WOENSDAG 26 JANUARI 1898. No. 8. 1 I WL; Volkssanatoria. Officieel gedeelte. Binnenlandsche Berichten, daar is ook niemand, ---u Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG en Koloniën is Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM eindelijk het lijden Doodt Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever ze natuurlijk ook en meer- baat voor hunne patiënten, gezon- In De Vacature, Nieuw Advertentieblad voor het Lager, Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs, van 21 dezer (uitgave van W. J. Thieme Cie te Zutphen), vinden we onderstaande opwekking: een eind heeft genomen. uitgebreiden zin). «Geen muren Verduren Der eeuwen geweld,” en gaan, dat kiemen van teringlijders Inrichtingen tot genezing door te trekken naar Pedir, zijn troepen daar heen gezonden. Toekoe Oemar had Djantoi verlaten, tot dekking achterlatende 180 man; dezen verdreven. Toekoe Oemar wordt vervolgd. Onzerzijds één zwaar en drie licht gewonde militairen.” In April aanstaande zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adspirant-opzichter der telegrafie, waarvoor drie plaatsen worden opengesteld. Gemeente-ambtenaren. Zondag 13 Febru ari des middags te 1 uur zal in Krasnapolsky vergaderen de Nederlandsche bond van gemeente ambtenaren. Op de agenda komt o. a. voorbespreking van het persoonskaartenstelsel, waartoe wordt geadviseerd in het verslag der centrale commissie De Wagtendonk commies-chef der Brieven en BeriiUten, de Redactie betreffende fran cc aan dit adres, uitei lyk Maandag en Donderdag middags 1 uui Advertentièn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der ge meente Hemelümeb Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 29 Januari 1898, des voorm. te 9| ure. Punten van behandeling I. Ingekomen stukken. II. Adres van A. de Vries om eervol ontslag als telephonist te Koudum. III. Benoeming van een telephonist aldaar. IV. Idem van een veearts. V. Bezwaarschrift tegen het 2e suppl. kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1897. VI. Behandeling van het primitief kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1898. Koudum, 24 Januari 1898. De Burgemeester, H. M. TROMP. Eene Vrouwe op den Troon en deze be schermend hare handen uitstrekkend over ster ken en zwakken, gezonden en zieken, en een Volk, welks zonen en dochteren wedijveren om mede te doen in de bevordering van alge- en welvaart, elkander helpend, elkander steunend en troostend, waar ter wereld kan dan voor de spanne tijde, die we hier vertoeven, een beter land ter wereld gevonden worden? «In eendracht macht!” H. ze zijn, ook wat de erfelijkheid in de familiën betreft. In den regel toch is de persoon van den lijder niet de oorzaak en hij of zij is de beklagenswaardige. Nog moedig onder ’t lijden, hoopvol eiken dag beterschap wachtende en steeds achteruitgaande, leest de naastbestaande niet anders op het voorhoofd van den of de sukkelaar dan deze woorden: «Ten doode op geschreven. Voor u zijn geene kruiden ge wassen.” En ofschoon met een bloedend hart brengt hij toch nog het stoffelijk overschot ten Ongeveer terzelfder tijd, dat de Bond van Ned. Onderw. de wenschelijkheid besprak om in eigen beheer een herstellingsoord op te richten voor zieke collega’s en leden van hun gezin, richt een breede rij van mannen buiten het onderwijs zich tot het Nederlandsche Volk om met vereende krachten te werken aan een zelfde doel: het stichten van Volkssanatoria voor teringlijders. Want al moge de Bond wellicht aan het te stichten herstellingsoord een ruimer arbeidsveld toekennen, men denke slechts aan de vele zenuwlijders van den tegenwoordigen tijd, toch kan niet ontkend worden, dat vooral onder de onderwijzers bet aantal teringlijders betrekkelijk zeer groot is en dus aan dezen wel in de eerste plaats gedacht zal zijn. Het mag niet verzwegen worden, dat den Bond van N. O. een woord van warmen lof toekomt, waar hij oog en hart toont te hebben voor een zoo groot belang, en dit te meer, daar alle exclusivisme werd ter zijde gesteld en men ook Hoofden van Scholen, hoewel zij geen lid van den Bond kunnen zijn, tot die inrichting wenschte toe te laten. Waar nu evenwel een aantal medici van naam zich op maken om bij het geheele volk belangstelling te wekken, is het niet onwaarschijnlijk, dat de Bond zich hierbij zal aansluiten, en dit zou reeds een flinke schrede zijn op den weg om tot het gewenschte doel te geraken. Ook het Nederl. Onderw. Genootschap zou zijn sympathie en steun kunnen toezeggen en langs dien weg de mogelijkheid openen, dat één of meer in richtingen verrezen en in het Bestuur daarvan een paar onderwijzers zitting verkregen. Deze zaak komt mij zoo hoogst belangrijk voor, dat ik bet durf wagen alle onderwijzers en onderwijzeressen toe te roepenSteunt de oprichting van Volkssanatoria met woord en daad. Waar het niet mogelijk is dat ieder persoonlijk als contribuant toetreedt, daar kun nen de onderwijzers-vereenigingen zich verbinden tot eene jaarlijksche bijdrage, en naar wij hopen, zal in de naaste toekomst veel meer gedaan kunnen worden. Er bestaat toch gegronde hoop, dat zoo niet alle, dan toch de openbare onderwijzers zullen worden opgenomen in het pensioenfonds voor Burgerljjke Ambtenaren. Waar wij tot heden kundigen dienst. De Arbeiderskiesvereeniging te Rotterdam heeft besloten zich bij de aanstaande herstem ming voor een lid der Tweede Kamer in district IV te onthouden. Ouderlijke macht. Naar men verneemt wordt eerstdaags het wetsontwerp tot regeling der ouderlijke macht en der voogdij weder bij de Tweede Kamer ingediend. Een dergelijk ontwerp van het vorige ministerie is met alle aanhangig gebleven wetsvoorstellen, ingetrokken. Het nieuwe, gewijzigde ontwerp zal, als wij wel zijn ingelicht, ook de gevallen waarin het onderzoek naar het vaderschap wordt toegelaten, aanmerkelijk uitbreiden en in verband daarmede voor de wettelijke voogdij van natuurlijke kinderen nieuwe regelen stellen. Atjeh. Bij het dep. van ontvangen het volgende van 21 dezer gedag- teekende telegram van den Gouverneur-generaal van Ned. Indië, betreffende de gebeurtenissen in Atjeh: «Op het bericht, dat Toekoe Oemar met zijn benden Djantoi, op nege.n kilometer bezuiden eigen land in- Selimoen aan de Atjeh-rivier, bereikt had, om en, kan Engelbrecht maar tusschen dat komen en gaan, dat kiemen I en verflensen ligt toch een zeker tijdsbestek. dat in gewonen doen ieder wel een heel klein zoomede eenige hoofdofficieren bij den genees- beetje lang wil hebben en ook zijn evenmensch gunt, niet alleen op den Nieuwjaarsdag maar ook bij elke korte afreize, als hij banddruk- kend, ’t uitspreekt; «Goede reis en ge zondheid 1” En nu hebben menschenvrienden, ernstige denkers onder ons, ja wel geene kruiden tegen den dood uitgevonden, maar toch voor jeugdige teringlijders heilkruiden aangebracht in gezonde omgeving, frissche lucht en stevige voeding. Welgestelden kunnen zulk eene afzondering en eene dergelijke verpleging betalen, maar gewone burgerluidjes, werklieden en behoeftigen? Klinkt dezen niet als spot den raad van den genees heer in de ooren: zooveel liter melken zooveel eieren per dag, een frissche kamer, goed vleesch, enz. enz.? Dat kunnen rijken alleen betalen. Ja, en dat doen malen vinden ze die ze dan naar het buitenland hebben den. Maar nu al de anderen, buiten de rijken? Och, waarom zou ’t niet kunnen, als we de handen ineensloegen en die rijken willen ’t ook wel, dat we in ons stellingen verkregen ter verpleging het, ter genezing Volkssanatoria 1 voor de lijders uit het volk, zonder onderscheid. ij hebben reeds veel te lang op zich laten wachten. Met bidden alleen komen we er niet, het werken moet daarmede gepaard gaan. Welnu, men roept aan allen kant om een bededag bij de troonsbestijging onzer jeugdige Koninginne. We hebben er niets op tegen. Maar laat ons bij dat bidden een dankoffer voegen in den vorm van een ruime gift voor de oprichting van Volkssanatoria, eene daad, waarover onze beide Koninginnen zich hartelijk zullen verheugen en ’t zich ongetwijfeld eene eere zullen rekenen van de stichtingen zelve Beschermvrouwen te mogen worden. Wij be driegen ons niet, als we bij de Majesteiten voor de statistiek d.d. 20 October 1896. grave met dankbaarheid in zijne ziel, omdat j hart veronderstellen voor alles, wat het welzijn 1 heer W. J. van aanbelangt van het Volk, (en dit in den meest afdeeling bevolking te Amsterdam zal dit onder werp inleiden. I pensioen voor weduwen en weezen moesten missen, hebben we de handen ineengeslagen en is een ondersteuningsfonds in ’t leven ge roepen, waaruit óf aan collega’s steun wordt verstrekt om eene levensverzekering te sluiten, óf aan weduwen en weezen eene jaarlijksche uitkeering wordt verzekerd. Enkele malen werd ook aan zieke onderwijzers de gelegen heid gegeven elders herstel voor bunne geschokte gezondheid te zoeken. Mocht eenmaal de blijde dag aanbreken, waarop we van bange vrees zullen zijn ontheven, de dag, die ons het Weduwen- en Weezenpenisoen verzekert, dan zullen wij niet ophouden dat ondersteuningsfonds eene bijdrage te schenken. Als dankoffer zullen we dan onze contributie verdubbelen ten einde daardoor den broeder te kunnen helpen, om nu niet meer op den vreemde maar op eigen j bodem herstel te zoeken voor eene ziekte, die jaarlijks zoovele jeugdige levens verwoest en die toch volgens de ondervinding in het buiten land opgedaan, door gezonde, zuivere lucht en doelmatige behandeling te bestrijden is. Bond van N. O.; N. O. Genootschap en Onderwijzersgezelschappen van wat naam of richting, zendt aan de mannen van ’t initiatief voor de oprichting van Volkssanatoria de ver zekering van uw sympathie en steun, opdat ook in deze de leus bewaarheid worde Eendracht maakt macht! Genderen. R. BRAAMS. Wij behoeven niet te verzekeren, dat we ’t met de algemeene strekking van dezen oproep volkomen eens zijn. De schrijver, zeker een onderwijzer, schrijft in een vakblad en spreekt derhalve tot zijne ambtsbroeders. De zaak zelve betreft echter geheel ons Volk, dus ook de breede schare van lieden, die buiten de onderwijzerswereld staan. En daarom meenen we goed te doen, door ook een handje te helpen. Immers «Eendracht maakt macht!” Als de publieke pers zich er mee bemoeit, als de ver schillende vakbladen een woordje mee spreken, als men het van oor tot oor trommelt: «daar loopen, daar zuchten onder ons lijdenden, die geholpen kunnen worden,” wie ter wereld zou dan nog een hart van steen hebben, om niet al zou ’t slechts een enkel half-stuiverstuk wezen, te offeren op ’t altaar der algemeene liefde. Teringlijders! Hebt ge ze ontmoet? Ongetwijfeld Wijs ééne familie aan, waaronder een zoo danige lijder niet voorkwam, en ge zult op eene uitzondering kunnen roemen. Tering! Och, zoo vele soorten. En eigen schuld! en erfelijk in den zooveelsten graad, en nog al meer van die opmerkingen. Maar wij kennen die praatjes en laten ze voor ’t geen rvZA n 1*1 n ZA za It* ut o 4- zl ZA za wv I’za 1 I Ia za i zl zl za A l za HH. MM. de Koninginnen hebben duizend gulden doen toekomen aan den resident van Amboina, ten bate der slachtoffers van de aardbeving. Op de eerste audiëntie van den minister i van marine, vice-admiraal jhr. Roëll, kwamen Vrijdag vele hoofdofficieren der zeemacht, o. a. de commandanten en directeuren der onderschei- j dene marine directiën, de vice-admiraal Ten Bosch van Amsterdam, de schout-bij-nacht i van Willemsoord, de commandant Stolp van het Instituut van Marine te Willems oord, de inspecteur der administratie Van Wage, O, hoevele levens zijn alzoo niet afgesneden, hoeveel jeugdige levens vooral. Vaders, die noodzakelijk moesten blijven, moeders, die on misbaar waren God, zoo daar een middel tot redding ware, het zou algemeen worden aangegrepen. Daar J meen geluk is aan duizenden ziekbedden gebeden tot in het 1 oneindige toe. En toch kwam de dood. Tegen dezen verschrikker, elders weder ge noemd een goede engel der menschheid, zijn zegt de volkstaal. geene uitvindingen mogelijk. De volkstaal steunt hier op 't meest vaste fundament. Maar zelfs niet de ergste kwakzalver, die een middel tegen den dood aan de hand wil doen. «Er is een tijd van komen, Er is een tijd van gaan,” zong De Genestet, en een ander dichter «Planten, dieren, meuschen, Kiemen, bloeien en verflensen,” nog een derde: MEI B B 1IIIH1BTII* mill mini friesland. i UITGEVER: 'V" i.' J

Friso nl | 1898 | | pagina 1