l! Verkiezing Provinciale Staten. .Hoofdkiesdistrict SMEEK. WOENSDAG 11 MEI 1898. No. 37. Binnenlandsche Berichten. De aap uit de mouw. P. Fennema, te Sneek. G. E. de Boer, te Snikzwaag, bij Joure. A. H. Tromp, te Woudsend. A. Kerkhoff, te Lemmer. J. de Jong, te Koudum. Acht en twintigste Jaargang. I Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG H. immers over. I Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I l< Door de Centrale vergadering der liberalen is besloten tot candidaten te stellen de heeren lijke ontwikkeling van land en volk. Hoe bitter kleinzielig staat daartegen over de inhalige politiek der anti-Iiberalen. Wij danken den heer W. dat hij den sluier wegtrok, om ’t onzienlijke aan ons te openbaren en we twijfe len niet aan zijne eerlijkheid om, na zoo snoode ondankbaarheid, zulk eene handjeplakkerij met ons te veroordeelen. Strijden wij den goeden strijd, alleen in het belang van het algemeen en niet in dat van bijzondere personen of partijen. Alleen langs deze lijn wordt het heil des gemeenen Vaderlands bevorderd. i zuiveren. lig van welken godsdienst, eene benoeming tot I staats-, provincie of gemeente-ambten alleen gegrond op bekwaamheid en geschiktheid en wat verder in dien geest moge sturen. Maar van zulk een positief beginsel willen de geza menlijke anti-revolutionairen niet gediend zijn. Hunne leuze is negatief, dat is tegen. Tegen de goede beginselen, die aan de groote revolutie van eene eeuw geleden ten grondslag lagen, al willen ze er gaarne de voordeelen van plukken. Maar dat plukken is immers egoistisch en daarom zondig. Niet plukken in ’t openbaar, in ’t geniep kan het er op door. Of is een uitgebreid kiesrecht niet een vrucht der revolutie en moet dit niet verlangd worden door de anti-revolutionairen c. s., zij het ook op den grondslag van het huismanskiesrecht, a la de aartsvaders Maar laat ons de hoofdzaak verder doen rusten en letten we op den heilstaat door de anti liberale minderheden in vereeniging ver kregen. Daar is dan eene gemeente waar de Raad gezuiverd is of (ongeveer bijna) van de liberalen en daar moest dan een secretaris en een ge. meente-ontvanger benoemd worden. Ende ziet, toen het op de verdeeling van den buit aan kwam, toen moest daar gelet worden op de mannen van kerk A en B. Waarom ook niet op die van kerk C., die der Katholieken Toevallig schijnen alleen candidaten van kerk A genade en daardoor de meerderheid verkre gen te hebben, maar dit hindert blijkbaar de mannen van kerk B, ofschoon die van kerk C zwijgen, althans voor zoover ons bekend. Om verdere oneenigheden tusschen de bond- genooten te voorkomen zouden we gaarne den een ongevraagd advies willen geven, op Brieven en Beri róten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Het in ons hoofdartikel van heden be sproken artikeltje Toevallig? wordt in De Va derlander van 7 dezer overgenomen en daar aan voegt dit blad het volgende toe: »De Stand, schreef onlangs (18 Maart) kla gend over Hetze tegen de Calvinistendie waarlijk alleen in hare verbeelding bestaat: «»De Anti-revol. partij heeft nimmer een eisch gesteldwaardoor zij zich zelve een privilegie zou verzekeren of voor zich zelve een recht zou opeischen. dat niet even breed aan andersdenkenden zou gegund zijn.”” «Reeds toen rees bij ons eenige bedenking. Bij de mededeeling van de Banier vraagt men op nieuw: is dit zeggen van de Standaard heelemaal waar?” Laat er ons nog bijvoegen, dat De lader- lander dit stukje plaatste onder ’t motto Recht vaardig?, let op, ook al weer met een vraag- teeken. ’t Schijnt, dat men liever wil verden ken, dan rondweg beschuldigen. Erg parlemen tair zelfs buiten ’t parlement. Programma v/d. Paardencursussen in Friesland. De theoretische lessen worden bij voorkeur verdeeld als volgt 2 lessen voor het onderwijs in anatomie en physiologic (inwendige paardenkennis). 1 les voor verpleging, voeding, fokkerij raskennis. 2 lessen voor exterieur (uitwendige paarden kennis). 1 les voor ouderdomskennis. 1 les voor verhoudingen, standen en gangen. Te zamen 7 lessen voor theorie. De overige 5 practische lessen worden be steed 1°. aan het in toepassing brengen van het geleerde; 2°. aan de gebreken met inbegrip van de erfelijke en verborgene, hoefbeslag, monsteren en bedriegerijen in den paarden handel. Bij het onderricht zal gebruik worden ge maakt van de «Handleiding voor paarden fokkerij”, samengesteld door Van der Weg on van «Het Paard” van A. Schwarz, vertaald door Quadekker. Programma voor de cursussen in Veekennis in Friesland. De theoretische lessen worden bij voorkeur verdeeld als volgt 2 lessen voor het onderwijs in anatomie en physiologie (inwendige kennis van het vee). 2 lessen voor verpleging, voeding en veeteelt. 2 lessen voor exterieur (uitwendige kennis van het vee). 1 les voor hulp bij normale verlossingen en eerste hulp bij plotselinge ongevallen. De overige 5 practische lessen worden be- Onze lezers weten 't, wij lezen getrouw De Banier. Al heet ’t, dat de Redacteur van dat blad zoo voor als na Friso eens inziet, wij doen dit met zijn blad geregeld en meermalen hebben we verschillende opmerkingen over den inhoud daarvan gemaakt. Ook hebben we te zijner tijd gewezen op de slingerende houding, toen De Banier van beslist anti revolutionair tot het zachtere christelijk-historische overging, iets, wat vooral merkbaar was bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer. Thans nu de verkiezingen voor de Staten Provinciaal aan de orde komen, wordt de inhoud weer van taaier aard. Er werd reeds op ’t ver blijdende verschijnsel gewezen van samenwerking van anti revolutionairen, christelijk-historisch en en katholieken, met een onderling accoordje over ’t verdeelen van den buit, ’t Heeft er al den schijn van, alsof men, voor men de eendracht betracht tegenover de Tweede Kamer, eerst de Provinciale Staten in zijne macht wil I hebben, om zoo de Eerste Kamer om te zetten. Immers, dan kan zoo’n manoeuvre tegenover de Tweede gemakkelijk in korten tijd geschie den en de zaak is in orde. Als dit het I krijgsplan der verbonden anti-liberalen is, dan moet men toestemmen, dat ’t wel doordacht is en bekwamen leidslieden waardig. Zij mogen dan onderling een weinig tegenover elkander vitten, dit doen kooplieden ook tegenover ’t oog der wereld, maar in den grond der zaak zijn ze ’t volkomen eens en ze waren dit reeds voor de operatie. Wij, liberalen, mogen rekening houden met een zoodanig welberaamd plan en al wat vrij zinnig heet, moet zich daartegen stellen, door van geene lauwheid of toegevendheid te willen weten, vooral daar niet, waar het de verkiezingen der Provinciale Staten betreft. Men heeft het zwakke punt der liberalen tot bazis der krijgs- I bedrijven uitgezócht. Immers gewoonlijk worden de Provinciale verkiezingen minder geteld. noemen. Nu zien ze het voor hun oogen, dat spoedig in hoofdzaak, niet alleen de Raad, maar ambte naren, armvoogden, boekhouders, wegwerkers enz., alleen toevallig zullen behooren tot Kerk A. Natuurlijk, dat ze nu niet meer meedoen willen aan dat spel en spoedig een chr. hist, kiesvereeniging in ’t leven zullen roepen, met welke de Antirevolutionairen voortaan te reke nen heeft. Jammer, dat het zóó gaat; doch de zooge naamde antirevolutionairen maken het noodig, niet door hun woorden zoozeer, doch door hun praktijken voorval. Men organisere zich dus overal en, als het mogelijk is, werke dan samen bij de verkiezingen! W. Welke gemeente hier bedoeld wordt is overigens eene zaak van geen overwegend belang. Gesteld slechts het kan zoo, als de gemoedelijk-geestige heer W. zegt. En dan geeft hij reeds veel, waarvoor we hem dankbaar moeten zijn. Dan doet hij voor goed den aap uit de mouw kijken, en dat wel in zijn ijver, om zijne zaak en die der zijnen te dienen. Allereerst verdient de uitlating dat de be trokken gemeenteraad bijna geheel van liberalen was, opgeld. Jongens, ja, dat liberaal gespuis is ook zulk een ontuig. Er mocht warempel wel een Hercules komen, om den Augius-stal in een oogwenk te Wat doen toch in vredesnaam die liberalen in de wereld? Wat doen ze in de j raadzalen van gemeente, gewest of den lande? I Zij willen immers een christendom boven geloofs verdeeldheid, een vrijheid voor ieder, onverschil- In verband hiermede vestigen wij de bijzondere aandacht op een «onnoozel” artikeltje van den beer W., den ijverigen medewerker van De Banier, in ’t no. van 30 April 1.1. Wij nemen zijn stukje in zijn geheel over, gezuiverd Toevallig- In een onzer Friesche gemeenten, waar de liberalen al sedert eenige jaren verre in de minderheid geraakten bij de gemeentelijke stem bus en de gemeenteraad bijna geheel van libe ralen gezuiverd is, moest een secretaris en een ontvanger benoemd worden. Nu heeten alle kiezers van christelijken huize in die gemeente antirevolutionair. Schoon niet waar? En wat nog schooner is, eendrachtig werkten die allen samen! Doch er is een maar. De kiesvereenigingen, gewoonlijk zeer trouw bezocht door antirevo lutionairen, die lid waren vooral van Kerk A, stelden in de laatste jaren als candidaten voor den Gemeenteraad mannen van Kerk A en die werden gekozen en gingen naar den Raad. Dat was niet opzettelijk, maar heel toevallig, indien men het althans maar gelooven wil En de Hervormden brachten die mannen mee in den Raad het was althans slechts een enkele hunner, die pruttelde of thuis bleef van de stembus. Welnu, er moesten nu een secretaris en een ontvanger zijn en de benoemden behoor den ook al tot Kerk A. Natuurlijk was dat alweer toevallig. Zie, de Raad is antirevolutionair en weet ge, hij benoemde in dit geval ook antirevolutio nairen 1 I En de Antirevolutionairen vragen niet: Tot wat Kerk behoort gij? Zoo kleinzielig zijn ze niet Reken er op, dat, als de candidaten voor den Raad mannen zijn van Kerk A of B, dit geheel onwillekeurig is. Reken er op, dat, als er postjes zijn te vergeven en de benoemden behooren tot Kerk A of B, dit geheel onwille keurig is. ’t Is alles toevallig in hun voordeel. Begrepen? Thans gaan de oogen van de Hervormden in die Gemeente open en beginnen ze het in te zien, dat ze te goedgeloovig geweest zijn en eenvoudig gebruikt werden, ja gebruikt door heeren hen, die zich de calvinistische antirevolutionairen deze wijze: Werkt volstandig mede, dat tot Burgemeester gekozen worde een volbloed anti revolutionair, tot Secretaris een christelijk-historische en tot ontvanger een katholiek en houdt deze lijn met gestrenge consequentie vol voor alle andere gemeente-betrekkingen. Overbodig is dit advies niet. Immers den Hervormden (hier de christelijk- bistorischen) zijn de oogen opengegaan. Zij beginnen in te zien, dat ze te goedgeloovig geweest zijn en eenvoudig gebruikt worden, ja gebruikt door hen, die zich de calvinistische- antirevolutionairen noemen. «Ambtenaren, armvoogden. boekhouders, wegwerkers, enz”, (doodgravers dus ook) zullen alleen behooren tot kerk A! Vreeselijk bedrijf! Droomt men zich niet terug in den Regen tentijd? En doet men niet of men de revolutie, die dezen brak, nog wachtende is Ons, liberalen, is bet onverschillig, of al of eenige der opgenoemde titularissen tot kerk A, of B, C, of D, of E, of F, enz. behooren, als ze maar mannen op hunne plaats zijn, mannen voor allen, als ook ’t Vaderland kinderen van onderscheiden aard herbergt. Den Hervormden zijn de oogen opengegaan! Welk eene aanmatiging! Of zijn er onder de liberalen, wien al sedert jaren de oogen open gingen, geene hervormden? Voor ’t leeuwendeel zeker, maar ook behooren tot hen joden en orthodoxen, zoowel in de hervormde kerken als die der katholieken, zoogenaamd geloovigen als ongeloovigen. Het I beste bewijs, dat bet liberalisme allen kan omvatten, die het wel meenen, met de geleide- f iin» iiiiiii ui ii sn\n. r en I I! i IffllIS- M IIIHII11:\III

Friso nl | 1898 | | pagina 1