Herstemming alzoo tusschen de heeren Mees en Van Asch van Wijk. Volgens particuliere berichten zouden aan de oevers van de Boven Suriname belangrijke hoeveelheden goud gevonden zijn. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei vangen. Tot dat doel is reeds een aangrenzend perceel aangekocht. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal successievelijk overgaan tot het aanbrengen van betere verlichting in haar coupé’s tweede klasse. Reeds is in enkele rijtuigen deze verbetering aangebracht. Naar uit ’s-Gravenhage wordt gemeld, wordt de anti chambre in het gebouw van de Tweede Kamer gerestaureerd en verfraaid. Daar met dit werk nog verscheiden weken verloopen, zal de Kamer vermoedelijk in Februari niet bijeenkomen en zouden de werkzaamheden dan op 1 Maart hervat worden. De Libre Parole verzekert, dat generaal de Galliffet van plan is zich in de Dreyfus- quaestie te mengen, om de verdediging op zich te nemen van luitenant kolonel Picquart, die vroeger onder zijn bevelen gediend heeft. De Temps bevestigt deze mededeeling. De minister van oorlog heeft de aanklacht tegen Zola en den gérant van de Aurore aan den minister van justitie gezonden. Door van meineed M. O. Het Hof heeft daartoe echter geen termen gevonden. De Adv.-Gen. mr. T. J. Noijon acht alleen het eerste gedeelte van den eed bewezen valsch te zijn, voor het 2e gedeelte is er slechts 1 get. en het derde gedeelte heeft niet Vrijdags maar Donderdags plaats gehad. Spreker requi- reert vrijspraak van bekl. voor en overigens bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. J. M. v. Hettinga Tromp, bestreed het overtuigend bewijs voor de schuld van beklaagde en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. De rechtbank te Maastricht heeft in hooger beroep bevestigd het vonnis van den kantonrechter daar, waarbij twee colporteurs van de Sociaal-Democraat zijn veroordeeld wegens het luidkeels venten van gedrukte stukken. Gevonden. Het lijk van den genees heer T., die sedert Oudejaarsavond te Hilver sum vermist werd, is uit de vaart opgehaald. Tengevolge van den zwaren mist heeft op het Haringvliet de Stellendamsche stoomboot Vooruitgang een vischschokker overvaren. De opvarenden werden door een anderen viseb- schokker met veel moeite gered. INHOUD van het Friesche Tijdschrift 22 Jannewaerje 1898. De Grytman fen Raerderbim ütfenbus yn ’e désirent exprimer leur trés chaleureuse sym pathie et leur trés profonde admiration pour la manière généreuse et désinteressée dont vous avez servi la cause de Ia vérité dans cette affaire de lumière contre ténèbres. Cordialement et respectueusement De vertaling er van luidt als volgt: Boissevain, Grand Hotel de Normandië, Rue de l’Echelle, Paris. Door uw tusschenkomst aan Zola: De ondergeteekenden, Amsterdamsche jour nalisten, de zaak Dreyfus beschouwend als een die onderdeelen I internationale zaak van recht en menschelijk- »t vonnis. heid, achten zich geheel onbevoegd om een zelfstandig oordeel in bovengenoemde zaak te vellen, maar overtuigd als zij zijn van de noodzakelijkheid dat de zaak vrij en met open deuren worde behandeld, wenschen bun warme sympathie en diepe bewondering uit te spreken voor de edelmoe dige en onbaatzuchtige wijze, waarmee gij de j zaak der waarheid hebt gediend in deze zaak van het licht tegen de duisternis. Met oprechte gevoelens van eerbied: jaatstgenoemde zal de aanklacht worden gesteld Volgen 30 namen. in kapde,n van den procureur generaab Vermogens belasting. De Haagsche Sprok kelaar van het U. D. verzekert, dat de sscherpe resolutie”, waarover men ’t eenigen tijd geleden in de Eerste Kamer zoo druk had, de aan schrijving van den minister van financiën, om bij ontdekking van Vermogings belasting-ontdui- king na overlijden (uit de memories van successie) de gesmokkelde belasting alsnog van de erf genamen op te vragen, onder opmerking dat de administratie er anders tot haar leedwezen een proces over zou moeten beginnen, in den lateren tijd al verscheiden malen tot na- storting van niet onaanzienlijke sommen moet hebben geleid een feit, dat vermoedelijk ver klaart, dat de Vermogens-belasting gaandeweg meer opbrengt, ofschoon de rentestand zeker niet stijgt en menig kapitaal verliezen leed. Huldebetuiging aan Zola. De arts Van der Myle te Smilde heeft een beweging op touw gezet om den heer Emile Zola te Parijs een telegram te zenden, als huldebetuiging voor zijne houding in de zaak-Dreyfus en moet reeds sympathie met dit de Ook eenige firma’s officiëele betrekking tot de legatiën of te Amsterdam 196,320; het Rijksmuseum van -en particulieren te Rotterdam hebben Zola een sulaten staan. van sympathie gezonden. Een privilegie van vrouwen. Vrouwen Het Vad. deelt mede, dat aan Zola uit Den hebben het voorrecht gemiddeld ouder te wor- Haag een brief gezonden is, waarin hem, na dendan mannen. Wie eens zijn bekenden een uiting van sympathie, een middel wordt nagaat, komt tot de ontdekking, dat er meer aanbevolen om voor den rechter Dreyfus’ weduwen dan weduwnaars zijn, dat bijgevolg onschuld te doen bewijzen. de levensduur van vrouwen langer is dan die Prinses Elisabeth van Waldeck neemt van mannen. 7 gedurende haar verblijf te ’s Gravenhage eenige uitgemaakt, dat dagen les in het teekenen ten Paleize van e.k. bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht en bij de Rijkskweek- school voor onderwijzeressen te Apeldoorn, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of, die, elders wonende, zelf in de kosten van huis vesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten worden melding gemaakt. Zij die voor een plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich vóór 1 Maart 1898 aanmelden bij den directeur of de directrice der Rijkskweekschool welke zij wenschen te be zoeken. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden ’Sfjwcht en Bjucht.” heeft in hooger beroep terecht gestaan M. O., 61 jaren, koopman te Bolsward, die door de Bird efter Grou, yn J795, M. Miedema. Rechtbank te Leeuwarden is schuldig verklaard Be ljue wolle prate, - aan meineed en veroordeeld tot 6 maanden n gevangenisstraf, omdat bij ter beëindiging van een civiel geding met den antiquaar den vol genden eed heeft afgelegd „Ik M. O., enz. zweer, dat het niet waar is dat ik, nadat de eischer I. B. de Vries ongeveer het midden van Oct. 96 mij voor de in de dagvaarding vermelde antieke secretaire een koopprijs van f 100 had gebeden, op Maandag 19 Oct. d.a.v. in den winkel van eischer aan diens huisvrouw heb gezegd, dat de kast voor den door haar man geboden prijs aan hem word gegund dat het ook niet waar is, dat op Woensdag 20 Oct. d.a.v. in de gelagkamer van den kas telein Scheltinga te Makkum, tusschen de Vries en mij werd afgesproken, dat deze den volgenden Vrijdag de secretaire zou in ontvangst nemen en dat evenmin waar is, dat ik in den morgen van dien Vrijdag te mijnen huize in tegenwoordigheid van anderen heb erkend, dat ik de secretaire aan den eischer had verkocht.” Dit civiele proces was een gevolg hiervan, dat bekl. die secretaire des Vrijdagsmorgens voor f 125 aan een ander verkocht had. Er waren nu 5 getuigen a décharge. De landbouwer Y. N. Galama, onder Bolsward, verklaarde dat hij de secretaire aan beklaagde ten verkoop gegeven en daarvoor later f 125 ontvangen heeft; dat was een vriendschapsdienst. De vier anderen verklaarden, dat zij den 21 Oct. ’96 in de gelagkamer van Scheltinga ge weest zijn, beklaagde en de Vries gezien hebben en dat die twee het beweerde gesprek niet gevoerd hebben, zij hadden het niet gehoord. Naar aanleiding hiervan werd de Vries nog FBI iiliii muil rmisi. i\n. MMS- 1.1 UilEIIIEVIIE-

Friso nl | 1898 | | pagina 1