ZATERDAG 29" JANUARI 1898. No. 9. Nieuwstijdingen. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG het Friesche Tijdschrift Van onwaarde UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM men. en Kjucht 29 Jannewaerje 1898. uitgebracht. De Grytman fen Raerderhim utfenhüs yn e Deze vermelding alleen is zeker wel in staat die een levendig belang stellen in de Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Fjouwer frommen, Th. v. d. S. Bledfolsel. -Briefwiksel, D. Bargeslachtsjen (met plaatje), D. H. Z. Ynhald, jiergong 1897. Het slachtoffer der gasvergiftiging in een perceel op de Keizersgracht te Amsterdam, is mevrouw Louise Schagen van Soelen, wier man nog niet lang geleden op de Beurs plot seling dood bleef. Brieven en Beriititen, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uite. lijk Maandag en Donderdag middags 1 uui Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. En vrouwelijk teeder was De directie der Pruisische Staatsspoor wegen heeft aan de Nederlandsche spoorweg- besturen voorgesteld, den geldigheidsduur der ter gelegenheid van het Paasch-, Pinkster- en Kerstfeest uit te geven gewone retourkaarten in rechtstreeksch verkeer tusschen Nederlandsche en Pruisische stations, evenals zulks thans voor het verkeer tusschen laatstgenoemde onderling is bepaald, voortaan vast te stellen als volgt a. Voor het Paaschfeestvan en met den 12en dag vóór tot en met den 8en dag na den eersten feestdag. b. Voor het Pinksterfeestvan en met den 3en dag vóór tot dat beklaagde tegen- i eersten feestdag. het verwijt van zijn schoonvader, dat hij I c. Voor het Kerstfeestvan en met den handteekening had nagemaakt, I daan, waardoor ik weet, dat paald geen vorst krijgen! A. C. Wertheim. In allen eenvoud is Woensdag op de Israëlitische begraafplaats te Overveen op bet graf van C. Wertheim, een grafsteen geplaatst. een vlakke, hardsteenen zerk met kop, waarin behalve geboorte- en sterftedatum overledene deze woorden zijn gebeiteld: bezoeken en op Vrijdag 4 Februari eene I Hij was een man in woord en daad, in alles, muziek- en zanguitvoering in »de Doele” geven, j zijn liefd’rijk hart. terwijl door den directeur dier stichting eenige De steen, die zich kenmerkt door eenvoudige mededeelingen zullen worden gedaan omtrent doch sierlijke afwerking, is vervaardigd in het die inrichting en den arbeid onder de weezen. atelier van den heer P. A. Mondshouwer, j schoonvader »Y. Kuiper,” daarbjj in strjjd met firma Teixeira de Mathos Zoon. velen, want ook hier voorzeker geldtonbekend maakt onbemind. Toegangsbewijzen (tekstboekjes) zijn a 25 en 50 cents verkrijgbaar bij de boekhandelaars te Bolsward en ’s avonds aan de zaal. In de heden avond gehouden Raads vergadering was ingekomen een schrijven van den heer H. Vrijburg, houdende bericht, dat hij den door hem gevraagden grond, op de voorwaarden in de vorige vergadering door den Raad gesteld, niet kan aannemen. Ook was ingekomen een schrijven van de Directie der Algemeene Verzekering-Maatschappij »de Philantroop,” dat zij om verschillende redenen” niet kan aannemen het vroeger door haar gevraagde stuk grond. Tengevolge van het bedanken van den heer T. H. Kingma is er nog steeds eene vacature in het college der plaatselijke schoolcommissie. Eene aanbeveling was thans ingekomen behel zende de namen der heeren: W. Nauta, J. Wesseling en H. Witte. Ingevolge advies van B. en W. werd besloten afwijzend te beschikken op een verzoek van F. Oord, om een stuk grond van de gemeente te mogen koopen aan »de klippen.” Tot gasthuisvoogd in de plaats van den heer G. Schoon hoff, die bedankte, werd benoemd de heer P. J. de Boer en tot bestuurslid van de stadswerkinrichting in de plaats van den heer B. D. Eerdmans, die bedankte, de heer K. H. de Vries. HINDELOOPEN, 27 Jan. In de gisteren avond gehouden vergadering der Kiesvereeniging «Hindeloopen” alhier werden als bestuursleden herkozen de heeren T. Heiner en J. W. Hage. De rekening en verantwoording van den pen- ningmeester sloot met een goed slot van ruim f 28 en werd, na onderzoek, accoord bevonden. Op een schrijven van de Democratische kiesvereeniging alhier, om voor gemeenschap pelijke rekening een verslaggever bij de Raads vergaderingen aan te stellen, werd besloten vooralsnog niet in te gaan, omdat de behoefte daaraan tegenwoordig volstrekt niet blijkt. PARREGA. Tot brievengaarder aan het hulppostkantoor alhier is, met ingang van 1 benoemd de heer Jan Ruardi WITMARSUM. Ofschoon volgens de loopen- de geruchten de N. Tramweg-Maatschappij eerst plan had de paardentram naar Makkum Harkezijl af te doen loopen, alwaar dan een station gebouwd zou worden, is het nu Wat blief? Ben jij zoo knap! Och neen, ’t is heel eenvoudig, wijlen den heer A. een vorstin! Het is BOLSWARD, 27 Januari. Eenige van van den van den heer Van ’t Lindenhout onze stad op Vrijdag 4 Februari i Neerbosch-stichting, naar >de Doele” te doen opgaan om daar te genieten van wat er wordt aangeboden. Maar ook voor hen, die minder bekend zijn met deze stichting, kan ’t misschien een op wekking wezen, deze bijeenkomst bij te wonen, Februari e.k., alhier. GEEN VORST. We krijgen dit jaar geen vorst, ouwe jongen ’t Schijnt zoo! Maar men kan niet weten! Neen toch niet! Ik heb een ontdekking ge- van we dit jaar be- zeker, dat dit plan niet doorgaat. 1331 stemmen op J. van Asch van c. 7en dag vóór tot en met den 14en dag na den eersten feestdag. Dubbele moord! Te Sassenheim stierf voor eenige maanden plotseling eene vrouw’, zonder dat de oorzaak bekend werd. De vrouw had pijn in het lijf gekregen en was eenige uren daarna dood. Nu stierf Donderdagavond te Lisse een arbeider, eveneens na eenige uren buikkrampen te hebben gehad en daar de ge neesheer niet kon uitmaken waaraan die anders door en door gezonde man was overleden, zond hij de ingewanden ter onderzoek naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden, en dat onderzoek toonde aan dat hier een arsenicum-vergiftiging had plaats gehad. De justitie te Haarlem werd gewaarschuwd en daarom gingen de officier van justitie, de recbter-commissaris en de sub. griffier naar Lisse, waar bleek, dat de man van de te Sassenheim overleden vrouw sinds lang betrekking had aangeknoopt met de vrouw van den te Lisse overleden arbeider. Dit vast staande, werd eerstbedoelde te Sassenheim gearresteerd en naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. Het publiek zou den gearresteerde hebben gelyncht, als de politie niet flink ware opgetreden. Het lijk van de vrouw is opge graven en ook haar ingewanden zullen worden onderzocht. Het onderzoek door de justitie j té "Éolsward" die doodde" Rechtbank' wa~s schub _V;°°r t®*®’ dig verklaard aan meineed en waarvan wij de bijzonderheden uitvoerig in het nummer van 22 dezer hebben medegedeeld. Het Hof heeft beklaagde vrijgesproken. INHOUD van nSljucht en Rjucht”, 29 Jannewaerje 1898. De Grytman fen Raerderhim utfenhüs yn e itgebrachte stemmen 299. Bird efter Grou, yn 1795, M. Miedema. 1 Tegen deze verkiezing is protest aangetee- kend, ingevolge arr. 52 al. 1 der Kieswet. terwijl die pikols. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden is een hooger beroep behandeld, ingesteld door F. J. P., 35 jaren, journalist te Heerenveen, van een vonnis der Rechtbank te Assen, waarbij bij is schuldig verklaard aan het gebruik maken van een valsch geschrift en veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met last dat bij wegens I gegronde vrees voor vlucht zal worden gevan gen genomen, omdat hij in Oct. 1896 aan de heeren Feenstra, Kuiper en Taconis te Meppel een borgbriefje ad f 54.75 heeft gegeven voor het drukken van de Volkscourant van 16 tot 23 October, geteekend met den naam van zijn en met den 8en dag na den De tram zal van hier afrijden, zoodat ook de wisseling der trammen van Harlingen en Zeer zeker zou die anders naar Harkezijl zijn overgebracht. Met het in orde brengen van den weg, wordt nu eerlang een begin gemaakt. Naardien er aan de machine der stoom- zuivelfabriek alhier eenige herstellingen moesten aangebracht worden, maakte het op de vergade ring van aandeelhouders, dezer dagen alhier gehouden, een punt van overweging uit, om voor een paar maanden de melk aan >Hollandia” te leveren. Echter zal men voortgaan met de EERSTE KAMER. In de Zitting van Donderdag werd bij de voortgezette behandeling der Saatsbegrooting hoofdstuk II aangenomen, nadat de heer Mel- vil van Lynden de Regeering verweten had, dat zij de parlementaire almacht bevorderd had door toe te geven inzake de begrootingspost voor bet Ethnografisch Museum. Bij het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken verdedigde de heer Rahusen de arbitrage-bepa lingen in tractaten, de grensregeling der terri toriale zee en herziening van de wet der zee- brieven. De heer Van Asch van Wijck achtte de grensregeling tusschen Nederlandsch West-Indië en de Engelsche en Fransche bezittingen urgent; zijn wensch naar een bewerking van een over zicht over buitenlandsche handels statistieken werd bestreden door den beer De Jong, die de Regeering hulde bracht voor de verkrijging van tarief-verlaging van kaas van Frankrijk en voor de werkzaamstelling onzer consuls voor de landbouw en vroeg waartoe door den beer Bultman aangedrongen werd op zending van zuivelconsulenten. De heer Brantsen v. d. Zijp wilde meer publiciteit inzake de verrichtingen der diplo matie. Tweede Kamer. Bij de in district IV van Rotterdam gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn uitgebracht 2963 geldige stemmen (aantal kiezers 3842). Gekozen de heer Dr. R. P. Mees R.Azn. (lib.) met 1632 stemmen, tegen den heer Jhr. Mr. T. A. Wijck (a.-r. en kath.). Bij Kon. besl. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. G. J. Goekoop. Bij Kon. besl. zijn mr. C. C. Geertsema, Commissaris der Koningin in de provincie Gro ningen, en P. B. J. Ferf, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Kon. besl. is aan den heer J. Kraus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Talcahuano. De tijdelijke waarneming is opgedragen aan den heer Manuel Avalos Prado. Blijkens een telegram van den Gouver- neur-Generaal van Nederl.-Indië, van 24 dezer, wordt de gouvernements-koffie-oogst op Java voor 1897 thans geraamd op 475.648 pikols, voor 1898 geschat wordt op 134,000 we krijgen Bolsward hier zal blijven, s weezen de Neerbosch-stichting zullen onder geleide Tl I. iT .1 I T I bezoeken de waarheid opgevende dat het van zijn schoon vader was. Er waren geen getuigen A charge maar 6 a decharge. Den eerste, de heer R. Bloembergen, wer den door den verdediger en door beklaagde een paar vragen gesteld, waartegen het Hof bezwaar maakte, als zijnde geheel buiten de zaak. De vrouw en de schoonmoeder van beklaagde werden niet onder eede gehoord. De eerste legde nog een huur-contract over, door haar vader als borg geteekend. De heeren Feenstra, Kuiper en zijn reiziger Rijkmans verklaarden o.a. over diens handteekening had nagemaakt, heeft gezegd »ik heb het gedaan, ik kon niet anders.” De heer J. H. Bekkering oordeelde als deskundige, dat de handteekening niet naar een echte was nagemaakt of overgetrokken maar geschreven door iemand die ze goed kende, doch zich vergist heeft in het maken van de krul. Beklaagde tracht telkens punten buiten de handteekening ter sprake te brengen, maar het Hof hield aan op de vraag of de handteekening echt was en beklaagde bleef zulks beweren niettegenstaande hij gewezen werd op het rap port van de deskundigen, die de handteekening op het borgbriefje hadden vergeleken met 6 handteekeningen van zijn schoonvader en ver klaarden, dat de handteekening op het borg briefje door een ander was geschreven. De Adv.-Generaal mr. T. J. Noijon requi- reerde bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. C. C. Paehlig bepleitte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, subsidiair verlichting van straf. Uitspraak over 8 dagen. In de Donderdag gehouden zitting te Leeuwarden bestemd tot behandeling van strafzaken is vernietigd het vonnis tegen M. O. ij rend zijn, dat zijn ontkentenis niet zal baten, n WORKUM, 28 Jan. Bij de heden alhier gehouden stemming is tot lid van den Raad gekozen de heer 8. Haijtema met 177 stem- Op den heer J. H. Swart waren 103 Ill UI ISHII UilESI.IMl. vuns- n iiii[iiimii:

Friso nl | 1898 | | pagina 1