LEERPLICHT. ZATERDAG 19 MAART 1898. No. 23. N ieu wsti jdingen MM Acht en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM I- s. 8. 1IF.IIIS- FA IIIIEIIIFVIII? Ill.lll IMI UlILSI.l VI. 3. 3. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG i Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement Is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: s. n e a e verbiedt; verklaring ir I. e ir e. 8. la zal onze stad haar vol contingent leverenhet van ons Blad is strijdvaardig Zoo de Deli Courant van 12 Febr. meldde, was ’t lijk van den drenkeling nog niet ge- het tijdelijk schoolver- van het kind; van de school of schorsing 3e. vervulling van gods- een wettelijk voorschrift, fort. Minister van Buitenlandsche Zaken, en mevrouw De Beaufort, ter gelegenheid van hun zilveren echtfeest, te ’s Gravenbage een familie- diner van 60 couverts, terwijl Zondag d. een groote receptie wordt gehouden. van 2 bussen melk een monster den volgenden morgen een van de Die monsters en de Vogel onderzocht. Brieven en Beriitrten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uite: lijk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. voor dengene, die hem Sonsbeeck, beschouwde het als een zeer ernstig feit, begreep niet hoe men het in een provincie als Friesland, waar de zuivelbereiding een deel van de volkswelvaart uitmaakt, zoo licht kon tellen, en vorderde tegen hem 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. B. van Loon, Adv. en Proc. te Leeuwarden, pleitte voor een lichter straf en stelde in het licht, dat de Directeur van de fabriek, die reeds in Oct. 1897 de vervalsching vermoedde, beter had moeten con- troleeren welke melk aan de fabriek geleverd werd en bij ontdekking van vervalsching de verdere levering van melk opzeggen. Daarna heeft de colporteur Pieter C. B. bij verstek terecht gestaan wegens beleediging van een ambtenaar. Den 4 Februari liep hij langs de straat te Leeuwarden brochures te venten, daarbij luide uitroepende: «koopt lui de brochures over de gebroeders Hoogerhuis, de onschuldig veroor deelden, enz.’ av. regende ’t hier kolossaal hard Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft de veehouder Corns. H., te Oostermeer, terecht gestaan omdat hij melk leverde aan de zuivel fabriek te Garijp, deze vermengde met water. Den 1 Febr. heeft de rijks-veldwachter Mid- j delveld van 2 bussen melk een monster geno- men en door hem bijgewoonde stalproef. zijn door de apothekers Sonnega te Leeuwarden als deskundigen Hun bleek dat aan bet eene monster op 100 deelen melk 30 deelen water was toegevoegd en aan het andere op 100 deelen melk 50 1 deelen water. Zij verklaarden voor de Recht- in waarde, maar niet in biuikbaarheid. Beklaagde bekende de feitenmaar beweerde o v o-J een emmer water inplaats van melk in de bussen gedaan had. zijn edel karakter. De Subst.-Off van Justitie, mr. H. G. van daad van liefde en zelfopoffering. __11- 11x- rr 7 r, 7- r, .....i.A Cl 1 Zaterdag a.s. geven mr. W. H. de Beau- Februari verdronken assistent, den heer Johan van Dam, worden uit Medan (Deli) de volgende bijzonderheden aan de familie te Sneek nog meegedeeld. Van Donderdag op Vrijdag (1011 Febr 1 en schijnt het op de bovenonderneming nog veel erger ge weest te zijn. Zijn huis (dat van den overledene) lag in een dal, dicht bij een riviertje, zoo smal als een gewone gang. Nog nooit was er van eenig gevaar sprake, nooit is er gebeurd, wat dien nacht gebeurde door de zware regens, die er vielen. Het water wies in korten tijd zoo, dat ’t riviertje buiten haar oevers trad en ’t water ten laatste zijn huis bedreigde. Een gedeelte van de bijgebouwen spoelde weg en bevreesd, dat ’t huis ook niet bestand zou zijn tegen ’t water, heeft bij ’t met zijn bedienden willen verlaten. Twee lui verdwenen spoedig in de diepte, doordat ze struikelden en bij, niet alleen den kend aan zijn eigen dierbaar leven, maar ook aan dat van die anderen, heeft hen willen redden en is zoo een slachtoffer geworden van Zijn laatste daad was een Tweede Kamer. In de zitting van Don derdag werden aangenomen de wetsontwerpen betreffende de grondruiling met de gemeente Ulvenbout, de afkoop van opstal van de ge meente Rotterdam, de verkoop van spoorweg grond bij ’s Hertogenbosch, naturalisaties en de nadere uitvoering der boterwet. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver klaarde dat een nieuwe wijziging der boterwet voorbereid wordt. De heer Ferf heeft zijn interpellatie over het wetsontwerp in zake de San José-schildluis ingetrokken; het wetsontwerp is ingekomen en wordt in de sectiën onderzocht Het rapport betreffende de autopsie van Moïse Lehman, den pseudo Lemercier-Picard, is door de daartoe aangewezen geneesheeren ingediend. Deze constateeren dat de dood door zelfmoord is veroorzaakt, zoodat het praatje, dat die dood aan een moord toeschrijft, ont kend mag worden. oordeeling moet ook nog de hechtenis zijn uit gesloten. Baat echter ook het opleggen eener boete niet, dan zal bij vierde of vijfde herhaling een strengere straf niet kunnen uitblijven. Controle voor misbruik van wetsontduiking is onvermijdelijk. Maar deze behoort zich tot het strikt noodige te bepalen, omdat de vrij heid der ouders niet meer mag worden beperkt dan door het algemeen belang. Een kind zal volgens de voorgestelde regeling onder den leerplicht vallen van zijn 6den tot zijn 13den verjaardag. De minister is terug gedeinsd voor het nog een jaar hooger stellen van den leeftijd, hoe wenschelijk ook, met het oog op maatschappelijke toestanden, die het in zeer vele gevallen noodzakelijk maken, dat kinderen van dien leeftijd reeds een ambacht gaan leeren of op andere wijze mede helpen voorzien in de behoeften van het gezin. Uit de wet blijkt dat ouders, voogden en verzorgers van de verplichting in artikel 1 hun ^“fde d^rd^ opgelegd zijn vrijgesteld, zoolang: le. zij een, vaste woonplaats missen 2e. zij de kinderen voldoend lager huisonderwijs doen genieten in vorken Ivondïij vergissing" de vakken genoemd onder a-g en t m art. pminR1. water innlaats Vfln in%R 2 der wet tot regeling van het lager onderwijs; 3e. zij de kinderen eene inrichting van hooger of middelbaar onderwijs doen bezoeken; 4e. zij de kinderen, die den leeftijd van zeven jaren nog niet bereikt hebben, eene bewaarschool doen bezoeken5e. zij tegen het onderwijs op alle, binnen den afstand van 45 minuten gaans van de woning gelegen lagere scholen, waar voor de kinderen geen plaats te verkrijgen is, overwegend bezwaar hebben6e. zij voor de kinderen op eenige, binnen den afstand van 45 minuten gaans van de woning gelegen lagere school, geene plaatsing kunnen verkrijgen; 7e. het tijdstip voor toelating van leerlingen niet aangebroken is op de lagere school waar plaatsing wordt verkregen8e. een wettelijk voorschrift het bezoeken van de lagere scholen 9e. de kinderen volgens schriftelijke van eenen geneeskundige ongeschikt zijn voor het bezoeken eener lagere school. Geldige redenen van zuim zijn: le. ongesteldheid 2e. tijdelijke sluiting van het onderwijs dienstplichten 4e. hetwelk het tijdelijk bezoeken van de scholen verbiedt. Aan het thans ingediend Leerplicht-ontwerp en de daarbij gaande memorie van toelichting is het volgende ontleend. Het eerste en voornaamste artikel houdt het beginsel in dat ouders, voogden en verzorgers verplicht zijn de bij hen of in de inrichting onder bun beheer inwonende kinderen van zes tot dertien jaar geregeld een lagere school te doen bezoeken. Deze lagere school kan zijn een bijzondere of wel een openbare. De regeering wijst er op dat waar hij, die zijn kind bet noodige voedsel onthoudt, straf baar is, ook degene die de opvoeding van zijn kind geheel verwaarloost, strafbaar dient te zijn. Ontzetting uit de ouderlijke macht is reeds voorgesteld, maar niet voldoende. De ouders moeten worden gedwongen den kinderen onderwijs te doen genieten zonder dat men ze daarom aan hun natuurlijke beschermers onttrekt. De verwaarloozing van de kinderen thuis, gepaard aan ongeregeld schoolbezoek, wettigen staatstusschenkomst. Ook het staatsbelang vor dert leer- of schoolplicht, daar een slecht onder wezen volk achterblijft in den vreedzamen wed strijd der volken, terwijl voldoend lager onderwijs een goeden invloed uitoefent op armoede en misdaad. Ook om sluimerende intellectueele krachten op te wekken kan onderwijs van hen die thans in onkunde voortleven, van nut zijn. De laagste klassen zullen door den leerplicht gedwongen worden, maar er ook door worden gebaat. Leerplicht is dus niet tegen deze klassen gericht; juist uit werkliedenkringen wordt er op aangedrongen. Verder wordt aangetoond dat het schoolver zuim in Nederland groot is. In het wetsontwerp wordt de vraag zullen de ouders gedwongen worden hunne kinderen te zenden naar een openbare school, waar onder wijs wordt gegeven in eene richting die zij verkeerd achten, indien zij voor hun kind op eene school in hunnen geest geen plaats kunnen bekomen? ontkennend beantwoord. De minister oordeelt dat ernstige gemoeds bezwaren kunnen worden geëerbiedigd zonder dat men behoeft te vreezen dat daardoor de wet een groot deel van haar effect zal verliezen. Ouders, die hun kinderen liever van onder wijs verstoken laten, dan ze te laten vaccineeren, worden hierin vrij gelaten, liever dan dat de regeering vaccine dwang voorstelt. Voorloopig is alleen verplichtend gesteld ge woon lager school onderwijs. De regeering is overtuigd van de noodzakelijkheid van her- halings-onderwijs, doch daar in slechts weinig gemeenten gelegenheid tot zulk onderwijs bestaat en dit dikwijls geheel onvoldoende is, zal de regeering eerst een reorganisatie van dat onder wijs voorbereiden. Niet altijd zijn ouders, die hunne kinderen van school laten wegblijven, schuldig. Alleen schoolverzuim zonder voldoende reden moet dus strafbaar zijn en het wordt wenschelijk geacht, de wettige redenen van schoolverzuim zooveel mogelijk in de wet te vermelden. Een bepaling is ontworpen, krachtens welke ten behoeve van het verrichten van veldarbeid een langdurig schoolverzuim kan worden toegestaan. Geen politie zal het verzuim constateeren, maar onderwijzers, schoolopzieners, B. en W. Het opleggen van een kleine boete wordt bij herhaald geconstateerd verzuim en herhaalde waarschuwing onvermijdelijk. Bij eerste ver- Remmelink gehoord, die er den Comm, van Politie over sprak en, toen beklaagde ’s mid- dags op gelijke wijze luid roepende de straten zor£ dragen, zijn laatste rustplaats vamménl hnirl én nnérnlrlrpn Fff) 1 daarbij de Ned. Justitie uitma- bestelling, toen collega en kende voor wat kieschheid verbiedt te noemen, j een Dit werd door den Inspecteur van politie thans, langs liep, hem annmaande daarmee op te hou den, wijl hierdoor een volksoploop kon ontstaan. Den Inspecteur van politie vixeerende en van hoofd tot voeten opnemende, voegde be klaagde dezen toe: «ik heb schijt aan politie- schoften, verstaat U dat?” daarbij met een vinger op den heer Remmelink wijzende. De Subst.-Off. van Justitie vorderde dat aan beklaagde, die er eene professie van maakt de politie te beleedigen en daarvoor reeds meer- j malen is veroordeeld, thans eene maand gevan genisstraf zal worden opgelegd. Uitspraak over 8 dagen. Met instemming nemen wij het volgende over uit de Leeuwarder Courant van heden. Velen die den gullen Johan van Dam hier ge bet groot vonden. Met honderden arbeiders, deelt men ons thans mee, werd gezocht en eindelijk een premie van 50 dollars uitgeloofd -J 1 vond. Te 10 uur ’s morgens van den 12en Febr. vond men hem als slapende tusschen ’t groene hout. ’t Stoffelijk overschot van den ongelukkige werd één station voor Medan gekist. Onder bloemen bedolven kwam te 6 uur de kist met den trein aan, waar luitenant G. Velds, zwager van den overledene, met den lijkwagen deze in ontvangst nam. Zijn overschot rust thans op een lief kerkhof, waar een breede vriendenschaar hem steeds zal eeren. Hoe hoog de heer van Dam stond aange schreven bleek niet alleen bij de teraarde- autoriteiten hem als broeder beweenden, maar blijkt vooral nu de autoriteiten van de onderneming N. S., aan de familie te Medan de verzekering gaven, er op gesteld te zijn, dat zij mochten i aan de vergetelheid te ontrukken en steeds te mogen onderhouden, ook wanneer de familie Deli zou hebben verlaten. Inhoud van bet Friesche Tijdschrift tSljucht en Rjucht." 19 Maart 1898. Twa rare stoarjes yn Aid Fryslan, J. P. A. Probatum est, C. H. It Haed, Jan fen ’e Gaestmar. In Erfskip ta straffe, P. Tip- persma. Koartswyl. Hy fielde it net goedernóch (met plaatje) D. H. Z. Het is onbegrijpelijk waarom het Ame- rikaansche volk zoo heet gebakerd is om met de Spanjaarden te vechten. De beweging toch gaat uit van eenige gewetenlooze geldmannen, die dan hun slag kunnen slaan. kend hebben zullen het met weemoedige In een Noord-Amerikaansche Courant, in belangstelling lezen. ?^as ’^bijnend, lezen wij het vo gende: Indien de oorlog met Spanje mocht uitbreken De overstrooming in Deli. j -x i- i__x Omtrent den tusschen den lOen en den 11 en j geheele personeel

Friso nl | 1898 | | pagina 1