ZATERDAG 23 APRIL 1898. No. 32. Nieuwstijdingen Marktberichten. Acht en twintigste Jaargang. Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM HLIB llillll FIIIBI.IUI. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Hapt. en Meijer l 2e UITGEVER: f 4 40 - 3 55 - 3 80 - 5.20 - 5.70 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIES van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever MMS-1:\ llll1111 i.VI II Boterprijs. Ie keur Boterprijs le keur 2e 3e Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. wegens hun arrestatie van den beruchten Belgischen strooper Millioen. Door Hare Majesteit de Koningin is een gift groot f 500, geschonken aan de Maatschappij voor Weldadigheid te Frederiksoord. De Tweede Kamer is tot hervatting hater werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag, 26 April, ’s nam. half drie. De Staats-Ct. no. 90 bevat o a. de drie koninklijk goedgekeurde wetten tot bekrachti ging van provinciale heffingen in Fri< sland. Deze wetten betreffen de in de Tweede Kamer zoozeer bestreden kanaalgelden. Aan den eervol ontslagen lichtwachter bij de Rijksverlicbting op Schiermonnikoog, A. de Boer, is een pensioen verleend van f 400 per jaar. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wetsontwerp betreffende den spoorweg van Zwolle naar Delfzijl, met zijtakken naar Almelo en Assen. De Staat zal voor 4 miljoen deel nemen in de op te richten vennootschap voor den aanleg. De exploitatie zal geschieden door de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, die zelve aandeelhoudster wordt voor het bedrag reboom als Burgemeester dezer gemeente. 5. Dankbetuiging van de werklieden der gemeente-reiniging voor de verbooging van hun salaris tot f 7.50 per week. Tot assistente bij het handwerksonderwijs aan school No. 1 werd benoemd mej. S. A. M. Hettema alhier, op een salaris van f 75 per jaar. Met de benoemde stond op de aan beveling mej. S. H. Mekking van Arum. Er waren vier sollicitanten. Aau Y. Brouwers te Franeker werd, tot wederopzegging vergunning verleend tot het leggen van rails over den Hichtumerweg en het maken van een steiger (laadplaats) een en ander tot vervoer van afgegraven aarde. Adres sant moet echter aan de gemeente eene restri- butie van f 25 betalen. Aan H. Postma te Gaastmeer werd vergun- Hij: Wat was het vervelend op de partij Zondagavond bij de Mejjers. ZijJa, in ’t begin van den avond, maar ’t werd later beter, toen jij weg was. WORKUM. De beer J. van der Weide, predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, beeft toezegging van beroep ontvangen van de Gemeente te Nes en Wierum. SNEEK, 21 April De Raad machtigde j.l. Burg, en Weth. de in ’t vorig nummer aan bestede werken aan de laagste inschrijvers te gunnen, behoudens goedkeuring van h.h. Gedeputeerden. Besloten werd een adres aan de Staten der Provincie te zenden, met verzoek om uitdieping der vaarwaters vanaf onze Stadsgracht langs de Geeuw, ’t Wijdt Draai, en de Wijmerts tot ’t Heeger Var, en zulks in ’t belang van de tallooze booten die ’s zomers vaak te IJlst moeten overladen, om de goederen te Sneek te krijgen. BOLSWARD, 21 April. In de jaarverga dering der vereeniging sCharitas” werd, nadat de keurige en nauwkeurige notulen van den Secretaris, den heer A. Banning, onder dankzeg ging waren goedgekeurd, door den Penningmees ter den heer M. Schotman rekening en verant- Witte Tarwe 75 kilo gaderde de Raad dezer gemeente onder pre- R00de 75 kilo sidium van R. F. Feenstra. Ingekomen was: a. Eene missive van den Commissaris der Koningin houdende mededeeling dat bij Konink lijk besluit van 12 April op zijn verzoek eer- - 5 - a - 7.50 tot f 35 GRONINGEN, 19 April, f 4.25 - 3.4C - 3.65 - 5.15 - 5 60 kilo 4.10 a - 4 20 50 kilo f 3.75 a f 50 kilo - 3.75 a - a 75 kilo f 4.50 a f 5.75 5 a - 5 40 N Erwten, Schokkers f 4.50 a f 7. kleine genomen 12 J vaten genomen vaten le keur f 39 50 a f vol ontslag is verleend aan den heer P. Pee- Amei. i-i- .1- N Er Wit Klaverzaad f 15. woording gedaan van zijn beheer over 1897. Het bleek dat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 53.908dit nadeel wordt echter meer dan gedekt door het vroegere batig saldo van f 437.675, zoodat er aan ’t eind van 1897 nog ruim f 380 in kas was. De rekening werd, onder dankbetuiging aan den Penning meester, goedgekeurd. Uit het verslag van den Secretaris aangaande den toestand der vereeniging bleek, dat het aantal leden 72 bedroeg; in 1897 bedankten er zeven (6, die f 2.50 en één, die f 5 contribueerde); er traden slechts twee nieuwe leden toe, terwijl in ’t begin van ’98 nog 5 en door persoonlijk damesbezoek nog tien leden werden gewonnen. Een woord van welgemeenden dank werd dan ook gebracht aan die dames, die zooveel hart toonen te hebben voor de vereeniging. In ’t bijzonder werd hulde gebracht aan de »Com- missie van onderzoek”, die met onverdroten ijver en algeheele toewijding hare zeer moeielijke taak vervulde. Moeielijk toch is bet voorzeker, om zoo goed mogelijk uit te maken, of er hulp noodig is en zoo ja, hoe die op de meest geschikte wijze moet worden verleend. In zestig gevallen verleende de vereeniging hulp, nu eens door versterkende middelen te verschaf fen aan zieken of herstellenden, dan weer door kleedingetukken te verstrekken, een enkelen keer door aan oude behoeftigen winterprovisie te geven. Aan sommige aanvragen werd niet voldaan, omdat na nauwkeurig ingesteld onder zoek bleek, dat zulks niet noodig was. Op ’t St. Nicolaasfeest werd aan 500 kinderen eene aardige versnapering verschaft, waardoor de burgerij verschoond bleef van het lastige »Sinterklaasloopen”. Ook aan de dames, die de »kook-commissie” vormden, werd een woord van dank gebracht, Zomer Witte Haver Prob. uv a Sp. Kanariezaad 75 kilo f 5 70 Fr. 75 kilo 5 70 a - 5.90 Platte Boonen INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.'’ 23 April 1898. Reis mei bynzers en sliden fen Oldeboarn nei Amsterdam yn 1729 (Nei in aid hanskrift.) Sjouke de Zee. Gedicht fen J. B. S. Oan Jan fen ’e Geastmar Atze Reitsma. Koartswyl. Spoaksjuggerich (met plaatjes.) D. H. Z. Geridderd. Bij Kon. besluit is toege kend de bronzen eeremedalje (met de gekruiste Zwaarden) der orde van Oranje-Nassau aan de marechaussees A. A. Adam en J. van der Waal, beiden van de 1ste divisie koninklijke marechaussee en behoorende tot de brigade ‘t eereteeken is hun toegekend daar zij zich de moeite hadden getroost onder bekend moedig gedrag bij de scheidene malen voor degelijk voedsel te zorgen In de jongste visscbers steen en been Vooral bot wordt weinig Als boofdoorzaak hiervan wordt het te koude weêr genoemd. Thans wacht men op de ansjovis; ook hiervoor is evenwel het weer nog niet gunstig. Verleden jaar omstreeks dezen tijd waren er reeds gevangen. FRANEKER, IS April. - - - - f 7 70 f 7 60 a f 7.70 ning verleend tot het maken van een houten zet” met losse barten over de opvaart aan den Hichtumerweg, ten einde zoo te komen op een door hem aangekochte perceelen van de zathe shalfweg Hichtum” waarop hij een boerenhui- zinge wenscht te stichten. Afwijzend werd beschikt op een adres van D. L de Vries, vroeger koemelker te Bols- ward, thans te Scharnegoutum, om een perceel greidland bij hem van de gemeente in huur1 groot 1-55 30 hectare, over te dragen aan J, D. de Vries kastelein en koemelker op Sjon- gerdijk onder Burgwerd. Tot tijdelijk wethouder in de plaats van den heer R. F. Feenstra, die als loco-Burgemeester is opgetreden, werd met 8 van de 11 stemmen benoemd de heer C. W. Eisma, die deze be noeming aannam. In de plaats van den heer Mulier, overleden, werd in de Commissie belast met de opname der rekening van het Algemeen Stads Armen huis over 1897, door den Voorzitter volgens rooster benoemd de heer G. Dijkstra. WITMARSUM. Woensdagavond j.l. is hier een prettig feest gevierd. Aan ons fanfarecorps »Frisia” werd n.l. een vaandel vereerd. De dames naai-vereeniging alhier had het initiatief genomen, om een vaandel aan te schaffen. Alle bezwaren wist zij glansrijk te overwinnen en spoedig was de zaak voor elkaar. Thans werd het vaandel, een meesterstuk uit de werkplaats van de firma Stoet en Westra te Leeuwarden, bij monde van mej. G. de Boer uitgereikt. Met dank werd het aanvaard. Recht gezellig genoeglijk bleven de talrijke genoodigden (de zaal van Meijer was stampvol) nog langen tijd bijeen. OUDEMIRDUM, 21 April, dagen klagen onze over slechte vangst, gevangen. 60 kg. W. Garst 48 Dikke Haver 50 Probsteier 72 kg. Inl. Rogge Paardeboonen BOLSWARD 21 April. Vereeniging. f 39.00 a f „Frisia” f 39 50 a f - 38.50 a- - 38.00 a - Van der Werf om bijdragen toe te zeggen voor een proef met een drietal jongelieden gedurende 3 jaren, waarvoor dan in het geheel f 450 noodig is. HH. MM. de Koninginnen bezochten Woensdag te Parijs het museum Cluny, het Pantheon en het srroot auditorium van de Sor bonne. Des namiddags werd naar het Elysée gereden, waar geen andere militaire eerbewijzen gegeven werden dan het in het geweer komen van de wacht. Aan het dejeuner zat president Faure links van H. M. de Koningin en rechts van H. M. de Koningin-Regentes; verder zaten aan mevrouw Faure, de ministers met hun dames, de groot kanselier van het Legioen van Eer, de militaire gouverneur van Parijs, de tegenwoordige en vorige gezant te ’s-Gravenhage en andere waardigheidsbekleeders. HH. MM. de Koninginnen vertrokken des avonds te 7.40 naar Cannes, vergezeld door prinses Elisabeth van Waldeck, zuster der Regentes, die Dinsdagavond te Parijs is aan en in het Hotel Continental was afge- gekomen dat te kort komt aan de twee miljoen, bijeen te brengen door de direct belanghebbenden. De Katholieke leden der Tweede Kamer zullen, naar de Tijd meldt, Dinsdagavond een clubvergadering houden ter bespreking van de ingediende wetsontwerpen op de afschaffing der Plaatsvervanging en den Leerplicht. De zaak- Hogerhuis. De socialistische arbeidersvereniging te Knijpe (Fr.) wenschte aldaar een vergadering te beleggen in zake gebr. Hogerhuis en verzocht de medewerking der afd. Patrimonium te krijgen. Patrimonium was daartoe niet geneigd en motiveerde bare weigering o. m. als volgt: a. omdat bij haar nog niet de minste over tuiging bestaat dat de gebr. Hogerhuis onschul- j IJzendijke. Dit dig zijn, omdat zij uit goede bron vernomen heeft, dat de advocaat die hen vroeger ver dedigde, hen als de schuldigen erkent; b. omdat opnieuw de zaak bij de rechters in handen is. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Leeuwarden heeft in eene circulaire aan de broeders en zusters medegedeeld, dat hij in den laatsten tijd zich ernstig heeft bezig gehouden met de vraag: wat te doen tot voorkoming van toekomstige armoede? Het is eene onomstootelijke waarheid, dat het in de eerste plaats de kinderen der bedeelden van nu zullen zijn, die later om bedeeling zullen aankloppen. In vele gevallen wordt de toe komst der kinderen geheel opgeofferd voor de ettelijke stuivers, welke zij op 13, 14 jarigen leeftijd thuis kunnen brengen en die in het huishouden onmogelijk kunnen worden gemist. Op dien leeftijd geen vak of ambacht leerende, zullen ze op hun beurt onder de bedeelden moeten opgenomen worden, en dat, terwijl Leeuwarden gelegenheid te over biedt tot op leiding voor een vak of beroep, o. a. door de Ambachtsschool. Het onderwijs en de leer middelen worden gratis verstrekt, maar aan de ouders moeten de stuivers vergoed worden, welke de kinders op dien leeftijd kunnen ver dienen. De kerkeraad stelt die het eerste jaar op f 0.60, het tweede op pl. m. f 0.90, het derde op pl. m. f 1.50 per week, in het geheel alzoo op f 150 per kind in 3 jaren. Hij doet nu een beroep op de broeders en zusters, die meer met geldeljjke middelen gezegend zjjn, voor zieken en herstellenden. In de plaats van den heer J. P. K. van Moorsel, die vertrokken is en aan de beurt I van aftreding was, werd tot lid van ’t Bestuur benoemd de beer G. J. Keilman, tot nu toe Voorzitter van de Commissie van onderzoek, die zich deze benoeming liet welgevallen. BOLSWARD, 21 April. Heden avond ver- j f 7 60 a - - D- - r- I 75 kilo f - w a 1 den oudsten wethouder, den heer Winter Garst 60 kilo f 4.35 a i 4.40 3 85 3.85 f 5.90 keur f 38.50 a f 3e keur f 38 Totale aanvoer 31 en 1 vaten, KAAS. Aanvoer 257 k.g. WORKUM 22 April. BOTER. Marktprijs 89.50.

Friso nl | 1898 | | pagina 1