WOENSDAG 20 APRIL 1898. No. 31 Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Acht en twintigste Jaargang. H. L Leerplicht en kosteloos onderwijs. i Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM II FR min iiiiiii m iim.i\n. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG ontwerp-besluiten tot af- eens, i UITGEVER: behandeling: en mededeelingen. de rekeningen der burgei II tl II s- Il I III I III HIII Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel rr.eer 7j cent. Rij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Wij zetten i bet kind, voor de Staten. VII. Staten van oninbare posten van den hoof- delijken omslag, de hondenbelasting en van het schoolgeld over 1897. VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, betreffende de exploitatie der dorpsreiniging Staten t omslag, de hondenbelasting Adres van H. P. Zeldenrust te Warns om den brugwachter aldaar verlof te geven op en feestdagen de brug aldaar voor het melk- schip te draaien Koudum, den 18 April 1898. De Burgemeester, H M. TROMP zijne ouders, zijne tegen te houden, omdat we Die subsidieering is daar Hare men Die Althans, wat het beginsel Waar het bijzonder onderwijs nu nog ontfermt de maatschappij zich niet beter over UI” Maar die maatschappij was Door den strijd verhit, vocht men school en vergat men de kinderen. Daar is voor luttel jaren eene pacificatie opbrengen meer nuttiger zaken kunnen omvatten? gesloten op schoolgebied en deze dreigt weder in den regel geheel verbroken te worden door de indiening het eenvoudig wetteken op den leerplicht. I Voorstanders van de openbare lagere school, i we zijn, hebben we indertijd ons best ge- Brieven en Ber: laten de Redactie betreffende franco aan dit adres uite. lijk Maandag en Donderdag middags uur Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hfmelümbr Oldephaert en Noosdwolde, op Zaterdag den 23 April 1898, des voormiddags te 9j ure. Punten van I. Ingekomen stukken II. Aanbieding van lyke armbesturen over 1897. III. Idem van het verslag van den toestand der gemeente over 1897. IV. Vaststelling van en overschrijving op de beerooting, dienst 1897. V. Idem van de kohieren van schoolgeld over het le kwartaal 1898. VI. Benoeming van leden voor de stembureaux a.s. stemming van leden voor de Prov. bekend, dat tegen ons reeds voor en verdedigd stelsel verschil lende bezwaren kunnen ontwikkeld worden. Men zou er b. v. op kunnen wijzen, dat in groote steden vooral de kinderen der vermogen die gaten in de den geene plaatse zouden nemen naast die der I onvermogenden en dit in het belang hunner opvoeding. Welnu, vrijheid blijheid! Wie zelve wil betalen, hij doe het. woordigers, Mits in dat geval de leerplicht blijve gehandhaafd. De strijd en het verzet der kerkelijke par tijen moet ophouden. En het is onze gevestigde overtuiging dat deze alleen door volkomen gelijk stelling kan worden verkregen. Daaruit kunnen meerdere voordeelen geboren worden. Deze hier aan te geven zou ons bestek niet gedoogen. Evenwel, om tot de onvolledigheid, waarop we in den beginne wezen, terug te komen, welke bezwaren zouden er dan nog bestaan tot wettelijke regeliug van het bewaarschool en het herhalings-onderwijs? De kosten Opgebracht moet er toch worden en zou dat DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer is van plan in de maand Juli eene reis naar het Noorden te maken. De reis zal ongeveer diie weken duren in elk geval zal de Keizer den 23en Juli weer te Dresden moeten zijn om daar bij de jubileumsfeesten tegenwoordig te zijn. De Keizerin zal niet meegaan naar het Noorden, doch hoogstwaarschijnlijk in den herfst haar gemaal vergezellen naar Jeruzalem. Onze lezers zullen zich waarschijnlijk nog wel herinneren, dat er in Duitschland een proces gevoerd is tegen den ceremoniemeester aan het Duitsche Hof, den heer Von Kotze, die beschul digd werd van anonieme brieven aan den Keizer te hebben geschreven, waarin leden van de Hofhouding werden gesmaad en beticht. Dat proces eindigde met de vrijspraak van Von Kotze. Het onderzoek in deze zaak schijnt sedert dien in alle stilte te zijn voortgezet en nu mel den enkele Duitsche bladen, dat een nieuw proces voor de deur staat. Men zegt nu, dat eene dame beschuldigd wordt de bewuste brie ven te hebben geschreven. Koningin Maria van Hannover heeft Donder dag haar 80en verjaardag gevierd. Geboren als prinses van Saksen Altenburg, hertogin van Saksen, trouwde zij op 18 Februari 1843 met den lateren koning Georg van Hannover. Zij stelt zeer veel belang in kunst. Tijdens hun regeering kwam door slechte invloed door hovelingnn op den zwakken, blin den koning uitgeoefend het noodlot over Han nover. Niettegenstaande de overwinning zijner troepen bij Langensalza viel het koninkrijk Hannover en de Koninklijke familie ging in ballingschap. Sedert leefde bet koninklijk paar op een villa in Hietzing bij Weenen, waar in 1878 de Koning stierf. Nog onlangs heeft de oude Koningin veel leed ondervonden door de ziekte van haar kleinzoon, prins van BrunswijkLu- neburg, die door een bloedvergiftiging op den rand van het graf werd gebracht en nu nog ter genezing in het zuiden vertoeft. FRANKRIJK. Vrijdag zijn Nederlands Koninginnen in de Fransche hoofdstad aange komen. Jeugdig, bevallig in haar lichtgroen kleed met een vriendehjken glimlach op het gelaat, en naar het scheen volstrekt niet afge mat door de reis, stapte eerst de jonge Konin gin, daarna de Koningin Regentesse uit den spoorwegwagen. HH. MM. werden eerbiedig begroet door Nederlands diplomatieke vertegen namen de aangeboden bouquetten welwillend in ontvangst, onderhielden zich enkele oogen blikken en begaven zich daarna onmiddellijk naar de buiten gereed staande rij tuigen. Nog in het station, maar bij den uitgang, stonden een paar honderd nieuwsgie rigen opeengehoopt. Herhaalde malen klonk daar uit den mond van eenvoudige luidjes, in het Nederlandsch de kreet van «Leve de Koningin.” Weldra was de uitgang van het station bereikt. Daar buiten gevoelde men de morgen koelte; er vielen druppels. De bont mantel, die om de schouders der jeugdige Koningin gelegd werd, was niet overbodig. Ik zag, hoe de Koningin Regentes dien met moeder lijke bezorgdheid zelve terecht schikte. En weg «Leerplicht en kosteloos onderwijs, zoowel voor openbare als bijzondere scholen!” aldus eindigden we een vorig artikel. Staat ons toe, thans nog even op deze conclusie terug te komen. En dan beginnen we dadelijk te zeggen, dat ons lager onderwijs nog bij lange na niet is, wat het wezen moet. Men bedenke, dat het voor meer dan negentig procent het onder wijs is. Slechts enkelen is het gegund, «verder te gaan studeeren” wij herhalen slechts enkelen. De groote hoop daarentegen moet het er mee doen. En onder dezen grooten hoop gaat het zoo hortend en stootend, wij weten er alles van. De getrouwe bezoekers lijden de schade mede, dat hebben we reeds gezegd. Hoe velen echter komen schamel gekleed ter school, sommige schier haveloos. Verwij dert men t' ze komen in ’t geheel niet. Daar zijn er anderen, te vuil om toegelaten te worden en nog eens anderen, wien ’t aan te zien is, dat ze honger hebben. Als men die tengere, teere wezentjes ziet opgaan, moet men zich bepaald bedroeven, dat er nog zulke toestanden in ons hooggeroemd Vaderland kunnen bestaan. Zegt nu niet, dat zijn uitzonderingen. Wij weten ’t vele huismoeders beijveren zich hunne kleinen netjes en zindelijk ter schole te zenden. Van de gegoeden is natuurlijk geen sprake. Maar wel van den kleinen, minderen man. Als deze ’t ongeluk treft weduwnaar te worden en bij daar met een klein dagloon, of soms ook zonder dit, zijn arme schaapkens toch nog henen zend, omdat ze daar (in school) toch in elk geval goed bewaard zijn en ’t in den winter ten minste warm hebben, dan is schrijver dezes meermalen de verzuchting over de lippen gekomenarme stakkerts, waarom kleedje, een paar goede sokken en te verkrijgen waren, mitsgaders eene I boterhamHé, zouden die kleinen dan de school niet aanzien voor het «Luilekkerland?” Zeker, ge hebt volkomen gelijk: «eten en drinken en wasschen en kleeden komt op school niet te pas. ’t Is nooit zoo geweest, in onzen tijd ook niet.” Volkomen gelijk Maar die arme schaapkens blijven er even hongerig en schamel mee. «De particuliere liefdadigheid moet hier ter hulpe komen!” Wij hebben er niets op tegen. Als ze ’t maar deed. Maar ongelukkig heeft het onzalig geharrewar ook die particuliere onderwijs voor allen, liefdadigheid zoo tamelijk wel op achtergrond geschoven, zoodat dames van rang en stand wel tot dieren- en bloemenbescherming zijn overgegaan, doch (de goeden niet te na gesproken) het arme schoolkind tamelijk wel hebben vergeten. «En ziet ge,” zegt een derde, als ge er eenmaal mee begint, waar is dan het einde? Eerst tien procent, dan twintig, dertig, enz.” Wij vragen eenvoudig, waarom moet dat arme schoolkind nu altijd zoo de dupe der zelfzuchtige berekening wezen? Hoe ging het j b. v. met uwe soepkokerij? Dat was voor grooten (en daarmee natuurlijk ook voor de kleinen). Zijt ge toen ook zoo angstvallig ge- weest? Immers neen, daar was behoefte en gij hebt gehandeld. weest dan nu ook braaf. Bedenkt eens, en ziet eens rond, wat er al niet voor de deze, het kwaad wordt nog erger; I maatschappij der groote menschen is gedaan kerkgebouwen met torens, lucht slaan, schouwburgen en societeits-lokalen en wat dies meer zij, teveel om op te noemen en voor de kinderen uit de lagere klassen van ons volk niet eens een enkel wasch- of kleed hok, geen plaatsje voor een bete broods! Waarachtig, daarin kan verandering komen. En noodig is zij ook. En meent ge nu tenslotte, dat we ons met dit een en ander op ’t standpunt der socialisten plaatsen, ook daarover willen we niet twisten, want dat zou weer eene herhaling zijn van de fout, die we wilden geeselen. ons eenvoudig op ’t standpunt van den burger der toekomst, de hoop des Vader lands. Hem mogen wij meer wijden dan praatjes en halve daden. Die hoop des Vaderlands vraagt onze geheele toewijding. En dit ver gaten we bij onzen strijd. kind in de eerste plaats I natuurlijke verzorgers!” Wilt ge, dat bet aantal slachtoffers van krakeel niet zoo i zou U bij nauwkeurig onderzoek verbazend tegenvallen. Maar wij houden niet van overdrijving, stelt slechts tien procent, en dan antwoorden we U, dat dit nog precies tien procent te veel is. ze met gelijke gegevens eerlijk en Verbeeld U nu eens, dat voor dit aantal elkander concureeren, die openbare bij de verschillende schoolgebouwen een afzon- scholen ..UvL>cu vCviv derlijk lokaal voor behoorlijke reiniging aan komen den kinderen ten goede, wezig was, waar tevens een eenvoudig, warm toezicht over beide verblijve den Staat. i i -3 k]ompje8 Wat doet het er ten slotte aan toe of een behoorlijke kind zijne opleiding aan eene openbare of wel nen dan de aan eene bijzondere school heeft te danken? Wij kennen er persoonlijk van de eerste, die thans zelfs hoofden zijn van bijzondere scholen en van de laatste, die zich voor hunne kinderen groote voorstanders van het openbaar onderwijs betoonen. Ook weten we, dat reeds thans een aantal hoofden van bijzondere scholen reikhalzend uitzien naar de invoering van den leerplicht. Hoe veel te meer bij gelijkstelling van bet bijzonder met het openbaar onderwijs. Leerplicht voor allen, maar dan ook kosteloos ’t Een brengt het ander mee. Als de Staat gebiedt: uw kind ter schole, dan kan bij moeielijk betaling eischen. Zulk eene houding zou vrijwel gelijk staan met eene bepaling als deze voor uwe reis moet ge ge bruik maken van dezen of dien weg, maar als ge een der beiden betreedt, moet ge eerst be talen. Zulk eene bepaling immers zou onzin zijn. De Staat betale de kosten van geheel het onderwijs. Hij kan zijn geld voor geen beter doel besteden. En de gemeenten zouden jubelen. En de kleine burgers mee, die nu, door de onzalige opdrijverij, in den vorm van schoolgeld, eene enorme bijdrage aan de verschillende gemeentekassen moeten leveren. ’t Ia ons Dat was braaf van U. Welnu, jaren aan^evoerd ook braaf. er doof. Door den strijd verhit, vocht men over van de school en vergat men de kinderen. Zelfs de ebristelijken werden onchristelijk, door met als taaie volharding de leuze gestand te doen; «het daan de subsidieering der bijzondere scholen aan zijne ouders, zijne tegen te houden, omdat we dit een onheil voor i ‘o1 i den lande achtten. dit echter gekomen, zij staat in de wet. verbazend groot zal zijn, het bepaling heeft rechten gegeven, waarop l nu maar niet weder terug moet komen, zaak is afgedaan. betreft. kan aantoonen, dat het «tekort” komt bij het openbare, daar herstelle men de fout. Laten en loyaal tegen s en bijzondere de vruchten dezer edele concurrentie Het opper- Burgetneester en te Koudum en te Molkwerum. IX. Idem betreffende het adres van D. D Hoekstra te Kolderwolde om dc Oordensvaart uit te baggeren. X. aan Zon- Sj|

Friso nl | 1898 | | pagina 1