WOENSDAG 9 FEBRUAKI 1898. No. 12. Buitenlandsch Nieuws. f Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r wordt dan ook niet ontkend. Maar De Standaard- men De Japansche vloot zal de Yang- In de laatst bekend geworden week, loopende begrooting De jongste verkiezing voor den Gemeenteraad van Workum. Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM mogen wor- aan- daar waren er echter meer dan genoeg, goed en wel, ware gebeurd. T' derhalve ter zake buiten bespreking. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 4.0 cents Voor eiken regel meer 7j cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever De overheid heeft eene quarantaine ingesteld voor hen, die Bombay willen ontvlieden, ten van is hoofdzakelijk daarom, dat we ze hebben besproken. De beide betrokken candi- daten kennen we niet anders dan bij name. H. de posterijen en In De Vaderlander van 5 dezer lezen we, over ’t geen we in ons no. van jl. Woensdag over het hier bovenvermelde onderwerp schreven, het volgende: Een of geen quaestie ‘l Te Workum heeft eene gemeenteraadsver kiezing plaats gehad. Twee candidaten werden gesteld, de heer Haijtema, anti-revolutionair en de heer Swart liberaal. De eerste won het ver: 177 tegen 103 stemmen. »Maar,” zegt Friso, «daar is protest tegen deze verkiezing aangeteekend, en wel op grond van art. 52, le alinea der vigeerende kieswet. Deze alinea luidt als volgt »De inlevering der opgaven geschiedt per soonlijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn.” Nu ligt in dit protest opgesloten dat een ander dan iemand der verschillende onderteeke- naars de lijst ten behoeve van den heer Haijtema heeft ingeleverd en, is dit zoo dan is gehandeld in strijd met de wet. Dan is de gebeele verkiezing overbodig geweest en is de heer Swart de aangewezen man voor de ver vulling van den vacanten zetel, altijd vooronder- zoo zegt onze be- i. de liberale candidaat als man gehouden zijn opnieuw zijn mandaat j van de kiezers te stellen” Alles dat is eene zaak, die niet hem, noch ons raakt, van den gekozene zelf. Hij DUITSCHLAND. T eerste en tweede lezing het handelsverdrag met den Oranje-Vrijstaat goedgekeurd. In dezelfde zitting is, bij de behandeling der vallen begrooting voor de posterijen en telegraphie, cijfer aangenomen het voorstel der begrootings-com- met 116^ per mille, missie om den Rijkskanselier te verzoeken de bestelling der postpakketten op Zon- en Feest- De informaliteit heeft plaats gehad en deze Sneek was er van moraliteit geene sprake. En nu plicht is om, waar om eene ge- 11J ‘j- ENGELAND. De China Gazette meldt, dat gemeester (of loco-burgemeester, deze omstan partij, al of niet opzettelijk in zijn kaart de Engelsche eskaders in den Grooten Oceaan, Australië bevel hebben ontvan- om zich gereed te houden om dagen (behalve in het tijdperk van 1831 December) voortaan slechts te doen plaats hebben vóór 12 uur ’s middags. Verder besloot de Rijksdag, conform een ander voorstel der begrootings-commissie, de voorgestelde verhooging van het salaris van den staatssecretaris voor de posterijen en tele graphic, van 24,000 op 30,000 Mark, niet toe te staan Dit was echter geen votum van wantrouwen, doch slechts zuinigheid, daar hetzelfde 1.1. Woensdag geschied was bij de begrooting van I Justitie en de commission tot onderzoek der begrootingen eenstemmig hebben voorgesteld aan geen der staatssecretarissen verhooging van salaris toe te staan. Het Beiersche Ministerie heeft bij den Land dag van Beieren een wetsontwerp ingediend, waarin aan meerderjarige vrouwen het deel nemen aan Vereenigingen. inclusief de poli tieke Vereenigingen, wordt toegestaan. FRANKRIJK. Een nieuw geval van mo gelijke gerechtelijke dwaling, gelijk aan dat van wijlen den onlangs gerehabiliteerden Pierre Vaux, komt den vrienden van Dreyfus te stade. De drie dochters van Germain Cirasse hebben aan de Kamer een verzoekschrift gericht tot herziening van het arrest, krachtens hetwelk hun vader in 1852 wegens moord ter dood werd gebracht. Er schijnen vele redenen te zijn om te gelooven, dat de man onschuldig was en de commissie der Kamer, hiervan over tuigd, adviseert ten gunste der adressanten. De Figaro, die een paar maanden geleden met zooveel warmte voor Dreyfus in de bres sprong, maar opeens de huik naar den wind hing, bevat thans een artikel van Saint Genest, waarin deze, de gewichtige rechts quaestie ten eenenmale ignoreerende, tegen den persoon Dreyfus uitvaart op eene wijze, waarvan de volgende regelen een kenschetsend staaltje op leveren «Welaan, ik beken, al zou men mij meedoo- genloos vinden: zoo het van mij had afgeban- gen Dreyfus driejaar geleden te doen verdwijnen, ik zweer u dat zijn proces niet zou hebben plaats gehad. En zoo ik morgen vernam, dat hij rauw was opgegeten door haaien of gekookt verslonden door de kanaken, ik er geen traan om laten zou.” ENGELAND. EN TWINTIGSTE JAARGANG. Brieven en Berirtiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uu< Ad vertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Art. 53 zegt«Voldoet de opgave niet aan de door of krachtens deze Wet gegeven voor schriften, dan wordt daarvan, met mededeeling van de redenen in het bewijs van ontvangst melding gemaakt.” Dit nu schijnt niet te zijn geschied. Maar dat is de schuld niet van de liberale partij, noch veel minder van den candidaat, den heer Swart, die op volkomen wettige wijze is voor gedragen. Art. 53 vervolgt»De burgemeester is niet bevoegd eene opgave te weigeren, dan wegens het gemis van het vereischte aantal onder- teekeningen. De opgave van de candidatuur-Haijtema is Daarin is dus vol komen gehandeld volgens de Wet. De slot-alinea van ’t meer bedoelde art. 53 bepaalt het voor een ieder ter inzage neder- leggen op de secretarie der gemeente en ’t zoo spoedig mogelijk in afschrift aanplakken daarvan, enz., terwijl eene alinea in art. 54 nog zegt, dat op den door den burgemeester opgemaakte alphabetische lijst der candidaten aanteekening wordt gehouden van door dezen, overeenkomstig art. 53 gemaakte opmerkingen. Is dit niet gebeurd, dan mag naar onze bescheiden meening de op wettige wijze voor gedragen candidaat daarvan niet de dupe zijn. Nu moge de Standaard- Vaderlander ’t op een accoordje willen gooien en zeggen neen, maar dan moet alles maar uit zijn en op nieuw worden begonnen. Daarmede maakt men geen feiten ongedaan of mag men verkregen rechten verkorten. Wij blijven derhalve bij onze conclusie: Omtrent de gemeenteraadsverkiezing te Workum bestaat geene quaestie: de heer Swart is gekozen. Wat nu ten slotte het moreel onrecht betreft, dat zou geschieden «omdat de wet niet absoluut spreekt” (n. bdan zou, I strijder »z. eer l heeft ingeleverd, had ook wel kunnen teekenen, ter beschikking A A M «WA MAM AM Ank 4-A M «V» AAM zJ r. A ABAW1A AA. A 11A A I 11 - - 1 wel, ware dit dan eenvoudig maar dat is eene zaak Maar dit is niet geschied en blijft mag dan doen, wat hij wil. Bij de boven aangehaalde Kamerverkiezing voor steld dat zijne lijst overeenkomstig de wet is ingeleverd. In dat geval is er dus geene quaestie.” Zoo Staat de zaak zoo eenvoudig Wij gelooven het niet. Met De Stand, met wie wij het anders niet vaak eene zijn, merken we op: »de loco-burge meester had de regu voor afgegeven zonder captie te maken. Ook hebben de opgaven ter visie gelegen, en niemand heeft bedenking gemaakt. En einde lijk heeft de burgemeester een stemming uitge schreven,” die ook beeft plaats gehad en ver onderstelde, dat beide opgaven geldig waren. Anders had aanstonds de eene (a. r.) lijst (Haij tema) ter zijde gelegd moeten zijn, en de eenige wettig opgeven (liberale) candidaat (Swart) moeten gekozen verklaard zijn. Geen stemming had mogen zijn uitgescbreven. Nu de inspanning der kiezers voor nul te verklaren om eene informaliteit door den bren ger en den loco-burgemeester buiten hun weten gepleegd schijnt ons door de letter noch door den geest van de kieswet geëischt. Maar wil men dit laten gelden, dan kan toch zeker o. i. slechts de wettigheid van de verkiezing van den heer Haijtema wegens de informaliteit betwist worden. Hij is gekozen. Hij kan geen zitting nemen. Zijne verkiezing moet vernietigd worden wegens informaliteit. Maar nimmer kan men naar onze meening eenvoudig teruggaan, doen, alsof de verkiezing niet had plaats gehad, en nu nog den heer Swart gekozen verklaren omdat er geen tegen- candidaat is, die feitelijk al officieel is erkend. Mocht het toch geschieden, omdat de wet niet absoluut spreekt, dan geschiedt er toch moreel onrecht, zou o. i. de liberale candidaat als man van eer gehouden zijn opnieuw zijn mandaat ter beschikking van de kiezers te stellen. Maar in ieder geval te Workum is wèl een kwestie, die naar wij hopen zal worden opgelost op eene wijze, die het rechtsgevoel bevredigt.” of ’t Vaderlander beroept er zich op, dat de bur- meenzame spreekwijze te gebruiken de tegen-1 (ni.ncnctor nf IfViA-hnrrtümooof-nr rlava cmaian1-l digheid doet niets ter zakede loco-burgemeester iaat loeren, het gewonnen spel prijs te geven, in Indië en in is de burgemeester, als hij diens functiën waar- - i neemt), de opgave heeft ontvangen en daarvan aard, dan welke re$u (bewijs van ontvangst) heeft gegeven zonder captie (aanmerking) te maken. Ook hebben de opgaven ter visie gelegen en niemand heeft bedenking gemaakt. En eindelijk heeft de burgemeester een stemming uitgeschreven, die ook heeft plaats gehad,” enz. Alles waar, zeer waar. Maar dat wisten we ook reeds, toen we ons artikeltje schreven. Meerder licht heeft het ons niet aangebracht. Wij zoeken dit maar weder in de Wet zelve en lezen daar, met weglating van hetgeen overbodig mag geacht worden, het volgende Art. 52 (2e alinea). «De burgemeester stelt een bewijs van ontvangst ter hand aan dengene, die de opgave inlevert.” (Wij merken op, dus ook aan hem, die niet tot de onderteekenaars behoort, als hij de opgave maar inlevert. Doch dan kan ook dat bewijs van ontvangst (dat re$u) niet gelden om eene grove informaliteit te niet te doen. Opmerkelijk is het, dat De Vaderlander, die anders zoo vaak met De Standaard verschilt, I thans de meening van dit blad deelt. Daar is echter een gezag, dat booger staat dan dat van het hoofdorgaan der anti-revolutionairen (beurtelings afgewezen of ter hulp geroepen, al naar ’t uitkomt) en dat gezag is de Wet. ’t Komt hier niet aan op de knikkers, maar op de eer van ’t spel, in casuwaarheid. En de waarheid heeft nog altijd het rechtsgevoel bevredigd De Standaard immers wil de verkiezingen zoo zuiver mogelijk hebben, althans de heer Kuyper. De verkiezing voor een lid der Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Sneek is nog niet vergeten. Geen puntje, geen krasje, I dan ook niet geweigerd, geen vlekje op een stembiljet zou den geduld, hoe onschuldig ’t ook mocht gebracht zijn. En nu zou eene onvergeeflijke informaliteit in het geheel maar niets moeten beteekenen? Wij vragen of er hier ook van meten met twee verschillende maten sprake mag wezen? ’t Is bekend, dat bij de minste en geringste afwijking, de anti-revolutionairen met hunne bondgenooten onmiddelijk hun protest laten hooren. Waarom zouden de liberalen dat dan ook niet mogen doen, als duidelijk is gebleken, dat èn tegen de letter èn tegen den geest der Wet is gezondigd. Als reeds is gezegd schrijft art. 52 in on dubbelzinnige bewoordingen voor: »De inleve ring der opgaven geschiedt persoonlijk door een of meer der personen, die haar hebben onderteekend.” (Wij cursiveeren). Aan de gecursiveerde voorwaarde is niet voldaan. En dat niettegenstaande de candidaat opgave aangenomen, en er Haijtema, wiens persoon natuurlijk buiten i beschouwing blijft, door twee kiesvereni gingen candidaat was gesteld, ’t Pleit in elk geval niet voor de activiteit van de besturen dezer vereenigingen. Nu kan daar wel be- I weerd worden»och, de man, die de opgave van ziet dat zou eene quaestie zijn van meer edelen j gen, om zich gereed te houden om het eskader gewoon is bij verkiezingen in de Chineesche wateren te gaan versterken, aan te treffen. Den Engelschen admiraal moet zijn opgedragen Hoe ’t zij, deze zaak levert al weder eene j op Tschu-san de Engelsche vlag te hijschen, niet te verwerpen bijdrage tot de juiste kennis zoodra de Russen in Port Arthur hun vlag de nieuwe kieswet en hare werking en ’t vertoonen. uitvoerig tse-Kiang opvaren zoodra het water stijgt. Tegenover deze alarmeerende berichten stelt echter de Birmingham Daily Post, het orgaan van Chamberlain, het bericht, dat een cornpro- i mis met Rusland waarschijnlijk is. Bij de laatste receptie van het corps diplomatique door lord Salisbury zijn de Russische en de Duitsche ambassadeurs en de Chineesche gezant De Rijksdag heeft bij niet verschenen. i.j_i-j]aat8t bekend geworden week, loopende tot 2 Februari, zijn te Bombay 927 sterfge vallen aan de pest voorgekomen op een totaal- van 1871 sterfgevallen, gelijk staande missie om den Rijkskanselier te verzoeken de I 1 urns-i:\ mi i nii.vni IILII) UH H list I in. UITGEVER;

Friso nl | 1898 | | pagina 1