n 1 I Binnenlandsche Berichten. IN maanden gevangenisstraf, 1897, als volgt: 1897. Middelen 1898. In de Raadsvergadering 1 Naar men meldt is H. de behandeling en Bij Kon. besl. v De kaatsers worden verzocht in te knioën inzakken. Fran, Ct. Meent gij, dat ik het proces Gij niet, misschien uwe klein- I l Hypotheekrechten Recht voor succ. enz. Domeinen Posterijen Rijkstelegrafen Staatsloterij Jacht en visscherij Loodsgelden f4.105.394 344 135 1.492.067 1.972.113 3.139 902 6 374 3.018.930 499.512 8.067.951 526.979 426 919 1.049.705 109.630 347 1.134.185 1.719.647 152.763 3.508.541 1.018.665 2.940.463 498.255 218.624 701 580.896 Sine Dijkstra Tj A. Bekema H. Stuur S. Zeilstra Landbouwer zal verliezen? Advocaat: kinderen I 3.089.600 6 335 2.145.304 495.318 8.120 943 520.987 387.188 949.557 94.239 325 1.073 830 1.674.137 139.019 3.714 649 846.700 2.798.465 429 102 218.674 485 560 020 V 11 In plaats van dezen tijd is) i zeer naar te komen en alsnog aan het comité voor den locaalspoorweg door het Noorden onzer eene Deze adresbeweging is het gevolg initiatief van eenige afdeelingen van de eeniging »Door arbeid tot verbetering.” heeft vele landerijen hier onder Sommige hooilanden vertoonen terwijl de wegen op vele plaatsen Op de bouwlanden kan niets worden verricht, wijl de paarden er tot de De regen begint in vele opzichten schadelijk te verken. on- En onzes den laagsten inschrijver. De heer J. van der Weide, stuk. Te Hoorn gedrukt, zoodat verwacht wordt. was vastgesteld, niet De Eerste Kamer zal voor der Marine-begrooting bijeengeroepen worden, wanneer de Tweede Kamer de leeningswet zal hebben afgedaan, welker aan de ordestelling tusschen de beraadslaging der dienstplicht voor gesteld zal worden. Maildienst VlissingenEngeland. Al gemeen werd in de Afdeelingen der Tweede Kamer instemming betuigd met het vernieuwde gin- Tot gemeente-secretaris van Sneek is benoemd de heer J. van der Laan, secretaris ae. S— April 1897, en gedurende de eerste vier maan den van 1898 f36.532.710, tegen f 36.135.939 in hetzelfde tijdperk van 1897. Het 4/|2 der raming bedraagt f 40.635.126. De opbrengst over de eerste vier maanden van 1898 ver deelt zich, tijdvak van Door P. O., deurwaarder te Franeker, is cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden, waarbij bij wegens de bekende valschheden in geschrifte (huuropzeggingen) en het gebruik maken van die valsche geschriften is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met ontzetting van de terugreis Urk kon bereiken, het recht om het ambt van deurwaarder te bekleeden gedurende 5 jaren. Voor het eindexamen van Burgerscholen in de provinciën Friesland, Gro ningen en P lingen aangegeven. Hof, graaf STAVOREN, 16 Mei. De ansjovisvisschers ~1-'alhier en in de aanliggende kustplaatsjes waren ook in de afgeloopen week zeer tevreden. I Vooral Donderdagmorgen, toen men niets dan gehavende netten verwachtte, was de vangst rijk. Alhier gaf het beste schot 22,000 stuks dien morgen, te Molkwerum 25,000 stuks. i was de visch eensklaps verdwe nen, Zaterdagmorgen echter werd er reeds weder gevangen. De prijs is teruggeloopen 11 tot 10 gld. per 1000 stuks. WARNS, 16 Mei. De lammerhandel in den Z.-W. hoek is in vollen gang. Eiken Vrijdagavond worden van hier honderden naar de Hollandsche markten verscheept. De prijzen zijn hoog dit voorjaar, van 7 tot 11 gld. per was de markt Zaterdag echter eene teruggang in de prijzen Grondbelasting Personeel Bedrijfs- e. a. belast- V ermogensbelasting Recht op de mijnen Rechten op de invoer Formaatzegel Suiker Wijn Gedistilleerd Zout Bieren en azijn en Geslacht Bel. goud- en z. werk. Essaailoon Zegelrechten heid van de inhuldiging van H. M. de Konin- gjDgen hebben tot het kaatsterrein toegang tegen betaling van 10 cents per persoon, tot de prijsuitdeeling tegen betaling van 25 cents 1 per persoon. Niet leden betalen 25 cents voor het terrein, 50 cents voor de prjjsuitdeeling. gewest of gemeente de meest ontwikkelde afhankelijke personen ten zetel te voeren, zulks «voor het welzijn en de vrijheid Volks." De Vaderlander ziet, dat we hem nader staan dan menig ander. Maar nu komt daar aan ’t slot weer zulk een leelijke aap uit de mouw. No. 1 de eigenwijsheid der liberalen No. 2de verdeeling der postjes op de sociëteiten. Gaarne hadden we deze laatste opmerkingen niet gelezen. Maar ze staan er. En dan moet ’t ons van ’t hart, ’t doet ons leed ze van uit dien mond te moeten hooren. De liberalen hebben hunne wijsheid, dat is zeker. En zeker is ’t ook, dat heeft de ge schiedenis bewezen, dat ze gelijk hebben. Of de vergaderingen der liberalen sociëteiten moeten heeten is nu in ons oog volstrekt geene ondeugd. De heeren vergaderen, desnoods in ’t openbaar. De tegenstanders komen samen in alle zoogenaamde christelijke gebouwen of gebouwtjes. Of ’t daar nu beter toegaat dan in ’t openbaar mogen ze zelve weten (Tor- beckiaansche stijl). Maar zeker is het, en wij laten niets van deze stelling vallen, dat de verschillende vraagstukken op de vergaderingen der liberalen met niet minder ernst worden besproken dan op die hunner tegenstanders. Daarom neme De Vaderlander zijn ondoordacht slotwoord terug. Vaderlanders met elkaar, maar rond en open. »Voor het welzijn en de vrijheid onzes volks.” Over de hoofdzaak van ons artikelde samen werking der anti-revolutionaire, katholieke en christelijk-historische partijen bij de aanstaande Staten-verkiezing in ’t district Sneek vooral, zwijgt het blad. En evenzeer over onze bewe ring, dat er dan waarlijk geene christelijk historische partij noodig is. Dit zwijgen is wel zeer opmerkelijk. met f 766. - 696.50 - 866.— - 811.— - 838 gave verzocht wordt van alle feestelijkheden, welke in ieder der steden of dorpen van ge meentewege zullen plaats hebben ter gelegen- twee jaar. De locaalspoorweg. er thans eene gezet, waarin aan is bepaald dat: In de registers van de Kanselarij der Neder- landsche Orden zullen worden ingeschreven de namen van de volgende, sedert overleden militairen, te weten: a. als ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, de serg. der genie D. P. F. Pfanner; b. als eervol vermeld: de fuse liers A. van der Werf, J. Carsouw, F. A. Schneider en G. Zimmermann. Uit het verslag over den toestand der Zuiderzee-Vereeniging blijkt dat het aantal leden van 405 tot 387 gedaald is. De rekening sluit met een batig saldo van f 4624.35. Kon. Paketvaart-Maatschappij. Uit het verslag over 1897, uit te brengen in de jaar- lijkscbe algemeene vergadering op 31 Mei a.s., blijkt in dat jaar het voordeelig saldo van de reizen der stoomschepen f 1.641 865 bedraagt. Voorgesteld wordt af te schrijven f 50 000 op kosten van eersten aanleg enz., f 6350 op dienst der geldleening 1888. verder f 767.453,82^ op stoomschepen en f 38000 op etablissemen ten. Voorgesteld wordt een dividend van 9 pCt. uit te keeren, terwijl het dividendbewijs no. 5 met f 40.90 betaalbaar zijn zal. De uitkomsten van het bedrijf in 1897 geven stof tot tevredenheid. Naar gemeld wordt heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken tot alle burgemeesters in het land een schrijven gericht, waarbij op vernieuwen van a. het metselwerk van de zuidelijke muur der schutkolk van de Zeesluis en b. van de walbeschoeiïng vanaf de z.g.n. kettingbrug tot de huizinge bewoond door E. Feenstra, was ingeschreven op sub a door H. Stuur op sub b Gegund aan WORKUM. predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Nes en Wierum. WORKUM. Donderdag 12 Mei vierde een onzer ingezetenen, de heer M. Kemker, zijn veertigjarig bestaan als barbier en haarsnijder. Het moest al raar komen als de heer Kem ker niet op zijn post was; natuurlijk ontving hij van vele zijden welverdiende bewijzen van belangstelling. BOLS WARD, 16 Mei. Aan een door de afdeeling »Bolsward” van den Nederl. Kaatsbond aan de andere afdeelingen toegezonden schrijven, ontleenen wij nog dat de aangifte der parturen voor den Bondswedstrijd vóór 24 Mei moet geschieden bij den heer Banning, secretaris der afdeeling sBolsward” en dat de loting in 't openbaar plaats zal hebben, donderdag 26 Mei, ’s avonds 9 uur, in ’t logement »het Rood Hert.” De condities voor den wedstrijd worden be kend gemaakt aan den morgen van den Bonds dag, te 8f uur, zoodat ieder kaatser geacht wordt verplicht te zijn, daarbij tegenwoordig te wezen. De kaatsers worden verzocht in kaatscostuum te spelen, nl. lange witte boven broek met wit Engelsch hemd of sportblouse. ’s Avonds 8 uur feestelijke prijsuitdeeling in de groote zaal der sociëteit »de Doele”; bij gunstig weder »bal cbampêtre”, in den ver lichten tuin. Leden der aangesloten vereeni- een sieraad was zijner partij, een man van studie en ijver, een redenaar, die het oor der Kamer had. Het droevig geval is niet eenig in onze parle mentaire geschiedenis; veertig jaar geleden (3 Juni ’59,) toen ook een militaire zaak aan de orde was, viel plotseling de heer Storm midden in zijn rede neer en ook hij overleefde het niet. Toen als nu schorste de voorzitter de vergade ring. ZUIDWESTHOEK, 16 Mei. (zooals vele jaren het geval om naar regen begint men hier algemeen droogte en warmte te verlangen. Vele laagge legen landerijen zijn zoo drassig, dat het vee er uiterst moeielijk in kan verkeeren. Dat de weiden daardoor zeer veel lijden ligt voor de hand en ook voor de koeien is deze toestand alles behalve prettig. Hoewel de hooggelegen akkers en weiden wel een bui kunnen verdra gen, roepen ook deze luide om warmte en De maat is in dezen kostelijk. De over ’t geheel naar enz. komen nog weinig droogte. 1 roggeakkers liggen hier wenschaardappelen boven den grond. WONSERADEEL. uit hij wegens wanbetaling gezet zou worden, van Zaterdag j.l. werd o. m. aan den heer D. Het O. M. qualificeerde deze daad als wraak- Posthumus eervol ontslag verleend als onderwij- oefening en eischte een gevangenisstraf van zer te Pingjum. F Schraard, om Drenthe, zijn in het geheel 77 leer- voor (]e zjcb Op (|e Zuiderzee bevindende scbe- - pen als vlucbthaven dienen moet, is er van ’s Rijks Middelen. ’s Rijks Middelen verschillende zijden bij de Regeering aange - - - - - J---c 1 van eeD Sedert 1856, toen de Urker haven vergroot werd, is de visschersvloot zeer toegenomen en i telt thans 327 botters, waarvan vele gebouwd de Hoogere voor <]e Noordzee. Daar de Urkerhaven ook in tijd van storm Registratierechten postmail-contract met de Stoomvaart-Maatschappij sZeeland.” Vele leden hadden zelfs aan de Maatschappij een hoogere jaarlijksche uitkeering willen toegekend zien voor het postvervoer, en dat wel met het oog op de scherpe concurrentie, die de Maatschappij, welke zich op uitstekende wijze van hare verplichtingen kwijt, heeft te doorstaan van de zijde van Engeland en België en misschien later ook van Duitschland. In verband hiermede werd het vertrouwen uitgesproken, datdeHoll. Spoorweg Maatschappij de belangen van den dienst op de lijn Rotterdam Vlissingen zooveel mogehjk zal bevorderen. Ten opzichte van den dubbelen Zóndagsdienst werd gevraagd, welke resultaten de daaromtrent vroeger toegezegde besprekingen hebben gehad. Verschillende leden gaven hunne voldoening te kennen over het opnemen van de bepaling betrekkelijk de verzekering van het personeel tegen ongelukken, hoewel de Maatschappij zelve reeds vroeger, en wel voordeeliger, bepalingen daaromtrent heeft vastgesteld. Mr. B. M. BAHLMANN. f Mr. B. M. Bahlmann, sedert 13 December 1880 afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Tilburg, is Vrijdagmiddag tijdens hij in de Kamer zijn stem verhief tegen het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht, door een beroerte getroffen, tengevolge waar van hij kort daarop, nadat mgr. Everts hem de absolutie had gegeven, is overleden. Geboren te Groesbeek den 20sten Augustus 1848, promoveerde hij in 1878 te Leiden tot doctor in de rechtswetenschappen, waarna hij tot 1882 te Rotterdam het ambt van advocaat vervulde. Later vestigde de heer Bahlmann zich metterwoon te Nijmegen. In hem verliest ons Parlement een zijner meest bekende figuren en de Katholieke partij een harer voornaamste woordvoeders. Zijn adviezen op het gebied van handel, landbouw en industrie vonden steeds waardeering. Zijn beschouwingen wist hij in helderen vorm te kleeden, zoodat gaarne naar hem geluisterd werd. Hij was vice-president van de R. K. Kamerclub. Zoo waart de Dood rond ook in ons Parle ment en rukt hij plotseling een man weg, die oefening en eischte een gevangenisstraf van zer te Pingjum. Een verzoek van ingezetenen van om ,]e brug jn je zuiderlaan te Naar men meldt is beteren, werd afgewezen De herziening der groote adresbeweging op touw verordeniDg °P den Hoofdelijken Omslag zal zooals die door den Raad was vastgesteld, niet provincie kon verkregen worden. flinke provinciale subsidie toe te kennen. Naar aanIeidl°g aanvraag van het l)et D. B. om goed te keuren de handeling van dit college; inzake het doen uitvoeren van eenige bestrating te Makkum en het plaatsen van eene ijzeren leuning langs een eindje van Bjj de j.l. Zaterdag ten Ge- de vaart aldaar, ontspon zich nog al eenige meentehuize gehouden aanbesteding wegens het discussie, met het gevolg, dat de handeling van het D. B. niet goed gekeurd werd. Tevens werd een voorstel van E. en W. tot verbetering van de bestrating bij de zeesluizen te Makkum, verworpen. Onze arbeiders, bouw- en greidboeren hebben tegenwoordig een alles behalve aange name Mei. De arbeiders kunnen geen cent verdienen. De bouw is een slijkpoel. Zelfs spoelen er vruchten uit den grond. De bouw- boeren weten voor hunne vaste arbeiders zelfs geen werk te vinden, laat staan voor anderen. Allen klagen om ’t zeerst. En met recht! Maar ook de greidboeren ondervinden de regenvloed van Mei. Want velen hunner zijn genoodzaakt geweest hun vee weer op stal te zetten. Niet uit gebrek aan gras er is zelfs overvloed maar omdat alles stuk getrapt werd. Droogte en zonneschijn, we zier er allen verlangend naar uit. OOSTSTELLINGWERF, 13 Mei. Door veelvuldigen regen heeft de rogge op vele akkers vrijwat geleden. Zij staat over ’t ge heel nog al weelderig en daardoor zijn de broze halmen geknakt en zijn zij tegen den grond geslagen. Daar er van dit veldgewas dus op sommige stukken land weinig terecht zal komen, maait men het af en voert het aan de koeien. Het hooi is ook grootendeels verbruikt, terwijl verscheidene boeren het melkvee nog niet buiten hebben kunnen laten. Anderen hebben het door den hoogen waterstand weder moeten stal len. De groene rogge komt derhalve wel te pas, want het gras heeft zich hier nog niet genoeg ontwikkeld om gemaaid te kunnen worden. De regen water gezet. ééne zee, zijn overstroomd. van ver van Kampen aankwam hebben gedurende de maand April 1.1. opge- drongen op vergrooting of het maken bracht f 10.205.075, tegen f 10.453.433 in nieuwe vluchthaven. Tegen den heer Fransen van der Putten te Beverwijk is door de Haarlemscbe rechtbank een gevangenisstraf geëischt van twee maanden wegens het afleveren van een motor, die in verschillende opzichten niet voldeed aan de vergeleken met die in hetzelfde bestelling. Voor de rechtbank te Haarlem heeft terecht gestaan J. Blees van Zaandam, wegens poging tot brandstichting in een perceel, waar uit hii wnnono n hot a 1 i n r.üTui won Ti f3.854.938 1 1.495.667 1.534.621 1.990.822 De gezant van Italië bij ons Zannini, is naar bad Nauheim vertrokken. Volgens The Electrical Review heeft onze Minister van Marine een crediet aangevraagd j om de twee olielichten aan de Hoek van Hol- land te vervangen door electrisch licht. Herhaalde malen is door belanghebbenden Vrijdagmorgen geklaagd over de te geringe grootte der haven nfin te Urk. Woensdag bleek dit weer duidelijk, toen na den storm de visschers de haven bin nen liepen. Toen de postboot v n was de haven zoo vol, dat de boot Urk niet kon aandoen en met de post, voor Urk bestemd, naar Enkhuizen moest doorstoomen en pas op gevangen. 7 1 Ml I I I 1 I I j 4 1 r rl t I WORKTTM 1 j>

Friso nl | 1898 | | pagina 2