V Verkiezing Provinciale Staten. afsluitplank den duiker ingestuwd en er door i gespoeld, om beneden de sluis weer te voor schijn te komen, waar hij met een haak opge pikt werd door een inmiddels fluks toegeschoten toeschouwer, die het te water vallen gezien had. De man mankeerde niets en was in die weinige oogenblikken totaal nuchter geworden. Voor dronkaards is de proef wel wat ge waagd. ZATERDAG 14 MEI 1898. No. 38. i P. Fennema, te Sneek. G. E. de Boer, te Snikzwaag, bij Joure. A. Ht Tromp, te Woudsend. A. Kerkhoff, te Lemmer. J. de Jong, te Koudum. N ieu wsti j dingen Marktberichten. Acht en twintigste Jaargang. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 2 2 1 1 Hoofdkiesdistrict SNEEK. w IILIII Mil 11.11'II III. Ill Hl' El Illi EII1F.ITII' Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG den water direct naar beneden getrokken, onder de a b 8. lichting 't. schappen. houdt 11 aan i s Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: i i i i i T f 9 75 a f 10.— f 9 50 a f 9.75 voor 1 3 voor 1 3 gegooid hij, om paar slagen in het gezicht gegeven. hem er op gewezen werd, dat Levie voor Door de Centrale vergadering der liberalen is besloten tot candidaten te stellen de heeren naar dig en had opgevangen. WITMARSUM, gehouden vergadering «WitmarsumPingjum In de zitting het Gerechtshof, bestemd tot behandeling strafzaken en gepresideerd door den beer J. L. van Sloterdijck, is de volgende zaak behandeld J. Fr., 28 jaren, geboren te Oude Pekela, fabrieksarbeider te Foxhol, is in hooger beroep gekomen van het vonnis der Rechtbank te Winschoten, waarbij bij wegens mishandeling van zijn wettigen vader, zwaar lichamelijk let sel ten gevolge hebbende gehad, is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf; rapporteur, de Raadsheer mr. R. A. Fockema. Uit de behandeling der zaak bleek, dat be klaagde den len Januari j.l. ten huize van den koopman J. Levie op bezoek was en men toen zoo’n leven in het huis zijner ouders hoorde, dat Levie en vrouw hem aanraadden er heen te gaan en zelven mee gingen. Daar zagen zij, dat er ruzie was tusschen die ouders, de vader zat de moeder achterna die om een tafel liep, hij nam een schaar en verwondde zijne vrouw bij het oog, die toen moord” riep, waarop beklaagde zijn vader aangreep, op den grond wierp en een paar schoppen op de buik gaf. Dien nacht heeft de vader het vreeselijk uitgescbreeuwd van pijn en den vol genden dag beeft hij zich opgehr de volgende voordrachten opgemaakt: Secretaris: S. J. Pekema te Bolsward. R. L. Wijnia te Franeker. Mr. J. W. Zijlstra te Bolsward. Ontvanger: R. Kingma te Makkum. P. v. Gosliga te Tjerkwerd. R. L. Wijnia te Franeker. De benoeming zal plaats hebben, Woensdag 25 Mei a.s. HINDELOOPEN. Het alhier uitzeeaange- brachte lijk is door de familie uit Dokkum herkend als dat van den jeugdigen banketbak ker, voor eenigen tijd van de veerboot Enk- huizen—Stavoren vermist, ’t Is hier Dinsdag namiddag in allen eenvoud ter aarde besteld. De jongste storm heeft aan de ansjovis netten, bij alle in zee staande, betrekkelijk weinige schade aangebracht. De vangst was heden-morgen over ’t algemeen ferm. Dadelijk heerscht er dan weder eene overigens ongekende bedrijvigheid. Ofschoon de officieele »lantaarn-tijd” voorbij is, hebben we door de goede zorg van het Gemeentebestuur tegenwoordig het voorrecht bij donkere avonden de lichten bij de bruggen ontstoken te zien, een maatregel die zeer op prijs wordt gesteld. STAVOREN, 11 Mei. Gisteren is een 4 jarig knaapje van den visscher Z., alhier te water geraakt en verdronken., De kleine was het eenigst kind zijner ouders. MOLKWERUM, 12 Mei. Een der schoor steenborden op het schoolhuis alhier, schijnt eene begeerlijke plaats voor de ooievaars te zijn. Het vorige jaar werd om het bezit er van door niet minder dan 11 ooievaars ver woed gevochten en ook thans is er weer hard om gestreden. Belangstellenden, die den strijd volgden, merkten op, dat het eibervolkje er een eigenaardige manier op na houdt om elkaar onscbadelijk te maken. i De vogels trachten elkaar n.l. met de lange snavels te worgen. Een der strijders kreeg het daardoor zoo te kwaad, dat hij voor dood beneden rolde. Hij herstelde echter spoe- richtte nu zijn wapen tegen wie hem van de land in werkelijken dienst moeten in den wapenhandel te worden 1 Mei. In de heden van het Nutsdepartement werd o.a. herkozen als bestuurslid de heer Homan. Tot Commissaris van de leesbibliotheek alhier werd herbenoemd de heer S. Flameling; terwijl de hh. Smeding alhier alhier en J. Blanksma te Pingjum her kozen werden alhier als Commissarissen van de Spaarbank. Tot afgevaardigden naar de jaar vergadering van bet Spaarbankbestuur, om op die bijeenkomst de rekening van het Bestuur te controleeren, werden benoemd de hh. Schaap te Zurich, Heidstra te Pingjum en Homan te Witmarsum. De hh. Heidstra en Luxwolda werden be noemd als afgevaardigden naar de algemeene vergadering van het Nut, in Juni te Amster dam te houden. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft bepaald, dat het personeel voortaan weer driemaal aan het surnumerairs- examen zal mogen deelnemen. De Nederlandsche Bond van Post- en Telegraafbeambten De Post zal Zondag a. haar vijfde algemeene vergadering houden te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Weten- De bond telt thans 55 afdeelingen met 1900 leden. Aan de Bolswarder vaart heeft men nabij Harlingen, in een afgegraven wordende terp, een zevental menschelijke geraamten gevonden. Ook vroeger is in deze terp meermalen gelijke vondst gedaan, zoodat nu reeds een 30 tal zijn opgegraven. Men meent dat deze overblijfselen dateeren uit de onrustige tijden in de 14e eeuw. Voor eenige weken vertrok uit Noord- wolde, in de gemeente Weststellingwerf, een fabrikant naar Engeland, om daar rietwerk in I te voeren, dat te Noordwolde veel gefabriceerd 1 wordt. Hij heeft in Engeland buitengewoon succes, zoodat reeds een tweede bezending rieten stoelen, enz. hem is toegezonden, terwijl Zaterdag reeds een tweede fabrikant uit Noord wolde naar Engeland is vertrokken. Eene diefachtige dienstbode te Harlingen, die van tijd tot tijd lekkernijen en andere zaken stal, van welke diefstallen zij steeds het vijf jarig zoontje van baren meester betichtte, werd dezer dagen gesnapt, toen zij het overblijfsel van een stuk chocolade in den zak van het kind bad verborgen, ’t Bleek nl. dat niet de tandjes van het kind, maar wel de tanden van de meid in de zoetigheid hadden gebeten. Reeds sedert geruimen tijd werd nu dit, dan dat vermist, ook zelfs gouden voorwerpen en geld. Het onnoozele knaapje, dat zich niet kon verdedigen, werd op deze wijze vaak zeer streng bestraft. Gelukkig voor de arme kleine, dat de diefegge eindelijk ontmaskerd werd. Natuurlijk is zij onmiddelijk ontslagen. Stroopers. Uit Vlieland wordt gemeld, dat de stoomschoener Dolfijn op de Noordzee ruim honderd in de nabijheid van dat eiland visschende Engelschen verjaagd heeft. Een goede vondst. Bij het afbreken van een boerenhofstede te Giesendam, is een pot, gevuld met oude munten, gevonden De waarde moet aanzienlijk zijn, Zonderlinge redding. Een schipper uit de gemeente Nederweert, die wat veel Bachus geofferd had, viel bij sluis XVI te Weert te water, werd door de zuiging van het Brieven en Berijhten, de Redactie betrefiende franco aan dit adres, uiteiljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Oproeping tot den werkelijken dienst. Ter kennis wordt gebracht dat in dit jaar militie te opkomen om geoefend lo. voor ten hoogste 25 dagen: a van de lichtingen van 1894 en 1895, de verlofgangers der militie behoorende tot de veldbataljons van het le, het 2e, het 3e, het 5e, het 6e en het 8e regiment infanterie; b. van de lichting 1895, de verlofgangers der militie behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, het 4e en het 7e regiment infanterie en de vesting-bataljons der overige regimenten infanterie; 2o. voor ten hoogste 35 dagena van de van 1895, de verlofgangers der militie behoorende tot de compagnieën hospitaal-sol- daten, de regimenten veld-artillerie, met uit zondering van die der treinafdeelingen dezer regimenten, het korps rijdende artillerie, het korps pontonniers, het korps torpedisten, en het korps genietroepen met uitzondering van de vesting-telegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884 No. 13; b. van de lichting van 1896, de ver lofgangers der militie behoorende tot de regi menten vesting artillerie, het korps pantserfort- artillerie en het korps genietroepen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht." 14 Mei 1898. Reis mei bynzers en sliden fen Oldeboarn nei Amsterdam yn 1729 (Nei in aid hanskrift). Sjouke de Zee. Sin en wille kin folie tille, W. D. Koartswyl. Riedling. Ik doar net (met plaatjes.) LEEUWARDEN, 12 Mei. van van mr. Den 14 Januari d.a.v. is het lijk van vader weder opgegraven en door de doctoren v. Olm en Beekhuis in tegenwoordigheid van den Rechter-Commissaris geschouwd. Zij con stateerden op het lijk een darmbreuk en zoo hevige buikvlies-ontsteking dat, indien er in- tusschen geen andere onmiddelijke doodsoorzaak geweest was, deze den dood ten gevolge zou hebben gehad, en dat menschelijker wijze ge sproken, de darmbreuk door schoppen kan zijn ontstaan. Voor het Hof werd de heer Van Olm nog maals als getuige en deskundige gehoord en bleef hij bij zijne vroegere verklaringen; doch verklaarde nader op de betrekkelijke vragen: als vast staat dat het schoppen vast staat en dat er geen ander uitwendig geweld is gepleegd, dan is de darmbreuk het gevolg van het schop pen; door het vallen met den rug op een vlak ken bodem kan die breuk niet ontstaan. Op de vraag van den verdediger: of bij iemand, die zwaarmoedig is, de darmen niet lichter breekbaar zijn dan bij een gewoon mensch? antwoordt dr. v. Olm: dat het hem wetenschappelijk niet bekend is, dat daartus schen zoodanig verband bestaat. Beklaagde ontkende zijn vader op den grond en geschopt te hebben; alleen heeft zijne moeder te bevrijden, hem een En toen en vrouw de Rechtbank verklaarden het gezien te hebben, zei hij: dat konden ze niet verklaren, ze waren er niet bij. De Adv. Generaal, mr. T. J. Noijon, acht ondanks de ontkentem’s van beklaagde het materiëele feit voldoende bewezenmaar bij hem bleef nog twijfel over, of met de gege vens in bet vonnis bewezen is, of beklaagde het letsel heeft toegebracht dat de ziekte beeft veroorzaakt welke op bet lijk is geconstateerd. Na het hooren van den beer Van Olm is zijn twijfel opgeheven. Wat de verdediging voor de Rechtbank betreftdat beklaagde heeft gehandeld tot noodzakelijke verdediging van zijn moeder, en, zoo hij de grenzen van die verdediging heeft overschreden, in elk geval handelde onder eene hevige gemoedsbeweging, gaat niet op, omdat hij zijn vader reeds op den grond gegooid had en er dus voor zijne moeder dat gevaar niet meer bestond. Spreker requireert bevestiging van het vonnis met verbetering der gronden. De verdediger, mr. I. D. Tresling, Advocaat te Winschoten, geeft eerst een overzicht van de feiten die zijn voorgevallen, om daarna hieruit af te leiden en aan te toonen, dat be klaagde wel degelijk handelde tot noodzakelijke verdediging van zijn moeders lijf en zoo hij al de grenzen van die verdediging overschreden heeft, dat bij in zoodanige gemoedsbeweging verkeerde, dat hij niet strafbaar is. In elk geval verdient hij geen straf als een misdadiger, maar eene zeer lichte straf omdat hij zijne moeder verdedigde. Uitspraak 21 Mei. BOLSWARD, 12 Mei. Tengevolge de be noeming van den beer P. Peereboom tot lid der Gedeputeerde Staten van Friesland, kwam de betrekking van Secretaris-Ontvanger van Wonseradeels Zuiderzeedijken” te vaceeren. Volmachten besloten, die betrekking voortaan te scheiden en thans ziin dienoverfienlrnmatiir FRANEKER, 9 Mei. Witte Tarwe 75 kilo Roode 75 kilo Winter Garst 60 kilo f 4.50 a f 4.75 60 kilo 4.40 a - 4.50

Friso nl | 1898 | | pagina 1