I WOENSDAG 13 APRIL 1898. No. 29. Het spook der toekomst. Buitenlandsch Nieuws. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG r I voor Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Ml Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7J oent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever gevoelen. Goede ouders houden hunne kin deren toch niet voor grillen thuis. En op een informatie van een onderwijzer is dan licht te antwoorden c. verlenging (tot het 13e jaar). streeft het doel voorbij, heeft met het van het ontwerp niet te maken. In van den leertijd met een jaar Dat kan wenschelijk zijn, Die inhoud evenwel is gevallen, voogden en namen, nemen, zullen Voor kleine gemeenten kan dit aanslaan den «schandpaal” iets geven, voor groote geeft het letterlijk niets en voor uitgestrekte platte- lands-gemeenten een weinigje. Ziet, als dit ontwerp nu was ingediend door een oud-verstokt liberaal, als waartoe men ons heeft gedoopt, dan kon het er nog zoo wat op doormaar van een meer democratische re- geering hadden we iets geheel anders verwacht. *t Heeft al den schijn of bezadigdheid en voor zichtigheid vooraan zitten. ’t Is voorloopig om ’t beginsel te doen. Dit te belichamen in wettelijken vorm schenkt reeds dadelijke tevredenheid. Naderhand kan men gaan uitbreiden. De wetgeving mag niet hortend en stootend plaats hebbenzij dient geleidelijk te gaan 1 Alles goed en wel. Maar met uw permissie, geachte lezers, dit was immers de leer of liever de taktiek der oud-liberalen. En ’t zou nu immers meer radicaal geschieden, zoo beslist democratisch Maar plagen we nu niet langer, de zaak is te ernstig. Men heeft reeds begrepen, dat wij het spook niet vreezen. Integendeel kennen we meer medelijden dan vrees. Hoe staat het daarmee met vele anderen Van de christelijk-historische bladen houdt De Vaderlander zich dapper. Dit blad kent ook geen groote vreeze. Het merkt op, dat er in het ontwerp-Borgesius drie regelingen schuilen a. stegen absoluut schoolverzuim, die onze onverdeelde instemming hebben. Misschien zouden wij (de Red. der Vad. nl.) eenige ver scherping wenschen b. stegen betrekkelijk schoolverzuim, waarin dan dat sonduldbare” voor sommigen ligt, waarvan wij intusschen het harde nog niet zoo De boodschap van Mc. Kinley. WASHINGTON, 11 April (R. O.) De boodschap van den president is heden aan het j Congres gezonden. De heer Mc. Kinley ver i klaart zich beslist tegen de erkenning der Cuba nen blik daartoe thans niet geschikt is, maar regeering keurt goed een zoodanig gebruik van het leger der Vereenigde Staten als de presi dent noodig zal achten om de vijandelijkheden op Cuba te doen ophouden en het eiland een bestendig bestuur te verzekeren. De regeering vraagt een krediet om de nog noodlijdende bewoners van Cuba te ondersteunen. Omtrent den ramp van de Maine zegt de boodschap dat de president zijn bijzondere aan dacht daaraan wijdt en zij constateert dat uit de verwoesting van de Maine in de haven van Havanna gebleken is, dat Spanje onmachtig is om den Vereenigde Staten en andere landen de veiligheid voer hun schepen te waarborgen, die zij met recht kunnen vragen. Echter wordt erkend dat Spanje voor zoover dat mogelijk is zonder een specifieke actie der Cortes, elke nu eens den ouden knol als oorlogvoerende partij, daar het oogen- I afdeeling de Jozep Stammer, totnutoe vice president van den Stadhouderlijken Raad te Praag. De aanvoerder der socialistische studenten te Boedapest is in hechtenis genomen wegens op ruiing. Keizer Frans Jozef is van plan, in het mid den dezer maand naar München te gaan om tegenwoordig te zijn bij de zilveren bruiloft van zijne oudste dochter Gisela met Prins Leopold van Beieren, broeder van den Prins- Regent. DENEMARKEN. Vrijdag is in het Amalien borger slot een zeldzaam feest gevierd. Koning Christiaan IX vierde zijn 80sten verjaardag. Sedert het oude Oldenburgsche huis in 1448 de regeering in Denemarken aanvaardde, heeft geen Deensche koning een zoo hoogen ouder dom bereikt. Zonderling genoeg. Geene vrijheid bij de vrijzinnigen en wel vrijheid bij de recht- zinnigen. ’t Onderwerp is bepaald eene op zettelijke studie overwaard. Van De Standaard spreken wij niet. Als dit hoofdorgaan der anti-revolutionairen getuigt »Door ons is nooit gezegd, dat we ook niet van Staatswege het nemen van zekere maat regelen tegen het bestaande kwaad geraden achten”, dan denken wij zoo onwillekeurig aan het bekende gezegde«Als de vos de passie preekt, boer, pas op je ganzen.” Van de opbouwende politiek door De Stand- aard-mannen is ons zoo goed als niets gebleken. De Katholieke bladen geven evenzeer van zich af. De Katholieke School o.a. zegt«Dit wets ontwerp is de handschoen, dien de huidige liberale regeering den voorstanders der vrije school toewerpt. Een nieuwe felle schoolstrijd kan niet uitblijven.” Alzoo derhalve tengevolge van dit wetteke de met zooveel moeite verkregen pacificatie verbroken en de schoolstrijd op nieuw en fel ler dan voorheen ontbrand; zietdaar: het spook der toekomst! Heeft de Regeering deze uitkomst voorzien en is daarom hare bezadigd heid te verklaren? Maar daar worden ook andere stemmen ge hoord. De Werkmansbode, orgaan van het Algem. Ned. Werklieden-Verbond, betreurt het dat art. 1 niet spreekt van leerplicht tot 14 jaren en verplicht herhalingsonderwijs tot 18 jaren. O, wat wordt het spook nu verschrik kelijk groot! Wat zal er van het zoo beloerde kindeken- »’t ontwerp op de leerplicht” worden. Heeft De Amsterdammer goed geteekend wanneer bet blad dit kindeken, als wijlen vader Mozes, laat wat wil men meer? deringen en ongeveer een halfjaar tusschenruimte schuwing, aanplakking aan ’t zwarte bezoek van den schoolopziener en proces-verbaal met een vonnis van een paar kwartjes of zoo ietsEen kind kan bijna den geheelen leertijd verzuimen, vóór den ouders eenige straf wordt opgelegd. En hoe staat het er mee bij herhaling? Gewaarschuwd, even komen en weer aan wegblijven, en dan weder hetzelfde liedje van voren aan! ’t Kan zijn, dat we ons bedriegen, maar wij zien in ’t ontwerp, wat het geregeld schoolbezoek be treft, weinig heil. Vooral de strafbepaling der aanplakking van de namen der zondaren heeft in ons oog geringe waarde. Stelt u voor: daar hangt in groote steden b.v. zulk een bord, vermeldende ettelijke Hoe weinigen zullen er notitie van En de enkelen, die het nog doen, dezer richtingen een geweldigen afkeer te heb- ze de personen der schuldigen kennen ben. aan Brieven en Berijhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. RUSLAND. Vijf duizend Syro-Chaldeërs, die in de Perzische provincie Urmia wonen, zijn tot de orthodoxe Russische Kerk overgegaan. De bisschop, Mar Jonan, die den 5en dezer reeds in het Alexander Newski-klooster te I Petersburg in tegenwoordigheid van de hoogste leden der Russische Kerk en van de leden der Heilige Synode het orthodoxe geloof had aan genomen, had reeds eenige weken geleden het verzoek van de Perzische nestorianen, om met de orthodoxe Kerk vereenigd te worden, aan de Russische Regeering overgebracht. Deze gebeurtenis is voor Rusland niet alleen in kerkelijk opzicht van belang, maar ook op politiek gebied. In deze vijf duizend nestori anen, van welken velen in Perzië tot macht en aanzien zijn gekomen, vindt Rusland een machtigen steun tegen den invloed van Enge- I land in het rijk van den Shah. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf I Moerawieff heeft dezer dagen vele langdurige besprekingen met Mar Jonan gehouden. OOSTEN RIJK-HONGARIJE. Naar de Neue Freie Presse meldt, zal de Oostenrijksche minis ter-president, graaf Thun, als zijn raadsman in Boheemsche aangelegenheden en hoofd der aan zijn ministerie benoemen den heer II. Al zoo dan, daar is een wetsontwerp op den leerplicht ingediend, of laat ons liever zeggen: een wetteken. ’t Geheele ontwerp telt slechts maar 31 artikelen. Nu is dat aantal groot genoeg, beginsel van het ontwerp niet te maken, als de inhoud daarvan maar iets beteekende. 6 jaren kunnen de allernoodzakelijkste kundig- ons ten zeerste tegen- heden het kind wel bijgebracht worden. Dit Art. 1 begon zoo prachtig: «Ouders, maakt de uitvoering ook kostbaar.” verzorgers zijn verplicht de, bij Als we dus eene conclusie mogen trekken, hen of in de inrichting onder hun beheer dan is De Vaderlander bereid ’t ontwerp inwonende, kinderen van zes tot dertien jaren, twee-derde gedeelten aan te nemen, geregeld eene lagere school te doen bezoeken”, i Geheel anders is dit met De Banier. De i -Maar nu de vele uitzon Redactie blijft vasthouden aan moreelen leer- eindelijk de strafbepalingen met plicht en is dus tegen dwang. Zij heeft «over waar- vloedig gelegenheid gehad om de beste resul- bord, taten te aanschouwen, gelegen in den weg van eindelijk i vriendelijke overtuiging en opwekking, zonder rechtstreeksche vreesaanjaging met schand- en dwangmaatregelen.” Dat noemen wij van stal halen. zetenen in meerdere of mindere mate in de j «onbeperkte” vrijheid. En van die «vriende lijke overtuiging” weten Volksonderwijs en Schoolverbond genoeg te vertellen. Intusschen gelooft De Banier dat de eind stemming een zuivere partijstemming zal worden. Voor dit laatste geloof nu bestaat elke grond. Immers de anti revolutionaire eu de katholieke bladen spreken thans reeds hunne afkeuring uit. Leerplicht riekt zoo iets naar dwang. En van dwang heeten de vertegenwoordigers drijven in een biezen kistje, beloerd door een paar elkander overigens vijandige krokodillen thans vereenigd, om kameraadschappelijk buit te gaan zoeken ’t Heeft er veel van. Weg dan met alles. Weg ook met het Kabinet! Weg met de rust, die zoo aanstonds tot gemeenschappelijk feestvieren zou roepen. Weg met de geheele pacificatie! Verschrikkelijk spook Is er geen held in den lande, die het aan durft ’t leelijke gedrocht van ons te verwijde ren, ja, het geheel te verpletteren? Luisteren wij naar de stem van den heer Mr. Heemskerk, het oud-lid der Tweede Kamer, eerst voor Harlingen en daarna voor Sneek en door beide districten ten deure gewezen. De Graafschappen deelde althans op gezag van dezen Staatsman mede, dat de regeling van den leerplicht drie millioen ’s jaars meer zal kosten. En dan wordt vervolgd «Aan die drie millioen zullen ook de voor standers der Christelijke school het hunne Elke wet beperkt den inge- moeten bijdragen, zonder voor hunne scholen i daarvoor iets noemenswaardig terug te ontvan gen. «Stelde de Regeering tevens voor om de Rijksbijdrage aan de bijzondere scholen bijvoor- j beeld te verdubbelen, dan zou zij blijk geven van onrecht, ons aangedaan, zou geen sprake zijn. «Van die markt is zij echter niet thuis. Het geld, door allen opgebracht, mag alleen strekken tot meerdere glorie der moderne gou- vernementsschool Ziet, daar komt de aap uit de mouw. De quaestie-leerplicht is al weer eene dub beltjes-quaestie, evenals de geheele onderwijs- quaestie dit karakter had. Het middel tot verbanning van het spook, het middel tot verzekering van rust en orde, het middel, dat de ontwikkeling der jongeren buiten den politieken strijd zal houden is ge vonden De wetgever bepale leerplicht en kosteloos on derwijs, zoowel voor openbare als bijzondere scholenpp verantwoordelijkheid voor het verlies van de Maine heeft ontkend en het diepen spijt heeft betuigd over het geschieden van zulk een ramp in een haven die onder Spaansche juris dictie staat. De president verklaart ten slotte dat er een einde moet komen aan de oorlog op Cuba. Mc. Kinley heeft aan zijn boodschap nog de volgende verklaringen toegevoegd: «Sedert het redigeeren van de voorgaande boodschap heb ik van de Regentes van Spanje een officieel besluit ontvangen, waarbij aan maarschalk Blanco wordt gelast den wapen stilstand af te kondigen, ten einde het sluiten van den vrede te vergemakkelijken. «Ik ben overtuigd dat dit feit zorgvuldig door u overwogen zal worden. Wanneer de maatregel doel treft, zullen onze wenschen verwezenlijkt worden; indien hij schipbreuk lijdt, zal bij een rechtvaardiging te meer zijn van de daden die wij overdenken.” De Kamer zoowel als de Senaat hebben de boodschap zonder debat verzonden naar de 1 commissies voor buitenlandsche zaken. FRANKRIJK. Mevrouw Esterhazy heeft een eisch tot scheiding van goederen tegen haren man ingesteld. De dagvaarding werd i beteekent door denzelfden deurwaarder, die Zola bediend heeft. goeden wil en van verscherping van het 1 nestorianen, I FRIS mms- n unHWit- 111.111 Inin; fiiiesl nu. ■i - ..■iiiiv UITGEVER:

Friso nl | 1898 | | pagina 1