herkiezing Provinciale Staten. ZATERDAG 7 MEI 1898. No. 36. G. E. de Boer, te 1 A. H. Tromp, te A. Kerkhoff, te J. de Jong, te Koudum. P. Fennema, te Sneek. Snikzwaag, bij Joure, Woudsend, Lemmer. Nieuwstijdingen. Kerk- en Schoolnieuws. Acht, en twintigste Jaargang. V. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Hoofdkiesdistrict SNEEK. Y. J I ■IR R llllfflliVlll lll.lll llilill IIII 'i I H Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG it van Hindeloopen o Exmorra Ferwoüde Gaast UITGEVER: Ged. Staten houdende good ’s Raade besluit tot toekenning aan de Commissie voor de tot f 100 en zeven vorige jaar i van Door de Centrale vergadering der liberalen is besloten tot candidaten te stellen de heeren: Workum (Herv.) Zondag 8 Mei. 1-1» U A - Mej. Hettema dat ze hare benoeming tot assitente bij het handwerks-onder- van Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever van Liverpool met de gesteld worden voor weidevee nadat het aan de grenzen in quarantaine is gesteld. Als tijdelijke maatregel, in verband met den oorlog tusschen Spanje en de Vereenigde Staten van Noord Amerika, is de verzending van brieven en andere stukken naar Curasao, langs den weg van New-York, gestaakt en zal, tot nadere aankondiging, een verzending van en het schoolgeld over 1897. Donderdag 5 Mei was de goudsmids-werkplaats van Kuipers alhier gesloten en Aan huis werd feest gevierd dat R. F. de Jong dien dag vijf jaar achtereen in zijn zaak was geweest. De bewijzen van men over- en weer opmerken. Als herinnering aan De Jong van zijn patroon een horloge en ketting met toepasselijke inscriptie. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Bij de behandeling der Marinebegrooting ver dedigde de Minister de loonregeling aan de rijkswerf tegenover den heer Staalman. De heer Verhey vroeg deelneming van mari niers aan de Pedir-expeditie. De Minister is tot beschikbaarstelling van oen bataljon daartoe bereid, evenzeer tot over weging van het denkbeeld van den heer Verhey om in Indië een marine reserve in te voeren. Tegenover den heer Staalman achtte de Mi nister de voorgedragen tractements-verbooging voor de onderofficieren billijk en voldoende. De heer Verhey betoogde de noodzakelijk heid van een hoogere ontwikkeling der marine officieren, waarvan de Minister de wenschelijk- heid beaamde, doch de uitvoerbaarheid ontkende. Donderdag voortgezet debat over de Marine begrooting, waaraan druk werd deelgenomen, vooral door de heeren Staalman en Verhey. De heer Troelstra vond het noodig weer eens te spreken op een toon, die hem eene tot orde roeping door den Voorzitter op den hals haalde. De Minister maakte een uitstekenden indruk bij het beantwoorden van de verschillende spre kers ten slotte werd hoofdstuk Marine aange nomen met 70 tegen 3 stemmen; die van de heeren Kol, Troelstra en van der Zwaag. Nu, dat neemt niemand hen kwalijk, ze mochten anders eens in het vergeetboek geraken, on dat zoude jammer zijn. Een vorstelijke gift. Het personeel der bankiers firma Lippmann, Rosenthal Co. te Amsterdam werd, naar het U. D. meldt, dezer dagen aangenaam verrast door de mededeeling, dat de oudste chef der firma, de heer George van een pensioen bijdrage te mogen leggen breed 1.20 M, vóór eene door hem aan het bolwerk gestichte winkel- huizinge. Alle adressen ter visie gelegd, om in een volgende vergadering te behandelen met advies van Burg, en Weths. In een daarop gevolgde geheime zitting werd behandeld een voorstel van Burg, en Weth. tot aankoop van een nieuwe brandspuit. In die zitting werd de opperbrandmeester toege laten en na afloop daarvan in stemming gebracht het voorstel: seen nieuwe spuit met 100 meter slang aan te koopen voor de som van f 912 van Gebrs. van Bergen te Midwolda”. Een der oude spuiten zal aan den leverancier van de hand worden gedaan voor f 40. Aangenomen met tien tegen ééne stem, die van den heer Hommes. ’s Middags hadden die spuit en eene van den heer G. H. Broekman te Amsterdam Rosenthal, voor de stichting fonds voor dat personeel een f 100,000 heeft geschonken. De rechtbank te Maastricht heeft den (stationschef te Sittard en een wisselwachter, wegens het door schuld doen ontstaan r"~ gevaar voor het verkeer door stoomvermogen op een spoorweg, veroordeeld onderscheidenlijk "9 en f 5 boete, subsidiar een maand dagen hechtenis. Binnenkort zal de Belgische grens open- oninbare posten wegens den H. O., de wjj8 aanneemt. Voor notificatie aangenomen; c. adres van den heer A. Banning om 1 aIakküm den heer Albert Augs. 1898 te worden herbenoemd tot stadsge- j fraai versierd. naar aanleiding en werkzaam Brieven en Berijuten, de Redactie betreffende trance aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. bestolen, maar berooft nu van de weinige sieraden welke ze bezit, en gaat er mee op bet spoor zitten naar Leeuwar den om ze daar te verkoopen en er goeden sier van te maken. Spreker sluit zich dan ook bij den President aan, dat het schande is, ja meer dan schande, en zeer zeker zal hem daar voor gevangenisstraf moeten worden opgelegd, en niet te weinig ook, opdat hij leere inzien, hoe verkeerd en slecht zijne handelingen zijn. Z.E.A. vordert tegen hem 2 maanden gevan genisstraf. Beklaagde, wien de woorden bijna in de keel blijven steken, verzoekt hem een geldboete op te leggen. Dat wil de President wel gelooven, hij de meid bestelen en zijn vader de boete betalen. Uitspraak over 8 dagen. BOLS WARD, 5 Mei. Hedenavond verga derde de Raad dezer gemeente. Ingekomen waren a. Bericht van keuring van van een subsidie Kroningsfeesten b. bericht van LEEUWARDEN. Voor de Rechtbank is o.a. de volgende zaak behandeld Eduard C. F., 15 jaren, zonder beroep te Sneek, stond terecht, omdat hij den 28 Maart een doosje met een gouden doekspeld en een paar gouden oorbellen van Feikje Koopmans, de dienstmeid zijner ouders, had weggenomen. Den 27 Maart had zij deze sieraden nog gedragen en ze den 28 Maart geborgen in een kleerkist op haar slaapkamertje op zolder, welke kist echter niet op slot was. Toen zij ze den 3 April weer zou om doen, waren ze weg en kon zij het hem dadelijk wel aanzien, dat hij ze weggenomen had. Hij bekende dit dan ook, hij was er mee naar Leeuwarden gegaan, had ze daar verkocht en het geld verteerd. De President vroeg hem, of hij zich niet schaamde, de dienstmeid zijner ouders te be stelen en dan durfde hij zijn vader hier nog te laten verzoeken, dat op hem geen ge- sproeven van bekwaamheid” afgelegd. STAVOREN, 5 Mei. Over de uitkomsten der ansjovis-visscherij is men aanvankelijk zeer tevreden. De vangst is vrij egaal d. w. z. zonder groote verschillen tusschen de uitersten. De viscbjes zijn zeer gewild van stuk. In de laatste nachten beliepen onderscheidene visschers schade aan de netten. GA ASTERLAND, 4 Mei. Vertrokken het en dezen winter onderscheidene hier naar Duitschland, thans zijn i eenigen hunner teruggekeerd. Hun doel is: hier eikschillen, maaien of hooien enz. en als dat alles is gedaan, gaan ze weer naar onze buren. Er wordt daar over ’t geheel goed neesheer; d. adres twintig keuren den aankoop voor f 25 I waardeering konde heer L. Vos en het erf van het Weeshuis; e. adres van den heer P. Dikhoff, om aan dezen dag ontving den stadswal bij de Harlingerbrug een reclame- solied gouden klok te mogen plaatsen; brieven en andere stukken naar Curasao plaats vinden langs den weg van Liverpool en van Genua gedurende de maanden Mei en Juni geregeld, als volgt: a. langs den weg Britsche pakketbooten 13 en 24 Meien 3, 14 en 24 Juni e.k. met den trein van 7.27 m. van Rotterdam naar Vlissingen; b. langs den weg van Genua, met de Itali aansche pakketbooten 2 Juni e. k. met den trein van 4.50 m. van Amsterdam naar Emme rik. Tot lid der Prov. Staten van Gelderland is gekozen mr. P. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck (antir.). Verdronken. Op de Zuiderzee zijn in den nacht van Mnandag op Dinsdag twee Volen- dammer schippers verdronken. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapt. t. z. L. A. H. Lamie, 3 dezer van Havre vertrokken. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht." 7 Mei 1898. Reis mei hynzers en sliden fen Oldeboarn nei Amsterdam yn 1729 (Nei in aid hanskrift). Sjouke de Zee. To moai om te forswijen, T. J. B. Nij Libben. M. G. 8. Koart- swyl. Falske hieren (met plaatje.) Ongelukken. Even buiten de gemeente Uden (N. Bis een landbouwerszoon van zijn wagen gevallen en daaronder geraakt. Men vond den ongelukkige badende in zijn bloed dood op den weg liggen. Te Hellouw viel een bakkersknecht met een zak graan op den rug van een zoldertrap. Hij brak zijn hals en was onmiddellijk dood. Bij Tilburg had iemand de onvoorzichtigheid van den in volle vaart zijnden stoomtram te springen. De man raakte er onder en overleed eenige oogenblikken daarna. WORKUM, 6 Mei 1898. In de gister ge houden vergadering van den Raad dezer ge meente is goedgekeurd de rekening van de gasfabriek over 1897; gunstig beschikt op een adres van T. Walta e. a. om bij voor komende verhuringen den huurder geene kosten in rekening te brengen; afwijzend beschikt op een adres van het Departement »Workum” der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen om een jaarlijksch subsidie van f 200 ten behoeve der Bewaarschool; gunstig beschikt op een tweetal verzoeken om afschrijving van H. O. over 1898, voorts benoemd de leden en pl. verv. leden van een stembureau voor de stem ming van vijf leden der Prov. St., goedgekeurd een besluit tot af en overschrijving van posten op de Gemt.-begrooting, dienst 1898, benevens eene wijziging der begrooting van het stads weeshuis over 1897 en vastgesteld de staten van hondenbelasting WORKUM. vangenisstraf zal worden toegepast. Hij had j het al langer gedaan, zijn vader dikwerf besto len die daarvan geen klachte deed, zoodat de Off. v. Justitie hem niet reeds vroeger heeft kunnen vervolgen, ’t Is schande. De Subst. Off. van Justistie wijst er op dat de meesten, die voor diefstal terecht staan, dat doen uit nooddruft, uit armoede, omdat zij in financieel opzicht tot de minst bedeelden in de maatschappij behooren. Dat mag geen reden j tot straffeloosheid zijn, doch van hen is de daad Per®onen te begrijpen. Maar deze beklaagde is de zoon - van ouders, die het goed in de wereld hebben hij heeft niet alleen zijn vader herhaaldelijk nog de dienstbode j - - geld verdiend; menig oppassend jongeling heeft reeds een aardig duitje in de Rijkspostspaarbank belegd. Naar ze ons mededeelen werken er ook vele Italianenverstaan kunnen ze dezen zoo goed als niet; overigens houden ze meer van dezen dan van de Duitschers. Ze zijn niet lang, doch overigens vrij zwaar gebouwd. OOSTSTELLINGWERF, 3 Mei. De bijkers in den zuidoosthoek van Friesland brengen thans hunne koninkrijken weer naar de klei, De meesten gaan naar de provincie Groningen, waar zij vaste boeren hebben, op wier eigen dommen de korven worden geplaatst. Tevens houden deze boeren eenig toezicht. Op de klei moeten de vooruitzichten gunstig zijn, om dat »de kool” reeds bloeit. De bijen zijn boven dien goed aan den winter ontkomen, omdat de sterfte gering is geweest. Als het weder nu maar gunstig blijft. (Fran. Ct Voorna. 9 uur Ds. H. A. van Oostrom Soede. Nam. 2 uur Ds. A. van Veld huizen, van Molkwerum. 8 Mei. Nam. 2 uur Ds. H. A. van Oostrom Soede, van Workum. 8 Mei Voorm. 9 uur Ds. G. Th. Smit (Avondmaal). Avonds 5 uur Ds. W. van den Bijtel (Dankzegging). 8 Mei Voorm. 9 uur Ds. W. van den Bijtel Avondmaal). 8 Mei Nam. halftwee Ds. G. Th. Smit, van Makkum. 8 Mei. Voorm. 9 uur Ds. W. M. van der Schans (Huwe- lijks-Inzegening). 8 Mei. Nam. halftwee Ds van Weesvoogden om goed te ij lORNWERD van een streek grond tusschen het huis, eigen aan den W. M. van der Schans. f. adres van F. Oord, om een klinkerstraatje

Friso nl | 1898 | | pagina 1