ZATERDAG 16 APRIL 1898. No. 30. I Nieuwstijdingen. Acht en twintigste Jaargang. Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 1 vins-1:\ mvEurEUiE- iinii iiiim ruihiiu Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG I. Nog eens Reimanns de breuk Raad en tot vóór enkele maanden ook wethou- twee matrozen gehuwd UITGEVER: Amsterdam is zijn oude kwaal, Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever O. kortstondige ziekte van Rozenburg, van het groote landgoed de Hooge Sinds jaren was hij lid van den scholen De Raad van Voogdij heeft De Koninginnen, onder streng incognito rei- van bet Volta-kruis als bedrog beschouwd. Grootere artikelen: De brutale advertenties van Guyot. Zematone-poeder. Verkoop van geheimmiddelen in de Duitsche apotheken. Geneesmiddelen uit vroegeren tijd. IngezondenEen behandeling door Winde- lincx voorkomen. Door H. M. de Koningin-Regentes is H. M. de Koningin Wilhelmina geschonken groot schilderij van Louis Apol, een j fraaiste fragmenten van 'j het scheepje van Barendsz en Heemskerk vooral verheugd over Haar heid en Haar gehechtheid aan Haar land”. II.M. de Koningin-Weduwe Regentes heeft op 12 April 1898 in plechtig gehoor ontvan gen den heer Lu-Hai Huan, ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Z. M. den Keizer van China bij het Nederlandsche Hof. Te Baarn is na een overleden jhr. L. D. Rutgers eigenaar Vuursche. staan wegens verduistering van en i een der Wethouders getuigen gedagvaard. De stoomtram der Holl. Ijzeren Spoor- weg-maatschappij vervoerde met de Paaschdagen ongeveer acht duizend personen van en naar Scheveningen. Vervoer A. O. M. Door de Amster- damsche Omnibus-Maatscbappij zijn gedurende de Paaschdagen 155.000 passagiers vervoerd. Het vorige jaar was dit aantal 143.000. Het slechte weer heeft dus op het vreemde- lingenbezoek geen slechten invloed gehad. zend, zullen te Parijs in het Hotel Castiglione in de straat van dien naam Haar intrek nemen. Zij zullen Parijs niet verlaten dan na de terug komst van den President der Republiek, die zijn bezoek aan H.H. MM. heeft aangekondigd. H.H. M.M. vertrekken 20 April naar Cannes, Zwitserland is ook in de reisroute opgenomen «daar de Alpenlucht aanbevolen is aan de jonge Koningin, die een land bewoont, dat onder bet peil der zee ligt”, f aan het reisplan zijn goedkeuring gehecht. het Friesch Tijdschrift 16 April 1898 Reis mei hynzers en sliden fen Oldeboarn nei Amsterdam yn 1729, (Nei in aid hanskrift) Sjouke de Zee. It famke üt de Frieamdte, Dr. E. Halbertsma. O, dy senuwen! Sj. de Z. Koartswyl, Jelke. Briefwiksel. Dwaen en litte (met plaatje). Onze Koninginnen in Frankrijk. In de Figaro van gieter debiteert Ferrari eenige beleefdheden aan bet adres onzer Koninginnen, die weldra Frankrijk zullen bezoeken. De schrijver is (voor een Franschman) wonder wel ingelicbt over de plannen van H.H. M.M.; ook 1 moet men het als een zeldzaamheid waardeeren dat hij alle familienamen der leden van het gevolg werkelijk zonder fouten laat afdrukken. Ziehier wat hij verder meedeelt: «Lief, beval lig en zeer verstandig, heeft Koningin Wilhel mina een zeer verzorgde opvoeding gekregen, maar de Koningin-Regentes is met recht van oordeel dat de jonge souverein zich niet goed rekenschap zal kunnen geven van bet karakter van elk land dan na het bezocht te hebben”. de kust van Nova Zembla voorstellende. Gestikt. Bij het ledigen van waar Zij het huwelijk van Prins Cristiaan van Denemarken met de Hertogin Alexandrine van Mecklenburg Schwerin zullen bijwonen. «Parijs” zoo eindigt het bericht «Parijs zal den beiden Koninginnen de meest eerbiedige sympathie betuigen, zich herinnerend de deugden en de zeldzame verdiensten der Koningin-Regen tes en de verwachting, die heel een volk ge plaatst heeft op bet verstand en het hart der jeugdige erfgename van de Oranje Nassau’s. «Koningin Wilhelmina spreekt vloeiend en heel zuiver Fransch, Engelsch en Duitsch. Zij spreekt bijna evengoed Italiaansch en Russisch. Zij toont een zeer levendigen smaak in letteren en kunsten en heeft niets verwaarloosd van wat Haar geest kon ontvankelijk maken voor de dingen van Haar tijd. Zij is ook dol op allerlei sport («une fervente de tous les sports”) en een der elegantste amazones. «Maar Haar toekomstige onderdanen zijn aangeboren goed- de belangen van Door H. M. de Koningin-Regentes is aan i een Louis Apol, een der zijn panoramadoek, aan Brieven en Berijuten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. der van genoemde gemeente. In de gehouden algemeene vergadering I van aandeelhouders van de Rotterdamsche 1 Lloyd, is het dividend bepaald op 8.) pCt. Besloten werd bet kapitaal met één miljoen te vergrooten. De Burgemeester van ongesteld en weer lijdende aan wat niet verontrustend is, doch hem verhindert ten stadhuize te verschijnen. De maand Mei zal weder in Vichy worden doorgebracht. Koninklijk Nederlands<h Aardrijkskundig Genootschap. Zaterdag 23 April a.s., des voormiddags te 11 uur, wordt in de groote restauratiezaal van Artis de 84ste algemeene vergadering van genoemd genootschap gehouden. Op de agenda staat o. a.: voordracht van den heer P. C. van der Willigen, kapitein bij den generalen staf van het Ned. Ind. leger, over zijne reis dwars door Borneo, en een voordracht van den heer W. Toose, over «de Oostzee en hare beteekenis voor handel en scheepvaart”. INHOUD van no. 4 van het Maandblad uitgegeven door de vereeniging tegen de Kwak zalverij. Hoofdartikel zalfman. Berichten: Circulaire aan de Hoofden der betreffende de plaatjes van Holloway. Onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Idem verloskunde. Het verkoopen Bij Kon. besl. is de directeur van het post- en telegraafkantoor te IJzendijke, J. H. Bödeker, uit ’s lands dienst ontslagen. Naar het Vad. meldt, is in aantocht een J biografische studie over den oud-minister mr. o__ J. Heemskerk Azn., door mr. W J. van Wel- beerput in de gemeente Leiderdorp is deren baron Rengers, lid der Eerste Kamer. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan Hitte van T., 49 jaren, oppas ser in het krankzinnigengesticht te Franeker, j wegens mishandeling van 2 verpleegden in dat gesticht. Den 31 Januari 11. wilde een der verpleeg den zijn boterham niet eten, en daar dit meer gebeurt, werd beklaagde ongeduldig en gaf hem een paar slagen tegen den schouder en een tegen het hoofd. Een ander verpleegde zei «dat dit niet fatsoenlijk was.” Hierop antwoordde beklaagde: «als jou je bek niet houdt, dan donder ik je de deur uit,” en toen de laatste zei: «doe dat dan maar,” toen pakte beklaagde hem beet en trok hem van de j stoel af. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeeck, acht het zwaartepunt niet gelegen in de mishandeling, die van geringe beteekenis is, maar daarin, dat zij gepleegd is door een oppasser tegen krankzinnigen. Dat is niet de manier, om tegenover die ongelukkigen op te treden. Spreker vordert tegen hem 14 dagen gevangenisstraf. (Als oppasser is hij reeds ontslagen.) Daarna heeft Petrus H., geschorst arbeider bij de Staatssporen te Leeuwarden, terecht gestaan omdat hij den 2 Maart 1.1. met 3 andere arbeiders de goederen uit een wagen, die van Stavoren was gekomen, overbrengende I „Sljucht en Rjucht. in een wagen voor Groningen, het zoo wist aan te leggen dat hij alleen 3 kistjes suiker goed, afkomstig van de fabriek Deli te Amster dam en bestemd voor den heer Altof te Delf zijl, op een kar vervoerde Maar dit kwam den ladingmeester van Esveld, die het zag, verdacht voor en zoo is uitgekomen dat hij reeds een der kistjes geopend en een hoeveel heid er uit genomen had. De Subst. Off van Justitie stelde in het licht, dat er aan de stations ontzaglijk veel gestolen wordt, doch bet uiterst moeielijk is de daders te betrappen, en al is de waarde I van dezen diefstal gering, het is een ernstig feit en beklaagde is reeds zwaar gestraft omdat hij uit zijne betrekking is ontslagen, Daarmee rekening houdende vordert Spreker 2 maanden gevangenisstraf tegen hem. Uitspraak over 8 dagen. Woensdag 27 April zal de gewezen gemeente ontvanger van Leeuwarderadeel terecht 1 ongeveer f7000 valschheid in geschrifte. De Burgemeester, I Vandaar dan ook het bezoek aan Frankrijk en de Secretaris zijn als P een een werkman bedwelmd geraakt door de opstijgende gasdampen en dientengevolge gestikt. Ongeluk. Te De Bilt is bij het graven van een put een treurig ongeluk gebeurd. Door het inzakken van den put werd een werkman ernstig aan de borst verwond, terwijl een anderen arbeider beide beenen vermorzeld werden. Beide gekwetsten zijn in het zieken huis te Utrecht opgenomen. De visscher A. de Werker te Hellevoet- sluis, die eenige weken geleden zijn schuit verloor, heeft vanwege H. M. de Koningin f 200 ontvangen, als bijdrage in de kosten van een nieuw vaartuig. Het O. M. bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van het Amsterdamsche echtpaar, dat wegens mishandeling van hun kind tot 7 maanden benevens tijdelijke ontzetting uit de vaderlijke macht veroordeeld was. Vergaan. De Pernisser sloep Johannes Cornelis, schipper Jacob van Vliet, is met man en muis in de Noordzee vergaan. De sloep werd Donderdag bij Doggersbank gezien; sedert heeft men wrakhout zien drijven van een vis- scherssloep afkomstig. Van de opvarenden waren de schipper en en 10 ongehuwd. INHOUD van Boekbeschouwing: Hortense De Goupy: de schoonheid der vrouw. Varia- Het haarmiddel. Di ie advertenties uit één blad. Geheime geneesmiddelen. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: PastillesPoncelet. Het Volta-kruis. De fistelpot van Klaas Ursem. Arme meisjes! In een damesconfectie- zaak te Budapest brak de vorige week brand uit, welke belangrijke schade aanrichtte. Bij het onderzoek naar de oorzaak, door de politie ingesteld, kwam het volgende aan het licht. Een 17 jarige naaister had den geheelen nacht aan het afmaken van rouwkleeren gewerkt. Tegen den morgen was zij van vermoeienis van haar stoel gevallen, terwijl zij in haar val de petroleumlamp, die op tafel stond, meesleepte. Het beklagenswaardige meisje en een andere werkster kregen hevige brandwonden. Zij hadden gewerkt totdat zij uitgeput waren en werden zoodoende het slachtoffer van haar te I zwaren arbeid. Bloemenhaat. Sommige bloemisten beweren, zegt het U. Ddat er een ware vijandschap bestaat tusschen reseda’s en rozen. Men kan zich er van overtuigen, zeggen zij, door versch geplukte reseda’s en rozen in een i bouquet bij elkaar te binden en ze daarna in bet water te plaatsen. Eenige uren daarna ziet men de vijanden tegen elkander aangedrukt, beiden verwelkt, terwijl de andere bloemen in de vaas nog geheel frisch zijn. Anjelieren en heliotropen daarentegen ge voelen innige sympathie voor elkander; zij aan zij, blijven ze zeer lang frisch. Lelietjes der dalen moeten ware monsters zijn, zij dooden alle andere bloemen. Onder de boomen zijn linden en ahornen geslagen vijanden wanneer men ze naast elkander plaatst, sterven zij zeer spoedig. Ongelukken in de bergen. Op den sneeuwberg en den Raxalp ten zuiden van Weenen zijn Zondag verscheiden Weener toe risten verongelukt. Een koopman werd, blijk baar door een sneeuwstorm overvallen, dood gevonden. Van een gezelschap van 8 perso nen, dat den Raxalp beklom, stortten twee mannen, die met een touw aan elkaar verbon den waren, in een afgrond, waarbij een onmid- delijk werd gedood en de andere zwaar gewond geraakte. Eindelijk werd ook nog een handels bediende dood in een kloof gevonden. Overstrooming. De Donau heeft bij Borcsa de velden en landerijen over een groote uitgestrektheid overstroomd. Ook de rivier de Körös is buiten haar oevers getreden en heeft het dorp Brad overstroomd. De gendarmerie redde vele bewoners. Brand. Zondag zijn 20 huizen van het bekende schilderachtige dorpje Merlingen aan het meer van Thun (in Zwitserland) een prooi der vlammen geworden. SNEEK, 14 April. Een treurig ongeval had hier heden namiddag plaats. De schoorsteenveger, B. W. viel van een hoog dak op de Marktstraat met ’t treurig gevolg, dat de man met een zware hoofdver wonding in bewusteloozen toestand werd opge nomen. Zijn toestand moet op ’t oogenblik hoogst bedenkelijk zijn.

Friso nl | 1898 | | pagina 1