I ZATERDAG 26 MAART 1898. Acht No. 25. Nieuwstijdingen. ■■I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG kan ontvangen. Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever In den Rijksdag te Berlijn. Gieter is artikel één van het ontwerp tot uitbreiding der vloot, betreffende het aantal en den aard der schepen benevens het sextennaat. bij hoofde lijke stemming met 212 tegen 199 stemmen torpedojagers, een kanonneerboot konden zijn toegebracht. de zaak uit. Nu schijnt de ware oorzaak aan ’t licht te zijn gekomen en hun bezittingen tegen de bandieten te beschermen. Nieuwe brandspuiten. van den moord en is Rosa ge- eenjarig vrijwilliger in het garde-jagerbataljon. In dien tijd klom hij op tot een met den titel van veldmaarschalk gelijkstaande waardigheid. Rosa had indertijd toen zij omtrent den dood van haar zuster verhoord werd, meegedeeld, dat zij en haar zuster door een man in haar met het armoedigst circus het geval. Verder vinden de ruiters, clowns, dierentemmers, etc. overal dezelfde hulpmiddelen om zich zooveel mogelijk op elke plaats thuis te gevoelen. Anders zouden zij of hunne zekerheid verliezen of zich te lang moeten oefenen om aan de ver anderingen te gewennen. En wat met de menschen het geval is, ziet men ook bij de dieren. Dezen nemen gewoonten aan, waarmede men in de verschillende landen en steden rekening houdt. Een paard waarop de jockey’s of jongleurs hunne toeren verrichten, moet b v. bij normalen «arbeid” met vijftien maal aanzetten de baan zyn rondgeloopen, anders raakt het de klus kwijt en wordt daar- Door de Fransche regeering zijn naar Athene en Konstantinopel bevelen gezonden betreffende maatregelen, die genomen moeten worden wegens den moord op den pastoor te Volo. welke zij in een vechtpartijtje met haar zuster heeft opgeloopen. De strijd was gevoerd om een 6^ i'a.>,»nn <vi*iiaa a rrt Ar. wiün KaiUa. domAa verliefd waren. een 69 jarigen grijsaard op wien beide dames Groningsch Harmonie-orkest, direc- ’t Kruijs, is van plan in den a.s najaar een reis gestadig is. In het wetsontwerp tot uitbreiding van de Amerikaansche vloot wordt voorgesteld te doen bouwen drie gevechtsschepen, zes torpedo- booten, zes en vijf droogdokken. Woensdag is de wet afgekondigd waarbij de «eilanden boven de wind” bij Tahiti, wor den ingelijfd bij de Fransche koloniën. Heden, 25 Maart, is het 60 jaar geleden, vaDKen genomen. Dit is zoowel met het schitterendst als dat Bismarck in het leger trad en wel als I Provinciale Staten. In de Woensdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten is, voor de vacature-Fontein de Jong, benoemd tot lid van de Gedeputeerde Staten de heer P. Peereboom, burgemeester van Bolsward. De heer Peereboom heeft acht dagen beraad voorbehouden. Eenige dagen geleden deed het bericht de ronde, dat de Regeering van plan zou zijn het notarieel examen gedurende een tiental jaren te schorsen. In de Bossche Ct. meldt, als rechtstreeks van het Ministerie komende, de heer A. C. het volgende: «De Minister van Justitie heeft het ernstig plan een wetsvoorstel aan de Kamer te doen tot wijziging van art. 11 der notariaat wet, waarbij zal bepaald worden dat de notariaat- examens na 4 of 5 jaren gedurende 10 jaren zullen geschorst worden, terwijl na die 4 of 5 jaren, dus gedurende den schorsingstermijn, alléén nog aan hen, die één of meer gedeelten van gemeld examen hebben afgelegd, gelegen heid zal worden gegeven de verdere gedeelten nog af te leggen, wijl zij daartoe hebben een verkregen recht.” De kans, dat dit voorstel door de Kamer zal worden aangenomen, schijnt volgens het Wbl. v. Priv. R. enz. niet groot; omdat men niet licht komt tot wetswijziging, en omdat vele Kamerleden om verschillende redenen persoonlijk tegen de schorsing zijn. 2933 kooplieden, fabrikanten, industri- eelen, neringdoenden, winkeliers, schippers, fabrieksarbeiders, werklieden enz., aan de Zaan streek, hebben zich tot den Minister van Wa terstaat gewend met een adres ter zake van den bouw eener nieuwere <n grootere schutsluis te Zaandam. Zij verzoeken daarin het wets ontwerp tot toekenning van een Rijkssubsidie voor den bouw eener schutsluis te Zaandam, door den vorigen Minister bij de Tweede Kamer ingediend, en door den tegenwoordigen titularis ingetrokken, opnieuw in te dienen. Het postkantoor te Rotterdam, sedert 1875 in dienst gesteld, is door den Rijks bouwmeester afgekeurdnog dit jaar zal tot afbreken worden overgegaan. Op Woensdag, den sterfdag van H. K. H. de Groot-Hertogin van Saksen, geboren prinses Sophie der Nederlanden, werden de groote Bladen, met voorkennis van H. M. de Koningin- Regentes, in de gelegenheid gesteld de volgende woorden, waarin de overledene prinses een laatsten groet brengt aan Nederland, over te nemen uit baar testament. «Que Dieu protégé a jamais mon cber pays natal, comme la maison d’Orange. Je dis un dernier mot de souvenir a mes amis de jeunesse, comme tous ceux, que je connais depuis des années.” (Moge God steeds mijn geboorteland alsook het Huis van Oranje behoeden. Ik beveel mij aan in de herinnering van de vrienden mijner jeugd, alsook van hen, die ik sedert jaren ken). - Volgens enkele voorname veehouders en veehandelaars zou de opening der Belgische grenzen voor Nederlandsch wei- en fokvee de volgende maand tegemoet gezien kunnen worden. Officiéél is echter nog niets bekend. De langdurige quarantaine of opeenhooping, die het vee aan de grenzen eventueel zal moeten ondergaan, zal, volgens algemeen gevoelen, noch Het Noordelijk eskader van de Fransche marine is gemobiliseerd de Engelschen vinden de wijze waarop dit is geschied zeer te roemen en een feit dat te denken geeft, vooral nu juist Engeland aan de Zuidkust geen enkel oorlogsvaartuig heeft liggen. De reis om de wereld zal nu weldra in 32 dagen volbracht kunnen worden. Dank zij den reeds meer dan halfvoltooiden Trans-Sibe- rischen spoorweg en dien welke het gebied van Alaska doorsnijdt, zal men in 1901 in de gelegenheid zijn in 32 dagen de wereld rond te reizen, waarbij de weg, met uitzondering van de overtocht van New York naar Europa en van het oversteken van de Behringstraat tusechen Azië en Noord-Amerika per trein kan geschieden. Als wij b. v. Bremen tot uitgangs punt kiezen dan is de route aldus Van Bre menPetersburgKottomango over deBehiing- straat naar New York en van daar naar het uitgangspunt terug. Voor de verschillende afstanden zijn de volgende tijdsruimten noodig: Van Bremen naar Petersburg 1^ dag, van Petersburg naar Kottomango 8 dagen, van Kottomango naar de Behringstraat 2 dagen, van de Behringstraat naar New York 14| dag, van New York naar Bremen 6 dagen; dat maakt samen 32 dagen. Nog niet zoo heel lang geleden liet Jules Verne Phileas Fogg in 80 dagen de reis om de wereld maken, terwijl het nu weldra in 32 dagen kan geschieden, dat is in een tweemaal korter tijdsverloop. Hoe lang zal het nog duren, dat een reisje om de wereld tot de gewone vacantie-reizen gaat behooren 5 O, die liefde! Een 70-jarige jonge juffrouw, die beschuldigd wordt van moord op haar 80-jarige zuster en waartoe minnenijd aan leiding gaf, dat is zeker wel iets dat zelden voorkomt. Te Linz, in Oostenrijk, is de 70-jarige Rosa Grubmüller gevangen genomen onder verdenking van voor twee jaren, haar 10 jaren oudere zuster Marie vermoord te hebben. Volgens j een gerucht is Marie aan de wonden gestorven uit Vucht een om daarop de bloembollenteelt uit te oefenen, systeem Tot hiertoe vond men deze teelt in de provin- I cie Utrecht niet. biedende cylinder, gevuld met een oplossing Vaderlijke zorg. Te Deuticbem zijn, van dubbel koolzure soda in water, en op zulke volgens De Graafschapsbode vijftien jongelui, wÜze geplaatst dat zij een straal zwavelzuur voor het meerendeel leerlingen uit de hoogste kan ontvangen. klasse van het gymnasium - dus geen kinderen Wanneer men zich van de spuit wil bedienen, meer - door den heer J. van Dijk Mzn., wordt bet zwavelzuur in den cylinder gedreven, directeur der christ.-pbilanthropische inrichtingen daar, weggezonden, omdat zij tegen zijn ver bod sigaren hadden gerookt. Daar wordt snel recht? gesproken. Wie soms een halve boterham laat staan wordt ook weggezonden Inhoud van het Friesche Tijdschrift iSljucht en Rjucht” 26 Maert 1898. It Haed, Jan fen ’e Gaestmar. Printsjes J. P. A. Oan Jikke, Jan fen ’e Gaestmar. Riedling. Koartswyl. Spinwiele en Riedwiele (met plaatjes). It like sa (met Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uite: lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. EN TWINTIGSTE JAARGANG. den handel, noch de gezondheid van het vee in de hand werken. Algemeen verwacht men dan ook, dat de Belgische minister van land bouw, in overleg met de Nederlandsche regee ring, billijken maatregelen zal nemen. De be langen van duizenden Belgen en Nederlanders zijn bij dezen handel maar al te zeer betrokken. Droogdok-MaatschappijIn de te Am sterdam gehouden vergadering dezer Maatschappij werd medegedeeld, dat gedokt werden 235 schepen en 41 stoomschepen voor de binnen- landscbe vaart. Na voldoende afschrijving werd het dividend bepaald op f 100 per aandeel. De heer L. P. Bienfait werd tot lid van het bestuur herkozen. door onbruikbaar. Het bericht, dat H. M. de Koningin- Regentes heeft bepaald dat de medalje, die werd uitgereikt aan Indische militairen voor daden van moed, beleid en trouw, zal worden vervangen door een kruis, is volgens de N. R. Ct. slechts in zoover juist, dat daarbij bedoeld aangenomen in den vorm welke de commissie wordt: voor daden van moed en trouw. werd den inlandschen soldaat slechts zelden toegeschreven. Was dit het geval, dan werd hem de Militaire Willemsorde uitgereikt. Omtrent het in September te ’s Graven- hage te houden Congrés international d’histoire deelt men aan de A. R. Cl. mee, dat evenals mr. W. H. de Beaufort, Minister van Buiten- landsche Zaken, de beeren Hanotaux en De Favreau, Ministers van Buitenlandsche Zaken in Frankrijk en België, het eerelidmaatschap hebben aanvaard Als co i missie van ontvangst zal te ’s Gra- venhage optreden mr. Asser en mr. De Laigue, wien als secretaris ter zijde staat jhr. Rochus- sen. Het teur Van zomer en maken. te worgen. Werkelijk waren aan den hals der beide zusters daarvan de sporen zichtbaar en de doktoren verklaarden toen dan ook dat deze verwondingen slechte door een derden persoon Daarmee was toen plaatje). Circus-artisten. De artisten die in een circus «werken” moeten zich overal waar zij optreden thuis gevoelen, omdat dit voor het gelukken hunner voorstellingen volstrekt nood zakelijk is. Daarom is de eene circus vrijwel gelijk aan de andere. Zoo heeft b.v. de arena altijd 13 meter middellijn, nooit 12 en nooit 14. Beleid er aan heeft gegeven. De Italiaansche Kamer. Donderdag heeft Crispi zijn ontslag gevraagd als lid der Kamer. Het ontslag is zonder debat verleend. De kapitein der Rotterdamsche stoomboot Hilversum, de heer A. Potjer, en de 2e stuur man, de heer J. de Voogd, hebben van den Duitschen keizer, als belooning voor de redding van de bemanning der schoener Maria uit Emb den op 9 Sept. 1897, een verrekijker met opdracht ontvangen. Den matroos J. Stroback werd een bedrag van zestig gulden geschonken. Te Washington is het bericht ontvangen dat een bende roovers zich meester gemaakt heeft van een bergpas, die naar de goudvelden van Klondyke leidt. De troepen te Skagway hebben last ontvangen, tot eiken prijs de reizi- door ons land te gers Het bestaat uit 65 leden. Te Eist (Utrecht), is door een bloemist Nieuwe brandspuiten. Te Hammersmith perceel tabaksland aangekocht, (Engeland) zijn proeven genomen met een nieuw i van brandspuiten. In die machines bevindt zich een tegenstand- biedende cylinder, gevuld met een van dubbel koolzure soda in water, en werkt op de koolzure soda en veioorzaakt zulk een afscheiding van koolzuur dat de druk stijgt tot 14 K.G. per cM2. Het aldus gevormde gas brengt de noodige kracht voort om een krachtiger straal te verkrijgen, en geeft tevens aan het water, dat het bevat, een grootere bluscbkracht dan gewoon water bezit. De groote spuiten hebben twee recipiënten or ontvangers, waarvan oe eene zien vuu ter- j wijl de andere leegloopt, zoodat de werking woning overvallen waren die haar had trachten FRIS hud i nun ui’isiiMi IlffllS- U Illi EIITF.ITIE- K,:~ -I UITGEVER: N L/C JilWtV CUUHVU UVWC.U W l'.VIJN^IHVU of ontvangers, waarvan de eene zich vult ter-

Friso nl | 1898 | | pagina 1