J I WOENSDAG 16 MAAKT 1898. Officiéél Buitenlandsch Nieuws. gedeelte. De afsluiting en droog legging der Zuiderzee/1) No. 22. Acht en twintigste Jaargang. I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG er tusschen deze beeren eene coalitie te beitaan, (1) Zie de vier voorgaande nos. Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prys der ADVEBTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM (2) De schadelijders bij de afsluiting enz. zijn niet alleen de visschers, maar ook de visch- opkoopers, de zouters en enkele ambtenaren, als dijksopzieners, controleurs, enz. Wij ver trouwen evenwel, dat ook deze wel begrepen zullen zijn onder de post schadeloosstelling. En anders moet die een weinig worden verhoogd. De BURGEMEESTER der Gemeente WOR KUM, maakt bekend, dat de verkoopers van sterken drank in ’t klein, toont dit nader eenige voordeelen er ook hier weder hernieuwde bedrijvigheid zou ontstaan. het College Wethouders bebooren DUITSCHLAND. In het as. jaar zal Duitschland een 35 miljoen ongeveer aan het bouwen van nieuwe schepen besteden en daar door krijgen vijf gevechtschepen, twee gewapende kruisers van groot type, zeven tweede klasse kruisers en een aantal andere schapen. In de beide volgende jaren zullen nog twee oorlogs schepen en vier eerste klasse gewapende kruisers openbare werken heeft besteed, Brieven en Beriihten, de Redactie betreffende trance aan dit adres uite: lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. had aangewezen I oorlogsschepen. eindigde met j «oorlogr dag in men Engelschen oorlog, al versterken beide landen hunne vloot. Oorlogsschepen worden niet in weinige maanden gebouwd; voor de voltooiing van een slagschip is ten minste 22 maanden noodig en een tijd van drie jaren is geen uit» telijk op ongezegeld papier, aan van Burgemeester en kennis te geven, hun beroep te ondervinden. Workum, den i Maart 1898. De Burgemeester voornoemd, T. M. TEN BERGE. voor den bouw van nieuwe Hoewel de Minister zijne rede eene zinsnede waarin het woord voorkwam, dat ook de Times dien een hoofdartikel had gebruikt, behoeft toch niet te vreezen voor een Russisch- zijn, die moeten aanbrengen aan den aanleg van bet kanaal Amsterdam IJmuiden, toen de scheepvaart een tijdperk van bloei kende, en hij wijst op bet in de laatste jaren ontstaan vervoer van suikerbieten, vooral in Zeeland en Zuid Holland, waar de schipperij het bare bij bespon. vervoeren, volgen de vrachten brood als van zelve. de achtergeblevenen sonen belastingen. En betalen wij de uitgaven zelfs zonder oorlog en marine zullen wij ze moeten betalen, als daar straks onze werk- zoekende arbeiders uit Duitschland terugkeeren. Het armenbudget zal hoogere eischen stellen of er komt ontevredenheid, welke ook al weder met kosten (politiemacht op zijn minst) Liever dan aan deze geeft Spr. bet werk aan den vreedzamen arbeider. Alzoo aan ’t einde zijner welsprekende rede gekomen, geeft de heer Smeenge nog gelegen heid tot het doen van vragen. van deze gelegenheid gebruik maakt, besluit hij, met te zeggen, dat als men nog ontevreden mocht zijn, bij (Spr.) tevreden mag wezen, i omdat men dan over deze belangrijke aange- geworden dat Czaar ruim 110 miljoen gulden i legenheid zal nadenken en bij eene beslissing f 1 in zijn zin en bedoelen er rekening mee zal kunnen houden bij de verkiezing van zijn af- gevaardigde ter Tweede Kamer. Maar werken zij de leus, werken tot het gewenschte resultaat verkregen is, want rust roest (Een daverend applaus beloonde Sprekers rede). H. V. (Slot.) Verder bestaat de dijk uit zinkstukken, liever bezinkingsstukken. Hiervoor is in de eerste plaats rijshout noodig en niet weinig ook. Dit groeit op de schraalste gronden van Nederland en men zal zoo ongeveer het geheele gewas over een tijdperk van tien jaren kunnen ge bruiken, eene omstandigheid, welke aan die magere gronden een tijdperk van bloei zal geven, dat later nog zal doorwerken. De dijk heeft steen noodig en Spr. wijst bier vooral op de vroeger zoo getrokken keien. Ook deze worden in de armste deelen van bet Vader land en vooral in Drente, in overvloed gevonden. Tegenwoordig is daarnaar weinig vraag, omdat men nu eenmaal voor de zee weringen liever bazalt gebruikt. Ook hier, langs de Zuiderzee, staat een bazaltmuur. In den regel houdt Spr. ’t met de Nederlandsche producten, vooral wanneer daar tevens indirecte voordeelen aan verbonden zijn. Zoo vonden j vroeger gedurende den winter honderden men- I schen brood door steenen te zoeken en anderen weder door de bevrijde gronden tot ontginning te brengen. Deze tak van bedrijvigheid heeft nagenoeg geheel opgehouden te bestaan door te weinige vraag. Maar werden de keien op nieuw verlangd, het steenzoeken zou als van zelve weder aan de orde komen, de spade werd tot diepe omspitting wederom in den grond aan gezet en de heidevelden weldra voor bosch- cultuur geschikt gemaakt. Thans kan dit niet geschieden wegens te groote kosten. Leverden de steenen eenig geld, ’t vroeger aangevangen werk zou onmiddeiijk worden voortgezet. Spr. - -aan door het bijbrengen van worden gebouwd, behalve de kleinere schepen. Overal dus is een zeer ongewone activiteit in marine-zaken te bespeuren en zegt de Daily Graphic, «onze Regeering zal zeker kunnen rekenen op den steun van heel bet land, bij ze zou kunnen doen, met de bedoeling Groot Brittanje de overhand ter zee te verzekeren.” Volgens bericht zal Prins Hendrik, wegens de politieke verwikkelingen en vooral wegens Japan’s besluit om Wei-hai-wei niet te ontrui men, voorshands met de Duitschland en de Gefion te Hongkong blijven. FRANKRIJK. De Kamer, de behandeling van de wet op de Middelen voortzettende, heeft o. a. een voorstel der begrootings commissie aangenomen om van 1 April af de belasting op rijwielen te verdrievoudigen voor die welke van motoren voorzien zijn. De tot heden gebruikelijke cijfers In de Kamer heeft dr. Dron, de Regeering interpelleerende over haar staatsbeleid in het algemeen, haar verstandhouding met de reactio- I nairen en clericalen verweten. Esterhazy, die eerst met zooveel ophef toe stemming heeft gevraagd, om Mathieu Dreyfus wegens laster voor de correctioneele rechtbank te mogen vervolgen, heeft nu, op raad van zijn advocaat, mr. Tézenas, besloten toch maar niet tot een vervolging over te gaan, «alvorens er nieuwe aantijgingen tegen hem worden ingé bracht.” Toch wel vreemd, dat bij eerst nog een I beetje meer beleedigd wil worden alvorens te bewijzen, dat men hem lasterde. Of zou hij ook blij zijn, er zóó te kunnen afkomen? Men meent onder drie tot een anarchisten- vereeniging behoorende personen een veertien dagen geleden te Parijs in hechtenis genomen, eindelijk de daders in handen te hebben van de bom-aanslagen op de place de la Concorde, bij den waterval in het bosch van Boulogne, En als niemand j enz- ENGELAND. Juist toen de Minister Goschen j.l. Donderdagavond zijne begrooting van Marine in het Lagerhuis toelichtte, was het bekend om niet meer te leveren dan een bepaald aan tal, om zoodoende nog goede prijzen te kunnen i maken. De werklieden evenwel profiteeren er weinig bij, omdat men ’t werk gemakkelijk af kan. Maar bij grooter aanvraag zal ook hier j verandering moeten komen, zoodat al weder die na 1 Mei 1898 hun beroep wenschen voort moet erkend worden, dat de afsluiting en de te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schrif- drooglegging der Zuiderzee een nationaal belang is. Voor de steenbakkerijen werd voorheen turf gebruikt, thans doet men ’t met steenkolen ten einde geen stoornis in of coaks. Maar bij grooter aanvraag zal de I turf weder in eere hersteld worden en de veende rijen komen dan weder tot meerderen bloei, waardoor bet mogelijk zal worden, dat de uit- j geveende plassen als vroeger in cultuur worden gebracht. En zeker ’t is ook een natio naal belang als men onze veenderijen een weinig meer gedachtig kan zijn. Met wat meer leven digheid brengt men ook deze tak van nijverheid vooruit. En daaraan bestaat wel behoefte, door dien men zoo zoetjes aan bezig is de turf als haardbrand af te schaffen. Zoo gebruikt men in de nieuwe wijken van Amsterdam uitsluitend steenkolen en coakes, eenvoudig omdat men geene bergplaatsen meer heeft voor turf. De grond is daarvoor te duur. En ’t omhoog bouwen kost ook geld Na de verschillende bouwstoffen voor den afsluitdijk afgebandeld te hebben, vestigt Spr. de aandacht zijner hoorders op ’t vervoer van al deze benoodigdheden. De afsluitdijk zelve zal door de schipperij oppervlakkig met leede oogen worden aangezien. Maar de bestand- deelen van dien dijk moeten worden aangebraebt. En door wie? De stoombooten hebben hier minder roeping, ’t zijn in hoofdzaak de schippers die moeten aanvoeren. En als men let op de benoodigdheden voor de meerdijken, op den aanvoer van den steen ook voor zoovele metsel staat achter te laten. Met de visschers over ’t algemeen heeft het ontwerp goede voornemens. De ouden van dagen kunnen thuis blijven, hun wordt een weekgeld verzekerd. Ook de binnen- visscherij zal niet te klagen hebben, wijl de vischteelt van Regeeringswege bevorderd zal worden. Men kon nu, om volledig te wezen, ook nog wijzen op het voordeel der emballage voor de visschverzending, maar deze zal toch noodig blijven voor de verzending van de binnen- visch van ’t IJselmeer, vermeerderd met die van de vier meerpolders. Aan 't slot zijner belangrijke rede behandelt de heer Smeenge de vraag »Kan Nederland de uitvoering van het voorgenomen werk wél betalen 9 Spr. herinnert aan het door hem genoemde feit, dat Nederland gedurende 35 jaren 350 millioen voor tr dat is dus tien-millioen per jaar. Waar is dat geld weggekomen? Ja. in den beginne hebben I de Javanen hunne bijdrage daartoe geleverd. Maar over de laatste twintig jaren is dit geld voor Nederlandsche doeleinden ook door Neder- elke nieuwe aanvrage die land aangebracht. En als men nu omslaat over veertig jaren. zal daar per jaar 5 a 6 millioen (in ’t hoogste geval) uit de Staatskas moeten vloeien. Daarmee zal men dan overal werk hebben en zal er veel geld vloeien in de zakken der particulieren, die ook al weder kunnen opbrengen. De armenkassen zullen mogen inhouden, wat een dubbel voordeel geeft. Dit alles kan mogelijk zijn zonder leening en zonder dat elks aanslagbiljet in de belastingen een hooger cijfer zal vereischen. Of droomt ge van vermindering van aanslag? Uw belastingbiljet zal geene lagere verandering ondergaan. zult ge er op weervinden, want als er heden werken benoodigd, zullen ’t alweer schippers vijfendertig-millioen voor oorlog en nog wel Spr. herinnert vijftien millioen voor marine daarbij gevraagd worden en er slechts zeventien van de honderd kamerleden zich beslist tegen deze uitgaven verklaren, dan moogt ge verwachten, dat er spoedig tegenover een denkbeeldigen vijand veel grooter offers worden geëisebt. Nederland kan de uitgaven voor de inpoldering en de droog- daardoor legging wel betalen en dit zonder verhooging van I niet, wijst er daarna op, dat 8]ujtjDg by bedijking der meerpolders deze vis- - - j scherij ook al niet zou decimeeren. Nu nog moet rekening gehouden worden met de sluizen in-, en op den afsluitdijk, meerdijken. Wat den aanleg daarvan aangaat, in mindere mate natuurlijk is al het vorenstaande daarop ook van toepassing. De voorloopige houten huizen zullen door steenen vervangen moeten worden. Bovendien moeten er scholen en 1 tal van andere gebouwen. Gedurende minstens me(je“ ze ’ijftig jaren zal de vraag naar gebakken steen T00rtZetten. derhalve groot zijn. De steenbakkers zullen dus volop werk hebben. Tegenwoordig schijnt Als er maar wat is te en Bovendien zal er voor en de zich vestigende per- in de nieuwe polders behoefte bestaan levensmiddelen, die aangevoerd moeten worden. Ook hier derhalve bedrijvigheid. Tegenover al de opgesomde voordeelen staat echter een nadeel, waarmee ook rekening dient gehouden. Na de voorgenomen afsluiting is moet bedwongen worden, bet met de zoutwatervisscherij gedaan, ’t Mag daarbij echter eene vraag heeten of zonder af- De vrucht bare kweekplaatsen (de geboortegrond) zou het - kleine gebroed ongetwijfeld worden ontnomen, e mogelijke stoomgemalen pe Staats-commissie evenwel heeft hiermede tok wellicht in of op de rekening gehouden.(2) Zij heeft voorgesteld eene som van vijf-millioen gulden uittetrekken ten bate der visschers. Van uit Volendam en Urk gaan tegenwoordig nog al velen naar de j Noordzee. i Welnu, de jonge Zuiderzee visschers moeten kerken zijn,^mitsgaders jan geh0|pen worden aan goede schepen, waar- mede ze hun bedrijf op de Noordzee kunnen En als daaraan meer gevaren dan aan de Zuiderzee-visscherij verbonden zijn, moeten ze verzekerd worden, om bij verongelukking vrouw en kinderen in geen hulpbehoevenden FRISO jims- n immm- Mil lllllll IIIIIM.nil. I en

Friso nl | 1898 | | pagina 1