1 Maart en April, ten opzichte van Landbouw en Veeteelt. 1 Acht No. 24. i Buitenlandsch Nieuws. WOENSDAG 23 MAART; 1898. Eene klasse-justitie? Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG en Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Rij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Y. KUIPERS, FIRMA H’ BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM in September of October, uiterlijk in November, ook in ’t voorjaar zaait men ’t zomer- Men bedenke, dat dit meer met aarde moet worden, dan het wintergraan. geen Rijksdag Gespuis na Philippus Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags J uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. en ook geen minister van Oorlog. dat woord zal u lang nagebouden Dat is eene infamie. om de mannen, die toen hun leven veil hadden, thans zoo te betitelen.” De Afgevaardigden sprongen van en riepen «Tot de orde! uit 1” en [Uit Van Hall’s Spreekwoorden enz. «Maart roert zijn staart.” (Andere weerkenners willen den staart Maart in ’t begin van aanhangsel tot Maart »April doet wat hij wil Dan donker en ruw, Dan helder en zacht Is zij het beeld van ’s menscben leven.” Of, zoo als Van Lennep zegt: >Wat is ’t leven? Een onzekere dag in April, Nu zoo buiig en woest als in Maart, Dan als Meidag zoo zoet en zoo stil, Met zijn wolkjens en lichtjens; nu broeiend, dan kil, Niets gewis noch verwacht Dan het naadren der nacht, ’s Morgens vroeg, ’s avonds laat valt de dauw op de hei En het leven vangt aan en gaat uit met geschrei.” Besluiten we met nog twee bekende gezeg den: «Een droge Maart en een natte April, Dan doet de landman wat hij wil.” En Maart droog en April nat, Geeft veel koren (boter) in het vat.” H. (f) Uitgave A. C. Kruseman, Haarlem, 1872. De Justitie en in Frankrijk en in Nederland en wellicht ook elders heeft het in den laatsten tijd zwaar te verantwoorden gehad. De geblind doekte dame met het zwaard in de eene hand om het recht desnoods met geweld te verdedigen en de weegschaal in de andere hand om het voor en tegen te wegen, zonder aanzien des persoons, beeft ongetwijfeld oogen blikken beleefd van loochening. Met eene kleine bui van verontwaardiging, van zwaard kunnen dienen. Toch hield ze ’t achter wege, althans in ons gezegend Nederland. Er zijn van die omstandigheden in het leven (ook in dat van eiken particulier), dat nota nemen van het gezegde en zwijgen beter is dan goud. Er komen uren na deze uren. En de geschiedenis zal boekstaven. Na loutering ook hier zal weer in lateren tijd meer en meer de waarheid blijken. Wij, menscben, leven voor een oogenblik en laten ieder, zelfs de meest zorgvuldige financier eene rekening achter, een wissel, als men ’t zoo gelieft te noemen, op de eeuwigheid. Van meet-aan, dat is als men jong is, ziet men die dingen zoo niet, «bet is nog den kinder- kens verborgen,” maar als men een geposeerden leeftijd bezit, weet men er meer van te vertellen. Niet, dat deze het richtsnoer des levens moet wezen, maar hij mag toch dienst doen om over moed te breidelen. Onze Nederlandsche «Staats- machine,” als ’t heet, is blijkbaar op deze grond gedachte gevestigd, waar naast eene Tweede, ook eene Eerste Kamer bestaat. Men moge deze laatste ten doode hebben opgeschreven. wij voor ons doen daaraan niet mede. Men moge dit conservatief achten, ons wel. Wij zien nog altijd in die Eerste Kamer een bol werk tegen overdrijving niet alleen, maar ook eene macht om fouten en feilen der Tweede Kamer te voorkomen. Zoo hopen we voor ons gewest, om een voorbeeld te noemen, dat het der Eerste Kamer moge behagen de zoo fel in de Tweede Kamer bestookte kanaal (tol)- gelden, dair helaas! aangenomen, te verwerpen. Voor ons is belasting op het verkeer te conser vatief en daarom verwerpelijk. Maar, wij zouden over Justitie spreken en niet over Wetgevende Macht, al staat ook het een met het ander betrekkelijk in nauw verband. Daar is in Frankrijk een proces gevoerd, door geheel ons land bekend. De bekende wijsgeer Emile Zola werd veroordeeld omdat hij den moed had (volgens zijne overtuiging) voor een onschuldig veroordeelde met kracht en klem op te treden, tot de zwaarste straffen, die daarop konden gegeven worden. Is Dreyfus schuldig of niet? Wij weten ’t nog niet. Eerlijk gezegd, is ons de zaak tegen gevallen. Wij hadden het bewijs zijner onschuld verwacht. Maar de getuigenissen waren zoo half en half. Er was zooveel, dat verborgen bleef. Genoeg is het te zeggen, dat wij den indruk hebben verkregen, dat Dreyfus is ver oordeeld op geheim gehouden stukken en dat de republiek dus niet publiek is. De lieden van dezen regeeringsvorm ook hier te lande mogen zich daaraan spiegelen Er is eene poging gewaagd, om de bekende zaak der Hoogerhuizen bij ons te lande te ver gelijken met die van Dreyfus. Van meer dan eene zijde is op goede gronden tegen die gelijk- Noordenwind in Maart plaatsen op voor hem er L Dan kan het Het was een schandelijk leven de i G’gde dr. Kropotscheck K i eerst in den grond, daar de plant nog niet ^ij zulk Later wassen zij goeden grondslag uit.” I »Als Maart geeft April-weer, April geeft Maartsch weer. Verder «Wat Maart niet wil, haalt zich April.” Om het dikwijls onstuimige, stormachtige weder in Maart, wordt gezegd: er op, ik DUITSCHLAND. In den Rijksdag werd de behandeling over het ontwerp tot hervorming van de militaire strafvordering voortgezet. Aan de orde was nog art. 172, waarbij in het Re- geerings-ontwerp bepaald werd, dat een officier, bij het plegen van een misdaad, op beeterdaad door iemand kon gevat worden. De commissie uit den Rijksdag wilde, dat zulks ook het geval kon zijn bij een vergrijp, waartegen de wet met het verlies van eererechten bedreigt. Na een langdurig debat, dat echter voor het grootste deel niets met art. 172 te maken had werd het voorstel der commissie aangenomen. De langdurige en zeer heftige discussies ont stonden naar aanleiding van eene uitdrukking van den heer Von Puttkamer, die, toen de Afgevaardigde Bebel gedoeld had op de Berlijn- sche revolutie van 17, 18 en 19 Maart, 50 van was van «buiten- i landsch gespuisI” Over deze woorden stoof Bebel op. »Gespuiszegt gij,” riep bij uit; van brieven openbaar, sedert drie jaar door April zoeken, als ’t Breyfus maar graan, bedekt Immers: «Wintergraan zegt: Smijt mij kruip er wel in. Zomergraan daarentegen: 1 Smijt mij er in, ik kruip er wel uit. Verder nog kunnen dienen: «Die zijn roet (onkruid) één jaar laat staan, Kan zeven jaar uit wieden gaan.” En: «Stekelen maaien, is stekelen zaaien; Stekelen plokken, is stekelen lokken; Maar stekelen steken, is ze den nek breken.” I Wat den gerstbouw betreft, dient men vroeg- Na 1 Mei is het dikwijls te nog zomergerst met hoop op goeden uitslag te zaaien. «Voor Philippus (1 Mei) gerst, gerstje.” De boekweit daarentegen mag de Mei niet zien. Zij moet zoo laat in Mei gezaaid worden, dat ze niet voor in het begin van Juni boven den grond komt en dit om geen schade te lijden van de nachtvorsten, waarvoor deze plant zeer gevoelig is. Wat de aardappelen aanbelangt: «Men leg de aardappelen wanneer men wil, Zij komen toch niet in April,” of«Leg den aardappel in April, zoo komt hij als hij wil, leg hem in Mei, zoo komt hij terstond.” En het grasland «Molshoopen in Maart gespreid, Beloont zich in den oogsttijd. Het vroegtijdig slechten van molshopen het uitspreiden van die aarde over het grasland, is voor het grasgewas voordeelig en bevordert de voor het maaien zoo noodige effenheid van (of net) foare seyne. Jaar geleden, antwoordde, dat de revolutie «Voor kleigrond is vorst de beste bouwman.” De klei toch bevat veel water in het najaar, welk water, bevriezende, zich uitzet en zoo den grond uitnemend verbrokkelt. Waar we nu in de echte wintermaanden zoo goed als geen vorst hebben gehad, mogen we ons verheugen, dat enkele Maart-nachten zich na regen over den landbouwer ontfermden. «De mest is geen heilige; doch waar hij valt doet hij mirakelen.” «Die niet mest, mist het al.” ’t Friesch luidt hetzelfde spreekwoord: «Dy net donget, dy net ponget.” «Zaaiïng hol oogsten vol, of «Dun gezaaid, dicht geoogst. Cats zei ’t ook reeds: «Men moet met han den, en niet met manden zaaien.” «Wie dicht zaait, wordt niet rijk.” De planten moeten gelegenheid hebben, om zich behoorlijk te ontwikkelen. Nu is de gewone tijd van rogge-zaaiïng wel hunne Gooit meer dergelijke uitroepen. en de Afgevaar- die door Bebel voor schoolmeester werd uitgemaakt constateerde, een wildheid nog niet binnen deze muren beleefd had. De president luidde voortdurend met de bel en toen er eindelijk stilte gekomen was, hield de heer Bebel nog een paar redevoeringen, zoo vol bitterheid, dat die weer heftige too- j neelen ten gevolge hadden. Teu slotte deelde de voorzitter mede, dat de discussies over art. 172 gesloten waren. FRANKRIJK. De Siècle maakt verschillende mevr. i aan de Ministers van Koloniën gericht, en vergunning vragende om in het lot baars mans op bet Duivelseiland te deelen. De eerste daarvan werd reeds den 18den Febr. 1895, nog vóór ’t vertrek des veroor deelden, geschreven, dien zij verzocht in zijne ballingschap te mogen vergezellen. De toen malige Minister, Chautemps, antwoordde niet. EN TWINTIGSTE JAARGANG. den bodem.” Maerte-grês komt Maartegras komt niet voor de zeis, dat is: 1848 hoofdzakelijk het werk Eene te vroege ontwikkeling geeft geen wezen lijk voordeel. Al heeft het gras in Maart groote vorderingen gemaakt, het zal daarom bij «zonder 1848 zou er geen Duitsch Rijk bestaan, den maaitijd niet langer zijn dan gewoonlijk. En eindelijk omtrent de weerkennis «Stof in Maart Is goud waard.” Of: «Een lood Maartsch stof is een dukaat waard. Een droge koude moge voor het gevoel onaangenaam zijn, voor het land is hij zeer voordeelig. L voorjaars-ploegwerk goed geschieden en wortels der planten ontwikkelen zich eerst meest i bovenwaarts kan uitgroeien, dan een stelling protest aangeteekend. Immers de zaak- Hoogerhuizen is geheel publiek behandeld. Daar is gepreekt het geheele land door in alle mogelijke vrijheid om de «onschuld” te bewijzen, verkiezings-manifestatiën hebben plaats gehad, beschuldigingen en uittartingen over en weer hebben plaats gegrepen. En zoo werden sommiger gedachten wellicht gewijzigd. De poging scheen tamelijk gelukt, om tot afdwaling te komen. Het is daarom een goed werk ge- weest van Hepkerna's Advertentieblad ’t oorspron- de grootst mogelnke eischen der zelfver- r J kelgk verslag der rechtzitting op nieuw te geven. i j l I Wij hebben ’t met aandacht gevolgd. En als miskenning, had het dan daar de preeident van de Rechtbank instantelijk hooren waarschuwen aan de I b- wel te bedenken, tijdig te zijn. hunne verklaringen laat om n0S we zoo I drie hoofdgetuigen om nu wat ze zeggen, omdat van de al of niet veroordeeling der beschuldigden zal afhangen en deze getuigen allen pertinent verklaren zich niet te vergissen, maar de daders in de beschuldigden met zekerheid te herkennen, dan ja dan kunnen die getuigen zich wel licht nog bedriegen, maar voor de justitie is dan het wettig en overtuigend bewijs geleverd en moet zij vonnissen. Hoe men er dan bijkomt om van klassenjustitie te spreken, mogen zij verantwoorden, die dit begonnen zijn. Bovendien is nogmaals een hernieuwd onder zoek in deze zaak toegestaan en tot heden blijkbaar zonder het door sommigen gewenschte gevolg. De rechtspleging in ons koninkrijk staat derhalve niet achter bij die der Fransche republiek en eene gelijkstelling van de zaken Dreyfus en Hoogerbuis gaat derhalve niet aan. De Nederlandsche rechter heeft geen belang bij den persoon van den beschuldigde. Jammer genoeg is het echter, dat zich beide zaken vermengd betoonen en in dit opzicht gelijken ze elkaar. De Dreyfus-quaestie schijnt door Jodenhaat opgezweept, terwijl als bescher mers der Hoogerhuizen de socialen optraden. Beide omstandigheden, wordt er onrecht geleden, doen veel kwaad De zaken blijven dan minder zuiver, omdat de hartstocht in ’t spel komt. Voet bij stuk is altijd ’t beste. H. nea FRISO sms- es wi ui u:\iii IILIII 1111)11 Eli IESL11II. In UITGEVER: I worden. voor

Friso nl | 1898 | | pagina 1