ZATERDAG 12 MAART 1898. No. 21. De afsluiting en droog legging der Zuiderzee/1 Nieuwstijdingen Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r De heer Jan Giezen hield de rede geschik- III IV Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM IX X XI Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7cent. Bij abonnement is de prijs belangryk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever V bage VI en VII ontdekkingen, ontwikkeling wetenschap. Dit verschil brengt mee verschil in methode en middelen. De R. K. arbeidersbeweging ont leent hare grondslagen aan den geestelijken adviseur, die ze aan de bekende encycliek ont- Ondogense streken yn de büterhannel, W. D. Neitinken oan Dokterom, J. B. Schepers. Frede op lerde, T. J. B. By it to hof- bringen feu in freon, M. G. 8. Koartswyl. en vooruitgang van den te kwetsen. In het eerste deel zijner rede zette hij in eene ernstige studie uiteen, dat op godsdien stige grondslagen berustende vereenigingen als Patrimonium, de R. K. Volksbond e. a. zoo moeielijk zijn te brengen tot samenwerking met hen die op een neutraal standpunt staan. Daarbij is niet te denken aan boos opzet, maar aan verschil in denken en blik op de geheele samenleving. De wereldbeschouwing der R. K. kerk berust nog op middeleeuwsche grond slagen, terwijl de moderne levensbeschouwing allengs is ontstaan door allerlei uitvindingen, (1) Zie de drie vorige nos. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag, j De heeren Bastert, Zijlma en Meesters bestre- het doel der oprichting is: en duurzame regeling van de waterlossing der vastigheden binnen den kring van het waterschap; b de regeling van het onderhoud en zoo noodig van het verharden meer zaaien. Hij trekt geen partij voor den R. K. Volksbond, maar heeft de Encycliek ook gelezen en daarin ook veel gevonden, waardoor de arbeider er beter aan toe is. Z.i. moet men den godsdienst buiten de arbei- ders-organisatie laten en evenzeer de politiek, want moge men soms door staatsmacht eenige verbeteringen afdwingen, afgedwongen verbete ringen zijn schijn-verbeteringen en door inmen ging van de politiek is reeds menige vakver- eeniging ten onder gegaan. De beer Melchers heeft hierna beide spre kers nog uitvoerig beantwoord en daarbij zijne stellingen verdedigd en gehandhaafd. 9 Maart 1898. De uitslag door het Dijksbestuur van bet van de landwegen in dien kring. INHOUD van het Friesche Tijdschrift tSljucht en Bjucht 12 Maert 1898. Twa rare stoarjes yn aid Fryslan, J. P. A. STAVOREN der heden Waterschap Hemelumer Oldephaert en a. h. Zeedijken gehouden aanbesteding van werken en leveringen is als volgt W erken I 400 M2 steenglooiïng verbeteren en ver betering van nevensliggend aardewerk, met verschillend bijwerk, benoorden Stavoren. Aangenomen door Freerk J. de Boer, te i Stavoren, voor f 404.00. II Dat kaem fen boppen (met plaatje) D. H. Z. Boer (tegen kastelein). Zeg, weet jij nu, wien wij moeten stemmen? Kastelein. Jawel; ik neem altijd dien, waar van ze ’t minste moois vertellen. Dan word je naderhand ’t minst bedrogen. LEEUWARDEN, 10 Maart. In eene heden avond gehouden vergadering van de 8 D. A. P. afd. Leeuwarden en A R. V. heeft de. G. W. Melchers, predikant te Zuid-Scbarwoude, gesproken over i De moderne arbeiders beweging en de R K. Volksbond.” Ofschoon het zijne gewoonte niet is, had leent en uit verschillende citaten daaruit, alsook uit verscheiden geschriften en redevoeringen tracht Spr. aan te toonen, dat zij het kapitaal beschermt tegenover den arbeider. De klassen strijd moet zich ontwikkelen om de arbeiders partij te organiseeren tot eene politieke, ten- j einde tegenover de bezittende klasse wetten in ’t leven te kunnen roepen, om privaat-bezit onmogelijk te maken. Bij de ontwikkeling zijner denkbeelden had Spr. ook de werkstakingen te Roermond en Enschedé aangehaald en daarbij dr. Arriens genoemd als de persoon die ten laatste den arbeider had tegengewerktdoch de heer s nam het voor dezen op, daar dr. Ar- riens juist de party der arbeiders heeft geko- zen en als bemiddelaar is opgetreden. waterschap zal begrensd worden ten jje jjeer jan Giezen hield de rede geschik- Oosten door den Dokkumertrekweg, ten Wes- jer voor een cursus. Men moet geen tweedracht ten door de Zwette, ten Zuiden door den Marssumerstraatweg, den Spanjaardsdijk, Wes- terstraat, Bleekerstraat, Houtstraat en Camstra- buren, ten Noorden door den Tjèssingadyk en de Jelsumervaart. Het waterschap zal groot zyn 703 H.A. en a eene voldoende de uitwatering en Brieven en Beri:Uten, de Redactie betredende trance aan dit adres, uiteilyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. EN TWINTIGSTE JAARGANG- schappelyk nadeel zal dan niet ontstaan? Daarom is bet zeer gewenscht. dat men ze hier weer dadelyk aan den arbeid kan stellen, dat ze bier weder loonenden arbeid vinden. Maar, zoo komt daar een bezwaarde roepen, er zullen ook vreemdelingen hier komen en hier blyveneene opeenbooping dus van werk lieden. Ja, dat zou zoo kunnen zijn en Spr. herinnert zich, hoe b.v. na het graven van het kanaal Groningen-Assen daar nog tal van keeten met hare bewoners bleven. Maar dat kon ook wel niet anders. Toen ’t kanaal klaar was, was ’t werk af en de werklieden waren bygevolg zonder werk. Waar zouden ze direct been? Zoo gaat het bij den aanleg van spoor wegen ook. Maar hier is het een geheel ander geval. Want na de afsluiting komt de droog legging. Er blijft werk en er ontstaat by elke schrede voorwaarts nieuw werk. Er moeten tal van handen blijven om te bebouwen en later te bouwen. Telkens moet een groot deel achter blijven, zoodat men met gerustheid kan zeggen: hier valt op den duur brood te verdienen. H. (Slot volgtf. den de voorgestelde verhooging van de kanaal- en bruggelden in Friesland, als te drukkend, nadeelig voor Groningen, onbillyk voor de zeilvaart, belemmerend voor het vrye verkeer en in stryd met bet streven naar afschaffing der watertollen, zooals de heer Lieftinck op- I merkte, die op intrekking van het ontwerp aandrong. De heer Van Dedem verdedigde gelykmatiger heffingen, die zyns inziens zeer matig zijn, hetgeen de heer Veegens betwistte, die aan Friesland verweet weinig hart te hebben voor de scheepvaart-belangen. Minister Borgesius verdedigde de heffingen als billijk en in het belang der ScheepvaartI hij deelde mee dat een andere regeling der meetbrieven overwogen wordt en dat de Gede puteerde Staten van Friesland zyn voor de intrekking der bezwarende bepalingen omtrent de meetbrieven. In de Donderdag gehouden zitting werd besloten de behandeling der spoorwegovereen- komsten met België (overneming der lynen van de Grand Central enz.) aan de orde te stellen op Woensdag a. s., des morgens elf uur. Ingekomen zyn de wetsontwerpen der rege ling van de toelating als schipper op koopvaardy- schepen en het in dienst hebben van stuurlieden i - -v- - en machinisten. hlJ deze rede °P 8chrift om- daar bÜ dit onder- Tot rapporteurs der marine-begrooting zijn werP bet Keloof ‘8 betrokken, zich er niet aan benoemd de heeren Goekoop, Lieftinck, Schepel, bloot te, stellen door verspreking andersdenken- Verhey en Van Dedem. By Kon. besl. is benoemd tot lid van de Centrale Commissie voor de Statistiekmr. E. Fokker, oud-griffier van de Provinciale Staten van Zeeland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te ’s-Gravenbage. Bij Kon. besluit is de heer dr. P. van Geer, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Leiden, aangesteld tot wiskundig adviseur bij het Dep. van Koloniën. Naar de Haagsche Ct. meldt, zal de Regeering binnenkort voorstellen een leening IV. Een groot deel der kostende tweehonderd- millioen wordt aan arbeid besteed, aan arbeid in zyn ruimsten omvang. Werklieden zoowel als ingenieurs en opzichters zullen er van profi teered Natuurlyk zullen er ook een aantal machines bij gebruikt worden. Dat kan in onzen tijd niet anders. De eisch is immers zooveel mogelyk arbeid voor zoo weinig mogelyk kosten. Doch men bedenke daarby, dat voor de vervaardiging der machines ook al werklieden benoodigd zyn, terwyl deze al weder worden vereisebt, om de machines te regelen en te besturen. Voorts boude men in ’t oog, dat waar bij het aanleggen van spoorwegen of het graven van kanalen groote uitgaven voor onteigening noodig zyn, dit hier behoudens enkele kleine uitzonderingen, in het geheel niet het geval is. ’t Blijft dus hoofdzakelyk arbeid. Spr. gaat thans na, waarin die arbeid wel zal bestaan en dan vestigt hij allereerst de aandacht op den afsluitdyk. Waarvan wordt die dyk gemaakt Van zinkstokken, bazalt, keien, zand, klei en palen. Daarby nog de benoodigdheden voor spoor- en straatweg en al deze materialen in groote hoeveelheden. Waar zal dat alles weg komen? ’t Zand kan door machines gebaggerd worden uit de Zuiderzee zelve of verder per spoor van de Veluwe aangebracht wordende klei zal komen uit Noord Holland en Friesland of ook uit de Zuiderzee. Duizenden arbeiders zullen daarby werk vinden, veenarbeiders en boeren arbeiders, ook de werkloozen uit de groote I steden zullen getrokken worden, want de bouw woede is uit. Maar vooral zullen de zooge naamde polderjongens komen. Deze hebben tegenwoordig te weinig werk, zij verdringen vele andere werklieden en hier, zegt Spr., is de oorzaak van de tegenwoordige malaise te vinden. Na de afdoening der groote werken alhier zyn de polderjongens gedeeltelyk gebleven of voor een ander deel naar Duitschland vertrokken, want daar is op ’t oogenblik werk. Welnu, laat ze er dan gerust blyven, zou men zeggen, maar? Als ’t werk daar gedaan is, zullen de meesten hunner ongetwyfeld terugkomen en wat dan In Duitschland worden groote werken uitge- I voerd vooral met ’t oog op zyne verdediging tegen Frankryk. Nieuwe spoorwegen worden aangelegd en allerlei militaire werken uitge- voerd. Bovendien is Duitschland in den laatsten tijd ook eene zeemogendheid geworden. Het Nord-Sud kanaal zal zelfs Keulen met de zee I verbinden. Daarom hebben onze oostelyke naburen zooveel volk noodig en zyn er zoovelen onzer mannen heen getrokken. Toen in ’t eigen Vaderland in den tijd van 35 jaren sporen, Noordzeekanaal, Nieuwe Rotterdamscbe Waterweg, de verlegging van den Maasmond, het Merwedekanaal, enz ongeveer driehonderd en-vyftig millioen gulden besteed werd, was het de gouden tijd voor onze polderjongens. Maar thans verdringen de achtergeblevenen elkander en anderen. En als de naar Duitschland ver trokkenen na gedaan werk, want het is daar tydelyk, terugkomen, welk groot maat- van 45 miljoen te sluiten ten behoeve van i Indië, ter vervanging van de vlottende schuld. 1 De 112de algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen wordt j Woensdag 1 Juni a.s te Amsterdam gehouden 1 in het Concertgebouw, onder voorzitterschap van den heer P. H. Hugenholtz jr. Mr. F. A. Eggers te Amsterdam en dr. P. van Geer, die, zooals reeds gemeld werd, ge kozen zyn tot leden van bet hoofdbestuur, hebben die benoeming aangenomen. De Nederlandscbe Slagershond zal dit j jaar zyn algemeene vergadering te Haarlem houden op een nader te bepalen dag op het j einde van Mei. Ged. Staten van Friesland hebben aan de Prov. Staten een voorstel verzonden tot oprichting en reglementeering van een water- schap »Het Leeuwarder Oud en Nieuwland.” Aanleiding tot dit voorstel heeft gegeven fjampe een verzoek van jhr. mr. C. van Eysinga, dato 28 December 1896. Dit 856 M heiwerk Nieuwlanderdyk: door Bouwe Strandstra, te Zurich voor f 736.16. 106 M heiwerk Zool onder Workum door Taeke B. Strandstra, te Zurich voor f767.00. 100 M heiwerk benoorden Workum door P. Gerlsma, te Hindeloopen f 475.00. Leveringen 77 Last zuilenbasaltjesVan Koppen en Co te Utrecht voor f 885.00. 324 stuks 71 d.M palen: Hubert Jans Co., te Harlingen voor f 2268.00. 340 stuks 62 d.M palen: Fontein en Tjallingii te Harlingen voor f 2012.80. VIII 425 stuks 35 d.M palen Wed. C. Sleeswyk, te Lemmer voor f 1245.25. 200 M 10/25 c.M Gr. Gording. 250 dito. 260 M 4/30 c.M Gr. plank dezelfde firma voor f 500.00. XII 50 last brik Marten Boonstra, te Stavoren voor f 161.00. XIII 60 M3 grint: Rudolphus van der Meer te Lemmer voor f 155.40. iii’iiis- n tin ui i i.vm lll.l'l IWIl Hl IISIIMi. 0 V UITGEVER: i

Friso nl | 1898 | | pagina 1