WOENSDAG 23 FEBRUARI 1898. No. 16. I Sociale Rechtvaardigheid. digen, Buitenlandsch Nieuws. w i Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Eene prachtige leuze in die twee enkele Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM nu gebeuren door daarom gold de leuze: sociale Zoo geheel onschuldig was hebben ze afgedaan en mogen ons, rechtvaar- naar de oogen zien. Leve de sociale rechtvaardigheid, leve de democratie! woorden vervat. Zij deed dan ook bij de verkiezingen van het vorige jaar opgeld. ’t Was weer eens hoorde, en ziet, dat zegt veel. Dat oude gezanik van i volksgeluk en volkswelvaart begon ook vervelend te worden. gehoord en - welvaart, ze bleven nog maar tieslot te Bückeburg is Vrijdag het huwelijk voltrokken tusschen Prins Ernst van Saksen- 1 Altenburg en Prinses Adelheid van Schaumburg- Lippe. Bij de plechtigheid waren o. a. tegen woordig de Koning en de Koningin van Wur- temberg, Hertog Ernst en Prins Maurits van Saksen-Altenburg, de Vorst van Waldeck, en Grootvorst en Grootvorstin Constantin van Rusland. Het Gerechtshof te Göttingen heeft den vroegeren Burgemeester van Torgau, Girth, wegens ontrouw, bet onderscheppen en doen verdwijnen van ambtsstukken, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier jaren en 300 raads-verkiezingen evenwel doet het niets ter zake. Toch sociale rechtvaardigheid! Wanneer bet beginsel van gelijkheid voor de wet ook met opzicht tot de militaire ver plichtingen in toepassing wordt gebracht, zal I het rechtsgevoel des volks daardoor zeker ver hoogd worden,” aldus de Memorie van Toe lichting tot het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht. En in dit wetsontwerp zelve wordt de vrij- I stelling als tot heden gehandhaafd van de geestelijken, bedienaars van den godsdienst, zendeling leeraars of kweekelingen, studenten in de godgeleerdheid, de R. C. orde-broeders mark boete, in de kloosters, enz. Waar is nu de sociale rechtvaardigheid? ’t Feit zelve heeft aanleiding gegeven tot een vinnigen strijd in de pers. Liberale bladen komen tegen de regeerings-voordracht ter wille der mindere rechtvaardigheid op, en liberale bladen verdedigen haar als blijk gevende van staatsmanswijsheid, dewijl zonder deze concessie geen enkel katholiek lid der Kamer zijn stem aan de voordracht zou geven, terwijl dit van vele ant-irevolutionairen en oud liberalen mede twijfelachtig heet. Het is beter een half ei, dan een ledige dop, oordeelen ze. Wees nu maar pur-sang radicaal en waag een sprong door de ton. Rechtvaardig is ’t en blijft 't, dat ieder verplicht is zijne haardstee te verdedigen, maar stem tegen en ’t ge heel valt weer in duigen. Een kabinets crisis! Een ander bewind! Al weer van voren aan. En dan? Welke betere uitzichten? Radicale aangebeden kindeke geheeten. ’t werd verheerlijkt en groot! Of nu, na zoo is, als ’t bij de stembus was? Wij twijfelen. Toch willen we niet te hard van stapel loopen en, overtuigd van de waarheid, dat een goed stuk werk den noodigen tijd ver- eischt, eene afwachtende houding aannemen. Maar zoo’n paar opmerkingen mogen intus- scben geen kwaad. Sociale rechtvaardigheid Dikke woorden. Heeft ieder zich van de beteekenis rekenschap gegeven? Sociaal beteekent gemeenschappelijk, maat schappelijk. En rechtvaardigheid- het vaardig (gezind) zijn, om het rechte, (het ware, het eerlijke) te doen. Derhalve kunnen we ge voegelijk de woorden omzetten in het betrachten van volkseer! ijk heid, volkswaarheid. En als- zoodanig vormt de nieuwe leuze eene aaneen schakeling tot de oude, ofschoon ze er niets aan toe of afdoet. Immersontwikkeling, geluk en welvaart kunnen niet buiten het ware en het eerlijke. De zaak was derhalve niet nieuw de naam, de leuze, was echter raak. En dit wel omdat er nog altijd zoo vele prut telaars, zoo vele ontevredenen werden gevonden. Of ze er reden toe hadden zoo uit hun humeur te wezen, dan wel, of ze niet ook hunne eigene geneesmeesters konden zijn, laten we voor ’t oogenblik onbesproken, daar was al eenige jaren achtereen van malaise (teruggang) ge sproken en natuurlijk, daarvan heeft een ander altijd de schuld. Welke zondebok kon men nu beter nemen dan de Staat. »Zij” moeten dat veranderen, zegt de volksman en die »zij” zijn de lui, die regeeren oftewel het kapitaal in handen hebben. Veranderen, ja dat kon het stembiljet en rechtvaardigheid ze echter niet. Immers er lag eene veroordeeling in opge sloten van het pogen van voorbeen, ’t Was alsof men den volke diets wilde maken, vroeger werd er geknoeid, gedraaid, onrecht gepleegd, of wat dies meer zij, maar nu zullen wij ’t reis even netjes opknappen: rechtvaardigheid, algemeene rechtvaardigheid, hoor! En op dat pad der rechtvaardigheid zullen we overal en in elke partij medestanders ont moeten. Anti revolutionairen, katholieken, ra dicalen, enz., enz., eene kolossale armee, en daarmee verslaan we al die oude, ver stokte liberalen als met een enkelen slag. Dan van door o. a. omtrent ’t onderwijs ongeveer gelijk luidende bepalingen te stellen en voorts tarieven van invoerrechten en bescherming van den graanbouw te eischen. Waar waren nu de radicale doordravers met hun ideaal voor sociale rechtvaardigheid? En anti-revolutionairen en katholieken trok ken elkander weer aan. Deze omstandigheid noopte Dr. Schaepman er toe op den katholieken landdag te Utrecht de voorwaarde te stellen: samenwerking met de anti revolutionairen blijft afhankelijk van de gemeenschappelijke bestrij ding der invoering van den persoonlijken dienst plicht zoo ’t Was al zoo vele jaren voorbij geloopen. droomende ook eene nieuwe leuze gelden en 1 op de troonrede sir Charles Dilke gevraagd, of men inderdaad ernstige berichten uit West-Afrika had gekregen. De Minister Chamberlain las daarop de telegrammen voor van den gouverneur van Lagos, waarin dezelfde j berichten werden gemeld als in dat van Reuter betreffende Boria. Voorts deed hij voorlezing van een telegram van den gouvern. der Goud kust, waarin gezegd werd dat majoor Northcote geseind had, dat de Franschen een post te Wae hadden gevestigd, bestaande uit eenige „112Goldrillet was met een kapitein, twee luitenants en 64 inlandsche soldaten den eersten Februari te Nassa aangekomen, had er een post gevestigd en Fortescue vooruitgezonden om te protesteeren tegen het verder voortrukken der Franschen en een bijeenkomst te Wae voor te stellen, te houden op 2 Februari. In weerwil van de tegenwerpingen der Franschen trok hij voort en nadat op de gewone wijze protesten waren gewisseld tusschen de beide partijen, zou Goldril let heden naar Lio vertrekken, den bovenver melden post onaangetast achterlatende. Het adres van antwoord is goedgekeurd. De heer Gladstone is met zijn familie in redelijken welstand uit het zuiden van Frankrijk te Galais aangekomen en nam daar zijn intrek in een hotel vlak bij het spoorwegstation, om goed weder voor den overtocht naar Engeland af te wachten. Men had een draagstoel ge reed gehouden om hem uit den trein naar het het vorstelijk residen- j hotel te brengen, maar de heer Gladstone ver- Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende francr aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags 1 uu. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. ’t Wetsontwerp op den persoonlijken dienst-1 Maar wat we wel weten plicht is ingediend, door de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht en derhalve rijp voor algemeene behandeling. Naar werd ver luid zal deze reeds met den eersten der vol gende maand een aanvang nemen. »Wat er van te verwachten”, vroeg ons een der jeugdige radicalen en we antwoordden hem: »de tijd zal ’t leeren!” Zeker, een voorzichtig antwoord als wijlen de orakels van Delphi. Maar, als men jaren aan de po litiek heeft gedaan, weet men als bij instinct dat men voorzichtig moet zijn. Geen grooter verrassingen, dan op dit gebied. En het blijkt reeds uit bet bovenstaande, dat men handelde in goeden gemoede, terwijl het gevaar toch rondom van dreigenden aard was. O, zorge- looze, lichtzinnige jeugd! Anti-revolutionairen en katholieken gingen bij de jongste stembus weder getrouw samen. De christelijk historischen scheidden zich af. Zij wij wilden geene finale scheiding van kerk en staat. Ook een beginsel, al mag het van minder goed allooi heeten. Voor gemeente- van sociale rechtvaardig- was samenwerking, volgens de nieuwe al reeds eene onmogelijkheid gebleken. luidde ’t der 25 katholieke afgevaardigden Hoe dapper men van wal stak, bij eerste stemming bleek de zaak reeds verloren en haastte men zich zoo conservatief mogelijk te iets nieuws, iets onge- worden, door nog te redden, wat te redden over bleef. De jeugdige overmoed had een volksontwikkeling, breidel gevonden. Hij had dit evenwel reeds vroeger kunnen doen, ware hij zich zelf niet de ontwikkeling, het geluk, de Nog droomende van eene vereeniging van altijd achterwege, alle democratische elementen uit de verschillende Met de invoering der nieuwe kieswet moest j partijen ter bereiking uze wer(] i heid, -1 gevonden: sociale rechtvaardigheid werd het leuze, iwuo ccuc vumugcujauciu Als gezegd, Immers reeds in November 1896 de verwachtingen waren program der '(onder meer): »Wij verwerpen alles, wat de enkele maanden ’t oordeel nog Syllabus verwerpt; de eenheid in bet politieke leven kan bet best worden verkregen, indien allen en een iegelijk de voorschriften van den H. Stoel houden als de wet van het leven en zich richten naar de Bisschoppen, die de H. Geest gesteld heeft tot het besturen van Gods Kerk.” Na dit vooropgesteld te hebben, bedoelde het in onderdeden, o. a.bijzonder lager, middelbaar en hooger onderwijs regel, ’t open bare aanvulling; wederinvoering der dood straf; bescherming van handel en nijverheid, enz. En 29 April van ’97 kwamen de deputaten der anti revolutionairen onder voorzitterschap dr. Kuyper den katholieken in ’t gevlei, genezing voor alle sociale kwalen? God betere ’t! Maar ’t is ook niet alles Kamerlid te wezen. Vóór stemmen, ’t deugt niet; tegen evenmin. Wat dan? Betracht dan sociale rechtvaardigheid. ENGELAND. L_ Opperbest, maar een kwakzalvers-middel, voortgezette beraadslaging over het adres van zitten. Verschillende Duitsche bladen wijden waar- deerende artikelen aan dr. Von Miquel, den Pruisischen Minister van Financiën, ter gelegen heid van zijn 70en geboortedag. Tot Vrijdagmiddag 12 uur waren er uit de mijn »Carolinenglük” te Bochum 110 lijken te voorschijn gehaald. In de ziekenhuizen liggen 46 gewonden, waarvan tot Vrijdag reeds 2 gestorven zijn. FRANKRIJK. De President der Fransche Republiek heeft Prins Ourousoff, den nieuwen Russischen ambassadeur, ontvangen, die zijne geloofsbrieven kwam overhandigen. De gezant verklaarde, dat de bevelen zijns Keizers hem voorschreven te waken voor het behoud van de uitmuntende betrekkingen tusschen Frankrijk en Rusland, tot groot voordeel van de beide groote bevriende en verbonden natiën. De heer Faure antwoordde, dat hij niet minder de voordeelen waardeerde van een hartelijke goede verstandhouding, waarin hij, evenals de Keizerlijke Regeering, den waar borg zag van den algemeenen vrede en een onderpand van den voorspoed der beide ver- als-je-blieft, eenvoudig de bonden en bevriende natiën. In ’t Lagerhuis heeft bij de want elke partij verbeeldt zich haar te be- antwoord zitten. 1 J •Politiek, Je maakt me ziek,” zei De Genestet. En de man had gelijk. Geen tinnegieters hebben de wijsheid in pacht, evenmin de racialen. Ook wij zullen ons dat eigendomsrecht niet laten aanleunen. en sedert jaren heb ben ervaren is dit, dat evenals daarbuiten eene ontwikkeling plaats heeft van uur tot uur en officieren en 30 inlandsche soldaten, van dag tot dag, deze ook op het terrein der staatkunde niet bij horten en stooten plaats I vindt, maar geleidelijk en het liefst langs kal- men weg. De sterk vooruitstrevenden mogen nu nog op ons afgeven, of op anti revolutionairen en katholieken schelden over hunne achterlijkheid ten opzichte der verbreking van ’t schoone ideaal, inderdaad hebben ze zelve de grootste schuld. Hun blind vertrouwen levert thans zijne rente. Zij mogen toezien en handhaven, waar nu reeds van de zijde der verwachte londgenooten getornd wordt aan de stabiliteit van het tegenwoordig kabinet. Een wroeten als van ouds. Hoe komen we op deze wijze tot de zoo hoog genoemde sociale rechtvaardigheid II, DUITSCHLAND. In 1 FRIS MMS- EI lllfflllffl II llllll WOB IIIÜM.nil.

Friso nl | 1898 | | pagina 1