ZATERDAG 2 APRIL 1898. No. 27. N ieu wsti j d i ngen Acht f Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM mei lis- Ei tin i hum u: III,lil lllllll 111 I ESI.I III. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG i na naar dienen. Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: was circa van Constantinopel zijn verdronken. I Progres gered. In de Middellandsche Zee heeft ook zwaar stormweder geheerscht. boot Lydia, op reis Marseille, dertig man Nog een i aanvaring nabij Constantinopel gezonken, van de bemanning wordt niets vermeld. was, doch hen nog een waarna ze naar het huis Bij de Oosterdijksbrug Inhond van het Friesche Tijdschrift iSljucht en Bjucht" 2 April 1898. It Haed, Jan fen ’e Gaestmar. Reis mei hynzers en sliden, fen Aldeboarn nei Amster dam, yn 1729 (Nei in aid hanskrift), Sjouke de Zee. Koartswyl. Briefwiksel, D. In warskouwing fen bitsjutten (met plaatje). De storm. Het booze weder van de vorige week heeft, gelijk te verwachten was, weder heel wat offers geëischt. Op de rotsen van het eiland Bornholm is de schoener Alma, uit Swinemünde, verbrijzeld. Alle opvarenden schijnen verongelukt, nog slechts één lijk is gevonden; onder het aan land gedrevene zijn ook vrouwen en kinder-kleederen. De met kolen geladen brik Emanuel is op i reis naar Danzig verongelukt, de bemanning is gelukkig gered. In het Kanaal is de Engelsche driemaster Lockdoon verongelukt, 10 der opvarenden zijn behouden te Grandcamp aan wal gebracht. Figaro meldt het stranden der Amsterdamsche stoomboot Bussum nabij Duinkerken, de 18 I en deze hebben gezien dat er aanleiding toe gaf, en bem op het hoofd sloeg, zoodat bij begon te huilen en te schreeu- Toen deed H. hem de handboeien aan, die raakten hoe dan ook weer los en hierop zei H. tegen de nachtwachts: »arresteert ander schip, de Caplan, is door hem”. brengen, bij de vervolging, ook veel schade I Sonsbeeck, klaagde tot 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. SNEEK, 31 Maart. Aan de Rijksnormaal lessen alhier werden heden bevorderd: Van de 3e naar de 4e klasseAagjen Bouma, Elisabeth Brandenburgh, Jansje Deinum, Hilda Maria Eisma. Dieueoke de Graaf, Jantje de Jong, Jantje v. d. Meulen, Anna Willemina Cornelia Niemeijer, Wijtske Schijfsma, Anna Stokker, Alberdina Johanna Swart, Antje Sweiis, Maria Vrolijk, Aaltje v. d. Wal, Hendrika v. d. Wai, Himkjen v. d. Weij, Dirk Bakker, Dirk Demmer. Willem Fritsma, Sijbrandus Hiemstra, Arend v. d. Linde, Karst Nauta, j Jelle Olij en Hartnen Ringma. Wegens ziekte afwezig: één. Van de 2e naar de 3e klasse: Jetske Bakker, Brieven en Beri juten, de Redactie betreffende trance aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. hij in den nacht van 4 op 5 December 1 uur met een neef in de herberg van Alberda. toen H. kwam zeggen d t het reeds na het sluitingsuur borreltje toestond, van den neef gingen. zei H. »jij dien weg uit en jij dien” en floot op zijn signaalfluit, waarop twee nachtwachten opvarenden werden door de Fransche sleepboot bij hen kwamen Hzonder dat D. O. Zijn stok onderhaalde Te Londen is bericht ontvangen van het vergaan der Engelsche stoom I wen. maar De Voorzitter der Tweede Kamer, mr. Gleichman, is naar Parijs vertrokken. De heer P. Peereboom te Bolsward heeft zijne benoeming tot lid van de Gedeputeerde Staten van Friesland aangenomen. De Zaanl. Crt. verneemt uit officiëele bron, dat ook het uit de Zaanstreek verzonden adres met de vele handteekeningen niet in staat is het hart van den Minister van Water staat te vermurwen. De Minister heeft duide lijk te kennen gegeven, dat hij er in geen geval aan denkt het wetsontwerp tot het ver- leenen van Staatssubsidie voor den sluisbouw te Zaandam weer in te dienen De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft zich bereid verklaard dezelfde vrachtvermindering, die aan minver mogende longlijders wordt verleend voor het vervoer naar Davos, ook toe te staan aan de persoon die hen op hun reis naar of van Davos vergezelt. De onlangs opgerichte Vereeniging van hoofden van openbare scholen in Nederland zal haar eerste vergadering houden te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen ter vaststelling van statuten en reglement. De bekende ververij en chemische was- scherij der firma Gebr. Palthe, zal dit jaar haar 25 jarig bestaan feestelijk herdenken. Begonnen op kleine schaal, breidde de firma haar inrichtingen allengs meer en meer uit, en zijn deze thans van de grootste van dien aard in ons land. Ten gerieve van het per soneel, 340 arbeiders en arbeidsters sterk, zijn aan de inrichting verbonden een pensioenfonds, een herhalingsschool en een badinrichting Voor het examen van commies der be lastingen, in bet voorjaar te houden, hebben zich reeds meer dan 600 sollicitanten aangemeld. Overreden. Donderdagmorgen is aan den overweg Spaarnbrug nabij Haarlem een man overreden door den sneltrein van Amsterdam naar Antwerpen. Mislukt. Ter gelegenheid van de wed rennen te Heemstede waren een vijftal flesschen trekkers uit Amsterdam overgekomen, die door kaartspel aan den weg hun slag hoopten te slaan. De politie werd gewaarschuwd en ar resteerde het nobele gezelschap. Litgeleverd Door de Belgische justitie is op verzoek der Nederlandscbe regeering aan de marechaussee te Eysden (L.) overgeleverd een notarisklerk uit Rotterdam, die verdacht wordt zijn patroon f 27,000 ontstolen te heb ben. EN TWINTIGSTE JAARGANG. Dat artikel regelt het herhalings-onderwijs en bevat, zooals het nu luidt, twee beperkingen, die in de onderwijswet geen weerklank vinden; le. geene leerlingen, beneden den leeftijd van 12 jaren worden toegelaten en 2e. die langer dan een jaar de gewone lagere school heeft verlaten is uitgesloten van het herhalings onder wijs. Door deze beperkingen is de toegang tot de herhalingsschool voor velen versperd en daarom wenschen Burg, en Wetb. eenvoudig te bepalen »aan hen, die het gewoon lager wonderwijs hebben genoten, wordt herhalings- wonderwijs gegeven.” In hunne toelichting zeggen Burg, en Weth.: »Dat het herhalings-onderwijs te weinig tot zijn recht komt is een algemeen verschijnsel. Het is te betreuren, dat dit onderwijs zoo zeer door leerling en werkgever wordt veronacht zaamd. Onwil en onverschilligheid zijn de grootste vijanden van dit onderwijs, dat zoo noodzakelijk is, om het gewoon lager onderwijs te bevestigen en voort te zetten. Menigeen, die luide klaagt over misstanden in- en onrecht vaardige behandeling van de maatschappij, heeft, willens en wetens, de gelegenheid verzuimd, om zijn kennis te bevestigen, aan te vullen en te vermeerderen, opdat hij, voldoende toegerust, den strijd om het bestaan kan aanvaarden. Gebrekkige kennis van ambacht of bedrijf is hiervan het gevolg, een gevolg dat nadeelig is, zoowel voor hem, die ambacht of bedrijf uitoefent, als voor de geheele maatschappij. Dit verschijnsel doet zich ook in onze ge meente voor, waar het herhalings-onderwijs op milde wijze en kosteloos wordt verstrekt. Aan den gemeentelijken wetgever ontbreekt de macht, om afdoende verbeteringen aan te brengen. Toch is het zijn plicht om te doen zooveel in zijn vermogen is.” Door de boven aangegeven wijziging nu van art. 9 waardoor meer «ruimte” gegeven wordt, wat de toelating betreft, meenen Burg, en Weth. dat verbetering kan worden aangebracht. Of die meening juist is, is een andere vraag. Als men inbalings in plaats van herhalings- onderwijs wil geven, dan voorzeker ja, maar dat is niet de bedoeling van art. 17 der wet. En als men onder eenigszins verkapten vorm de vroegere avondschool weer wil invoeren, dan twee, ook is deze wijziging geheel in dien geest, maar men spreke dan niet meer van »herha- lings-onderwijs.” WITMARSUM. Zoo ooit dan blijkt tegen woordig de meerderheid van stoom boven wind. Terwijl de Arumerpolders, waar stoomgemalen zijn, geheel droog zijn, zóó, dat de grond al weer flink uitgezijgd is en van den regen der laatste week weinig of niets meer te bespeuren is, zitten de skriten” waar windmolens zijn, geheel vol water. De grond kan zoo onmogelijk droog worden. De molens staan geheel aan gespannen, wachtende op windboeren en arbeiders zien er ook allen even begeerig naar uit, maar de wind blijft weg en het water bljjft staan. Aan de stoom behoort dus hier niet alleen het heden, maar zeker ook de toekomst. De windmolens zullen langzamerhand moeten ver dwijnen, om voor stoomgemalen plaats te maken. GAASTERLAND, 31 Maart. In onze ge meente is men thans reeds druk aan ’t planten van aardappelen. Als we bedenken dat dit ook dikwijls nog wel primo Mei gebeurt, dan moet men bekennen, dat het thans nog vroeg is. De landerijen liggen hier evenals de rogge- te kunnen betwijfelen. Princes Louise van naar I in Hongarije aangekomen, in gezelschap van luitenant Keglevitch Mattachich. hun intrek genomen in het kasteel Keglevitch, in Croatië. WORKUM. In de gister gehouden vergade ring van den Raad dezer gemeente werd beëedigd bet benoemde Raadslid de heer 8. Haytema; afwijzend beschikt op een adres van Foeke Zeilstra om verhooging van jaarwedde; tot wederopzeggens vergunning verleend aan J. Bogtstra, tot bet houden van kantoor aan de gasfabriek, voor het Secretaris-Ontvangerschap van het Waterschap het Work.-Nieuwland aangenomen een voorstel van Burg, en Weth. tot vervloering van het lijkpad van de waag tot de z.g.n. schilswijk, en eindelijk Burg, en Weth. gemachtigd, tot het oproepen van eene onderwijzeres aan de school in het Heidenschap. WORKUM. Onze Stadgenoot, de heer IJ. Hiemstra, is geslaagd in het eerste gedeelte arts-examen, aan de academie te Groningen. LEEUWARDEN. Voor de Rechtbank al hier heeft de politieagent Jobs. H., van Sneek, terechtgestaan wegens mishandeling van den koopman D. O. aldaar. Nu is deze een lastig persoon voor de politie en meermalen daarvoor veroordeeld, maar nu Zij vonden hiertoe geen aanleiding, man niets onbehoorlijks deed en was. De gemeenteraad van St. Nikolaas (België) Kantonrechter heeft dan ook D. O. niet heeft bij politie-verordening de jacht op kik- aheen vrijgesproken van dronkenschap maar, vorschen verboden. De liefhebbers van kikker r" J 1 L LI boutjes roeien deze nuttige dieren geheel uit aangeraden en brengen, bij de vervolging, ook veel schade dienen. toe aan de veldvruchten. -De Subst. Off. van Justitie, Mr. H. G. Aan IA z-, iSonsbeeck, vorderde de veroordeeling van be- De Uubaanscbe opstandelingen hebben m a D, niv klaapdft tot z maannon P’AvanorAmaRtraT. de provincie Santa Ulara een suikerfabriek van de Duitsche firma Schmitt in brand gestoken, en toen men hen wilde beletten de kas te be stelen, doodden zij 4 menschen en verwondden ze er tien. Woensdag vermeldden de groote Bladen een telegram uit Londen, dat op de beurs daar het gerucht liep, dat president Kruger dood was. Sommigen verzekerden dat hij ver moord was, anderen spraken van een beroerte. Noch a^n het departement van koloniën, noch aan het consulaat generaal van de Z.-A. Republiek is iets omtrent den beweerden dood van den president bekend. Daar ook Vrijdagmorgen nog geen directe berichten uit de Z. Afrikaansche Republiek zijn aangekomen die het bericht bevestigen, Machteltje Bakker, Oeda Titia Bergmans, Eliza gelooven we de waarheid er van minstens sterk Magaretha Buis, Tjitske Kingma, Brecbtje I Meinesz, Anna Berber Meijer, Elizabeth Stüvel, Saksen Coburg is, Janke Wilkens, Froukje v. d. Zijl, Dirk Flap uit Budapest wordt gemeld, te Varardin per, Maurits Flapper, Hendrik Franken, Jan j Jlammersma, Jacob Huitema, Pieter de Jong, I Ze hebben Jan Dirk Kampen, Auke Nawijn, Jan Spoelstra en Klaas IJntema. Niet bevorderd Wegens ziekte afwezig: één. Van de le naar de 2e klasse: Liskje Au- kema, Mettje Bergsma, Akke de Jong, Amarens van Loon, Margaretba Maria v. d. Meulen, Auna Hendrika Sevensma, Joukje Starkenburg, Hinke Stilma, Fokje v. d. Veen, Antonia Zand- stra, Johannes Atema, Hendrik Dirk Fritsma, Eelke Haagsma, Gene Huttinga, Oepke Jellema, Ulbe Siedsma, Jan Steggerda, Jan Wagenaar .en Lodewijk Zelle. Toegelaten tot de le klasse: Froukje Kres- ner, Albertina Oddens, Atje Olij, Tetje Schaaf, Maaike Stüvel, Nellij Amelie de Vries, Hen drika Vrolijk en Anna Jantje Wouda, allen te Sneek; Johanna Margaretha Ursina Hemsing, Balk, Froukje Jellema, Deersum, Martha Reit- sma, IJsbrechtum en Boukje Simonides, Hinde- loopen, Theodoor de Boer en Berend Elzer te Sneek, Frans de Boer, Koudum, Rintje Hoog land, Dijken, Ruurd v. d. Meer, Workum en Jan van Tuinen, Weidum. Afgewezen: negen. BOLSWARD, 31 Maart. Door Burg, en Weth. dezer gemeente is aan den Raad eene wijziging voorgesteld van art. 9 der verordening tot regeling van bet openbaar lager onderwijs. omdat de j niet dronken De gemeenteraad van St. Nikolaas (België) van na de toedracht der zaak vernomen te hebben, een aanklacht tegen H. in te

Friso nl | 1898 | | pagina 1