1 Hi IJ n F ft ZATERDAG 19 FEBRUARI 1898. No. 15. a l Nieuwstijdingen. Acht L' tg Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I VMS B .WVEBTtVTIE- lllll) Ml I UHM till. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG paar oude dames ontving ouwe den directeur naar een Zoo ja, dan ver te Dokkum J. Kielstra, thans te en J 131 bedroeg. Pas hebben we een nieuw jaar, of er wordt Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever UITGEVER: van de Regeering Van der Wijck, was ver- een en de traditioneele enveloppe. voor de Parijsche tentoonstelling. verwacht hij daarvan bericht. Geen teekening wordt bedoeld, maar een model, dus een werkelijke boerenbehuizinge op eener greidplaats en deze wil afstaan aan de commissie Juni leerden op ’98 ie er kleine schaal nagemaakt, bij voorkeur met vóór- vervoer van brievenmalen en Engeland voor den 10 jaren, ingaande 1 October I van ’97 _r De pakhuizen voor de visch- I lastigde A» i i. ia hii Een oorlogschip in de lucht gesprongen. De Amerikaansche kruiser Maine is op de reede van Havanna in de lucht gesprongen. De kapitein, die gered werd, heeft naar het Amerikaansche gouvernement getelegrafeerd, dat bij de ontploffing 236 man en 2 officieren zijn omgekomen. De chef van het marinebureau te Havanna is van meening, dat de ontploffing heeft plaats gevonden in het magazijn waar bet schietkatoen daarna is voor de torpedo’s was geborgen. Het feit dat de Maine uiet dadelijk zonk, is een bewijs dat de ontploffing niet aan een torpedo is toe te schrijven. De ontploffing was zoo hevig dat geheel Havanna er met schrik door werd vervuld en het volk van alle zijden naar de reede snelde. - Vrouwelijke typografen. Het letterzetters- drukkersvak word totnogtoe alleen door al weder rekening gehouden met de Rijks- Middelen. Nu, de eerste maand van ’98 was niet ongunstig Zij leverde ruim acht- en een half-millioen in de schatkist, dat is nog al goed een eneen-kwart-millioen meer dan Januari van ’97. al bleef de opbrengst ook een goede anderhalf millioen beneden het twaalfde ge deelte der raming van bet geheele jaar. verschijnsel evenwel is een gewoon in de eerste maanden van elk dienstjaar, zoodat het vol strekt geen onrust behoeft te baren. Integen deel deze Januari-maand heeft het knap ge maakt. Tot de meer goede uitkomsten hebben bij gedragen grondbelasting, bedrijfsbelasting en de invoerrechten, maar vooral de suiker accijns en de successie rechten. De andere bronnen van inkomst vloeiden ongeveer als voorheen, uitgezonderd 't personeel, dat aanzienlijk achter bleef. Na den winter gebrek aan ijs. verzendingen zijn ledig. Men zal eenige scheeps iav- b. i.t Brieven en Berimten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uite: Ljjk Maandag en Donderdag middags 1 nu, Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Zaterdag vertrekt van Amsterdam per l stoomschip Prins Alexander naar Oost-Indië, een detachement aanvullingstroepen, ter sterkte van 2 onderofficieren en 30 minderen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt, der inf. van het O.-I. leger jhr. A. W. van TTolthe en onder medegeleide van de 2e luits. der inf. van het bger A. J. Keiler en H. Gramberg. INHOUD van bet Friescbe Tijdschrift ,.Sljucht en Rjucht”, 19 Febrewaerje 1898. Nou scil de Büter jild jilde. W. D. De Grytman fen Raerderhim ütfenhüs yn ’e Bird efter Grou, yn 1795, M. Miedema. In I beste boun, P. J. Braakstna. Koartswyl. j It nijste wünder (met plaatjes). Tournee mevrouw Albregt. In Zwolle j volle zaal met veel succes, veel bloemen V1C nat luvurtic VUTClUpjJV. Van den Commissaris der Koningin in Over- ijsel jhr. Lyclama a Nyeholt ontving de jubi- I laresse een fraaie bloemenmand. In Deventer weer een volle zaal, bloemen en een enveloppe. Van een Sientje een grooten Deventer koek. In Almelo een stampvolle zaal, bloemen en een enveloppe die door den heer Palthe werd overhandigd. Vanavond speelt men in Steenwijk en zoo trekt men naar het Noorden. De jubilaresse blijkt tegen de vermoeienissen van de tournée nog volkomen bestand. Zij gevoelt zich zeer opgewekt en dankbaar gestemd over de meer dan hartelijke ontvangst die baar overal te beurt valt. Model greidplaats. De heer D. van Konijnenburg, voorzitter van de Fr. M. v. L j en V., vraagt in de Meded. en Ber. of ook iemand in ’t bezit is van het model EN TWINTIGSTE JAARGANG. huizinge, dat den vreemdeling een juist beeld kan geven van de geheele inrichting niet alleen van de woning, maar ook van de schuur met veestalling. Ook prijs aanbieding, om zulk een model te De St. Ct. bevat de statuten der opge maken, welke eene oppervlakte van een M2 richte naamlooze vennootschap «Stoomvaart- niet mag overschrijden, zal gaarne worden ont- maatschappij Amsterdam-Lemmer”. vangen. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op f 100.000. Een treurige vergissing. Na kennis geving te Amsterdam van het overlijden van een kindje 9 dagen oud, heeft een inspecteur een onderzoek ingesteld, waarbij hem is ge bleken, dat de baker het kind, dat niet wel was, in plaats van zoete olie, bij vergissing een weinig opoldeldoc had ingegeven. Het werd ter verpleging naar het Binnengasthuis gebracht, waar het eenige uren overleden. Bij Kon. besl. is bepaald dat op 31 Oct. 1898 de volgende garnizoensveranderingen zullen plaats hebben: van het 3e reg. huzaren; het 3e eskadron van Amsterdam naar ’s-Gravenhage; het le eskadron van ’s-Gravenhage naar Am sterdam; van het le reg. veld-art.de 4e batterij van Utrecht naar Amersfoort. ladingen uit Noorwegen moeten halen In de aanstaande vergadering der Tweede Kamer op 1 Maart zal overgegaan worden tot het trekken van de afdeelingen. welke het wets ontwerp op den persoonlijken dienstplicht zullen onderzoeken. Het plan is tijdens het aanstaand bijeenzijn de overeenkomst betreffende de overneming van den Gtand Central voor openbare beraadslaging aan de orde te brengen. Op herhaald verzoek hier te lande heeft jhr. mr. wiens vijf-jarige benoemings-termijn streken, er in toegestemd als Gouverneur- Generaal van Nederlandscb Indië aan te blijven Generaal-majoor Eland, Minister van Oorlog, sedert eenige dagen ongesteld, neemt in beterschap toe. Ook de toestand van den oud veteraan der Tweede Kamer, de heer J. J. van Kerkwijk, schijnt er niet op te ergeren. De oud-minister Van Houten is voor een paar maanden naar Noord-Amerika ver trokken. Benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen te Lemmer J. Huender, thans te Gennep, en Zevenaar. Woensdagavond geraakte een Scheveninger bom, schipper J. Mos, bij het binnenkomen op de Zuidpier te Ymuiden. Het schip zonk spoedig daarnade bemanning, sterk 8 koppen, is verdronken. Voortaan zullen jongelingen als vrijwilliger bij het wapen der cavalerie worden toegelaten op 16 of 17 jarigen leeftijd, een minimum lengte hebbende van 1,60 M., terwijl de mini mum lengte van hen die 18 jaar of ouder zijn is bepaald op 1,65 M. In de maand Januari zijn bij het Kol. Werfdepot voor den Indischen dienst aange nomen 68 Nederlanders, 15 Duitschers, 13 Belgen, 2 Zwitsers en 2 Luxemburgers. Totaal 100. Van de verschillende korpsen van het leger hier ter lande werden overgenomen31 onder- officieren en minderen, zoodat de totale werving 1 34 hpd rnpfl Onder de aangenomenen bevinden zich 30 miliciens die voor den tijd van 2 jaar bij het Indische leger worden gedetacheerdonder de overgenomenen3 onderofficieren voor vier jaar en 16 miliciens die voor een detacheering van 2 jaar bij dat leger zijn toegelaten. Ann die personen werd aan handgeld uitbe- J taald een som van f 25,620. Naar Oost-Indië zijn in gemelde maand uit gezonden drie detachementen door 6 officieren geleid ter sterkte van 10 onderofficieren, 6 korporaals en 144 minderen, terwijl afzonder lijk vertrok 1 sergeant-majoor-werkman der genie. In bet geheel zijn dus vertrokken 161 man van verschillende nationaliteiten en wel 132 Nederlanders, 16 Duitschers, 11 Belgen, 1 Luxemburger en 1 Oostenrijker. Uit Oost Indië keerden terug 3 onderofficie ren en 6 minderen, uit West-Indië repatriëer- I den 11 militairen. Blijkens een bericht van den zaakge- s en consul-generaal te Buenos Ayres is bij de Argentijnscbe wet van 10 Januari j een nieuw tarief van scheepvaartrechten voor j de haven van Buenos-Ayres vastgesteld. Bedoelde wet is in de St. Ct. no. 40 opge nomen. Mr. Sickesz, directeur-generaal van land bouw, vergezeld van den inspecteur van land bouw, den heer Löhnis, en de leden der commissie van toezicht op de proefstations in Noord-Holland, hebben een bezoek gebracht aan het proefstation te Hoorn. Naar men verneemt staat dit bezoek in verband met de oprichting van een proefzuivel- boerderij, waarvoor de gemeenteraad indertijd reeds een stuk land aan het Rijk heeft aan- geboden. De buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Stoomvaart Maat schappij Zeeland te Vlissingen onder voorzit terschap van mr. J. F. L. Tak van Poortvliet gehouden, keurde met algemeene stemmen bet met den Staat der Nederlanden te sluiten con tract wegens het tusschen Nederland tijd van goed. mannen beoefend, maar thans schijnen ook vrouwen in de werkplaatsen haar intocht te zullen doen. De bekende J. K. v. d. Veer, uitgever van het blad Vrede, onderwijst niet alleen zijne vrouw in het vak, maar ook heeft hij twee jonge meisjes in de leer en op de as. Nat. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid zullen deze drie vrouwen als letterzetters-druk- j kers optreden. De heer Van der Veer zegt vele aanvragen van meisjes te krijgen om i opgeleid te worden, zelfs van onderwijzeressen met de hoofdakte en meent dat de typografie, als hiervoor uitnemend geschikt, aan vrouwen een uitstekend arbeidsveld oplevert. Of de medici dit met hem eens zullen zijn, meenen wij, met het oog op den strijd tegen het voortdurend staan van winkeljuffrouwen, vooralsnog te moeten betwijfelen. Te IJsselstein is een boerenhofstede afge brand; 19 koeien, 2 paarden en een honderdtal kippen zijn een prooi der vlammen geworden. De bewoners konden zich ter nauwernood redden. Alles was verzekerd. Inbreken mag niet, uitbreken evenmin. Te Breda poogde een der gedetineerden uit bet huis van bewaring door verbreking te ont vluchten, maar werd op beeterdaad door den wacbthebbenden bewaarder betrapt, die hem daarna met behulp van een inmiddels geroepen collega en op last van veiliger verblijf overbracht. Een standbeeld van papier. Een kolos saal standbeeld van Koningin Victoria zal op de aanstaande internationale tentoonstelling te Glasgow geplaatst worden. Het beeld dat geheel van papier rnaché vervaardigd zal worden zal 4 meter hoog zijn en zal met zijn voetstuk twintig duizend kilogram wegen. Wij gelooven dat dit wel het eerste standbeeld in dat genre zal zijn. Het eeuwfeest van den meter. Den 22en i 1799 werd door een commissie van ge- aan de Fransche Kamer de standaard van den meter en den kilogram voorgelegd. Na Frankrijk was het België dat den meter en den kilo invoerde en langzamerhand namen alle andere landen het metrieke stelsel aan, behalve Engeland dat tot nu toe aan zijn oude maten en gewichten blijft vasthouden. WORKUM. Dinsdag j.l. had vanwege het Departement «Workum” der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen wederom een Volksvoor lezing plaats op de bovenzaal van de Sociëteit «Harmonie.” De heer C. Tjebbes trad als spreker op en vergastte de vergadering met een paar keurige schetsen uit Vosmaer’s «Vogels van diverse Plumage.” Nog een paar nutsleden gaven iets in het Friesch ten beste, alles tot genoegen van de talrijk opgekomenen die, met het elf uur klokje, het gewone sluitingsuur, voldaan huiswaarts keerden. BOLSWARD, 17 Febr. De «nutsavonden” worden hier in den regel slecht bezocht, maar als de nutsavond daar is, d.w.z. de avond, waarop door de leerlingen van de hoogste klasse der Nuts zangschool hunne jaarlijksche zanguitvoering gegeven wordt, dan wordt op dien regel eene uitzondering gemaakt. Die avond was heden, Donderdag, aangebroken en de groote zaal van de sociëteit «de Doele” was, als naar gewoonte, meer dan bezet. De gezichten der kinderen straalden van vreugde

Friso nl | 1898 | | pagina 1