I i De verkiezingen Provinciale Staten. ZATERDAG 30 APRIL 1898. N ieu wstijdingen Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG- en ZATERDAG H. “°g> UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM de vlasbouw in Friesland daardoor in den winter i® Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever qrs. tegen 2,028,000 qrs. verleden jaar. Van naar het Continent, te weten 1,855.000 qrs., zijn 900,000 qrs. bestemd naar Frankrijk, 400,000 qrs. naar Antwerpen en 250,000 qrs. naar Nederland. De aanvoeren in Engeland bedroegen in de afgeloopen week 345,450 qrs. tarwe en 183,330 qrs. meel, hetgeen met 89,000 qrs. binnen- landsche afgeleverde tarwe een totaal maakt van 617,780 qrs. of ongeveer 70,000 boven de geraamde wekelijksche behoefte. De voor raad in de eerste hand is nu 1,356,000 qrs. tegen 2,090,000 in het vorige jaar. In de Oostenrijksche Kamer merkte de minister-president graaf Thun op bij de bespre king van de opheffing der taalverordeningen, dat de partijen verlangen, dat voldoening worde gegeven aan haar streven, terwijl de regeering deze voldoening slechts als een deel van haar taak beschouwt. De regeering blijft bij het voornemen om de taalquaestie langs «ettelijken weg te regelen, en beschouwt taalwetten van het kabinet-Von Gautsch als enkel voorloopige verordeningen. Er zal een taalcommissie wor- I den benoemd met welke de regeering ijverig pastoor aangeboden hem het gevorderde bedrag De oude na weinige I te betalen in aandeelen eener pas door het Centrum gesloten obligatieleening, waarvoor hij echter bedankte. Een rechtsgeding was het gevolg, waarin mr. A. Pit optrad voor den eischer, den heer H. Vreesman te Amsterdam, die de vordering van pastoor Kaag had overgenomen, omdat deze, als geestelijke, niet zelf in het geding wilde treden. Voor het Centrum trad op mr. Dion Kooien, die de vordering bestreed en nietigheid van de dagvaardiging pleitte, omdat deze gericht was aan de Vennootschap tot exploitatie van het dagblad bet Centrum, terwijl zij had behooren gericht te zijn aan de Vennootschap tot exploi tatie van het dagblad het Centrum en van de Volkscourant. Ook het feit dat de schuld in de dagvaarding niet behoorlijk gespecificeerd was, werd door pl. aangevoerd als een oorzaak voor nietigverklaring. De uitspraak werd bepaald over vier weken. Amsterdamsche Courant. Voor 10 heen en terug naar Londen. Op den eersten Vrijdag van de maanden Juni, Juli, Augustus en September zal de maatschappij Zeeland, in overleg met de S.S.-Mij., overgaan tot de uitgifte van goedkoope retourbiljetten naar Londen. Door al de op Nederlandsch grondgebied gelegen stations der S.S-Mij. zul len retourbiljetten 2e klasse naar Londen wor den uitgegeven, geldig op den dag van afgifte en drie volgende dagen, tegen de uniform- prijzen van f 10 voor stations gelegen in Fries land, Groningen en Drente; f 9 voor stations in Overijsel, Gelderland, Utrecht. Noord- en Zuid-Holland en Limburg en f 8 voor de ove rige provincies. De biljetten zullen uitsluitend geldig zijn voor de dagboot, welke Vrijdags van Vlissingen vertrekt en i die Maandags d.a.v. uit Queensboro gaat. Tarwe en meel. Met het oog op den oorlog is het niet zonder belang te weten, hoeveel tarwe en meel op het oogenblik van Amerika naar hier onderweg is. De hoeveel heid, op weg naar Engeland verminderde in de afgeloopen week met 13,000 qrs. en die voor het Vasteland vermeerderde met 8,000 qrs. Het totaal voor Europa is nu 4,775,000 In de vijf districten van Friesland maakt men zich gereed tot het stellen van candidaten. In de meeste dezer hebben de liberalen zich reeds dapper geweerd en zijn klaar of zoo nagenoeg klaar met hunne mannen. De Volks partij stelt nog wel eenige vragen en ontvangt i voor ’t grooter deel geheel of voor drie-kwart afdoende antwoorden; iets wat we slechts voor de leus beschouwen. De Volkspartij weet, dat ze ’t heeft van de liberalen en dat ze van de kerkehjken geen het minste heil heeft te ver wachten. Hare houding komt ons dan ook tamelijk wel voor als marionetten-spelde dege lijkheid mist. En jammer genoeg, slaat de tegenpartij er munt uit. Dit is deze echter niet kwalijk te nemen. Ieder vischt op zijn getij. Maar dat visschen dient ordentelijk te geschieden, niet met een moordkuil en ook niet zonder behoorlijke akte. De liberalen in het district Sneek hebben over ’t algemeen nog niet van zich doen spreken. Toch hebben ze zich niet onbetuigd gelaten. Een paar liberale kiesvereenigingen riepen afgevaardigden hunner zuster»ereenigingen op tot het houden eener algemeene samenkomst, om met elkander van gedachten te wisselen over de aanstaande verkiezingen. Wij hadden de eer daar tegenwoordig te zijn. Wat in die vergadering besloten werd, zou op voorstel van een der aanwezigen voorloopig geheim gehouden 1 worden. Wij hebben in geen enkel opzicht uit de school geklapt, maar ons wel verwonderd, dat we van meer dan ééne zijde reeds onder scbeidene berichten en candidaat-stellingen ver namen, en ons daarom heilig voorgenomen nooit weder aan geheimhouding mee te doen, waar het publieke zaken geldt. De openbare zaak dient publiek behandeld te worden. Derhalve, nadat zoo velen vóór ons gesproken hebben, mogen wij er ook wel een woordje aan toe doen. In de bovenbedoelde vergadering dan deden zich twee stroomingen gelden. De eerste, dank baar voor den steun der christelijk-historischen bij de verkiezing van den heer van Gilse tot lid der Tweede Kamer, wenschte een samen gaan met die partij, om zoo weerkeerig dienst bewijs te leveren. De andere, vooropstellende dat die medewerking niet uit liefde voor de liberale partij was geboren, wenschte een eer lijke lijst, desnoods met openlating voor de candidatuur Bekhuis, omdat deze afgevaardigde door zijn degelijke adviezen een plaats in de Staten-provinciaal waardig is. Het laatste, door ons voorgestaan gevoelen, dierf het onderspit, ’t eerste triumfeerde. Enfin 1 Wij hebben gewacht tot nader bericht en steeds gezwegen. Daar wist De Banier reeds te vertellen, dat de christelijk-historischen door de liberalen waren aangezocht tot gemeenschappelijk optreden en dat de eersten dit bepaaldelijk hadden geweigerd. Neen, zoo jubelde het blad, er is volkomen i overeenstemming tusschen deanti-revolutionairen, de katholieken en de christelijk-historischen. Deze partijen zullen zoo zonder eenige rugge- i spraak weder samengaan, althans in 't district Sneek. Staan hier ook verdere politieke of 1 Het eindverslag over het wetsontwerp tot definitieve vaststelling van de marine-begroo- ting over 1898 is uitgebracht. De commissie van rapporteurs acht de openbare beraadslaging voldoende voorbereid. De controle bij de H. IJ. 8. M is thans zoodanig ingericht, dat de controleurs aan de stations door middel van een verstelbare tang, van een nieuwe constructie, den datum in de plaatsbewijzen knippen in plaats van een ander merkteeken. De zaak Van Deth. Voor de 4e kamer der rechtbank te Amsterdam stond terecht de bekende G. v. Deth, oud-kapitein, die in ver zet was gekomen van een vonnis van de Am- sterdamsche rechtbank, dd. 6 November 1894, waarbij hij wegens eenvoudige beleediging tot 10 dagen gevangenisstraf was veroordeeld. Daar nog geen getuigen waren gedagvaard bepaalde de rechtbank op requisitoir van bet O. M. dat de zaak Donderdag 12 Mei a.s. des voormiddag» 10 uur in behandeling zal komen. Vlas-industrie In een te Leeuwarden gehouden vergadering van aandeelhouders zijn de statuten vastgesteld der «Friescbe Maat schappij van Vlasindustrie” gevestigd te Oen- kerk. Deze maatschappij is de vrucht van onderzoekingen op het gebied van vlasbouw en vlasbewerking, welke op verzoek van het hoofdbestuur der vereeniging »Door arbeid tot verbetering” zijn ingesteld. Zij stelt zich ten doel het vlas aanvankelijk volgens de Kortrijk- sche methode te doen roten en machinaal te bewerken en daarmede te toonen, dat men in Friesland nog wel vlas van voldoende waarde ter markt kan brengen. In dat geval zou kunnen herleven en Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. persoonlijke doeleinden voor ’t oog? Wij laten voorloopig die vraag onbeantwoord. Maar wel zeggen we, dat, bij samengaan, de christelijk- historische partij haar recht tot afscheiding van de anti-revolutionaire op ’t spel zet en zich alzoo geheel overbodig maakt. Wat ons aangaat, wij schamen ons niet op bovenvermelde vergadering geadviseerd te heb- ben een zuiver program aan te nemen, door het stellen van eene lijst flinke, degelijke, libe rale mannen, zooveel mogelijk over ’t district verdeeld. (Wij lieten in ’t midden den heer Bekhuis te bestrijden.) En de uitkomst leert, dat het daartoe zal komen. Woensdag, 4 Mei, zullen de afgevaar digden der liberale kiesvereenigingen wederom samenkomen en hunne houding bepalen. Liberalen in ’t district Sneek, wanhoopt dus niet, migbeid te brengen, nieuwe kieswet. Welnu, spant al Uwe krachten in en toont wat ge kunt. Te verliezen valt er niets, te winnen veel. Bedenkt, dat ge staat tegenover een driedubbelen vijand, maar weet dan ook dat Uwe overwinning des te grooter zal zijn. Wekt dus rondom leven en goeden moed. En zoodra wij kunnen, zullen we U de per sonen der overeenstemming mededeelen met dikke letters zelfs. Moed en courage, dat is veel, dat is reeds half gewonnen. aan tal van arbeiders werk en brood worden verschaft. Ook zullen particulieren in de ge- hetgeen onderweg is legen heid worden gesteld vlas bij haar te doen roten. INHOUD van het Friesche Tijdschrift ,,Sljucht en Rjucht.” 30 April 1898 Reis mei hynzers en sliden fen Oldeboarn nei Amsterdam yn 1729 (nei in aid hanskrift), Sjouke de Zee. Jurjen mei de leppel, E. H. Wy sjogge ’t, mar wy fetsje ’t net, Dreves Uitterdijk. In ongeluksfügel, 0. H. Koartswyl. It wapen (met plaatje), D. H. Z. Riedling. Briefwiksel. Te Utrecht is gepleit voor de rechtbank in een geding tusschen het dagblad het Cen trum en pastoor Kaag te Duivensdrecht. Pastoor Kaag had aangeboden aan het Centrum verslagen en andere berichten te leveren, zonder daarvoor salaris in rekening te brengen, docb tegen ver- goeding van de kleine dagelijksche uitgaven, die hij ten behoeve van zijn correspondentie zou doen. Toen nu echter pastoor Kaag zijn rekening indiende, maakte het Centrum bezwaar I deze te voldoen en bood aan een gedeelte te betalen. Na eenige correspondentie werd den EN TWINTIGSTE JAARGANG. zal medewerken en deze zal rekening moeten j houden met de belangen der minderheid. De taalverordeningen. zouden opgeheven kunnen worden, zoodra de beginselen der taalwet door de commissie zouden zijn vastgesteld. Op verzoek van den afgevaardigde Funke van de Duitsche linkerzijde, werd de zitting opgeheven, daar de partijen haar gedragslijn moeten vaststellen na de belangrijke verklaring van den minister-president. Afschuwelijk. Een gruwelijke gebeur tenis heeft in de laatste dagen de opmerkzaam heid gevestigd op de onverantwoordelijke wijze waarop in Kroatië en Slavonië tal van gemeenten voor baar armen zorgen. In Ledince in Syr- mië (Slavonië), welke plaats van het verkeer afgesloten ligt, leefde een oude man, die reeds sedert jaren als bedelaar met de aalmoezen der inwoners zijn leven rekte. De gemeente had hem een slaapplaats in den gemeente-stal aangewezen. De arme oude man moest zijn woning met den gemeente stier en bet gemeente- varken deelen. Op een Grieksch-Orthodoxen feestdag was de man ziek op zijn stroo blijven liggen. Op dezen dag had men evenwel ver geten den stier en het varken op de weide te drijven. Het varken viel nu den zieken man aan, scheurde stukken vleesch uit zijn lichaam en trok hem de ingewanden uit den buik, waarmede hij zijn honger stilde. Toen de stier het bloed zag, begon hij zoo te brullen, dat de burgemeester in den stal kwam en het varken van zijn slachtoffer weg joeg, man leefde nog, doch overleed minuten. SNEEK, 28 April. Tot Secretaris van ’t Waterschap Wijmbritseradeel c. a. Zeedijken is met 7 van de 12 stemmen (2e stemming) ge kozen de heer R. Paehlig, rustend kapitein van voor de dagboot O. I. leger alhier. ----- Met den benoemde stonden op de voordracht de h.h. G. Elzer en mr. Th. K. Dorama, die respectievelijk vier en ééne stem kregen. BOLS WARD, 28 April. Uit het hooge Noorden wordt hier tegenwoordig ijs aangevoerd en wanneer men de kolossale blokken in oogen- schouw neemt, waarvan sommige meer dan 50 kg. wegen en een voet dikte hebben, voorzeker dan komt men wel tot de overtuiging, Kaag had aangeboden aan het Centrum verslagen Daar zal getracht worden U tot eenstem- Wij leven onder eene j RUU llillll UIU1 1 VOOR DE IIEUS- EI 1DÏERTEITIE-

Friso nl | 1898 | | pagina 1